left
AiudOnline.ro
judetul alba, românia
  bine ai venit
pagina aiudenilor de pretutindeni
  home Home   contact Contact  

cautare rapida aiudeni
cauta Ai o legătură cu Aiudul? Înscrie-te acum în lista aiudenilor.
fotolix.ro

AiudOnline.ro / forumul aiudenilor de pretutindeni

Este rasismul o problema an Aiud?

Cu ajutorul paginii Aiudului cred ca multi au reusit sa isi gaseasca prietenii. Acum e momentul sa discutam impreuna aici.

Mesajde Haidu Sebastian » Vin Noi 11, 2005 3:33 pm

Eu zic sa nu ne luam de rromii din aiud, inclusiv de cei de lang parc pentru ca sunt f f f cuminti fata de altii din alte orase. Va zic eu ca sunt muncitori si ar muncii orice numai sa castige si ei un ban cinstit.
Imi zice si mie daca stiu vreun caz de furt, spargere sau asa ceva din partea lor? Ca eu nu stiu. Dar ii vad cum fac curat in fiecare noapte dupa multi romani needucati.
Primaria ar trebui sa ii ajute sa se integreze, in special pe cei mici in scoli pt. k asta e cheia. Daca au o casa si un mod legal de a castiga cat sa traiasca sunt fericiti si ei si noi, pt. nu au pretentii mari.
SI SUNT CUMINTI!
ORI O DAI, ORI N-O DAI!
Haidu Sebastian
Membru Junior
Membru Junior

Mesajde StuntDriver » Vin Noi 11, 2005 4:36 pm

Mai Sebi.Acei rromi pe care ii vezi tu ca fac curat in oras noaptea is din capatul feleudului (din "Budu" mai exact,stiu ca i-am plimbat destul cu taxi).Aia is de treaba marog mai oameni.Dar daca iti spun un 'secret' te superi? Uite daca nu stiai acei oameni castiga mai mult ca unu care lucra in fabrica de exemplu sau majoritatea care lucra la un patron.Si multi oameni de rand ar putea sa mature strada dar cum sa faca asa ceva.Ei au salariul de baza la care mai vine si spor de rusine si spor de noapte plus bonuri de masa si daca calculezi castiga cu vreo 2.500.000 mai mult decat castigam eu cat am lucrat la Taxi Aiud... si cred ca si tu sti ca nu prea am lalait-o pe acolo ca am lucrat si 24 de ore....pentru 3.100.000...sau cum am primit in ianuarie 2.100.000 si in februarie 2.700.000.Acum intreb eu cine ii mai defavorizat.....
Cat despre furturi...ai cumva pamant la marginea orasului (mai catre feleud)?Daca nu iti spun eu cum se culege porumbul intr-o noapte sau cum ramai fara fan....cunosc multe cazuri...eu de exemplu am ramas fara jumatate din struguri anul acesta....si nu sunt singurul....
Hai sa fim seriosi...in centrul orasului mai Sebi....
La cati rromi beneficieaza de ajutoare sociale,da i-ar pune pe toti la treaba am avea un oras de am putea manca de pe trotuar.
Eu cred ca noi suntem mai defavorizati decat cei pe care ii consideram defavorizati.
Si rromul putred de bogat si cu palat nu casa,pute si ii nespalat deci.....ca-i sarac ca-i bogat rromul tot rrom e...cu foarte putine exceptii!!
HaYaBuSa
StuntDriver
Membru Junior
Membru Junior

Mesajde Haidu Sebastian » Vin Noi 11, 2005 8:29 pm

Aici ai dreptate cu furturile d p camp. In privinta asta ar trebui sa se faca ceva. Cel mai nasol e ca se fura noaptea si se fura cu carutele, care sunt moarte sigura pt. conducatorii auto pt. k nu le semnalizeaza cu nimik. Mai prinzi si o ceatza si om esti. Mergi tot cu frica sa nu-ti apara vreo caruta in fata. Era sa o patesc de cateva ori...
De aceea cred ca pt faptele astea ar trebui sa fie luate masuri severe din partea politiei.
Dar daca ei sunt tot rromi, d c sa nu-i ajute politia cu o amenda sau cateva zile la racoare, dar sa ii ajute si primaria si societatea sa se integreze. Daca nu-i invata nimeni nu o sa se schimbe nimik niciodata.
Degeaba ii tot condamnam daca nu ii ajutam sa se schimbe.
ORI O DAI, ORI N-O DAI!
Haidu Sebastian
Membru Junior
Membru Junior

Mesajde r_angel » Sâm Noi 12, 2005 12:31 am

seba cunosc f bine fenomenul pt ca atat in aiud cat si la tata la tara am de-a face cu ei iar faza cu, carutele noaptea o cunosc si mai bine pt ca atunci cand sunt acasa merg in fiecare seara sau noapte la magina
si am si pamanatintre aiud si magina

dar sunt si eu de acord cu zona din centru care tre sa dispara sau sa fie renovata, sa dispara turma de caini, etc
sunt multe care se pot face dar......tre vointa
traieste-ti viata cat mai placut atat cat esti tanar!!(fa ceva care sa ramana in urma ta).
r_angel
Membru Senior
Membru Senior

Mesajde sabu » Sâm Noi 12, 2005 4:02 am

ii luam, ii punem in ghetouri si patim ca si in franta. pe bune acum. daca acolo au ei locu lor, acolo locuiesc nu poti sa mergi sa ii scoti afara din casa si sa le zici : "ne pare rau, sunteti tzigani trebuie sa locuiti la marginea orasului". asta e rasism pe fata ...
i dont like mondays
sabu
Membru Expert
Membru Expert

Mesajde r_angel » Sâm Noi 12, 2005 5:06 pm

nu trebuie alungato sau da-ti afara dar trebuie educati, tre sa inteleaga ca sunt in mijlocul unui oras si nu se pot comporta ca si in evul mediu
traieste-ti viata cat mai placut atat cat esti tanar!!(fa ceva care sa ramana in urma ta).
r_angel
Membru Senior
Membru Senior

Mesajde Haidu Sebastian » Sâm Noi 12, 2005 9:31 pm

-----DAI UN BAN DAR STII CA II NOU!-----
ORI O DAI, ORI N-O DAI!
Haidu Sebastian
Membru Junior
Membru Junior

Mesajde StuntDriver » Sâm Noi 12, 2005 10:17 pm

Bomba ecologica din centrul orasului o sa dispara,acele cladiri au fost restituite colegiului Bethlen Gabor,numai ca prin lege detinatorul are obligatia de ai tine parca un an sau asa ceva.
Despre carute....as vcrea sa vad si eu o chestie ce s-a intamplat in bucuresti cat am fost in armata:politia de acolo cum prindea o caruta in oras confisca,caruta care ajungea la fier vechi iar calul la abator ...cred ca mai sunt unii care tin minte acum vreo 3 ani ce scandal a fost acolo.toate aste din cauza ca s-a facut o hotarare de consiluiu local in Bucuresti si s-a si pus in aplicare! :twisted:
HaYaBuSa
StuntDriver
Membru Junior
Membru Junior

Mesajde Horvath » Dum Noi 13, 2005 9:34 pm

Statul are o vina mare pentru ca-i considera neajutorati si primesc tot feluri de compensatii si etc., dar daca o luam asa cati romani sunt intr-o situatie nasoala si nu sunt ajutati de stat. De exemplu batrini care trebuie sa traiasca dintr-o pensie de cateva sute de mii.
Ei nu au ce cauta in acele locuri unde se afla in acest moment, trebuie mutati, aceste fapte nu sunt rasiale, este un lucru normal. Lor trebuie explicat situatia actuala ca este o problema sociala.
fara suparare.
Nu trebuie exterminati, trebuie doar colonizati si educati pentru a se reintegra in societatea civilizata al secolului XXI.
ich weis, was zuviel ist, das ist zuviel.
Horvath
Membru Expert
Membru Expert

Mesajde anophelus » Mar Noi 15, 2005 1:11 am

Horvath scrie:...Nu trebuie exterminati, trebuie doar colonizati si educati pentru a se reintegra in societatea civilizata al secolului XXI.
:lol: Horvath, ma faci sa rad de nu mai pot! :rolll: Cum ii integrezi in societate daca tu ii bagi in colonii?

StuntDriver> ne povestesti despre banii pe care ii iei tu ca si taximetrist si faptul ca tziganii castiga dublu la maturat strazile, ca apoi sa ne intrebi retoric "cine e mai defavorizat". Dar te-a oprit cineva de la a matura tu strazile ca sa castigi mai bine? Daca te-ar fi oprit, atunci era defavorizare! Deocamdata e doar o lamentare :-D

Iar in problemele cu furatul de pe camp, credeti-ma, tziganii au partea lor, dar nici romanii nu se lasa. Acum cativa anii a fost unul prins in cucuruz furand cu sacii. Sa va mai intreb: cand ii gata cucuruzu de fiert de unde mergeti sa luati? De la voi de pe tarla? Cel putin majoritatea pescarilor (si nu numai ei) care merg spre canton intra sa-si umple rucsacii prin loturile de cucuruz de pe langa drumul ce merge la Mures.

A zis bine Haidu: inca cu cei de langa Bethlem nu avem probleme. Ca miros? Daca nu-ti place nu sta prin preajma lor. Ca-i mizerie? Hahahaha! Asta e cea mai buna poanta. Ia mergeti prin Micro sa vedeti cum stau muntii de gunoaie imprastiate peste tot. Si credeti-ma, nu-s aruncate de tzigani! Sunt doar bunii, bravii, rasistii si dragii nostri conationali (romani, unguri, tzigani). Asta e nivelul educatiei la intreg nivelul natiei.
anophelus
Membru Senior
Membru Senior

Mesajde r_angel » Mar Noi 22, 2005 11:34 am

tre sa recunoastem ca anophelus are un punct de vedere foarte bun si obiectid pt ca si in cartierul "dallas" oamenii arunca gunoiul in cosurile de pe starda decat sa meaga pana la tomberon sau mai rau in spatele blocului

dupa cum spunea anophelus printre "raufacatori" sunt si
bunii, bravii, rasistii si dragii nostri conationali (romani, unguri, tzigani)
r_angel
Membru Senior
Membru Senior

Mesajde Horvath » Mie Noi 30, 2005 9:35 pm

bravo lui are dreptate anophelus, dar asta nu inseamna ca trebuia sa stam cu maineile in san si sa traim fericiti prin mizerie si hotie.
de exemplu la nuntea mea in fata primariei am fost intampinat de vreo 6-10 baitasi care faceau ce faceau. am avut vreo 40 de oaspeti din oradea, a fost un superspectacol pentru ei.
- da nenea un leu, si etc..
sincer mi-a fost rusine ce se intampla in fata primariei.
Horvath
Membru Expert
Membru Expert

Mesajde r_angel » Joi Dec 01, 2005 11:53 am

la un astfel de eveniment e intradevar rusinos dar nu poti sa-i izolezi sa ii arunci la marginea orasului

tre gasite solutii care sa nu fie considerate rasiste
r_angel
Membru Senior
Membru Senior

Mesajde Horvath » Joi Dec 01, 2005 9:42 pm

Da, sper ca primaria va gasi o soluti in care "toata" lumea sa fie multumita.
Ar fi pacat ca in acest secol in care sunt atatea dezastre sa ne mai si ciocnim de chesti rasiste. Ar fi o rusine. Dar problemele trebuie rezolvate in asa fel incat sa fie bine si benefic pe cat se poate de drept.
Horvath
Membru Expert
Membru Expert

Mesajde r_angel » Vin Dec 02, 2005 10:08 am

aici sunt de acord cu tine
insa mai ramane de avzut cat o sa dureze pana edilii nostri vor gasii o solutie benefica si justa pt toata lumea
r_angel
Membru Senior
Membru Senior

Mesajde Horvath » Sâm Dec 03, 2005 1:49 pm

toata lumea nu pote fi multumita, spre exemplu la serviciu avem un tzigan care daca-l pui sa faca ceva repede spune replica ca de ce eu. se simte tot timpul persecutat, dar el de fapt este de multe ori exlus din unele treburi tocmai sa nu fie chestie de tenta rasiala, dar este el viclean si profita de acest fapt sau chiar se simte persecutat daca i-i se spune sa faca o anumita treaba?
Horvath
Membru Expert
Membru Expert

Mesajde r_angel » Sâm Dec 03, 2005 1:52 pm

daca este pus acolo ca sa faca treaba ce ii se spune nu are dece sa se simta persecutat, pt ca ala e jobu lui aia tre sa faca ca sa ia banuu,,,nu?
r_angel
Membru Senior
Membru Senior

Mesajde Horvath » Dum Dec 04, 2005 2:12 pm

Da, corect, dar de multe ori parca il ignor, nu-l pun la unele treburi ca sa nu fie problema.
Mai ales cand trebuie descarcat o masina plina cu marfa, adun oamenii si chiar colegii spun, lasa-l ca-i necãjable.
Horvath
Membru Expert
Membru Expert

Mesajde r_angel » Dum Dec 04, 2005 4:27 pm

dar apropo, ca sa stim dece se fereste sau ce munceste, unde lucrezi ?
r_angel
Membru Senior
Membru Senior

Mesajde Horvath » Mar Dec 06, 2005 3:45 pm

Lucrez la SC Logos, el lucreaza pe o masina de bobinat, pana acuma e totul bine si perfect, dar (intodeauna exista un dar) se mai fac si alte lucruri in colectivitat, carat o masina sau aduse niste scaune sau mese, diferite lucruri, de exemplu daca i-i spun:
- Duite te rog si adu un tambur de sarma.
el spune cam asa:
- Ce, pe mine ma vezi mai prost?
Cam asa se manifesta o convorbire. Ei bine pana la urma se rezolva.
Horvath
Membru Expert
Membru Expert

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Aiudeni de peste tot