left
AiudOnline.ro
judetul alba, românia
  bine ai venit
pagina aiudenilor de pretutindeni
  home Home   contact Contact  

cautare rapida aiudeni
cauta Ai o legătură cu Aiudul? Înscrie-te acum în lista aiudenilor.
fotolix.ro

AiudOnline.ro / forumul aiudenilor de pretutindeni

Aiudeni, haideti sa facem ceva pentru Aiud

Cu ajutorul paginii Aiudului cred ca multi au reusit sa isi gaseasca prietenii. Acum e momentul sa discutam impreuna aici.

Mesajde ada rus » Vin Dec 03, 2004 11:20 am

Afirmaţia ta cum că aş face parte dintr-o echipă de zgomote PSD mă jigneşte de-a dreptul. Pentru propria ta informare corectă, de mai mult de un an, sunt consilierul personal de imagine al primarului Mihai Horaţiu Josan şi, de când mă ştiu, SUNT împotriva PSD. Mi-am afirmat întotdeauna poziţia sus şi tare, am ignorat faptul că PSD se află la guvernare, nu m-a interesat că administraţia publică locală era PSD şi am afirmat public ceea ce cred. Chiar dacă mulţi m-au acuzat de agresivitate în articolele împotriva sistemului pesedist, pe care le-am semnat cu numele dinaintea căsătoriei, Ada Tocaciu, mi-am asumat chiar şi materialele de campanie electorală ale domnului Josan şi ale PNL-ului, pe care le-am conceput. Cu toate acestea, cu toată înverşunarea împotriva comuniştilor, asta nu înseamnă să nu recunosc realitatea faptului că, datorită primarului Josan, sala de sport a Aiudului, deşi a fost "concepută" de PSD, a devenit perfect funcţională. Dacă a scoate în evidenţă un lucru bun pentru Aiud, fie el creat de PSD, înseamnă pentru tine a fi pesedist, mă scuzi...
Cât despre banii publici de care vorbeşti, din nou demonstrezi că de fapt îţi place să vorbeşti doar de dragul propoziţiilor ironice, întrucât cei 300.000 lei servesc tocmai achitării costurilor pentru utilităţi: apă, energie electrică şi termică.
De asemenea, cu tot respectul, mi se pare că dai dovadă de superficialitate, în condiţiile în care locuieşti în Aiud şi nu ai vizitat niciodată sala de sport de pe Tribun Tudoran, de lângă fostul Liceu Agroindustrial, aflată într-o zonă inaccesibilă?!
Să faci afirmaţii pe fundamentul unor prejudecăţi, îmi pare din nou o dovadă clară de superficialitate. Dacă aceste opinii aparţineau vreunui aiudean care nu mai locuieşte în Aiud ori vreunui străin, aş fi înţeles. Dar, să FII în Aiud şi să emiţi propoziţii de dragul de a fi interesant, fără a avea curiozitatea de a verifica realitatea, asta chiar nu o mai înţeleg. Îmi pare sincer rău.
În orice caz, pentru că nu ai timp, ori chef să te duci să verifici personal cum stau lucrurile, vom afişa pe site fotografii cu sala în discuţie.
ada rus
Membru Junior
Membru Junior

Mesajde kinsey » Vin Dec 03, 2004 8:37 pm

Multumesc ada ca m-ai corectat. Erau multe detalii despre sala si despre persoana ta pe care nu le stiam si imi pare rau ca am vorbit in necunostiinta de cauza.

Am vazut alte sali de pe traseul Aiud-Sibiu.. asta daca poti numi sali niste terenuri goale, unele avand incepute niste fundatii pe ele sau doar un afis cu "Programul... bla bla".

Liceul Agro totusi mi se pare o zona mai greu de gasit.. in orice caz nu e pe centru si nu i s-a facut destula reclama. La capitolul asta ar mai merita imbunatatiri.

Cat dureaza incalzirea salii ?
kinsey
Membru Junior
Membru Junior

Mesajde ada rus » Lun Dec 06, 2004 1:45 pm

Dragă SF, chiar dacă ai vorbit în necunoştinţă de cauză, cel puţin ţi-ai afirmat deschis părerea şi eu respect acest lucru. Concluziile tale au fost puţin pripite, dar asta nu mai contează. Sala de Sport a Aiudului este unde este, nu noi am hotărât locaţia şi pot afirma, cu riscul să fiu acuzată de subiectivitate, că şi sala de sport din Aiud ar fi fost la fel de goală la fel ca cele pe care le-ai văzut tu, dacă domnul primar Josan nu ar fi fost decis să o transforme într-un loc extrem de util nu numai pentru elevi ci şi pentru cei pasionaţi de sport. Meritele pentru felul în care se prezintă acum sala îi revin, iar, aşa cum am mai afirmat, aiudenii sunt încântaţi de ce li se oferă.
În privinţa încălzirii, sala de sport are centrală termică perfect funcţională. Fotografii găseşti acum pe http://www.aiud.ro.
Aştept din partea tuturor aiudenilor, orice întrebări, opinii ori sugestii în legătură cu Primăria şi cu ceea ce trebuie să facă administraţia locală pentru aiudeni. Acesta este şi scopul forumului nostru, acela de a dialoga cu oamenii. Dacă aiudenii vor să ne înjure, foarte bine, e dreptul lor. Cred că a sosit timpul ca relaţia dintre noi şi cetăţeni să fie una degajată şi prietenească. De fapt acesta este unul dintre obiectivele domnului primar.
În ceea ce priveşte tonul cu care ţi-am răspuns, mă simt obligată să mă justific. O recunosc în mod deschis, asocierea numelui meu cu cel al PSD-uluiu mă irită nespus. În rest, e o.k. Orice întrebare ori sugestie ai avea, eu sunt aici în permanenţă. Mersi mult, intervenţiile tale pe forum fac câţiva oameni de aici, care se ocupă de el, tare fericiţi.
ada rus
Membru Junior
Membru Junior

Sa facem ceva pentru Aiud

Mesajde radux » Lun Dec 06, 2004 3:25 pm

Desi nu sunt din Aiud, intru si eu in vorba...

1. Cred ca ar trebui inceputa o actiune masiva de sensibilizare a opiniei publice si a autoritatilor (suna steril si plat, stiu)

2. Lucrarile pe A4 pentru Craciun cred ca ar trebui expuse, absolut toate, nu conteaza unde, dar la vedere sa fie ( pe un zid, in fata Primariei, in Gara, in Spitale, Scoli sau pur si simplu pe strada)

3.Pacat ca nu se face politica pe site. Ar fi interesant de stiut parerile politice ale tuturor. In fond, orice initiativa am avea, orice concurs am face, orice discutii am avea, toate se reduc la politica, pentru ca toate au nevoie de bani, sustinere, aprobari. Toate acestea se gasesc in mainile celor ce "ne conduc" (sau asa cred ei), suntem la degetul lor mic, de cele mai multe ori, din pacate, la degetul lor mijlociu. Hai sa incercam sa-i conducem noi pe ei, sau macar sa-i ghidam.

4.Felicitari pentru Taxi Aiud. As vrea sa stiu cum pot sa chem un taxi in gara, de exemplu. Pe 23.11.2004 am fost la Aiud, am intrebat pe acolo cum pot ajunge in oras cu taxiul si toata lumea m-a pasat. Ar fi bun un panou publicitar (poate).

5.Chiar si Car cinema nu e ceva exagerat. Daca se face, se va vorbi despre el, despre Aiud. De ce trebuie sa fim la un anumit nivel pentru a merge la Car cinema? Macar pe acest site sa gandim in stil mare. Idei pot fi milioane. Cum le punem in practica? Incetul cu incetul, cu incetul, cu incetul......

6.Se pare ca am ce am cu Gara. E totusi o poarta principala de intrare in oras. Chiar nu se poate moderniza, macar la nivelul celei din Teius. Va spun din experienta ca daca este doar salubrizata si (re)vopsita, nu costa bugetul local foarte mult; se pot folosi sponsorizari de la diferite firme (valori mici, dar de la multi)

7. Ce spuneti de un teren de baschet? Dar de locuri de joaca (nepericuloase) pentru copii (cu 6 leagane nu cu doua), cu 15 banci nu cu 5, cu o bene de nisip (exclusiv pentru copii, nu pentru caini), o groapa de nisip si pentru caini, de ce nu....

Imaginati-va ce ar insemna ca la Primarie sa fie primita si inregistrata cate o initiativa pe zi timp de cel putin un an? Pana la urma ar ceda si ar incepe sa faca ceva. Modul de gandire al "alesilor" de orice culoare politica este foarte simplu: Nu imi creez singur probleme; daca totusi mi se cere, incerc sa aman. Hai sa cerem zilnic. De fapt nu cerem numai pentru noi, cerem pentru toti, cerem sa fim bagati in seama, cerem sa ni se recunoasca dreptul de a cere, de a propune, de a avea initiativa.DE A EXISTA.

O sa revin pentru ca idei sunt.

Radux
radux
Nou venit!!!
Nou venit!!!

Mesajde robilix » Lun Dec 06, 2004 3:43 pm

bine ai venit RaduX

chiar daca nu esti inca aiudean ma bucura ca te preocupa acest subiect

2. lucrarile vor fi expuse in galeria Inter-Art. Asta in cazul in care vor fi destule lucrari primite. (mai multe despre galerie poti vedea la http://www.inter-art.ro)

3. initiativa AiudOnline nu a fost deloc legata de politica. De ce mi-e "frica" mie de politica? Fiindca atunci cand am lasat la inceput cateva discutii ele au fost doar legate de atac la persoana.

5. din pacate aiudul nu mai are nici un fel de cinema. nu stiu ce implica legal realizarea unui asemena proiect.

6. hm, nu am mai fost de demult la gara, DAR parca nu de acum cativa ani a fost revopsita aranjata? deja s-a degradat?

7. Sunt cateva terenuri de baschet, in parc, in curtile unor scoli/licee si chiar noua sala de sport dispune parca de un teren de baschet. Locuri de joaca au fost amenajate in parc, insa nu stiu care este situatia in cartiere.

esti bine venit cu noile idei ... si poate si cu initiative
robert
Designers are meant to be loved, not to be understood.
- Fabien Barral -
robilix
Administrator AiudOnline
Administrator AiudOnline

Mesajde ada rus » Lun Dec 06, 2004 4:03 pm

Îmi permit să dau şi eu câteva răspunsuri, din punctul de vedere al Primăriei Aiud:
1. Zona Gării va fi modernizată conform unui proiect iniţiat de domnul primar Josan, astfel încât în această zonă se va construi o piaţetă, drăguţă zic eu. Proiectul are aprobarea Consiliului Local.
2. Direcţia Generală a Cinematografelor este instituţia care decide dacă va mai fi vreun cinematograf în Aiud. Din păcate, crearea unui nou cinematograf nu este de competenţa administraţiei publice locale aiudene
3. Aspectul Gării este exclusiv problema CFR, din nou administraţia publică nu are competenţe în acest sens
4. finalizarea modernizării parcului municipal presupune şi amenajarea terenului de baschet existent în zonă, iar în privinţa terenurilor de joacă, deşi administraţia s-a implicat în acest domeniu, toboganul montat de pildă în micro III, lângă blocul 23 a fost distrus după câteva zile.
ada rus
Membru Junior
Membru Junior

Mesajde kinsey » Lun Dec 06, 2004 4:46 pm

eu as fi curios de ce e nevoie de inca o investitie in piatza.

ultima data s-au bagat acolo dale de sute de milioane care inca nu isi justifica si nu isi castiga investitia, cand multe alte zone din oras raman greu accesibile cu masina

o idee mult mai buna ar fi introducerea canalizarii pe Hepat si amenajarea drumurilor acolo
kinsey
Membru Junior
Membru Junior

Jocul de-a ...

Mesajde ioan » Mar Dec 07, 2004 2:08 am

Intrebarea sfarsitului de an : Este Aiudul un oras poluat ?
ioan
Membru Expert
Membru Expert

Sa facem ceva pentru Aiud

Mesajde radux » Mar Dec 07, 2004 1:28 pm

Buna Ada,

Frumos nume. Pe una dintre fetele mele o cheama Alexandra, iar noi o alintam Ada.

1.Vorbeam de politica, bani, sustinere, aprobari.
Iata ca Ada mi-a confirmat spusele. O sa fie interesanta o piateta draguta "facuta" de primarie si o gara mai putin draguta "facuta" de SNCFR. Domnul Primar nu are nici o parghie sa actioneze un pic si mecanismele SNCFR? In fond gara apartine comunitatii, iar primarul a fost ales de catre comunitate.
2.Tot ce apartine comunitatii si este in interesul ei ar trebui sa fie de competenta Administratiei publice locale.
3.Desi vreu sa ma mut in Aiud, Ioan mi-a bagat un ghimpe in coaste cu intrebarea lui despre poluare. Dar eu mi-l scot intreband : Este Resita un oras poluat; dar Galatiul, dar Hunedoara, dar Bucurestiul? Toate au Metalurgie.Din cate stiu, UE ne-a obligat sa facem investitii pentru protectia mediului in intreprinderile poluante.(Ei si-au inchis majoritatea turnatoriilor)

Sa auzim de bine.
radux
Nou venit!!!
Nou venit!!!

Mesajde ada rus » Mie Dec 08, 2004 4:14 pm

Din păcate domnul primar nu poate interveni la SNCFR pentru îmbunătăţirea aspectului clădirii Gării, întrucât această societate are propriile normative, iar administraţia publică locală nu poate avea nici o influenţă asupra lor.
Cât despre Aiud, eu consider că este un oraş minunat, fascinant, cu oameni rafinaţi, în care te simţi, de oriunde ai fii, acasă. De Aiud, devii dependent
ada rus
Membru Junior
Membru Junior

Mesajde radux » Mie Dec 08, 2004 4:43 pm

Ada,

Multumesc pentru informatii si pentru gandul bun pe care il ai pentru Aiud. Ma incurajeaja sa ma mut cat mai repede in Aiud. Acum nu mai depinde de mine (se pare) ci de altii.

Radux
radux
Nou venit!!!
Nou venit!!!

cinema?

Mesajde r_angel » Vin Dec 10, 2004 7:55 am

da ar fii cred ca cea mai buna idee pt ca din doua cinematografe care au existat si functionat in aiud nu mai functioneaza nici unul :( !iar sala din micro sta sa se prabuseasca! daca ar merge cineva ?eu zic ,ca ar fii oameni dornici pt ca una e sa vezi filmul pe un monotor de calculator fie el si de 17-19 inchi tot nu se compara cu senzatiile traite intrun cinema!bineinteles si pretul la intrare sa fie rezonabil!eu zic ca ar trebui un cinema pt tineretul din aiud!!
sper sa se puna in functiune cat mai curand!!! :)
traieste-ti viata cat mai placut atat cat esti tanar!!(fa ceva care sa ramana in urma ta).
r_angel
Membru Senior
Membru Senior

am o intrebare pt ada rus!

Mesajde r_angel » Vin Dec 10, 2004 8:10 am

ma inteles ca redeschiderea unui cinema in aiud ar fii de competenta directiei pt cinematografe.

dar nu sar putea face o cerere sau ceva de genul asta pt sensibilizarea lor in aceasta directie si pt a deschide un cinema in aiud?

eu sunt student in timisoara si cred ca sunt tineri plecati sau care sunt in aiud care ar vrea sa vada in timpul liber un film si sa nu fie obligati sa mearga la alba iulia sa vada un film???? :?:

si ar mai fii o chestiune inmteresanta dupa parerea mea!
si anume amenajarea parcului si a strazilor de acces catre acesta pt ca in perioada in care eu eram inca in liceu era destul de populat dar acum am observat ca nu prea mai merge lumea pe acolo? :!: :?:
traieste-ti viata cat mai placut atat cat esti tanar!!(fa ceva care sa ramana in urma ta).
r_angel
Membru Senior
Membru Senior

Mesajde ada rus » Vin Dec 10, 2004 10:50 am

În primăvara lui 2005, vor începe nişte lucrări de amenajare a parcului, mai exact vor fi mai întâi plantate nişte plante exotice, care arată foarte bine, iar mai apoi există nişte planuri ale administraţiei în legătură cu parcul.
ada rus
Membru Junior
Membru Junior

Mesajde robilix » Vin Dec 10, 2004 11:03 am

eventual reinfiintarea fanfarei din Aiud :?: :!: :?:

acum mai bine de 20 ani bunicul meu facea parte din aceasta fanfara, care mai canta in weekenduri in parc. eram mic pe atunci, dar imi aduc aminte cata lume era in parc cand cantau ei.

ultima data i-am vazut cantand in 1989, la inmormantarea bunicului meu.
Designers are meant to be loved, not to be understood.
- Fabien Barral -
robilix
Administrator AiudOnline
Administrator AiudOnline

Mesajde ada rus » Vin Dec 10, 2004 6:56 pm

O să mă interesez ce se poate face, mi se pare şi mie o idee bună
ada rus
Membru Junior
Membru Junior

ok

Mesajde r_angel » Sâm Dec 18, 2004 1:38 am

merci de raspuns ada rus si poate ne vin mai multe ide odata cu sarbatorile de iarna si poat la anu chiar facem ceva pt aiud!!!!
ada rus ce fel de amenajari?
r_angel
Membru Senior
Membru Senior

Mesajde ada rus » Lun Dec 20, 2004 1:40 pm

Parcul municipal trebuie sa redevina la gloria lui de altadata. Teren de sport, locuri de joaca pentru copii, spatiu verde cat cuprinde cu plantele de care vorbeam, si pe care va las sa le admirati la momentul potrivit, mai bine sa fie o surpriza, poate si fanfara... Concerte vara, o terasa super si multa distractie. Speram ca vara lui 2006 sa surprinda aiudenii in mod placut...
Cat despre sarbatorile de iarna, promitem ca la anul vor fi senzationale. Toate ideile bune vor fi puse in practica, vor imbunatati planurile noastre. Domnul primar declara ca Aiudul se va transforma in orasul la care viseaza toti aiudenii. Desigur, tot ceea ce si-a planificat domnul primar cere timp si truda. Va rugam sa ne mai pasuiti un timp si veti vedea ca se poate. Aiudul merita sa dam tot ceea ce e mai bun din noi.
ada rus
Membru Junior
Membru Junior

Mesajde adellinne » Lun Dec 20, 2004 4:37 pm

Frumoasa initiativa. Recunosc ca eu personal prefer ca Aiudul sa devina orasul la care viseaza toti soferii aiudeni. Zic asta pentru ca recent s-a pus o gura de canal in micro care este cu 10 cm mai inalta decat asfaltul. Ne rupem masinile acolo...
adellinne
Membru Junior
Membru Junior

Mesajde kinsey » Mar Dec 21, 2004 2:47 am

am vazut ca se lucreaza si in zona dallas... ma mir ce o sa iasa de acolo, k de 2 saptamani e un crater urias in mijlocul drumului
kinsey
Membru Junior
Membru Junior

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Aiudeni de peste tot