left
AiudOnline.ro
judetul alba, românia
  bine ai venit
pagina aiudenilor de pretutindeni
  home Home   contact Contact  

cautare rapida aiudeni
cauta Ai o legătură cu Aiudul? Înscrie-te acum în lista aiudenilor.
fotolix.ro

AiudOnline.ro / forumul aiudenilor de pretutindeni

Reflectii

Cu ajutorul paginii Aiudului cred ca multi au reusit sa isi gaseasca prietenii. Acum e momentul sa discutam impreuna aici.

Reflectii

Mesajde dancor » Mar Feb 04, 2003 4:59 am

- Am creiat acest nou subiect in chiar prima pagina, considerind, acum dupa ce am parcurs a doau oara intregul SITE , si bine-nteles pe cit posibil contribuind si eu la derularea forumului, ca este benefic ca la fiecare inceput de drum, inainte de a ne alege "cararea" pe care vom naviga, sa stam putin sa meditam la niste adevaruri universale, creiate de fapt tot de oameni ... spun asta pentru ca am vazut ca majoritatea aiudenilor participanti sunt tinerii, ceea ce ma face sa cred ca prinde bine la mijloc si experienta unei vieti trecute de prima tinerete ( eu acum sunt la a doua tinerete ) , a unei experinte a unui aiudean umblat prin lumea larga ( atit in tara cit si in strainatate ) :
- desi de structura sunt "realist" fiind inginer de profesie ( constructor ), am o doza de "umanism" in mine ( printre altele la ora actuala fiind si ziarist la franchiza de Moldova a Jurnalului National - se cheama "Jurnalul de est")
Va recoman tuturor sa ginditi pentru inceput la urmatoarele adevaruri :
1. <Nu poti sa creezi ceva fara sa distrugi altceva>
2. <Cel mai usor mod de a invata ceva este sa fii inconjurat de persoane inteligente>
3. <Toti vor sa traiasca pe virful muntelui,dar adevarata fericire vine atunci cind te chinui sa-l urci>
4. <Numai cei morti pot fi inviati. Merge mult mai greu cu cei vii>
5. <COMPETENTA - nu poti trece la un nivel superior pina nu excelezi in ceea ce faci acum>

Stimati prieteni... am dorit sa deschid o pagina de reflexii .. pentru a descoperi atractia fiecaruia spre meditatie ... astept sa vad efectul ... daca imbratisati ideea atunci ... LA DRUM ...
Sper sa nu mi-o luati in nume de rau, dar printre altele in viata am avut ocazia la un moment dat sa conduc cca.10.000 de oameni ... iar acum constat cu bucurie ca sunt foarte multi care-si aduc aminte de acel timp .. cum spune romanul ... intotdeauna sa lasi loc de BUNA ZIUA ....
dancor
Membru Senior
Membru Senior

curiozitate

Mesajde blacklove » Mar Feb 04, 2003 8:11 am

Cate nivele atzi depasit in viatza domnule dancor?
blacklove
Membru Senior
Membru Senior

Mesajde robilix » Mar Feb 04, 2003 11:13 am

suntem deschisi spre orice subiect nou
sa speram ca va scrie cat mai multa lume ... ca va reflecta cat mai multa lume

am sa ma gandesc si eu la punctele enumerate
sa gasesc acele momente din viata mea

p.s. blacklove inca astept ceea ce te-am rugat pe email
Designers are meant to be loved, not to be understood.
- Fabien Barral -
robilix
Administrator AiudOnline
Administrator AiudOnline

raspuns blacklove

Mesajde dancor » Mie Feb 05, 2003 3:42 am

am sa te rog sa fii mai concret ..
- sa incerc sa intuiesc totusi la ce faci referire :
- la testele auto de fiecare data aveam punctajul maxim
- ta testele psihologice curente .... cu mici exceptii punctajul maxim
- la ultimul test de IQ ( MATRIX A ) realizat la ora 2 noaptea dupa o zi de munca am realizat 124 pct. iar la raportul de instruire testare 9 din 10 raspunsuri ..
Daca nu am intuit corect astept sa completezi solicitarea si voi cauta sa-ti raspund miine seara ...... corect ?

si ca sa fie mai incitant si sa fiu consecvent , va rog sa luati aminte :
1. < Nu poti invata totul,dar intotdeauna poti invata ceva>
2. < Om sunt si nimic din ce este omenesc nu-mi este strain>
3. < Trebuie sa ceri mult ca sa primesti mai putin>
4. < Atunci cind am mai putin timp la dispozitie,reusesc sa realizez
cele mai multe lucruri >

Ceva la care cu adevarat poti medita :
VIATA = intervalul cuprins intre inceputul
si sfirsitul a ceea ce se cheama ... OM
ADEVARUL = mai bine ca intemeiat pe adevar sa invingi o parere,
decit intemeiat pe o parere sa te invinga adevarul ;
ma bucur ca ne-am intilnit :wink:
dancor
Membru Senior
Membru Senior

completare raspuns ptr.blacklove

Mesajde dancor » Mie Feb 05, 2003 4:14 am

revin la prima afirmatie din raspunsul meu deaorece mi-am dat seama la ce faci referire dupa ce am parcurs intregul material de la inceput, si daca tot m-ai provocat voi incerca sa-ti spun cam toate nivelele la care am ajuns eu , iar daca cumva ti se vor parea prea putine vom continua discutia in particular dupa ce te voi identifica din ce ramura te tragi din Aiud .. OK , deci ia te rog un pix si noteaza-ti nivelele mele :
- liceul nr.1 Avram Iancu Aiud
- Institutul Politehnic Iasi - facultatea de constructii
- Universitatea Bucuresti - cursuri postuniversitare relatii externe
- 33 ani de munca pe santiere din tara si din strainatate astfel:
- inginer stagiar , sef serv.investitii dupa numai 2 ani , ing.productie santier, sef lot, ing.sef de santier, inspector de protectia muncii , ing.dispecer de productie, sef.serviciu productie la un grup de santiere, ing.sef de santier , sef de santier, director grup de santiere, director tehnic trust constructii, director general trust constructii , director firma privata de constructii , in prezent expert consultant in constructii , expert tehnic in constructii - membru al Corpului Expertilor Tehnici din Romania, expert tehnic Min.Justitiei , expert evaluator ANEVAR( asociatia nationala a evaluatorilor din romania ) , inspector de santier atestat MLPAT - si cred ca ajunge ... cind ajungi si tu la nivelul meu superior ma anunti ...
- pe toate aceste nivele am realizat ... lucrari cam astfel:
- cca 10.000 apart.in blocuri , sala sport , scoli, gradinite, complexe sportive, teatru ,cinema, etc..fabrica de tigarete, extindere f.ca Antibiotice,
- Santiere lucrate - Iasi, Botosani, Vaslui, Iasi, Libia, Israel
- tari vizitate in interes de afaceri - Franta, Germania, Anglia, Emiratele Arabe Unite, Bulgaria, Turcia,
Daca crezi ca nivelele atinse nu sunt suficiente pentru a purta dialog .. poti sa te retragi ... nu e nici o suparare .. basca ca iti promit ca la anul in vara cind voi fi in Aiud pentru a aniversa impreuna cu colegii 40 de ani de la terminarea liceului .. iti voi transmite o invitatie pentru o intilnire ....
Salutare si nu am cuvinte .. vorba lui Caragiale !
dancor
Membru Senior
Membru Senior

Mesajde arty fact » Mie Feb 05, 2003 5:35 pm

Eu una sunt profund onorata, ca un "greu" de categoria dvs, cu un impresionant CV isi face timp si pt acest site.Care este motivatia de a scrie aici? Mai am o intrebare: de ce preferati transmiterea reflectiilor sub forma mai mult aforistica?Sper sa petreceti cat mai frumos "intrunirea". Cum a fost intalnirea de 10 ani?(Sunt curioasa , deoarece in curand va trebui sa ma gandesc si eu daca merita sa merg, cu ce sa ma imbrac, cu ce sa ma mandresc....:-))

arty fact, febr. 2003
arty fact
Membru Expert
Membru Expert

Mesajde blacklove » Joi Feb 06, 2003 1:46 am

Suntetzi OM,atzi construit multe .Nu stiu de ce mi-atzi luat intrebarea in nume de rau...am observat cateva "intzepaturi" in raspunsul dumneavoastra
blacklove
Membru Senior
Membru Senior

Mesajde dancor » Joi Feb 06, 2003 2:09 am

arty fact :
1.du-te te rog la casuta "dezmortire ... aiudeni de pretutindeni" (subiect deschis de mine ) la primul contact cu site-ul si citeste prima fraza si vei gasi explicatia intrebarii tale
2.urmareste te rog orele la care sunt pe navigare .. si vei gasi un raspuns .. si anume ca atunci cind este vorba de Aiud si aiudeni - indiferent din care generatie .. nimic nu este imposibil ptr.mine
3. un studiu realizat de un grup de cercetatori medici americani a ajuns la concluzia ca perioada de somn cea mai eficace ptr.un om este de 6 ore , si atunci eu am reglat organismul la cele 6 ore de somn ..
4. cred ca este esential sa aveti printre voi si un coleg mai "mare" de la care este posibil sa aflati foarte multe .... numai sa intrebati si sa nu incercati altceva ( ca si colegul nostru care m-a stirnit putin )
5. cei 56 ani de viata am urmatoarea desfasurare:
- 18 ani pur aiud
- 5 ani de studentie la Iasi ( din care veneam acasa numai in vacante
- 3 ani in Libia
- restul de 30 de ani numai in moldova ... dar si acum de cite ori sunt intrebat raspund cu mindrie ca sunt ardelean ..
daca nu e suficient sa tragi concluzia ce ma face sa fiu pe site - poti sa ma mai intrebi in continuare fara nici o suparare
INTILNIRILE : personal nu am ratat nici una ... la 10 , 20 , 25, 30, 35 de ani - de fiecare data sunt altfel .. pur si simplu pentru ca au mai trecut niste ani ... prima insa este cea mai grozava .. trebuie sa te pregatesti sufleteste pentru ea .. si e mare pacat sa o scapi ...

deocamdata atit .. iar colegului nostru de forum numai bine .. si sa stie ca eu ca orice ardelean percutez foarte repede la "subtilitati" care ating, pot deveni rau dar nu sunt ranchiunos si nu tin suparare ... PA !
dancor
Membru Senior
Membru Senior

Mesajde dancor » Sâm Feb 08, 2003 10:52 pm

- nici o miscare . toata lumea este in asteptare , ce anume ?
dancor
Membru Senior
Membru Senior

Mesajde dancor » Dum Feb 16, 2003 12:22 am

NIMIC.........!!!!!
Uh da lenesi mai sunteti, chair nu rasfoiti albumul sau a-ti cazut in contemplarea ultimului album Foto .. EXCELENT >> felicitari <<
Dar ...
< Nu poti fi pe placul tuturor oamenilor,dar daca sunt multi care te plac asta e cel mai important >
< Singura modalitate de a te elibera de ispita este sa-i cedezi >
< Nu poti invata totul,dar intotdeauna poti invata ceva >
< Existenta este o afacere ciudata.Viata nu ne datoreaza nimic,noi ii datoram totul.Singura fericire adevarata rezulta din dedicarea noastra unui scop. >
dancor
Membru Senior
Membru Senior

Mesajde robilix » Dum Feb 16, 2003 12:29 am

multumesc
astept inca idei de locuri care ar trebui fotografiate in Aiud

da, nu poti fi pe placul tuturor .. sa inteleg ca ceva lipseste din album :)
ce este acest lucru? va apara probabil in curand daca ne scrii :)
Designers are meant to be loved, not to be understood.
- Fabien Barral -
robilix
Administrator AiudOnline
Administrator AiudOnline

Mesajde dancor » Sâm Feb 22, 2003 11:13 pm

Consecvent a ceea ce am inceput, derulam azi citeva aprecieri asupra ceea ce se cheama <<tehnologie>>
1. Tehnologiile sunt dominate de doua grupuri de oameni: cei care nu administreaza ceea ce inteleg si cei care administreaza ceea ce nu inteleg;
2. Bill Gates spunea : < prima regula a oricarei tehnologii este aceea ca automatizarea unei operatii eficiente o va face si mai eficienta, iar a doua regula este aceea ca automatizarea unei operatii ineficiente o va face si mai ineficienta >
3. Cu cit este mai multa tehnologie intr-o societate, cu atit mai mult vor oamenii sa fie in legatura intre ei ;
dancor
Membru Senior
Membru Senior

Mesajde kinsey » Joi Mai 20, 2004 6:46 pm

lol, Bill Gates ne-a devenit acum sursa de citate ? :)
citeaza lumea ca din Biblie .. Bill 13:14 haha :D

just remember

Open your eyes, open your mind
Beat the machine that works in your head
kinsey
Membru Junior
Membru Junior

Mesajde dancor » Sâm Iul 03, 2004 1:32 pm

Saltul intre datele de contactare este impresionant - de la 23.02.2003 eu la 20.05.2004- SF , iar acum in ziua cand mi-am propus sa deschid cat mai multe pagini posibil, este 03.07.2004 -
- deci sa continuam :
- am deosebita placere sa va spun ca in perioda 10 - 13.06, m-am aflat in Aiud la intalnirea aniversara a trecerii a 40 ani de la absolvirea liceului A.Iancu
- la intalnire din cei 81 de absolventi, au raspuns prezent 45, ceea ce a constituit un adevarat record, desi foarte multi care sunt localnici nu au dat curs invitatiei - fara ca motivele acestora sa poata fi considerate serioase.
- o prima concluzie - a fost EXCEPTIONAL - sa poti spre exemplu sa stai de vorba cu o colega carei-a sa-i spui : .. iti aduci aminte ca ai fost prima mea iubire ( la 15 ani ) ... va dati seama de valul de rasete starnit ..
- dar mai multe in urmatoarele pagini .. !
dancor
Membru Senior
Membru Senior

Mesajde kinsey » Dum Iul 04, 2004 2:39 pm

hmm.. prima iubire de la 15 ani?:) lol, haha, si ce-o zis?
kinsey
Membru Junior
Membru Junior

Mesajde dancor » Mie Oct 20, 2004 11:34 pm

- Ce crezi ca a raspuns?
- Sau mai bine zis poti sa-ti imaginezi cam ce raspuns poate da o femeie!
... Ca nu-si aduce aminte sa fi fost asa !
- Asa cum v-am promis am sa va mai povestesc cate ceva din intilnirea noastra - de la care puteti sa vizionati cateva poze la "albumul foto"..
- Ceea ce m-a impreionat mult a fost ideea colegilor organizatori de a face o slujba de pomenire la catedrala din centru in memoria colegilor nostrii disparuti prematur ..
- Cand te intalnesti cu cativa din colegii care nu prea ai avut ocazia sa-i vezi va dati seama cam cate amintiri se pot depana .. apoi cam cum vor toti sa vorbeasca odata si sa povesteasca cat mai multe ..
- Intr-un cuvant a fost EXCELENT.. , mai ales ca seara la banchet s-a organizat un concurs de rezistenta la dans la care am avut onoarea de a castiga premiul cel mare .. o sticla de sampanie ... URA si la GARA !
dancor
Membru Senior
Membru Senior

Înapoi la Aiudeni de peste tot