left
AiudOnline.ro
judetul alba, românia
  bine ai venit
pagina aiudenilor de pretutindeni
  home Home   contact Contact  

cautare rapida aiudeni
cauta Ai o legătură cu Aiudul? Înscrie-te acum în lista aiudenilor.
fotolix.ro

AiudOnline.ro / forumul aiudenilor de pretutindeni

Just a question.....

Cu ajutorul paginii Aiudului cred ca multi au reusit sa isi gaseasca prietenii. Acum e momentul sa discutam impreuna aici.

Just a question.....

Mesajde corawilliams » Dum Apr 20, 2003 10:04 pm

Salutari!
Este cumva posibil sa ascult Radio Eveniment on line???

Sper ca voi cei activi pe forum sinteti bine,sanatosi si happy..... :lol:
Corina
Keep the faith....
corawilliams
Membru Junior
Membru Junior

Mesajde sabu » Dum Apr 20, 2003 10:39 pm

o my god ! ai citit parerile noastre despre radio eveniment ? :D si nu , nu este nici o modalitate de a asculta online . slava domnului !
i dont like mondays
sabu
Membru Expert
Membru Expert

Da...

Mesajde corawilliams » Lun Apr 21, 2003 5:46 am

Am citit parerile voastre despre Radio Eveniment.....
Trebuie sa spun ca nu am ascultat acest post de radio de 1 an si jumatate (m-am mutat ),dar am sunat din State sa-i fac o dedicatie mamei mele ,a carei zi de nastere este azi....si am fost curioasa de ce fel de musica se mai asculta la acest post.... 8) ,banuiesc ca populara...este number 1...,right?
Asta nu e bine....
Keep the faith....
corawilliams
Membru Junior
Membru Junior

Mesajde arty fact » Lun Apr 21, 2003 12:12 pm

La multi ani mamei tale, dedicatie de la noi, dar nu pe RE. Pe unde esti si cum iti merge?
arty fact
Membru Expert
Membru Expert

Merci de urare.....

Mesajde corawilliams » Lun Apr 21, 2003 7:48 pm

Multumesc pt. urare...
Eu sint in State,in California....
M-am casatorit la data de 4 Iulie 2001 si sint foarte multumita si implinita cu casatoria si viata de toate zilele.Lucrez ca si Manager la un magazin de chocolata , Godiva Chocolatier,firma renumita worldwide....Cred ca Finlanda are unul din magazinele noastre...

Am un sot tare de treaba.( american,descendent irlandez).. :lol: si ne intelegem excelent..
Sint insarcinata in luna a 6-a si de abia asteptam sa-l vedem si sa-l imbratisam pe micutul nostru baietel,Lyle,care se va naste aproximativ la mijlocul lunii iulie.....
In iunie plec in concediu de maternitate..de abia astept... :)
Arty ti-am dat un summmary pe scurt....
Dar tu????Cum te-ai acomodat in Finlanda....nu e limba cam grea????
Oricum, tu vorbind engleza esti ok...right?
Keep the faith....
corawilliams
Membru Junior
Membru Junior

Mesajde ganganga » Mar Apr 22, 2003 12:28 am

scuzata sa-mi fie interventia...se pare ca iti merge foarte bine in State, Corina? Totusi, duci dorul meleagurilor natale...bun gasit!
ganganga
Membru Junior
Membru Junior

Mesajde corawilliams » Mar Apr 22, 2003 5:19 am

Am calatorit mult in cei 27 de ani pe care i-am trait...si mereu m-am intors in Aiud.....(multi crezind ca am innebunit sa vin inapoi in tara dupa 3 ani de locuit in Australia si alte citeva locuri..) datorita faptului ca sint atasata de parinti, prieteni etc....acum fiind casatorita, nu spun ca nu imi este dor de Aiud sau de cei lasati in urma...ci doar ca prioritatile se schimba...sotul si familia mea sint prima prioritate.....si sursa mea de bucurie si fericire ..altceva nu conteaza in aceeasi masura ....
Da ,imi este dor si imi voi astampara acest dor la anul cind ma voi intoarce la Aiud pt o scurta vacanta...
Sper ca ti-am respuns la intrebare,ganganga...
Take care...
Keep the faith....
corawilliams
Membru Junior
Membru Junior

Mesajde arty fact » Mar Apr 22, 2003 9:56 am

Ma bucur ca esti fericita Cora, ai si cateva motive bune!!! De ciocolata americana nu am prea auzit, ca finlandezii sunt very kotimainen :-) (nationalisti), asa ca predomina Fazer (cioco) pe piata si ceva variatii suedeze (singurii lor cotropitori , pe care-i respecta si azi, spre deosebire de rusi:-)).Locul tau e grozav... ai fost pe la Hollywood, prin LA, samd?Totusi, eu sunt putin reticenta in privinta altor culturi decat cele europene.Am calatorit putin si poate de aia.Cum era in Australia?Ah, cred ca te cunosc... nu ai si o sora poate casatorita cu Istvan, eh, nu mai stiu, dar mi-a fost coleg de gradi :-)?Si un frate, care trece adesea pe la vernisaje la Casa de Cultura (a fost si la o expo de-a mea:-))?Ei nu vor sa plece din Aiud? Sau au si facut-o?
arty fact
Membru Expert
Membru Expert

Mesajde stefania » Mar Apr 22, 2003 12:54 pm

buna Corina,
ma bucur ca n i s-a mai alaturat inca un aiudean de pe alte meleaguri, aici, pe forum. asa este, nu, oricat de fericita ai fi, nu-ti poti uita locurile natale?
multa sanatate tie si bebelusului! :P
STEFY
stefania
Membru Senior
Membru Senior

Mesajde dancor » Mar Apr 22, 2003 11:10 pm

O zi buna tuturor prezenti la aceasta ora pe aceasta linie !
Subscriu si eu celor care si-au manifestat bucuria cu ocazia "intrarii" in rindurile noastre a unui nou membru "aiudean de pretutindeni" .
Am si eu o sora in state si i-mi este dor de ea dar nu am ocazia sa o vad - inca nu am fost la ea desi este plecata din 1985 - dar asa a fost situatia .. asa ca ma bucur cind pot sa citesc despre cum se descurca ai nostrii pe alte meleaguri ....... OK !
dancor
Membru Senior
Membru Senior

Mesajde corawilliams » Mie Apr 23, 2003 12:05 pm

Multumesc pt.primirea calduroasa pe forum....am vrut de un timp sa scriu dar numai acum m-am incumetat sa o fac...
Desi nu recunosc nici pe Stefania sau pe Dl.Dan va multumesc pt primire...
Ma bucur sa pot comunica cu aiudeni...

Arty....bineninteles ca ma stii...si eu te stui pe tine....da am o sora care este casatorita cu Isti...si ei nu mai sint in Aiud de destul de mult timp....locuiesc in Timisoara....Iar fratele meu a fost mereu pe la vernisaje..el este in Aiud impreuna cu parintii mei..mi-as dorii sa-l aduc in visita la mine dar ambasada da visa tare greu la tineri de virsta lui... :cry:

Australia a fost o.k. ,populatie formata din majoritatea emigranti...Eu am mi-am luat masteratul acolo si legaturile mele au fost mai mult cu studenti internationali...(de toate felurile).Australienii albi (NU INDIGENI) sint destul de delasatori si lenesi...multe droguri si toate celelalte....majoritatea economiei australiene este sustinuta de business-uri private sau de corporatii care sint conduse de imigranti deveniti australieni...
Ca si loc turistic Australia e super ,daca nu esti intimidat de paianjeni uriasi si serpi...
Coasta de Azur a Australiei e un loc excelent ,plini de turisti si o gramada de chestii de vazut....Un alt loc pe care m-am bucurat sa-l vad a fost orasul Sydney,Casa Operei si Harbor Bridge....De asemenea au un Aquarium extraordinar,submarin.
Cu privire la cultura americana...ce sa-ti spun trebuie sa fiu de acord cu faptul ca europenii sint mai clasici si mai educati.Cu toate acestea sint multi americani care si-au pastrat cultura si traditia de la stramosii lor europeni...Sotul meu de exemplu este a patra generatie si este un tip classy si un gentlemen.Again...citiva din prietenii lui traiesc intr-un stil de viata pe care nici daca as trai aici 0 mie de ani nu as putea fi de acord cu.
Asta este ...nu este padure fara uscaturi......poate ca despre stilul de viata american as zice.....mai este si verdeata in padurea de uscaturi... 8)
Keep the faith....
corawilliams
Membru Junior
Membru Junior

Mesajde arty fact » Mie Apr 23, 2003 4:55 pm

F frumos, poate pui si niste imagini din Sydney la albumul aiudean.In ce anume ai facut masterat?Ma bucur ca au plecat si Istvan cu sora ta.Avea el parca si surori? Cat despre fratele tau, ce face in Aiud? Lucreaza? Sunt convinsa oricum ca ii ajuti pe membrii familiei de acasa.Ce se fac insa ceilalti care nu au norocul rudelor plecate in exterior?
arty fact
Membru Expert
Membru Expert

Mesajde corawilliams » Sâm Apr 26, 2003 9:20 pm

Hey..Arty...
Raspund cam cu intirziere....ce sa-i faci...viitoare mamica ,ocupata ....
Cu privire la poze din Sydney ,toate sint la Aiud.....Albumele mele foto au ramas acasa la Aiud ...(pina cind voi veni in Ro )...Dar am o gramda de poze de la Universal Studios in L.A , din Disney Land si California Adventure Park.....o sa scanez cind am timp si o sa le pun pe album....
Am facut masterat in Administrarea Afacerilor.....(2000) Asta este business-ul e domeniul meu preferat... 8)
Hmmm...da fratele meu inca este la Aiud.....ii ajuta mereu pe baietii de la Casa de Cultura cu sound system... si cu Ansamblu Popular.....De lucrat ce sa lucreze???Are atestat de tehnician veterinar da la Aiud.....cu cine sa lucrezi in acest domeniu???
Da e tare adevarat ,Arty cei care au rude in afara mai primesc un pic de ajutor din cind in cind .....cred ca e inca greu pt. majoritatea in Aiud...
Este atit de trist ca nu sint posibilitati in asa oras mic.... :cry:

Dar spune-mi de tine.....cum esti.....cu ce te ocupi dar sotul tau????
Keep the faith....
corawilliams
Membru Junior
Membru Junior

Mesajde arty fact » Dum Apr 27, 2003 10:43 am

Nu e un secret, ca facultatea de filosofie nu mi-a folosit deocamdata decat doi ani, cat am profesat stiinte sociale in zona Aiudului si cat mi-am dat definitivatul. Sunt o free lancer writer, am publicat pe ici pe colo, am si expus, dar castigul existential se bazeaza acum pe cleaning(femeie de serviciu, job simplu si nestresant!). Lucrez cam 7 ore pe saptamana (nu pe zi!) si in rest fac ce imi place, caci am timp. Sotul, pe de alta parte e super aglomerat, caci asa e cand vrei sa fii doctor in iluminat. El studiaza la Univ Tehnica din Helsinki si aproximam statul aici cam inca 2 ani... pe urma semnul intrebarii, caci bursa se termina, studiile la fel...:-)
Ai fost in New York? Ai vazut ceva personalitati , staruri?:-))Share, daca da!
arty fact
Membru Expert
Membru Expert

Mesajde dancor » Mie Apr 30, 2003 1:48 am

- Salutari asistentei !
- Ce mai fac cei din state ? , dar cei din nord ? ca cei de la mijloc e clar ! - supravietuiesc si se lupta cu economia de piata ... insa am constatat in aceste zile ca nu pare a fi "dracul chiar asa de negru" ..
- Acum dupa implinirea a exact unui an de la intrarea mea in <piata> libera a muncii pot sa va spun ca ma simt foarte bine, nu sunt de loc stresat daca voi gasi sau nu un job care sa-mi aduca azi un ban, miine altul s.a.m.d., astfel incit la sfirsitul lunii cind trag linia sa vad daca constatarile sunt favorabile, sa am (sau nu ) satisfactia implinita.
.. am ajuns insa la o concluzie - daca stai degeaba si nu te zbati nu vine nimeni la tine sa te intrebe de sanatate .. stiti cum e vorba romanului <D.zeu iti da, dar nu-ti baga in traista>, sigur unii vor spune ca treaba nu e valabila la toti cei care cuta de lucru, insa eu spun urmatoarele : < numai cine nu cauta nu gaseste >
dancor
Membru Senior
Membru Senior

Mesajde arty fact » Mie Apr 30, 2003 12:02 pm

Aici ai dreptate, Dancor!Depindem ce suntem in stare sa facem, cat sa ne zbatem si sacrificam pt a obtine un job.Si eu care obisnuiam sa cred ca jobul e un accesoriu pt o viata buna.Cand colo, conteaza cat ne stresam si muncim si cautam un job, uitand de viata personala, uitand de placere si relaxare. Totul devine job si cariera, daca asta cauti intr-adevar si nu o viata faina, moderata, cu timp pt profesie, dar si pt tine, familie, hobby-uri, etc.Muncim ca sa traim sau traim ca sa muncim?
arty fact
Membru Expert
Membru Expert

Mesajde robilix » Lun Mai 05, 2003 12:03 pm

"Muncim ca sa traim sau traim ca sa muncim?"

eu cred ca pana ce reusesti sa iti intemeiezi o familie, sa ai casutza ta linistita traiesti sa muncesti .... dupa aceea poate mai muncesti cate un pic sa traiesti ;)
Designers are meant to be loved, not to be understood.
- Fabien Barral -
robilix
Administrator AiudOnline
Administrator AiudOnline

Mesajde arty fact » Lun Mai 05, 2003 5:09 pm

Cam asa e, pe perioade... la tinerete frageda traim pe urma altora si ni se pare si corect, insa dupa studii superioare, etc incepe stadiul punerii pe propriile picioare, chiar daca il mai ajuta si parintii, un om capabil de munca si cu bun simt se descurca singur, nu mai exista scuze pt inadaptare si inactivitate.In acelasi timp, tragi tare si sa mai prinzi din distractie, ca sa nu ajungi la 30 ani si sa zici ca ti-ai irosit farmecul in biroul imbacsit.Altfel risti sa ai un trai decent pe la 45 ani, sa innoiesti mobila sau masina la 50 si uite asa, cand caminul arata perfect, contul la fel si te gandesti sa fii un pensionar turist prin departate exotice locuri, unde sa petreci timpul liber ramas te pomenesti ca te dor salele, iti cad dintii si parul, copiii nu te mai viziteaza, te mai loveste o boala cronicizata si uite asa....:-)... :-(
arty fact
Membru Expert
Membru Expert

Mesajde stefania » Mar Mai 06, 2003 3:01 pm

daca mai apuci, Arty, "bucurandu-se" de unele legi de la noi, unii nici nu mai apuca pensia, vorba mamei,
binenteles, in cele mai rele cazuri!
STEFY
stefania
Membru Senior
Membru Senior

Mesajde cool zero » Dum Mai 11, 2003 4:05 am

Muncim incercand sa murim cu demnitate. Stiu ca suna melodramatic dar eu asta as vrea sa fac...
cool zero
Membru Junior
Membru Junior

Următorul

Înapoi la Aiudeni de peste tot