left
AiudOnline.ro
judetul alba, românia
  bine ai venit
pagina aiudenilor de pretutindeni
  home Home   contact Contact  

cautare rapida aiudeni
cauta Ai o legătură cu Aiudul? Înscrie-te acum în lista aiudenilor.
fotolix.ro

AiudOnline.ro / forumul aiudenilor de pretutindeni

Este rasismul o problema an Aiud?

Cu ajutorul paginii Aiudului cred ca multi au reusit sa isi gaseasca prietenii. Acum e momentul sa discutam impreuna aici.

Este rasismul o problema an Aiud?

Mesajde leu » Mar Mar 01, 2005 10:17 pm

deschid acest subiect pt ca eu cred ca este important: este rasismul o problema an aiud?
toate cele bune!
leu
Nou venit!!!
Nou venit!!!

Mesajde arty fact » Vin Mar 04, 2005 11:01 am

Discriminari de tot felul se fac nu numai in Aiud sau in Romania. Are vreun motiv intrebarea ta?
arty fact
Membru Expert
Membru Expert

Mesajde dada » Lun Mar 07, 2005 6:23 pm

daca sti tu vreo problema in Aiud de rasism , sa ne-o spui si noua.
eu nu stiu nici una
dada
Nou venit!!!
Nou venit!!!

Mesajde arty fact » Mar Mar 08, 2005 9:06 am

Sa spui ca nu exista discriminari in viata este absurd, Dada. Uita-te doar la topicul despre rromi pt a-ti da seama ca oamenii au pareri "sensibile" in privinta acestei etnii. Eu nu ma refer doar la rasism, asa cum il stim in definitia clasica.Ma refer si la diferentieri pe baza de statut social, gen, samd. As prefera sa oferi tu exemple cu parti din lume unde lipseste cu desavarsire o ierarhizare... (afara de Moldova, unde au invins comunistii! :-()
arty fact
Membru Expert
Membru Expert

Mesajde Zoltan Kerekes » Sâm Aug 27, 2005 5:00 pm

eu sunt maghiar, acolo am locuit si doar acum cateva luni am plecat din tara. Dar nu-mi amintesc sa fi avut vreodata vreo problema, din cauza asta.
Nu cred ca in aiud este vreo problema de rasism, pt ca oamenii se respecta unii pe altii. Fiind elev la colegiul Bethlen G. singurul moment cand, simteam ca tot orasul este impotriva noastra, era la meciurile de baschet care nu erau jucate in colegiul nostru. Dar e normal ca la competitii, orgoliul sa creasca mereu:) mai ales ca Bethlen, a fost campioana judeteana la baschet multi ani la rand.
Zoltan Kerekes
Nou venit!!!
Nou venit!!!

Mesajde arty fact » Dum Aug 28, 2005 8:54 am

Un exemplu mentionat si de forumul nostru: cetatea care isi deschide portile pt unii (care fac festivaluri in cinstea lui Bachus), dar nu pt altii (care au o poezie de zis si un cantec de cantat). Nu e rasism, dar e nationalism, diferenta de interese, numeste-o cum vrei. Corect nu e!

Zoltan, stii cand simti cel mai tare muscatura discriminarii? Cand ai si interese mai puternice, individuale, importante. Scuze, dar nu putem compara baschetul cu dorinta de a lucra undeva sau a rezolva probleme vitale. In ultimul caz se ridica zidurile mai abitir decat la un meci. ;-)
arty fact
Membru Expert
Membru Expert

Mesajde r_angel » Lun Sep 12, 2005 12:30 am

orice ar fii eu zic ca in aiud nu exista astfel de probleme.

la cea cu cetatea sunt de acord dar doar din acest motiv nu putem zice ca avem probleme cu rasismul!!!!
traieste-ti viata cat mai placut atat cat esti tanar!!(fa ceva care sa ramana in urma ta).
r_angel
Membru Senior
Membru Senior

Mesajde Khelu » Mar Sep 27, 2005 7:20 pm

URASC ************ !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Steaua Rulezzzz!!!
Khelu
Membru Junior
Membru Junior

Mesajde robilix » Mar Sep 27, 2005 7:36 pm

primesti a doua averitzare Khelu
Designers are meant to be loved, not to be understood.
- Fabien Barral -
robilix
Administrator AiudOnline
Administrator AiudOnline

Mesajde r_angel » Mar Sep 27, 2005 10:35 pm

se pare ca se aduna
traieste-ti viata cat mai placut atat cat esti tanar!!(fa ceva care sa ramana in urma ta).
r_angel
Membru Senior
Membru Senior

Mesajde Horvath » Lun Oct 31, 2005 8:12 pm

Rasism, nu stiu, dar in ultima vreme cam prea mult se aude acest cuvant si la TV. In Aiud nu exista asa ceva, nu cunosc, dar daca ar exista am stii cu totii, exista nationalism, asta da, si eu sunt un nationalist, dar exista o confuzie intre nationalism si sasism, dar stiti ca de la nationalism la rasism nu este un drum lung?
ich weis, was zuviel ist, das ist zuviel.
Horvath
Membru Expert
Membru Expert

Mesajde r_angel » Mar Noi 01, 2005 4:15 pm

atata timp cat nu incurci cele doua cuvinte sau mai bine zis stii ce inseamna fiecare cuvant drumul nu e chiar asa de scurt

sincer nu sunt rasist sau alte chestii de genul asta dar ce ma deranjeaza cel mai mult e cand mergi in magazin si te intreaba ce doresti in cu totul alta limba de cat romana sau esti salutat intr-un loc public in alta limba

asta nu mi se pare corect pt ca daca te duci in franta de exemplu aia nu te intreaba in germana ce vrei
r_angel
Membru Senior
Membru Senior

Mesajde arty fact » Joi Noi 03, 2005 4:18 pm

Oare cand se va corecta acel "an" cu "in" :?:
arty fact
Membru Expert
Membru Expert

Mesajde r_angel » Joi Noi 03, 2005 11:14 pm

?????
r_angel
Membru Senior
Membru Senior

Mesajde robilix » Joi Noi 03, 2005 11:20 pm

r_angel ...am observat ca este bine daca esti salutat, esti norocos atunci, ce mai conteaza limba in care esti salutat? ;)

- am fost si eu in franta, unde prima data am fost salutat in engleza si dupa aceea in franceza ... asa ca nu e bun exemplul tau ;)
- Fabien Barral -
robilix
Administrator AiudOnline
Administrator AiudOnline

Mesajde arty fact » Vin Noi 04, 2005 9:23 am

Meaning titlul... "Este rasismul o problema an Aiud" sau "in Aiud"? Nu va dispera deloc catastrofe de genul asta? :oops:
arty fact
Membru Expert
Membru Expert

Mesajde StuntDriver » Vin Noi 04, 2005 11:56 am

Nu va suparati baieti si fete dar eu cred ca ati fost in parc si de multe ori ati ales drept cale de acces str Bethlen Gabor,si nu odata ati observat dejectii umane pe trotuar si in fata portilor din stanga cum urci,si nu odata ati respirat cu greu (mai ales vara) aerul "curat" ce emana locul respectiv.Sa nu mai vorbim despre cersetorii care alearga indecenti prin centru si trag de tine sau persoanele care cersesc in timp ce alapteaza in plina strada.E mai usor sa cersestiu decat sa muncesti ....doar te trage fusta in jos..... :x.
Eu urasc personele respective,si as face aproape orice sa scap de ele!!
Daca acest lucru ma face rasist atunci accep acest lucru pt ca niciodata n-o sa-i accep!
HaYaBuSa
StuntDriver
Membru Junior
Membru Junior

Mesajde robilix » Vin Noi 04, 2005 12:40 pm

daca nu accepti persoanele care nu au grija de ei este un lucru

insa daca nu accepti o comunitate intreaga din cauza unor "exceptii" atunci este o problema ... si poate aici incepe "rasismul"
- Fabien Barral -
robilix
Administrator AiudOnline
Administrator AiudOnline

Mesajde Iuly » Vin Noi 04, 2005 4:50 pm

Stunt Driver, daca te referii la aceii romi de pe Bethlen sunt de acord cu tine
dar nu cred ca ar trebuii sa ii uarm sau sa ii vorbim de rau, sunt si ei oamenii, sunt si ei din Aiud, chiar daca fac acele lucruri: cersesc, te trag de pantaloni sau altceva. Cred ca ar trebuii sa se gaseasca o solutie pentru ei.
S-a vorbit ca o sa le faca un cartier in Aiud II, la iesire spre Magina cu case oferite de primarie. Este o solutie pentru ascunderea lor de Oras. Dar mie nu mi se pare o idee a acestui secol mai ales ca vrem sa intram in U.E.
Ar fi o idee daca acolo ar duce o viata mai buna, sa aiba mai multe dar vor avea o casa si atat. Va fi acelasi lucru numai ca nu o sa il mai vedem. Sa nu va gaditii ca o sa primeasca altceva. Cred ca ai observat ca cei care te trag de pantalonii sunt copii iar femeile care cersesc cu copilul in brate abia pot sa umble. Ce te-ai astepta sa faca? Iar de decoruri in fata portii nu se pot ocupa din o alocatiie de copil(daca au) si dintr-un salar de 1-2 milioane. Acele mizerii care la-ai vazut pe trotoar sunt si de la acei caini multii care cred ca nu au ce sa caute pe strada. Cred ca problema lor este ca nu au primit educatia corespunzatoare si nu au avut de unde sa o primeasca. Sa nu credeti ca ei nu au nici o vina dar asta e viata: bune si rele, frumos si urat.
Iuly
Membru Junior
Membru Junior

Mesajde Horvath » Mie Noi 09, 2005 9:40 pm

Eu sunt de parere ca trebuie mutati din centrul orasului, motivul? Strica imaginea orasului.
Acest lucru se intampla peste tot, la noi nu!?
Nu trebuie sa-i discriminam dar nici nu trebuie sa le dam toata mana, lipsa de educatie de bun simt, aceste lucruri fac parte din viata lor, ei stiu sa cante sa danseze, cand e vorba de munca sa fereasca Dumnezeu, te fura cat ai zice peste. Cunosc si oameni cinstiti care muncesc au credit la banca si i-si construeste casa. Dar ce este in centrul orasului nu are scuza, acele locuri trebuie dezinfectate si persoanele acelea trebuie mutate.
Dar va spun inca un lucru, credeti ca daca vor sta intr-un cartier marginas al municipiului va fi benefic sau nu?
Ganditiva la proverbul "Unde-s doi puterea creste ".
ich weis, was zuviel ist, das ist zuviel.
Horvath
Membru Expert
Membru Expert

Următorul

Înapoi la Aiudeni de peste tot