left
AiudOnline.ro
judetul alba, românia
  bine ai venit
pagina aiudenilor de pretutindeni
  home Home   contact Contact  

cautare rapida aiudeni
cauta Ai o legătură cu Aiudul? Înscrie-te acum în lista aiudenilor.
fotolix.ro

AiudOnline.ro / forumul aiudenilor de pretutindeni

Aiudeni, haideti sa facem ceva pentru Aiud

Cu ajutorul paginii Aiudului cred ca multi au reusit sa isi gaseasca prietenii. Acum e momentul sa discutam impreuna aici.

Mesajde ada rus » Joi Mar 17, 2005 5:40 pm

E perfect ce spui. Chiar hai sa ne intalnim. Si pentru ca se pare ca problema cea mai grava a Aiudului e curatenia, voi organiza o dezbatere publica pe aceasta tema. Pentru asta, am nevoie de voi aiudeni de peste tot, sa imi sugerati cand ar fi cel mai potrivit. Din punctul meu de vedere trebuie sa ne intalnim cat mai curand pentru ca in aprilie dam startul la o campanie care se numeste "Pentru Aiudul nostru curat". Asa ca trebuie sa ne intalnim cat mai curand. Scrieti-mi pe site sau la office@aiud.ro. Astept.
ada rus
Membru Junior
Membru Junior

Mesajde arty fact » Dum Mar 20, 2005 8:56 am

Buna Ada,
ieri am iesit la fotografiat tomberoanele din Espoo. :-) Am sa folosesc adresa indicata mai sus sa ti le trimit. O sugestie pentru stimularea schimbarii de mentalitate:omul receptioneaza cel mai bine cand i se ofera nu numai sfaturi si informatie, dar si ceva care sa-i dea posibilitatea practic sa inceapa schimbarea. In cazul campaniei de fata, pungi menajere si materiale de curatat oferite gratuit sau la pret redus ar insemna o mare diferenta... Acum depinde si cat de publica va fi campania. O veti organiza intr-o sala sau peripatetic, umbland pe strazi?
Cei care ar sponsoriza manifestarea cu produse ar putea astfel sa-si faca si ei reclama,sa-si instaleze standuri exclusiv cu materiale de curatat, sa chiar vanda, sa faca demonstratii live de cleaning, iar tinerii voluntari pot sa ofere servicii de cleaning fie unor persoane dezavantajate (ex: batrani care nu-si pot face curatenie f usor acasa) sau sa contribuie la curatarea unor institutii, locuri din oras care li se par afectate de mizerie (ex: actiune de curatare a parcului de hartii).Uite asa ai o campanie intreaga, bazata de fapte, nu numai pe dialog! ;-)

Se poate deschide o "condica", un caiet in care lumea sa noteze doleantele, insatisfactiile, sugestiile referitoare la problemele de igiena si curatenie din oras sau, tot tineretul voluntar poate sa chestioneze trecatorii, participantii la manifestare despre aceste lucruri. Se pot contacta firme specializate pe cleaning din orase mai mari sau strainatate pentru a oferi viziunea lor in privinta ocrotirii mediului. Se pot invita inclusiv angajati ai firmelor de salubrizare din Aiud, aiudeni care au meserii in domeniu pentru a relata despre munca lor, greutatile sau necesitatile lor in a-si usura munca si a o face mai eficienta. Se poate discuta despre efectele lipsei de igiena (alergii, eczeme, etc) si aici doctorii au mai multe de zis. Sunt multe de facut, caci cleaning-ul e o tema generoasa, de larg interes(va spune o "experta", hehe... ;-) )...
arty fact
Membru Expert
Membru Expert

sal

Mesajde r_angel » Sâm Apr 02, 2005 10:04 pm

cum decurge campania ada rus?
traieste-ti viata cat mai placut atat cat esti tanar!!(fa ceva care sa ramana in urma ta).
r_angel
Membru Senior
Membru Senior

Mesajde ada rus » Vin Apr 08, 2005 7:02 pm

Deocamdata, nu prea dau dovada aiudenii de dorinta de implicare.... Speram ca pana la urma lucrurile se vor aranja de la sine. azi maine iesim la urmatoarea actiune. Va tin la curent.
ada rus
Membru Junior
Membru Junior

Mesajde arty fact » Sâm Apr 09, 2005 11:42 am

Desigur ca nu se implica. De ce ar face-o? La ce e buna curatenia? Lasa ca tot e bine... mai bine mergem la biserica si ne rugam ca Dumnezeu sa zvanture cojile de cartofi si hartiile. Dumnezeu o sa aiba grija de toate, pentru ca bunii sai fii se roaga la greu. Cand mai ai timp sa-ti faci curatenie daca esti ocupat cu telenovela? Haideti sa nu mai facem nimic- cel care face ceva va plati amenda. Iata o lege care ar conveni tuturor si ar respecta-o cu strasnicie, nope? :evil:

Ada, lasand umorul negru deoparte, cum stati la capitolul aranjarii spatiilor verzi si desfiintarii "gradinilor"?
arty fact
Membru Expert
Membru Expert

buna

Mesajde r_angel » Sâm Apr 09, 2005 5:42 pm

hmmm nu sunt deloc multumit de ceea ce am citit in legatura cu aiudenii!!!!!!

daca cedi de acolo nu fac ceva pt aiudu ala ce naiba putem face noi? cei care stam cate 2 luni pe an in aiud?
nu stii care e problema d stii ca necesita urgenta atentie si implicare pt ca numai asa putem face ceva!

si in legatura cu telenovelele ar trebuii aruncate pe geam televizoarele si compurile pt ca toata lumea sta numa la calculator si televizor si nu mai iasa din casa ca sa vada ce se mai intampla prin aiud!!!! :evil: :evil: :evil: :evil: :evil:
traieste-ti viata cat mai placut atat cat esti tanar!!(fa ceva care sa ramana in urma ta).
r_angel
Membru Senior
Membru Senior

Mesajde arty fact » Dum Apr 10, 2005 10:56 am

Ale mele suspiciuni ar fi, ca in timpul ramas liber romanul prefera aceasta activitate "pasiva", hehe... si e ok, in cazul in care faci munci fizice sa stai putin, insa foarte rar auzi de romani in general sa faca sport in timpul liber sau miscare (mai ales una benefica orasului :-)).E aproape tabu sa faci sport daca ai peste 30 de ani sau o varsta la care se presupune ca trebuie sa fii "serios". Am mai spus pe undeva pe aici, ca si decizia mea de a merge pe role, cand vorba aia eram tanara, la 23 ani a parut o tampenie sau cel putin o excentricitate celor apropiati (la fel de ridicol a parut si sotul meu, care era cu 4 ani mai in varsta). Daca stai toata ziua la birou de pilda, cred ca e si sanatos sa te misti putin dupa orarul de munca. Cu televizorul, stiu sigur ca uitandu-te constati ca tot mai multe ai vrea sa vezi si asa ti se duce viata... personal am renuntat la TV si oricum imi trece teribil de repede ziua. Asta era insa doar un exemplu. Cine stie insa, daca ar exista spatii verzi mai imbietoare, lumea ar fi mai tentata sa stea afara si prin urmare ar si avea grija de natura, nu? :idea:
arty fact
Membru Expert
Membru Expert

Mesajde r_angel » Mie Apr 20, 2005 8:42 pm

nu cred ca ai dreptate la faza cu spatiile verzi!! pt ca dupa parerea mea si am zi-so pe undeva mai sus e vorba de mentalitate

fiecare considera ca dupa munca tre sa se odisneasca da pt ei odisna e statul in fata televizorului

asa se duc ochii asa se atrofiaza muschi si apoi la 40 50 de ani cum sa-i mai pui in miscare

nu ai ce face asta e viat romanului :evil: :evil: :evil: :evil:

ar trebuii sa vina la timisoara sa vada cum un mos de peste 65 de ani alearga aproape zilnic cate 2-3 ore pe o pista de atletism si apoi se pune sa faca flotari tractiuni si alte exercitii

asta da mod de viata,ar trebuii luat exemplu
r_angel
Membru Senior
Membru Senior

Mesajde ada rus » Mie Apr 27, 2005 7:15 pm

Ati fi surprinsi sa vedeti cat de bine arata cartierul Micro III, chiar daca s-au desfiintat pana acum doar gardurile aiurea si cotetele improvizate. Deja e mult mai frumos. In curand va arata mai bine, cu garduri albe si flori ca odinioara, peste tot in oras. Primavara lui 2006 va veni intr-un oras de o mie de ori mai frumos.
ada rus
Membru Junior
Membru Junior

Mesajde r_angel » Lun Mai 09, 2005 9:58 pm

asa sa ne ajute dumnezeu !!!
sper sa ai dreptate ada!!
r_angel
Membru Senior
Membru Senior

Mesajde ada rus » Sâm Mai 14, 2005 11:29 am

Cand vii in Aiud, te rog sa te plimbi in Micro pe strada Axente-Sever, in zona blocurilor 33, 6, 13, 15 si sa vezi diferenta singur. Ii felicitam chiar pe locuitorii din aceste zone pentru faptul ca ne-au sprijinit si au pus osul la treaba. E foarte frumos acolo acum.
ada rus
Membru Junior
Membru Junior

hmm

Mesajde r_angel » Vin Mai 20, 2005 1:30 pm

uite chiar saptamana viitoare ajung in aiud si chiar o sa caut blocurile respective si sa vedem ce sa schimbat!!!

daca e asa cum zici ar trebuii acordate anumite bonificatii locatarilor din anumite blocuri care se ocupa si cu imprejurimile blocului ca acestea sa arate bine!!dar pedepsiti cei care fac mizerie asa cum se intampla la mine la bloc de exemplu unde unii din comoditate nu mai merg la bena mare de gunoi din spatele blocului ci prefera sa arunce in cosurile de gunoi de pe trotuare si de prin parcare si apoi caini le golesc pe jos.......

si pt asta as sugera ca fiecare bloc sa aiba propriul sef de scara un fel de asociatie pe fiecare bloc(asa cum se practica la timisoara) si fiecare bloc cu pubela(pubelele) lui......si cu aspectul si imaginea sa

dar cred ca mai avem pana acolo
r_angel
Membru Senior
Membru Senior

Mesajde r_angel » Sâm Iun 18, 2005 5:03 pm

s-a cam plictisit lumea de facut ceva pt aiud de nu se mai vorbeste sau se face tot ce trebuie pt oras????!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
r_angel
Membru Senior
Membru Senior

Mesajde r_angel » Mie Oct 19, 2005 7:56 pm

deci se pare ca sau terminat ideile si nu mai e curios nimeni de discutia asta
intradevar e cam plicticoasa daca intelegeti ghilimelele
r_angel
Membru Senior
Membru Senior

Mesajde Iuly » Lun Oct 24, 2005 10:05 pm

cred ca o revista aiud online ar fi buna pentru aiud, daca ar avea si un pret acceptabil.
Iuly
Membru Junior
Membru Junior

Mesajde Horvath » Lun Oct 31, 2005 7:52 pm

O fantana arteziana in centrul orasului, cred ca ar arta bine.
ich weis, was zuviel ist, das ist zuviel.
Horvath
Membru Expert
Membru Expert

Mesajde Iuly » Lun Oct 31, 2005 7:58 pm

S-a vorbit mai demult de o fantana arteziana in locul actualului parculet din centru
Iuly
Membru Junior
Membru Junior

Mesajde arty fact » Mar Noi 01, 2005 9:29 am

Iata propunerea mea, in imagini de data asta , de la ultima expozitie a lui Sorin Anca:

http://www.forum.agunda.de/topic.cgi?forum=63&topic=12

Nu ar arata stilat parculetul? :idea:
Nici nu ar exista pericolul ca lumea sa arunce mizerii in apa fantanii sau s-o improaste in jur.
arty fact
Membru Expert
Membru Expert

Mesajde r_angel » Mar Noi 01, 2005 4:20 pm

intradevar interesanta idee arty
dar si o fantana ar fii ok
dar ce e mai grav si este o intrebare mai mult pt ada rus: cand o sa inceapa asfaltarea strazilor prin cartiere?
pt ca in dallas aproape ca iti intra toata roata in gropi
ca sa nu mai vorbim de faptul ca pe ion creanga tre sa mergi mf incet ca sa mergi!!!!!
r_angel
Membru Senior
Membru Senior

Mesajde Horvath » Mie Noi 09, 2005 9:51 pm

Cand se va asfalta? Mai bine nu intrebi ca ramai fara raspuns. Poate peste 5-8 ani.
Ce credeti trebuie semafoare in Aiud?
Ma refer la cele doua intersectii:
- Puscarie:Cluj:Centru
- Aiudl II:Alba-Iulia:Centru
ich weis, was zuviel ist, das ist zuviel.
Horvath
Membru Expert
Membru Expert

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Aiudeni de peste tot