left
AiudOnline.ro
judetul alba, românia
  bine ai venit
pagina aiudenilor de pretutindeni
  home Home   contact Contact  

cautare rapida aiudeni
cauta Ai o legătură cu Aiudul? Înscrie-te acum în lista aiudenilor.
fotolix.ro

AiudOnline.ro / forumul aiudenilor de pretutindeni

Aiudeni, haideti sa facem ceva pentru Aiud

Cu ajutorul paginii Aiudului cred ca multi au reusit sa isi gaseasca prietenii. Acum e momentul sa discutam impreuna aici.

Mesajde r_angel » Joi Dec 30, 2004 1:44 pm

in zona dallas se lucreaza de l alegerile locale si cu parere de rau trebuie saspun ca se lucreaza foarte incet dar sa speram ca la inceputul anului se vor misca mai repede cu aceste lucrari!!

in legatura cu modernizarile din parc careau menirea deal aduce la gloria de alta data sa speram ca vor fii reale (fara suparare ada rus),dar dupa cate promisiuni au fost si pana acum si cate sau concretizat sunt putine motive de indoiala!

oricum eu imi doresc savad aiudul asa cum a fost altadata ca sa pot zice ca vin acasa ca sa ma simt bine sa am unde sa ma distrez nu sa zic ca e dor un oras devacanta(cei care sunt plecati pe la facultati cred ca ma inteleg)

sa auzim numai de bine si sa vedem aiudul ca un adevarat oras european :lol:

cu ocazia sarbatorilor de iarna va doresc un sincer La Multi Ani!!!

P.S. ada rus ce se anunta anul viitor de sarbatori?(ziceai ca vor fi senzationale)
traieste-ti viata cat mai placut atat cat esti tanar!!(fa ceva care sa ramana in urma ta).
r_angel
Membru Senior
Membru Senior

Mesajde kinsey » Joi Dec 30, 2004 4:56 pm

haha, da, oras de pensionari, vii sa te relaxezi aici 2 saptamani pe an, nu sa locuiesti :P ..

si acum, expresia standard "sa speram ca se schimba ceva"
kinsey
Membru Junior
Membru Junior

Mesajde r_angel » Mie Ian 05, 2005 12:55 am

nu e o expresie standard dar chiar trebuie sa se schimbe ceva in aiud !!!!
traieste-ti viata cat mai placut atat cat esti tanar!!(fa ceva care sa ramana in urma ta).
r_angel
Membru Senior
Membru Senior

Mesajde claudiu » Vin Ian 07, 2005 12:48 pm

SF scrie:hmm, dar sa ne intrebam.. se mai duce lumea la cinematograf?

de ex.. PSD au facut noile sali de sport si nimeni nu se duce la 300 de mii /ora..

300.000 / ora e putin SF. Gandeste-te ca mergem vreo 20 si jucam fotbal in sala seara. 300.000 impartit la 20 e in medie vreo 15.000/ persoana /ora.
Ti se pare mult?
"The only thing that ever really frightened me during the war was the U-BOAT peril" -Sir W.Churchill
claudiu
Membru Expert
Membru Expert

Mesajde kinsey » Vin Ian 07, 2005 6:37 pm

asa nu, dar daca se duc mai putine persoane, costa imens

daca ar pune 20.000 / pers ar iesi mai mare profitul la fotbal, si s-ar duce si mai multa lume
kinsey
Membru Junior
Membru Junior

Mesajde robilix » Sâm Ian 08, 2005 12:53 pm

este ceva in ceea ce zici SF, insa nu se prea parctica

si in cluj pe unde am fost la baschet se practica tarif / ora / sala

e greu de numarat cred cati intra in sala, cati din astia joaca ceva si cati sunt spectatori (cu tarif / persoana ai exclude spectatorii)
Designers are meant to be loved, not to be understood.
- Fabien Barral -
robilix
Administrator AiudOnline
Administrator AiudOnline

Mesajde sabu » Lun Ian 10, 2005 9:11 pm

tru ! si la fotbal la fel ... acum depinde de sala : de la 300.000 la 1.000.000 ... si la fel se practica si in alba iulia
i dont like mondays
sabu
Membru Expert
Membru Expert

Mesajde r_angel » Vin Ian 14, 2005 1:43 pm

nici la timisoara nu sunt tarife la sali pe persoana ci numai pe sala sau pe teren si gandestete ca in alte locuri dai 300.000mii lei pe ora ca sa joci in aer liber pe teren
sau daca vrei sa auzi tarif hai la timisoara sa joci pe teren artificial in nbalon incalzit si dai intre 800.000 si 1 milion de lei pe ora?

ce mai zici acum sf?????

eu zic ca nu e mult si sa joci 10 oameni ?30.000 de mii de persoana= un suc!
renunti la un suc si joci fotbal pt ca miscarea face bine!!
r_angel
Membru Senior
Membru Senior

Mesajde claudiu » Vin Ian 14, 2005 2:50 pm

SF , probabil in felul ala nu ai avea loc.
"The only thing that ever really frightened me during the war was the U-BOAT peril" -Sir W.Churchill
claudiu
Membru Expert
Membru Expert

Mesajde r_angel » Vin Feb 04, 2005 3:20 am

se pare ca a ramas lumea fara idei!!
nu se mai discuta nimic in aceasta sectiune a forumului!

nu stiu nici eu ce sa zic deoarece ceea ce discutam noi aici ramane la stadiul de discutie si eventuaal prin ada rus sa ajunga ceva si la urechile primarului dar oricum trebuie gasita o modalitate de a face noi ceva fara ajutorul lor desi e foarte greu

sunt atatea de facut in orasul ala dar nimeni nu are o initiativa
si tare as vrea sa se faca ceva deoarece vreau sa pot si eu sa zic "ASTA E MINUNATUL MEU ORAS" dar e minunat dar poate fii si mai minunat :arrow:
r_angel
Membru Senior
Membru Senior

Mesajde kinsey » Vin Feb 04, 2005 7:47 pm

Propun sa facem un laborator de experimente, poate facem o nucleara si devenim putere mondiala
kinsey
Membru Junior
Membru Junior

Primarul afla ideile voastre

Mesajde ada rus » Lun Feb 07, 2005 10:41 am

Cred ca singura modalitate de a imbunatati tot ceea ce inseamna Aiud este o colaborare permanenta intre aiudeni si primar. Primarul Josan fara aiudeni nu poate face mare lucru, si sunt exemple in acest sens, iar aiudenii au si ei nevoie de primar.
Asa cum am anuntat deja, primarul Mihai Horatiu Josan asteapta ca aiudenii sa ii scrie, sa vina cu idei, cu sugestii. Un brainstorming e de dorit. Desigur ca sunt multi aiudeni care inteleg ca primarul nu le poate rezolva singur pe toate. Iar aceia ii scriu primarului, la adresa de e-mail horea@aiud.ro, ori pe adresa Primariei, str.Cuza voda, nr.1. Cu cat exista mai multi care si implica in viata Aiudului, cu atat rezultatele pozitive vor fi mai multe si mai vizibile.
ada rus
Membru Junior
Membru Junior

Mesajde r_angel » Sâm Feb 19, 2005 2:05 am

ada rus crezi ca daca am face o colecta de idei de la toti care au scris aici pe site ce ar dori sa se intample in aiud si unul dintre noi ar trimite un mesaj la primar cate ar fi luate in seama dar mai ales cate ar fi solutionate.

nu sunt pesimist, dimpotriva sunt un optimism dar nu cred ca noi aiudenii putem face mare lucru pt ca nu noi gestionam fonduri si alte facilitati necesare!!

dar am o rugaminte pt tine ada rus
zimi ce putem facem si hai sa facem pt ca numai vorbind nu facem nimic, deci cu ce putem ajuta?mai ales noi cei plecati!!!!!!

si mai zic un lucru - ar fii bine sa se organizeze cateva intalniri cu tinerii aiudeni si sa vedem ce vor ei mai exact!!!
ce zice-ti nu ar fi bine?
:?:
r_angel
Membru Senior
Membru Senior

Mesajde ada rus » Joi Mar 10, 2005 10:43 am

Cred ca a te da batut e cel mai simplu. A plasa toate problemele Aiudului in carca primarului e din nou foarte simplu. Cu toata obiectivitatea, chiar daca sunt consilierul personal al primarului va spun ca acest om munceste zi lumina, insa atata timp cat e aproape singur, niciodata nu se vor vedea rezultatele. Stiu ca primarul isi gasaste puterea in aiudenii, de aici sau de oriunde, si in satisfactia lucrului bine facut. Insa, va dau un exemplu simplu, desi se face zilnic curatenie pe strazi, exista multi cetateni care isi arunca mizeria in plina strada fara nici un fel de scrupule, desi se incearca curatarea strazilor de cainii comunitari, care pun in pericol chiar si adultii, ce sa mai vorbim de copii, angajatii Serviciului Public, responsabili de aceasta actiune, sunt supusi agresiunilor verbale si fizice atunci cand aduna cainii. Cred ca e momentul ca aiudenii sa inteleaga ca primarul are nevoie de ei, de colaborarea lor, asa cum si aiudenii au nevoie de primar. Relatia deschisa cu oamenii este ceea ce il defineste in intregime pe domnul Josan. Administratia s-a deschis inspre oameni cu toate fortele. Nimeni nu a scris nimic in Registrul cetateanului, nimeni nu vine la Primarie cu sugestii si idei. Asta cred eu ca asteapta primarul, sugestiile si implicarea aiudenilor in viata Aiudului. Oricum trebuie sa va spun ca in vara vom crea Consiliul tinerilor, care va avea 19 consilieri si un primar si un Sfat al batranilor, la fel organizat, iar acest tip de grup decizional va fi creat in final pentru toate segmentele de public. Aceasta idee ii apartine domnului primar care are nevoie de oameni ce inca mai iubesc Aiudul si vor sa ia parte activa la viata lui. Ei bine, despre cum vedeti voi, aiudenii aceste consilii, despre cum trebuie constituite ele, astept sa imi scrieti pe adresa office@aiud.ro. Iar daca sugestiile se strang, daca aiudenii vin fara teama langa primarul Mihai Horatiu Josan, daca se decid sa foloseasca la randul lor toate mijloacele de comunicare posibile pentru a semnala dorintele ori problemele cu care se confrunta, va asigur ca ele vor fi luate in considerare. De pilda, in urma numeroaselor solicitari ale cetatenilor, s-a luat decizia de a desfiinta gradinile de zarzavaturi si constructiile din jurul blocurilor. Aiudul va redeveni astfel orasul de altadata. Eu sunt convinsa ca impreuna putem construi.
Cat despre intalnirile publice, ele vor fi planificate in scurt timp, problema e ca pana acum a fost foarte frig, dar o data cu imblanzirea vremii va promit ca primarul se va intalni cu tinerii, intr-un cadru prietenesc.
ada rus
Membru Junior
Membru Junior

mda

Mesajde r_angel » Sâm Mar 12, 2005 5:54 pm

bine ada rus sunt in general de acvord cu ce spui tu dar la faptul ca

"desi se face zilnic curatenie pe strazi, exista multi cetateni care isi arunca mizeria in plina strada fara nici un fel de scrupule"

eu zic ca pt chestia asta e de vina mentalitatea oamenilor si asta e cam greu de schimbat si iti dau un exemplu: stau in dallas si langa blocul me este un cos de gunoi stradal dar este folosit pe post de tomberon, motivul dat de oameni este dece sa ma duc pana la tomberon ca tot gunoi e si aici !!!!
e corect???
alt exemplu in fata blocului meu se pun primavara flori si zii de zii oamenii trec prin ele si le calca si le distrug
e corect???

eu zic ca in principal trebuie umblat la mentalitatea oamenilor si apoi putem spera ca nu vor m,ai manca seminte si nu vor mai arunca gunoaie pe strada

oricum poti fi sigura ca la momentul in care e nevoie o sa dau o mana de ajutor pt aiud, si te-as ruga sa ma tii la curent cu aceste intalniri ale tinerilorr ok???

multumesc anticipat
r_angel
Membru Senior
Membru Senior

Mesajde arty fact » Dum Mar 13, 2005 1:21 pm

Ada, cred ca o buna sursa de inspiratie este si forumul. Scriem aici de nu stiu cand pareri si sugestii si reactionam la ceea ce se intampla in Aiud. Cel putin in ceea ce ma priveste mereu am avut ceva de comentat sau adaugat. ;-)

Acum sugestie (fezabila si folosita in Finlanda):
Pubelele de langa blocuri sunt destul de mici, usoare, facute din plastic si se pot goli usor in masinile mari care transporta gunoi. De regula fiecare bloc are si o anexa unde se depoziteaza pubelele si locatarii au cheie pt spatiul respectiv.N-are rost sa amintesc ca aici se si triaza de acasa gunoiul- adica : bio, materiale reciclabile, cartoane si hartie, etc.
Eu consider ca izoland cosurile de gunoi mari se poate supraveghea mai bine cine arunca in exterior, nu mai putem da vina pe caini, rromi, etc., ci numai pe detinatorii de chei si ce sa zic, mirosuri, inestetisme vizuale se mascheaza cu succes.

Ce spuneti? Se poate trece la un astfel de sistem?
arty fact
Membru Expert
Membru Expert

Mesajde ada rus » Lun Mar 14, 2005 10:38 am

Este o idee excelenta si vreau sa iti spun ca primarul a depus un proiect prin care, daca va fi acceptat, in Aiud vor exista 15 puncte de precolectare selectiva a deseurilor ce vor fi transportate la depozitul central de la Alba-Iulia. Speram ca acest proiect sa fie acceptat, intrucat persoanele responsabile cu curatenia strazilor sunt un fel de Mesterul Manole. Cea mai mare problema este intr-adevar mentalitatea oamenilor, dependenti de stat, cei care considera ca in speta, la nivel local, primarul este responsabil de toate relele si tot el ar fi acela care ar trebui sa le rezolve pe toate. Am o sugestie, haideti cu totii cu propuneri, daca tot suntem de acord ca la mentalitate trebuie umblat, ce ar trebui facut pentru deblocarea mentalitatii comuniste a dependentei? Care ar fi modalitatile prin care putem atrage si restul aiudenilor in programul primarului? Tinerii, deja am vazut, sunt dornici de a face ceva pentru Aiud. Astept sugestii in acest sens.
ada rus
Membru Junior
Membru Junior

Mesajde arty fact » Lun Mar 14, 2005 2:48 pm

Cred ca publicitatea bine gandita si amplasata acolo unde trebuie (strada, birouri, TV, radio,scoli, etc.) poate avea efect. Imagine, explicatii, campanie de promovare... citeam zilele trecute in ziarele finlandeze cum ca tinerii au uitat pur si simplu sa faca curatenie. Fie ca parintii sugereaza ideea ca e o munca de jos,la care se prefera a nu se ajunge,fie ca nu sunt pusi deloc la treaba, fie ca in scoli nu se ofera informatie destula si practica si mai putin... Aveam un vecin tanar cand locuiam la apartament studentesc comun si desi tipul lucra si in cleaning era mirat de aparitia unor gandaci in camera sa. I-am sugerat sa-si faca curat in barlog, intrucat oricate spay-uri deratizante si-ar fi luat cel mai usor era sa nu-si tina oalele cu mancare si resturi pe podea si macar o data la luna sa-si faca ordine... :twisted: :-(
Lumea devine tare sensibila si ofensata daca cineva adreseaza o intrebare de genul: cat de curat esti? Esti sigur ca nu ai nevoie de informatii sau training in domeniu?

As putea sa fac niste poze daca vrei (Ada), cu sistemele de colectare a gunoiului de aici. Poate vor folosi vreunei prezentari.
arty fact
Membru Expert
Membru Expert

Mesajde ada rus » Lun Mar 14, 2005 3:35 pm

Chiar te rog, ti-as ramane indatorata. Avem si noi un plan de campanie de promovare care va debuta in curand prin care incercam sa atragem lumea alaturi de noi. Speram ca nu peste mult timp vom reusi. Oricum, un lucru este cert: Primaria Aiud si domnul primar Josan are nevoie de tineri care sa vina cu idei, asa ca asteptam orice ne poate ajuta. Multumesc.
ada rus
Membru Junior
Membru Junior

mda

Mesajde r_angel » Mie Mar 16, 2005 7:40 pm

sa schimbi mentalitatea oamenilor e foarte greu si eu ma lovesc destul de des cu chestia asta.in acest sens nu prea am idei

dar la chestia cu pubelele asa e si la timisoara cu diferenta ca nu se face selectare , tot gunoiu e la un loc

eu zic ca cel mai bine e sa ne adunam cat de multi intro zii si sa discutam
r_angel
Membru Senior
Membru Senior

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Aiudeni de peste tot