left
AiudOnline.ro
judetul alba, românia
  bine ai venit
pagina aiudenilor de pretutindeni
  home Home   contact Contact  

cautare rapida aiudeni
cauta Ai o legătură cu Aiudul? Înscrie-te acum în lista aiudenilor.
fotolix.ro

AiudOnline.ro / forumul aiudenilor de pretutindeni

Aiudeni, haideti sa facem ceva pentru Aiud

Cu ajutorul paginii Aiudului cred ca multi au reusit sa isi gaseasca prietenii. Acum e momentul sa discutam impreuna aici.

Mesajde ada rus » Joi Noi 10, 2005 5:47 pm

Ion Creanga si Stefan cel Mare au intrat deja pe SAMTID, se inlocuieste canalizarea. In primavara lui 2006 incepe modernizarea lor. S-a schimbat politica si aici. Se lucreaza impreuna cu toti furnizorii de utilitai, asa ca cei care nu-si vor fi rezolvat canalizarea, gazul etc. nu vor mai avea voie sa distruga stratul de uzura dupa ce a fost terminat. In ceea ce priveste restul strazilor, incearca sa privesti din punctul de vedere al administratiei: toate vor fi rezolvate in functie de prioritati. Veti fi anuntati toti de investitiile pregatite pentru infrastructura pentru 2006, in luna decembrie cand vor fi definitivate.
ada rus
Membru Junior
Membru Junior

ce e cu microcinema-ul?

Mesajde Haidu Sebastian » Vin Noi 11, 2005 3:15 pm

sers',
intr-un final v-a fi o sala de sport, fitnes si toate cele.

Dar imi place ideea cu revista... E foarte practica...
Daca e nevoie de ajutor eu ma ofer voluntar. Deocamdata sunt cu o aripa rupta dar vreau sa ma implic in chestia asta.
Plus cred ca am gasii sponsori daca le-am face reclama in revista...?!?

misu scrie:parerea mea este ca ar fi mult mai usor de realizat o "restaurare" a vechiului cinematograf (din micro) care ... stie cineva ce adaposteste acum?

nu incap masini e drept, dar concerte si alte activitati de natura culturala ar putea fi sustinute in incinta !
ORI O DAI, ORI N-O DAI!
Haidu Sebastian
Membru Junior
Membru Junior

Mesajde r_angel » Sâm Noi 12, 2005 12:37 am

horvath parerea mea e ca nu e nevoie de semafoare nu e traficul chiar asa de aglomerat

asteptam cu nerabdare ada
traieste-ti viata cat mai placut atat cat esti tanar!!(fa ceva care sa ramana in urma ta).
r_angel
Membru Senior
Membru Senior

Mesajde Horvath » Dum Noi 13, 2005 9:49 pm

Sunt curios de semafoare deoarece de multe ori cand vin de la feleud autobuzul sta in intersectie de ma plictisesc sa mai astept si aceasi chestie e si cand vi de la puscarie pe E81. eu nu sunt sofer dar din cate am observat cred ca ar fi ochestie benefica.
Ce ar trebui sa facem pentru Aiud si aiudeni? O echipa de fotbal "tare" cum era inainte de 89, ce fain a fost cand mergeam la stadionul Metalul si era arhiplin si strigam cu totii hai Metalul, era o senzatie super, acum .............................!?
ich weis, was zuviel ist, das ist zuviel.
Horvath
Membru Expert
Membru Expert

Mesajde ada rus » Vin Noi 18, 2005 10:31 am

Acum e Club Sportiv Municipal, la initiativa primarului. Metalul e sprijinita financiar de cateva societati cu oameni de suflet. Sigur ca sunt necesari mult mai multi bani. Dupa o perioada "moarta" au nevoie de sprijin din toate punctele de vedere. Au meciuri la care au nevoie de suporteri. Sunt in C ar fi pacat sa nu aiba sustinere din partea aiudenilor. Azi, la 14.00 au meci cu FC Sibiu 2. Echipa asteapta suporteri azi pe stadion.
ada rus
Membru Junior
Membru Junior

Mesajde ada rus » Vin Noi 18, 2005 10:47 am

In decembrie, Primaria va lansa o revista cu aparitie trimestriala in care vrem sa prezentam cat mai multe aspecte legate de comunitatea aiudeana. Ea va fi distribuita gratuit in 5000 exemplare si va putea fi citita si on-line pe http://www.aiud.ro.
Revista va avea 12 pagini color si nu va exprima un singur punct de vedere, adica aiudenii sunt in primul rand invitati sa-si exprime parerile, bune, rele, despre ce se intampla in Aiud. Vrem o comunicare constructiva, cu informatii si opinii din ambele parti, colaborare intre autoritati si cetateni. Vom scrie despre modul in care functioneaza administratia publica locala, despre activitatea functionarilor, despre proiectele noastre, parerile cetatenilor. Pana acum, avem cateva puncte de vedere ale aiudenilor pe care le vom publica. Va invit si pe voi, aiudeni de pretutindeni sa- mi scrieti la office@aiud.ro, iar opiniile voastre, sugestiile, multumirile si nemultumirile, vor fi publicate si in revista.
Cred ca exprimandu-ne deschis, recunoscand slabiciunile, dar si punctele forte, vom face intr-adevar ceva pentru Aiud.
Astept mesajele voastre.
ada rus
Membru Junior
Membru Junior

Mesajde r_angel » Mar Noi 22, 2005 11:27 am

Veti fi anuntati toti de investitiile pregatite pentru infrastructura pentru 2006, in luna decembrie cand vor fi definitivate.

asteptam cu nerabdare acea lista a prioritatilor
nu zic ca nu se face nimik in aiud dar in opinia mea este mult prea lent
traieste-ti viata cat mai placut atat cat esti tanar!!(fa ceva care sa ramana in urma ta).
r_angel
Membru Senior
Membru Senior

Mesajde ada rus » Mie Noi 23, 2005 11:34 am

Din pacate, uneori legile incetinesc lucrurile. Cel mai bun exemplu e Legea Achizitiilor Publice. Nu e ca si cum ai avea o societate comerciala si daca vrei sa faci ceva, faci pur si simplu. In administratie e dificil. Fiindca, indiferent de orice suspiciuni, nefundamentate de fapt, banii publici, modul de folosire a lor e verificat pana la ultimul leut. Daca vreau sa modernizez o strada de exemplu, mai intai am nevoie de banii necesari. Apoi de un studiu de fezabilitate care costa foarte mult si poate dura pana e finalizat. Apoi, organizez licitatie pentru proiectul tehnic. Licitatia poate dura chiar si o luna sau mai mult fiindca exista cazuri cand procedura trebuie reluata din cauze diverse. Apoi, mai dureaza cateva zile, de obicei 7, pentru contestatiile eventuale. Daca ele exista, pana se solutioneaza, dureaza din nou. Se incheie contract cu constructorul. Si atunci te poti apuca de treaba. E destul de dificil, mai ales cand problemele sunt multe. E simplu sa spui ca aia din Primarie nu vor sa faca nimic. Dar intreb eu, se gandeste cineva care ar fi motivele pentru care "aia" nu ar vrea sa se faca?
ada rus
Membru Junior
Membru Junior

Robert , e o idee buna !

Mesajde Bogda » Lun Noi 28, 2005 1:58 am

Robert , e o idee buna sa facem ceva pentru Aiud , atat in domeniul WWW cat si real , dar ce putem face , suntem simplii oameni intr-un oras cu o cunducere "proasta" si administratie la fel de "proasta" deci real nu cred ca putem face ceva ...
Online nu cred ca mai putem face mare lucru , tu ai facut prea multe , chiar foarte multe pentru Aiud pe baza de WWW , dar acum , nu stiu ce mai putem face :

- sa facem o pagina unde sa punem anumite idei iar cei care acceseaza sa voteze si sa comenteze aceasta parere , iar la final sa ii aratam aceste opinii primarului si conducerii aiudului , poate ii convingem sa faca ceva bun pentru orasul nostru ! Sunt sigur ca vor accepta sa faca ceva daca vom fi vreo 1000 - 1500 persoane care sa ne spunem pareriile ... poate , poate i-am convinge !

Felicitari Robert,
inca o treaba binefacuta .. bafta !
Astept raspuns :evil:
Bogda
Nou venit!!!
Nou venit!!!

Revista AiudOnLine

Mesajde Bogda » Lun Noi 28, 2005 2:05 am

Robert ,

Revista AiudOnLine publicata lunar sau saptamanal ar fi o idee buna , o sa va ajut cu tot ce pot ca sa facem revista .. e o idee foarte buna !

Si daca am face ... ce scriem in ea !?

Evenimente nu mai sunt !!!! S-au gatat , zilele Aiudului , festivalul vinului .... zilele berii , toate ... toate s-au dus , din cauza administratiei proaste .. asta e ... nu stiu ce vom pune ... dar ... ma gandesc .. si va spun ... pe forum ...

Bye Bye !!!!! :evil:
Bogda
Nou venit!!!
Nou venit!!!

Mesajde r_angel » Lun Noi 28, 2005 3:57 pm

spune-mi si mie de unde iei 1000-1500 de oameni pe aiudonline?
r_angel
Membru Senior
Membru Senior

Mesajde r_angel » Lun Noi 28, 2005 4:06 pm

ada nu vreau sa par rau dar am mai spus-o de cateva ori
daca se vrea se poate, si este o chestie dovedita nu o data ci de mai multe ori, cei drept in anii de alegeri,
sa luam exemplu ion creanga: au inceput lucrarile de canalizare si toate celelalte inainte de alegeri, cam cu vrea 3luni, s-a mers intr-un ritm foarte accelerat pana dupa alegeri si apoi dupa cum se vede cred ca si melcu se misca mai repede ca si lucrarea respectiva.

sa luam exemplu drumulk catre magina, care trece iarna si va fi drum de tara la cat de rau arata si cate gropi are, daca fac 5 drumuri pe saptamana sigur tre sa imi fac directie la masina

exemple sunt mai multe
nu zic ca nu vor sa faca dar duapo cum am zis si melcu e mai rapid
r_angel
Membru Senior
Membru Senior

Hmm ...

Mesajde Bogda » Lun Noi 28, 2005 8:01 pm

r_angel , nu stiu de unde o sa adunam , dar nu trebe sa ne dam batuti , nu stiu dece din ce am citit , tu tot timpu vezi partea proasta a lucrurilor , in loc de incurajari sa de alaturare langa ceilalti , tu incepi cu partea rea ..

Eu credeam ca vrei sa ne sustinem unu pe altu , nu sa ne criticam sau sa ne deszcurajam .. intelegi !?

Asta e .... fiecare cu parerea lui !

Bye Bye !!!!! :evil:
Bogda
Nou venit!!!
Nou venit!!!

Mesajde r_angel » Mar Noi 29, 2005 12:04 am

bogda sunt un optimist de felul meu dar am vazut destule in aiud si asa in ceea ce priveste orasul am devenit un realist

totdeauna se face treaba cand sunt alegeri, atunci toate au o desfasurare logica si normala, in rest totul decurge foarte lent

din pacate asta e realitatea

vin acasa cam la 6 saptamani si de fiecare dat constat ca anumite drumuri de exemplu sunt mai degradate, etc
r_angel
Membru Senior
Membru Senior

Mesajde ada rus » Mar Noi 29, 2005 10:38 am

In sedinta de Consiliu Local din 24 noiembrie, consilierii locali au aprobat initiativa primarului Mihai Horatiu Josan de a modifica forma ziarului Informatia de Aiud. Noua revista trimestriala are acum nevoie de un nume. Si pentru ca aceasta publicatie se adreseaza aiudenilor, va invitam pe toti sa-i dati un nume. Pana in 5 decembrie 2005, propunerile voastre sunt asteptate la adresa office@aiud.ro.
ada rus
Membru Junior
Membru Junior

Mesajde r_angel » Mar Noi 29, 2005 5:18 pm

o sa ne gandim sa vedem ce gasim!!!
r_angel
Membru Senior
Membru Senior

Mesajde Horvath » Mie Noi 30, 2005 9:24 pm

cam greu pot sa-mi imaginez un aiud curat frumos si oameni civilizati.
Horvath
Membru Expert
Membru Expert

Mesajde r_angel » Joi Dec 01, 2005 11:56 am

greu de crezut dar eu cred ca e posibil dar e nevoie de multa munca, si mai ales de constiita aiudenilor
r_angel
Membru Senior
Membru Senior

Mesajde Horvath » Joi Dec 01, 2005 9:19 pm

primaria din aiud trebuie sa faca o echipa de vreo 5 - 7 muncitori care sa nu faca altceva decat sa se osupe de imaginea orasului, adica sa fie ca niste gospodari care au o gradina mare si ei trebuie sa o faca frumos, sa planteze flori sa remedieze ceea ce se pare ca este prost facut, de exemplu intr-un cartier (dallas) sa traga cu var liniile din parcare sau sa infrumuteasca o zona dintre blocuri. Acest oameni trebuie sa fie buni gospodari si invetivi, de exemplu meseriasi,designeri,arhitect,etc.
astept pareri. :roll:
Horvath
Membru Expert
Membru Expert

Mesajde robilix » Joi Dec 01, 2005 11:31 pm

la exemplele enumerate de tine ce ar fi ca fiecare administratie de bloc sa se ocupe. de ce sa vina primaria sa vina sa imi faca curat la mine? se strange asa zisul fond de rulment din care cred ca lejer s-ar putea cumpara var.

s-a discutat odata despre strangerea de masini vechi parasite de pe strazile aiudului. s-a realizat pana la urma? in weekend am fost la aiud si ajungand la o ora mai tarzie acasa nu am gasit un loc de parcare in apropiere. dar mi-a sarit in ochi o masina parasita, cu rotile dezumflate, nespalata de cine stie cand, care frumos ocupa parcarea trasata. nu exista o lege pentru asemenea situatii?
Designers are meant to be loved, not to be understood.
- Fabien Barral -
robilix
Administrator AiudOnline
Administrator AiudOnline

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Aiudeni de peste tot