left
AiudOnline.ro
judetul alba, românia
  bine ai venit
pagina aiudenilor de pretutindeni
  home Home   contact Contact  

cautare rapida aiudeni
cauta Ai o legătură cu Aiudul? Înscrie-te acum în lista aiudenilor.
fotolix.ro

AiudOnline.ro / forumul aiudenilor de pretutindeni

La o vorba aiudenii

Cu ajutorul paginii Aiudului cred ca multi au reusit sa isi gaseasca prietenii. Acum e momentul sa discutam impreuna aici.

delasare totala

Mesajde stefania » Joi Noi 28, 2002 3:09 pm

aveti dreptate :!: aici e un loc de intalnire al aiudenilor dar vad ca pana si voi ati cam renuntat deja e care pe care. eu fac o provocare 8)]nu mai are nimeni curajul :?: sau despre ce o fi vorba
STEFY
stefania
Membru Senior
Membru Senior

Mesajde stefania » Sâm Noi 30, 2002 11:19 am

hei :!: e cineva pe aici :?: sau sambata e zi libera pentru pagina aiudului :?: :) trebuia sa spun [b]buna dimineata[/b] pentru cei care s-au trezit deja :!:
STEFY
stefania
Membru Senior
Membru Senior

Mesajde robilix » Lun Dec 02, 2002 10:14 am

am revenit :) am fost in aiud in weekend, si am facut o groaza de poze ... in limita timpului disponibil o sa le pun pe toate pe pagina
Designers are meant to be loved, not to be understood.
- Fabien Barral -
robilix
Administrator AiudOnline
Administrator AiudOnline

Mesajde stefania » Mar Dec 03, 2002 6:12 pm

am revenit si eu aici :) am deschis un alt subiect daca pot spune asa dar putem scrie oriunde zic eu; sa vorbim si sa simtim in spiritul sarbatorilor. cum si in ce fel :?: arata minunat pagina, Robi. :!:
STEFY
stefania
Membru Senior
Membru Senior

Mesajde robilix » Mie Dec 04, 2002 5:28 pm

multumesc ... o sa incerc ca pagina sa fie de fiecare data in ton cu evenimentele din acea perioada :)
- Fabien Barral -
robilix
Administrator AiudOnline
Administrator AiudOnline

distractia in Aiud

Mesajde stefania » Mie Ian 15, 2003 11:10 am

chiar daca aceste lucruri se mai intampla si-n alte dati fara atata tam-tam, se pare ca tinerii din Aiud nu se mai pot distra in liniste din cauza unor "subofiteri din cadrul grupei speciale de interventie" care fac exces de zel si asta nu in timpul serviciului, ci in timpul liber, probabil nu mai faceau diferenta dupa cateva paharele :shock:. uite ce se intampla daca un tanar aiudean s-a gandit si el sa-si petreaca sarbatorile in orasul natal, cu buna credinta nu mai faci nimic :?: :!: :o sper ca ziarele sa nu fii facut prea multe inflorituri si de data asta :?
STEFY
stefania
Membru Senior
Membru Senior

ne asezam la taclale ?

Mesajde dancor » Mar Feb 04, 2003 2:22 am

- sa vedem ce mai spun "cavalerii mesei rotunde":
- STEFANIA - 28.nov.02 ...... delasare totala ! ... adevarat ce spune-am eu la anteriorul subiect ! bravo..
- ultimul mesaj . tot STEFANIA - 15.ian.03 - dupa care am intrat in meno.... pauza de la 10,50 - 11,10 (mare) - servim chessssssss... vezi reclama Mc.Donalds
Pina aici totul clar sub soare! dar:
- citez ( celebrii ) ..< eu pierd dorinta de-a avea ce caut,
tot cautind ceea ce doresc >
:shock:
dancor
Membru Senior
Membru Senior

Mesajde stefania » Mar Feb 04, 2003 11:39 am

depinde cat de mult iti doresti :!: :arrow: nu-mi place deloc reclama aia cum nu-mi prea plac nici produsele McDonalds :twisted:
STEFY
stefania
Membru Senior
Membru Senior

Mesajde dancor » Dum Feb 09, 2003 12:11 am

Daca suntem la o vorba atunci haide-ti sa vorbim !
- Orasul ..... patrat - simbol al stabilitatii
rotund - simbol al miscarii
- Cetatile .... de regula intemeiate in"centrul" lumii , fiind de foarte multe ori imagini ale unor centre spirituale ... asa dupa cum putem cita:
- Heliopolis ... orasul soarelui
- Salem ....... orasul pacii
- Luz sau Beith ... casa lui D.zeu
Potrivit gindirii medievale, omul este un pelerin intre doua "cetati" , viata fiind trecerea de la "cetatea de jos" la "cetatea de sus"
Conform psihanalizei contemporane, cetatea este un simbol al "mamei", sub dublu ei aspect , de protectie si de limita.
Dupa cum orasul isi are locuitorii sai ( AIUDENII ... ) , femeia isi are copiii ei. Stiati ca Roma cu cele sapte coline era numit URBS - era simbolul rasturnat la orasului , antiorasul , adica mama corupta si corupatoare care in loc sa aduca viata si binecuvintare, atragea moartea si blestemul ..
Tema a fost ORASUL ........
dancor
Membru Senior
Membru Senior

Mesajde dancor » Dum Feb 16, 2003 12:11 am

Se vede ca asa dupa cum spunea unul din filozofii acestui forum , nu prea a fost buna ideea mea cu CETATEA ... ORASUL, pentru ca vad ca nimeni nu a miscat nimic ..... asta probabil pentru ca :
1. < Timpurile se schimba si noi ne schimbam odata cu ele >
2. <Lenevia este mama filosofiei >
3. < Deciziile trebuie luate in timp util si nu aminate in asteptarea unei inspiratii divine >
dancor
Membru Senior
Membru Senior

Mesajde robilix » Dum Feb 16, 2003 12:21 am

:) ideea a fost buna probabil insa nu stiu
oricum forumul a fost destul de activ in ultima vreme ... pe alte topicuri

dar sa nu ne descurajam ... suntem aiudeni si aici e locul unde ne-am regasit

ai vazut articolul despre muzeul din cetate?
- Fabien Barral -
robilix
Administrator AiudOnline
Administrator AiudOnline

Mesajde dancor » Sâm Feb 22, 2003 11:39 pm

- Raspuns ... cam tirziu dar vorba aceea < mai bine mai tirziu decit niciodata > ... l-am citit .. ce sa spun REGRETABIL .. cum de fapt sunt multe lucruri regretabile .. dupa cum am citit de exemplu ce spunea un amic al nostru despre muzeul de stiinte ale naturii ...
- Aici vreau inca odata sa le fac colegilor nostrii de forum "aiudeni loco" un mic repros ca nu profita de aceasta masa rotund si sa ne puna pe tava mai multe lucruri directe ale vietii cotidiene din Aiud , asa poate avem si noi posibilitatea sa fim mai aproape de pulsul orasului, ce parere aveti ?
Ce parere aveti despre aceasta ?
<< Soldatului de la Maraton i-a lipsit aerul,ca sa mai poata anunta si cit a costat victoria >> ... asa ca stimati aiudeni ... atentie la ..neatentie !!
dancor
Membru Senior
Membru Senior

asa de inceput

Mesajde Corpodean Marius » Mar Feb 25, 2003 1:16 pm

Sal ma sper sa va vad cat mai des da numa pe cei pe carei stiu ca pe deaia cu fumuri in cap mam saturat ca sau cam inmultit in aiud . :lol: Oricum cautatima pe mirc cu CoCoL|nO1 pa pa :D
sper sa va scriu cat mai repede
Corpodean Marius
Membru Junior
Membru Junior

Mesajde arty fact » Mar Feb 25, 2003 8:13 pm

Ce inseamna pt tine fumurile? O atitudine pe care o are cineva care stie ca a muncit mult si are un rezultat de care e mandru sau cel care nu a avut decat fumuri de cand s-a nascut, pt ca nu a putut face nimic cu capul propriu decat sa adaposteasca "fumuri"?Recunosc ca fumurile celor care nu au altceva in cap m-au afectat si pe mine, m-au ranit adesea, fie ca eram acasa(Aiud), fie altundeva.Eu prefer fumurile bune si respect pe cei care au facut ceva important in lumea asta.Nu mi se pare ca sunt vanituosi degeaba.Ce crezi?

arty fact, febr.2003
arty fact
Membru Expert
Membru Expert

Mesajde dancor » Sâm Mar 01, 2003 1:13 pm

- Marius a inceput in "tromba" dar se pare ca inca de la primul mesaj s-a incurcat putin,ceea ce de fapt a sesizat si arty !
- Poate ca daca va fi mai explicit in exprimare vom intelege mai bine ceea ce vroia sa spuna cu "fumurile" ..
- Deci poate d.le Marius sa o corectezi putin !
dancor
Membru Senior
Membru Senior

fumurile

Mesajde Corpodean Marius » Mar Mar 11, 2003 6:35 pm

Pai io nu ma refeream la aia care au ani de experienta ci la aia micuti care se cred mari si care nu au un comportament adecvat pe net (injura , dau afara de pe mirc si multe altele) si de aia mii ciuda ... Nu mii ciuda pe cei care stiu sa se comporte si sa fie oameni ci pe cei care nu-si inteleg statutul si am aranjat vreo cativa 8) pe viu :wink: .

Stiu ca multi se vor oftica da asa este .
Corpodean Marius
Membru Junior
Membru Junior

Mesajde arty fact » Mar Mar 11, 2003 7:01 pm

Pai aici nu prea are cine sa se supere, caci majoritatea vremii ne purtam cuviincios... mai facem si noi cate o tura de box, dar la nivel spiritual superior discutiilor de pe mirc.:-) Propune si tu un subiect sau join us talking!

arty fact, martie 2003
arty fact
Membru Expert
Membru Expert

Mesajde Corpodean Marius » Mar Mar 11, 2003 7:12 pm

Pai deaia si vorbesc aici ca mam saturat de asl pls :lol:
Ce sa va zic
In Cluj e tot mai bine vine primavara si Funar incepe sa mai puna un rand de steaguri pe strazi si lucrul asta il face tot mai iubit de clujeni.
Corpodean Marius
Membru Junior
Membru Junior

Funar..where where? :)

Mesajde claudiu » Mie Mar 12, 2003 3:27 pm

tz tz tz ... lasa-l mai pe Funar ca era sa ma calce cu masina la o trecere de pietoni :)
Apropo sta la 2 bloace distanta de unde stau eu :D Te-ai prins ca e unguri free in zona :D :D
"The only thing that ever really frightened me during the war was the U-BOAT peril" -Sir W.Churchill
claudiu
Membru Expert
Membru Expert

Mesajde arty fact » Mie Mar 12, 2003 7:52 pm

Faptul ca Funar e alesul poporului, spune multe despre acel... popor, nu? :-)
Sa nu uitam ca in mare parte farmecul Clujului se datoreaza veneticilor studenti, etc, celor care de fapt nu sunt clujeni.In rest praf mult si nu mi-ar place sa mai traiesc acolo.Cum zicea si Rousseau - cuvintele de "patrie" si "cetatean" nu-si mai au locul in lumea de azi (inclusiv de atunci, din vremea autorului pe care il mentionez).Si asta pt ca demult omul nu mai face ceea ce si predica, iar educatia continua sa ne spuna chestii teoretice, inutile azi si inaplicabile, in loc sa ne invete sa facem fata realitatii si prezentului.Omul e confuz si ambiguu, zapacit si de cuvinte mari apartinand trecutului demult apus.Dar sa nu cream o falsa aureola lui Funar si acolitilor sai , oameni care il voteaza an de an.L-am vazut si ingropand sicrie cu inimi de panza rosie, strapunse la propriu si figurat... poate asta ar face impresie la teatru, in cadrul unei piese postmoderne, dar nu in viata de zi cu zi. Si poate, nu am dreptate. Dovada iubirea clujenilor pt arta si alegerea repetata a lui Funar!? Hhahahahah...

arty fact, martie 2003
arty fact
Membru Expert
Membru Expert

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Aiudeni de peste tot