left
AiudOnline.ro
judetul alba, românia
  bine ai venit
pagina aiudenilor de pretutindeni
  home Home   contact Contact  

cautare rapida aiudeni
cauta Ai o legătură cu Aiudul? Înscrie-te acum în lista aiudenilor.
fotolix.ro

AiudOnline.ro / forumul aiudenilor de pretutindeni

dezmortire..aiudeni de pretutindeni

Cu ajutorul paginii Aiudului cred ca multi au reusit sa isi gaseasca prietenii. Acum e momentul sa discutam impreuna aici.

Mesajde dancor » Sâm Feb 15, 2003 11:50 pm

Simpatica chestiunea lui Claudiu ... "destept directorul"
- Va rog sa-l ajuta-ti pe robi , de ce sa nu incercam ideea cu completarea site-ului cu un set de album foto al generatiilor - cel putin pina la cele care au mai facut tablouri ... daca a fost el in stare sa faca cca si ceva 1200 de poze, sunt convins ca cu ajutor va putea transpune pe film inca vreo ... 40 - 50 - 60 tablouri , daca vor mai fi de gasit ceva din ele - cel putin seria noastra - 1964 - am facut tablou -
- Haide-ti sa vedem care va fi rezultatul in final ... uite spre exemplu eu am acasa o copie a tabloului ( o poza de 30x20 ) si promit ca o voi scana si o voi lansa in rubrica ca sa putem comenta pe viu daca merita sau nu sa ne obosim ....... OK!
dancor
Membru Senior
Membru Senior

Mesajde dancor » Dum Feb 23, 2003 12:17 am

de atita .. desmortire , simt nevoia sa ma duc la odihna, deoarece:
< Odihna rasplateste o implinire sau,mai degraba, reprezinta punctul ei final >
Ma grabesc sa plec deoarece fiica-mea sta pe capul meu sa-i cedez locul , asa se intimpla in wekend!
dancor
Membru Senior
Membru Senior

printre cei dezmortiti ma aflu si eu.

Mesajde Sandrina » Mie Apr 02, 2003 5:00 am

eu am fost de-a dreptul surprinsa sa vad ca Aiudul meu are o pagina web mai frumoasa, mai cu gust decit pagina Oradiei. Sincer m-a impresionat si m-a bucurat deopotriva. Ma simt fericita sa vad ca oamenii, (unii dintre ei) plecati din Aiud vor sa se regaseasca, sa depene amintiri, sa se intoarca intr-un fel sau altul "acasa".Eu in Aiud am foarte multi prieteni/e, si mi-ar fi placut ca macar un nume sa vad pe aici, dar...nu! Probabil pe mirc ar fi mai multi sau cine stie... . Eu cred ca oamenii nu vor sa stie prea multe despre net deoarece nu-l inteleg, iar un lucru pe care nu-l cunosti te sperie uneori. Am vazut si aici in Oradea care este un oras mult mai mare: daca mergi cu o prezentare web parca ai merge sa le vinzi"antrax" desi poate ca de antrax cunosc mai multe decit de net... :) .Nu vreau sa par rautacioasa sau nepoliticoasa, dar eu cred ca de multe ori pasivitatea este data de necunoastere, iar necunoasterea este data de multe ori de ignoranta.
Sandrina
Membru Junior
Membru Junior

Mesajde arty fact » Mie Apr 02, 2003 11:07 am

Bun gasit! Am si eu o multime de prieteni prin Helsinki , care provin din zona oradeana si lucreaza la Nokia.:-) Cat despre a fi speriata de nou, eu sunt cea mai "panicarda".Poate ca nu as fi ajuns nici sa scriu un email, daca nu m-ar fi invatat sotul.Restul e aproape viciu, obisnuinta :-)(mai frumos zis!).Stii ca lucrurile,locurile, oricat de splendide, daca nu sunt animate nu sunt mai mult decat muzee moarte. Cateva suflete reusesc sa faca diferenta.Nici macar nu ma mira asa tare ignoranta ci mai mult pasivitatea celor care doar viziteaza si citesc fara sa spuuna un cuvintzel. e imposibil sa nu aiba de zis ceva si totusi... suntem o mica comunitate de membri activi.Sper sa te numeri in randul lor, cu mesaje cat mai frecvente!:-)

arty fact, aprilie 2003
arty fact
Membru Expert
Membru Expert

tu macar ai incercat...

Mesajde Sandrina » Mie Apr 02, 2003 3:52 pm

....tu arty fact macar ai incercat pe cind altii nici macar nu vor sa invete, iar cind ajung sa invete ceva despre net prefera mirc-ul si alte astfel de programe de chat unde poti vedea lipsa de bun simt si prostia umana in toata splendoarea lor... . :lol: Acolo toti se cred smecheri si poarta conversatii jignitoare si non sens, deoarece ce bine este sa "te dai mare" cind nu te vede nimeni, nu?
Cit despre acest forum ...am toata, toata stima deoarece aici gasesti subiecte de discutii interesante, incitante si care te provoaca sa dai tot ce ai mai bun din tine, iar eu asta doresc sa fac, sa schimb impresii si pareri deoarece aceste lucruri nasc idei si lucruri frumoase.
Sandrina
Membru Junior
Membru Junior

Mesajde robilix » Mie Apr 02, 2003 4:38 pm

bine ai venit Sandrina

ca o paranteza ... imi place numele tau .. inchidem paranteza ;)

aici ai dat peste oameni buni :oops:
noi speram sa te simti bine

pacat ca nu ti-ai gasit prietenii pe aici, este o ocazie sa ii chemi, daca ai adrese de email de la fosti colegi, sau daca mai vorbesti prin alte cai.

asteptam si poza ta :) sa vedem cu cine vorbim.
Designers are meant to be loved, not to be understood.
- Fabien Barral -
robilix
Administrator AiudOnline
Administrator AiudOnline

Sandrina...

Mesajde Sandrina » Mie Apr 02, 2003 4:47 pm

da, sa stii ca si mie imi place numele meu :) , desi toti prefera sa imi spuna Ramona (celalalt nume) pt. ca spun ca este mai simplu. Fotografia ti-o trimit azi , promit :wink: pe cuvint de cercetas. Prietenii sper sa ii vad in curind cind o sa trec prin Aiud pe la bunica mea, deoarece eu nu m-am nascut in Aiud, ci am copilarit si am crescut in Aiud cu bunicii. Dar eu cred ca manusa sufletului meu este Aiudul si asa va fi mereu.
Sandrina
Membru Junior
Membru Junior

Mesajde arty fact » Mie Apr 02, 2003 4:49 pm

Mersi pt aprecieri si sa stii ca iti impartasesc parerea in ceea ce priveste incercarea noastra de a purta discutii cu miez.Daca ai urmarit indeajuns conversatiile vei vedea ca uneori ne mai si contrazicem, dar asta pt ca e imposibil sa gandim toti la unison. Cine stie, poate candva si noi doua vom avea dispute:-), dar sa nu uitam de unde am plecat si ca din dialogul aprins iese ceva interesant si constructiv.Imi vine putin sa rad ce discursuri sforaitoare trag, am devenit Mrs Establishment...! :-) Presupun ca totul va decurge firesc si minunat !:-)

arty fact, aprilie 2003
arty fact
Membru Expert
Membru Expert

Mesajde robilix » Mie Apr 02, 2003 4:53 pm

asha si trebuie arty ... stim noi pe unul pe care nu l-am laudat indeajuns si s-a suparat .. of of

mersi Ramona ;) astept poza ta, am sa o pun si aici pe forum si si la aiudeni de peste tot.

asadar primirea calda a fost facuta ;)
- Fabien Barral -
robilix
Administrator AiudOnline
Administrator AiudOnline

despre discutii

Mesajde Sandrina » Mie Apr 02, 2003 7:26 pm

Sa stiti ca nu ma deranjeaza nici discutiile contradictorii. Uneori sunt necesare chiar, desi alteori sunt deranjante. Se spune ca din contradictii se nasc realizari mari...ce sa spun?...uneori e asa, iar alteori nu.Robert, parca ziceai ca-ti place numele Sandrina...ce ar fi sa-mi zici in continuare la fel? :wink:
Sandrina
Membru Junior
Membru Junior

Mesajde robilix » Mie Apr 02, 2003 8:27 pm

bine ... Sandrina sa fie ;)

vezi ca e ora 19.25 si inca nu ti-ai tinut cuvantul de cercetas ;)
- Fabien Barral -
robilix
Administrator AiudOnline
Administrator AiudOnline

cuvint de cercetas

Mesajde Sandrina » Mie Apr 02, 2003 10:18 pm

scuze, dar purtam o discutie cu Levy pe Yahoo Messenger si m-a luat valul...si fiind jpeg uite de 2 min. am constatat ca e prea mare
cum sa fac?
Sandrina
Membru Junior
Membru Junior

Mesajde robilix » Mie Apr 02, 2003 11:08 pm

aham, dl. Levy Nagy ne fura membrii si poarta discutii particulare pe alte cai de comunicare :P
- Fabien Barral -
robilix
Administrator AiudOnline
Administrator AiudOnline

raspuns

Mesajde Sandrina » Mie Apr 02, 2003 11:15 pm

Pai nu de aia ne-am dat si adresele de YM, ICQ, etc, ... :wink: ? Oricum am introdus multi membri in lista si sper sa vorbim mai multi. Robert, fotografia mea este foarte mare este jpeg ...si si impachetata este tot atit de mare.Ce sa fac?Ti-o trimit pe mail-ul personal?Se poate?
Sandrina
Membru Junior
Membru Junior

Mesajde dancor » Joi Apr 03, 2003 2:22 am

Imi face deosebita placere sa salut aparitia in <firma noastra> a unui nou membru.
Constat ca este si activ , ceea ce nu este rau deoarece ducem lipsa de asemenea participanti ( noroc cu arty )
Subscriu si ideii lui roby .... "sa vedem" cu cine stam de vorba - deoarece am convingerea ca bunicii din Aiud au ce sa se mindreasca .. in general pina acum s-a constata dupa o serie de <studii vest europene> mai aprofundate ca fata de intrega populatie a globului , bunicii din Aiud sunt o specie din cele fericite, pentru simplu motiv ca au nepoti(nepoate) frumosi si destepti ( am incheiat citatul de presa ) :lol:
-pentru descretirea fruntilor dvs.,va propun citeva citate celebre prin faptul ca sunt de o prostie crasa desi au fost spuse de oameni mari:
- < Fumatul ucide si, daca esti ucis, atunci in mod sigur ai pierdut o parte foarte importanta a vietii tale >
- < Nu cred ca cineva trebuie sa-si scrie autobiografia pana cand nu a murit
- < Am parerile mele proprii, pareri ferme - dar nu sunt intotdeauna de acord cu ele >
dancor
Membru Senior
Membru Senior

raspuns pt. dancor

Mesajde Sandrina » Joi Apr 03, 2003 5:58 pm

buna ziua dancor si multumesc pentru primirea pe care mi-ai facut-o. Si eu consider ca bunicii din Aiud sunt o "grupare aparte", dar mai consider ca nepotii bunicilor din Aiud sunt si mai aparte.
Stii de ce?
Pt. ca suntem cei mai norocosi. Bunicii mei dintre care doar bunica este in viata de 9 ani de cind a murit bunicul, deci, bunicii mei sunt niste oameni deosebiti. Simpli si cu un suflet in care ar incape fara sa se inghesuie tot universul.
Astfel, am avut fericirea sa incap doar eu...si am profitat de fiecare clipa cu ei. Ma bucur pentru asta, deoarece de cind nu mai este bunicul...nu mai este un foarte mare loc din viata si universul meu.
Eu sunt foarte mindra ca am asa bunici si consider ca sunt una dintre nepoatele fericite si care au avut parte de copilaria cea mai frumoasa din lume. Am avut...TOTUL. Nu mi-a lipsit nimic: "nici obrajii bunicului caruia sa-i dai palme" ca si in povestirea "Bunicul", nu mi-a lipsit nici caldura bratelor bunicii mele, nici povestile, nici educatia...ce pot sa cer mai mult, decit sa o tina D-zeu in viata cit mai mult si pe bunica?
Cit despre citate:..."Si oamenii mari spun lucruri traznite" :wink:
Sandrina
Membru Junior
Membru Junior

Mesajde dancor » Vin Apr 04, 2003 1:44 am

Ca sa facem lucrurile bine, azi la deschiderea site-ului, am navigat direct spre listele cu cei inscrisi in tabelul "aiudeni de pretutindeni" si nu a fost greu sa te depistez - am vazut si poza - corect gestul ( si ar fi mai multi care ar trebui sa-l urmeze )- aici facem apel la o idee mai veche care a prins la citiva, iar citiva continua sa vrea sa ramana inconjurati de "mister", dar asta e treaba lor ,iar noi nu ne bagam ..... dar uite asa mi-a venit o idee traznita ... ptr.roby - cum ai face sa introduci un cod de acces in site pe baza foto-ului ... asa cum au cei din filmele SF , carte de identitate prin scanare iris ..
Constat ca esti "topita" dupa bunici ( sau ma rog 1/2 din bunici - sa stii ca celalalt de sus va urmareste si este alaturi de voi ) ... indraznesc o intrebare .. parintii tai nu sunt tot <aiudeni> ? .. raspunsul numai daca se poate, daca nu, nu este cu suparare ..OK!
dancor
Membru Senior
Membru Senior

Mesajde arty fact » Sâm Apr 05, 2003 11:57 am

Dancor, citatele sunt faine (de data asta) si amuzante. In ele se ascunde o ironie imensa... fata de prostia oamenilor, in general. Caci intr-adevar si noi radem de obiceiul asta de a scrie memorii "din fasa", cand ai lansat o melodie sau ai scris un volum gen Jackie Collins si gata, iti scrii autobiografia.Britney Spears- nu i s-au uscat mucii si a fost creata de o intreaga industrie, dar ea " a scris o carte despre experientele ei"...etc.
Bunicii mei au insemnat si ei enorm pt mine, dar despre asta ar fi dragutz sa scriem la capitolul "relatii interumane", nu?;-)
arty fact
Membru Expert
Membru Expert

Mesajde dancor » Sâm Apr 05, 2003 2:02 pm

Trebuie sa constat ca de aceasta data am reusit sa fac pe cineva sa se declare multumit de "citatele mele" ....... aici exista un singur comentariu de facut - [u]niciodata nu vei reusi prin ceea ce faci(in cazul nostru prin ceea ce scrii), sa satisfaci gusturile (sau sa fii pe gustul) tuturor participantilor, dar asta nu inseamna ca participantii trebuie sa inceapa cu critica ( nu este cazul dvs.stimata d.na ), am eu un alt client in aceasta grupa.
Arty .poate esti printre singurii care au inteles un lucru (vis-a-vis) de stilul meu de abordari - datorita faptului ca citesc foarte mult, din foarte multe domenii, colectez si sistematizez materiale intregi din ceea ce parcurg ( din categorii tehnice de specialitate - sunt abonat la nu mai putin de 5 ziare si reviste de specialitate ; din categoriile economiei de piata - ziarul Capital si Ziarul financiar, din domeniul legislativ , din domeniul artistic , ) este poate firesc ca unanumit lucru sa m-i se para mai interesant , si atungi uzez de el ca exemplu in discutiile pe care le port, de aici probabil si faptul ca de multe ori nu ae aranjeaza cu ideile participantilor la dialog ...
.. aici tin minte ca intr-o fereastra mi-ai facut observatie asupra unor citate-strofe din poezii- daca sunt sau nu originale - acelea insa imi placeau mie si am considerat ca nu deranjeaza daca le afisez si pentru altii , chiar daca poate unii nu sunt amatorii, altii nu le inteleg, altora nu le place modelul ,etc.,etc.etc....
dancor
Membru Senior
Membru Senior

Mesajde dancor » Sâm Apr 05, 2003 2:05 pm

Trebuie sa constat ca de aceasta data am reusit sa fac pe cineva sa se declare multumit de "citatele mele" ....... aici exista un singur comentariu de facut - [u]niciodata nu vei reusi prin ceea ce faci(in cazul nostru prin ceea ce scrii), sa satisfaci gusturile (sau sa fii pe gustul) tuturor participantilor, dar asta nu inseamna ca participantii trebuie sa inceapa cu critica ( nu este cazul dvs.stimata d.na ), am eu un alt client in aceasta grupa.
Arty .poate esti printre singurii care au inteles un lucru (vis-a-vis) de stilul meu de abordari - datorita faptului ca citesc foarte mult, din foarte multe domenii, colectez si sistematizez materiale intregi din ceea ce parcurg ( din categorii tehnice de specialitate - sunt abonat la nu mai putin de 5 ziare si reviste de specialitate ; din categoriile economiei de piata - ziarul Capital si Ziarul financiar, din domeniul legislativ , din domeniul artistic , ) este poate firesc ca un anumit lucru sa m-i se para mai interesant , si atunci uzez de el ca exemplu in discutiile pe care le port, de aici probabil si faptul ca de multe ori nu se aranjeaza cu ideile participantilor la dialog ...
.. aici tin minte ca intr-o fereastra mi-ai facut observatie asupra unor citate-strofe din poezii- daca sunt sau nu originale - acelea insa imi placeau mie si am considerat ca nu deranjeaza daca le afisez si pentru altii , chiar daca poate unii nu sunt amatorii, altii nu le inteleg, altora nu le place modelul ,etc.,etc.etc....
dancor
Membru Senior
Membru Senior

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Aiudeni de peste tot