left
AiudOnline.ro
judetul alba, românia
  bine ai venit
pagina aiudenilor de pretutindeni
  home Home   contact Contact  

cautare rapida aiudeni
cauta Ai o legătură cu Aiudul? Înscrie-te acum în lista aiudenilor.
fotolix.ro

AiudOnline.ro / forumul aiudenilor de pretutindeni

Relatii interumane

Cu ajutorul paginii Aiudului cred ca multi au reusit sa isi gaseasca prietenii. Acum e momentul sa discutam impreuna aici.

Mesajde arty fact » Joi Apr 03, 2003 11:44 pm

Da, am apreciat ajutorul dvs metodic, inca de la inceputul subiectului, unde ati stabilit o schema pe care am urmat-o pe ici pe colo, deoarece conversatia era libera si totusi orientata pe temele propuse.
Am cunoscut si eu cativa oameni care aveau o relatie perfecta, dar fara suparare, un om cu spirit asa combativ si competitiv ca al dvs nu stiu cum se intelege perfect cu cineva.Depinde cum definim perfectiunea.Si eu cred ca relatia cu sotul meu e perfecta, dar ne contrazicem mereu pe teme intelectuale, sociale, ne iubim , dar ne si ciorovaim si daca totul ar fi perfect in sensul linistit, cred ca el sau eu ar trebui sa fim pasivi... unul agresiv, altul receptiv. Descrierea asta se folosea mai demult la a caracteriza barbatul (actiune) si femeia (pasiune, receptivitate).Poate sa existe si o relatie excelenta, chiar daca nu e o armonie apasator de monotona. Daca te rezumi la politete si maniere de superficiu nici relatia nu evolueaza, stagneaza efectiv. Cel putin pt omul contemporan. Nu pot sa-i zic mamei "doamna Ana", caci desi respectuos m-ar distanta.Eu sunt o fire directa, imi place intimitatea, apropierea maxima de sufletul unei persoane.
Totusi sunt oameni care resimt prin atitudini prea directe lipsa de respect.Intotdeauna am fost incendiara.Sper sa fi fost inteleasa, sper ca ei sau ele sa fi inteles ca nu o fac din isterie sau rautate... cu cat am fost mai apropiata de o persoana cu atat am explodat mai tare... cu prietena mea cea mai buna am uzat de cea mai politicoasa si respectuoasa tactica si acum cred ca am gresit. Poate daca as fi insistat nerusinat asupra unor sentimente vizavi de ea si viata ei, as fi reusit s-o ajut mai mult. Asa m-am distantat si sufar mult prin urmare. Totusi o iubesc si sper sa fim prietene pt restul vietii, asa cum am fost si pana acum (vreo 20 si ceva de ani).

Asa ca, intrebare:
Exista respect zgomotos?;-)
arty fact
Membru Expert
Membru Expert

Mesajde dancor » Vin Apr 04, 2003 1:24 am

- ma bucur ca mesajul a fost receptionat si comentat..
Nu trebuie sa luam lucrurile stricto-senso .. intelegerea perfecta nu inseamna evitarea situatiilor normale ale vietii zilnice familiare - citam :
- discutii in contradictoriu pe diverse teme - cotidiene
- discutii "mai aprinse" pe subiecte ramase neclarificate din alte dati
- controverse legate de diferitele actiuni comune sau ale fiecarui membru al clanului - spre exemplu - fetita a implinit simbata 29.03. frumoasa virsta de 18 ani - anterior acestei zile cam 2 saptamini au fost dispute asupra nivelului petrecerii majoratului - disputele au fost cite odata foarte aprinse, si asta numai pentru faptul ca fiecare are personalitatea lui la care nu vrea sa renunte, si acum intervine partea frumoasa a lucrurilor - are loc dintr-o data <armonizarea> opiniilor si toata lumea devine fericita - asta inseamna de fapt sa te intelegi perfect in familie ... sa reusesti in final sa armonizezi disputele de asa maniera incit toata lumea sa ramana cu impresia ca opinia lui a fost cea care a invins - chiar daca de multe ori fiecare ramine cu vaga impresie ca de fapt lucrurile sau cam rezolvat in "coada de peste"
- firea mea dinamica, aflat in permanenta miscare ( chiar si cind mininc dimineata o fac in picioare - dar cind beau cafeaua ma asez ) , nu o deranjeaza deloc pe sotia mea , ea fiind o fire calma si blinda , care nu a reusit niciodata sa intre in transa "agitatiei" pe care de multe ori o declansez eu - adeptul planificarilor pina in cele mai mici detalii -
- in concluzie: viata de familie este atit de simpla si totodata atit de complexa incit in final vor invinge numai acei care vor " armoniza " ambientul zilnic ... cei care nu o pot face , raman de fiecare data cu senzatia unei nerezolvari, vor dori sa o ia de la capat, vor isca iritarea partenerului, etc.etc, - iese cu usi trintite din iesiri "val-virtej" ( adica suparat) , numai el(ea) stie de ce , si uite asa azi,asa maine, asa pina nu mai e nici un azi nici un maine pentru ca cineva "a plecat" sa se "racoreasca" in alta parte...
Nu stiu daca "disertatia" mea a fost pe intelesul tuturor, dar asa vad eu lucrurile !
dancor
Membru Senior
Membru Senior

Mesajde arty fact » Sâm Apr 05, 2003 11:05 am

La multi ani fetei dvs!Cum a iesit petrecerea?
Cat priveste natura sotiei, am suspectat eu ca e o fire pacifista...hehehe (fara malitiozitate!)Misiunea armoniei e mai usoara daca unul din parteneri tace si accepta. La mine e diferit. Amandoi suntem ficsi pe ideile noastre si litigam mult pana la un aranjament!;-)Nu-mi inchipui un altfel de sot.Cred ca m-as plictisi ori l-as manca de viu daca nu ar avea ce spune!;-)
arty fact
Membru Expert
Membru Expert

Mesajde dancor » Sâm Apr 05, 2003 2:20 pm

Multumesc pentru urari ! Petrecerea a fost reusita ( dupa spusele lor ) noi ca parinti am fost decit doua perioade - la ora 21,00 cind am primit musafirii, si la ora 0,00 cind s-a adus tortul s-au suflat lumanarile si s-au desfacut cadourile(cu comentariile de rigoare) ... aici am omis sa spun ca petrecerea a avut loc la un local renumit ca istorie a Iasului - renumitul restaurant BOLTA RECE la crama de la subsol , acolo unde prin anii 1880 - Eminescu si cu Creanga isi inecau amarul literar intr-un pahar de vin de Bucium ( renumita podgorie a Iasului ) - au fost cca.35 de invitati - daca voi reusi sa atasez mesajului actual o poza voi incerca .... le-am depistat dar sunt f.f.multe si trebuie sa me familiarizez .. va urma !
dancor
Membru Senior
Membru Senior

Mesajde arty fact » Sâm Apr 05, 2003 7:28 pm

Ar fi super si o poza, sa va vedem la distractie!:-) Mi-ar fi placut si mie sa dau o asa petrecere... sunt copii care nu apreciaza efortuul parintilor de a-i face fericiti (sunt sigura ca nu e cazul aici!).
arty fact
Membru Expert
Membru Expert

Mesajde dancor » Dum Apr 06, 2003 9:07 pm

As dori sa vad care sunt opiniile spectatorilor vis-a-vis de o situatie, vi se pare a fi normal sau nu?
< Noi in familie suntem trei - in raporturile directe dintre mine- sotie pe de o parte si fiica noastra pe de alta parte situatia este:
- eu figurez pe post de "dur" iar sotia este cea impaciuitoare, astfel incit fiica stie ca intotdeauna este un supervizor pentru o eventuala abatere sau pentru un lucru bun ( de laudat ) ... intotdeuna sotia zice: <sa vedem ce spune tata, sa vedem daca tata este de acord, sa vedem daca tata ne da voie > astfel incit fiica-mea stie ca nu se poate astfel !
Deci intrebare - este sau nu corect ? copilul trebuie sa stie ca este cineva in casa de care trebuie sa asculti - va ajuta aceasta in viata lui de om matur? , astept comentariile :lol:
dancor
Membru Senior
Membru Senior

Mesajde arty fact » Dum Apr 06, 2003 10:14 pm

Buna problema.E inevitabil sa nu existe macar o figura autoritara in casa.Acum, depinde si de forta de a se manifesta independent a copilului.Daca ceea ce doreste el nu este absurd sau daunator e bine sa fie lasat sa actioneze dupa planul propriu.Uneori e chiar util sa-l lasi sa se loveasca singur de zidurile vietii, pt ca nici un sfat nu e mai eficient decat trairea si experienta personala.Parintele trebuie insa sa intervina macar cu o parere. Exista parinti carora le e teama sa nu-si dezamageasca copiii fiind prea aspri si atunci lasa responsabilitatea si greul pe umerii celuilalt partener.Ei vor sa fie tinuti minte drept "cei buni" si stim ca odraslele nu iarta de multe ori presiunile la care au fost supusi atatia ani de catre adulti.
Solutia este comunicarea f deschisa.Cel care nu asculta si versiunea celuilalt , nu are cum sa-l cunoasca si sa dezvolte incredere reciproca.Cenzura e urmata de ocultarea adevarului, de minciuna vadita sau omitere involuntara. Sistemul de educare al infantului a constat mereu in cenzura si critica, formare de bune deprinderi adesea prin coercitie (invatarea scolara nu este ceva natural, iar micul om se opune.Treptat se integreaza si realizeaza necesitatea de a face parte dintr-o societate, ale carei reguli nu permit manifestarea dupa pofta inimii sau imboldului).
Personal am manifestat opozitie si negativism din fasa. Ceea ce nu mi-a prins bine, caci acum regret desele certuri inutile purtate cu familia. Ce-i drept, mari greseli nu am facut, fiind destul de rationala si pragmatica.Adolescenta a fost perioada cea mai grea. Cateodata imi dau seama ca involuntar greseam si sper ca parintii si bunicii mei sa fi inteles ca e doar o etapa ingrata, naturala.Nu pot trai cu remuscari non stop, dar nu as fi reusit nici sa fiu o marioneta cuminte, care urmeaza ordine.Se chiar considera stiintific ca un copil sanatos e cel cu forta vitala, independent, plin de energie. Nu stiu cati parinti isi dau seama de asta, daca nu citesc macar un studiu de pedagogie si psihologie a copilului. Se prefera adesea copilul tacut, molau, care nu complica viata si asa agitata a parintelui, dar care isi interiorizeaza trairile si ajunge sa aiba si probleme psihice (vezi autismul).
Revenind la comunicare.Cat si cum comunicam tanarului? Depinde si aici de caracter. O personalitate introvertita nu va reusi sa se manifeste nici cu slujbe, pe unii exhibitionismul si caracterul prea puternic al parintilor ii inhiba si mai mult, pe altii ii deziluzioneaza esecurile inevitabile ale parintilor (umani si ei) si prefera ca fiecare sa-si vada de viata lui, descoperind toate la vremea lor.Nu stiu daca e bine sa creezi o imagine prea falsa a ta, ca parinte (eu cand eram ca tine doar stateam acasa si invatam si in timpul liber eram voluntar la crucea rosie... bull shit!), dar nici sa nu expui lucruri care individul tanar are timp sa le savureze singur (nu ii zici unui copil de 13 ani: "uite baiete, ca vine vremea sa iesi si tu la femei, ia un prezervativ si pune-l asa si baga scula asa, etc"- sunt detalii in care nu trebuie sa intri complet, chiar daca o educatie sexuala devine o necesitate.Sunt lucruri pe care e bine sa le dezvaluim (uite, mai avem si noi probleme, ca nu suntem sfinti!) si altele care le pastram pt noi (sa vezi ce ne-o trageam eu si maica-ta ).Nu e bine sa te distantezi nici prea tare de copil, dar nici sa-l cicalesti.Sa-l indrumi si sa-l iubesti, sa-l respecti ca individ- astfel vei fi si tu apreciat si amintit cu drag.In fond familia este cea mai importanta si cu toate deficientele de situatie, din ea ne extragem seva, dragostea neconditionata pe care un strain nu o poate oferi niciodata suta la suta, sprijinul la greu...

arty fact, aprilie 2003
arty fact
Membru Expert
Membru Expert

Mesajde dancor » Joi Apr 10, 2003 11:07 pm

Cea mai cinstita intrebare care i-mi vine in minte ca urmare a analizei "dizertatiei" tale anterioare este: < ai incercat vreo-data sa studiezi pe langa baza ta profesionala si psihologia ? >
La ora aceasta in Romania incepe sa devina o profesiune dince in ce mai cautata, locurile la facultatile de profil sunt tot mai solicitate de tineri - va fi in urmatorii ani una din profesiunile viitorului .
Subiectul a fost foarte bine dezvoltat - si trebuie sa-ti spun ca cu mici deosebiri, noi suntem foarte aproape de cele descrise de tine - libertate totala foarte bine supravegheata si interventii in situatii oarecum mai speciale , si asta pleaca tocmai de la faptul ca avem deosebita incredere in fetita noastra - supraveghere discreta fara a fi stresanti - si din cand in cand o testam cu subiecte surpriza - sunt insa si situatii cand disputele sunt furtunoase - este normal daca avem in vedere ca fiecare are personalitatea lui -
Propun totusi sa lasam si pe altii sa-si exprime parerile, deoarece am observat ca la subiectele prea "grele" nu prea se inghesuie amatorii :arrow:
dancor
Membru Senior
Membru Senior

hop, si amatorul

Mesajde ioan » Vin Apr 11, 2003 7:27 am

Ai inceput, arty, un subict contoversat : comunicarea in familie si realtiile care se stabilesc in interiorul ei. Te-ai pus, oarecum - cred eu, pe o pozitie subiectiva, incercand sa explici subiectul prin ceea ce ai vrut tu sa se vada din relatiile tale de familie.Relatiile in fiecare familie au o compexitate aparte, generata si de faptul ca fiecare suntem o personalitate/individualitate care are un anume gen de reactie/perceptie. Apoi fiecare dintre noi ofera, in relatiile de cuplu, doar atat cat considera necesar, doar atat cat crede el ca nu ii este afectata imagina in raport cu celalalt. Pentru ca ne construim o anumita imagine in raport cu noi si o alta imagine in raport cu partenerul sau cu copilul. Stabilim relatiile in functie de cat putem pastra un raport intre cele doua imagini.Relatia cu partenerul de viata se modifica in permanenta.Uneori constientizam, alteori nu vrem sa contientizam schimbarile insa comunicare intre cei doi parteneri ramane aspectul important al convietuirii, al familiei. In functie de diferitele tipuri de familie(nucleara, extinsa etc.), aceste relatii sunt date si de raporturile pe care cei doi le stabilesc cu ceilalti membrii ai familiei( parinti, frati, bunici etc.). Varianta ideala a fi aceea a "singuratatii cuplului", insa ea nu exista in realitate, decat in cazuri particulare. Suntem in permanenta tributari relatiilor cu ceilalti mambri ai familiei.
Relatia dintre parinte si copilul sau depinde de nivelul de educatie/instructie al parintelui dar si de modul in care acesta reuseste sa-si transmita sentimentele. Referitor la cata libertate de vorbire/imagine trebuie sa existe intre parinte si copil lucrurile tin si de modul in care cei doi interactioneaza, de cata deschidere spre dialog are fiecare.Se incearca de multe ori sa se stabileasca un alt fel de realtie intre parinte si copil decat relatia avuta de parinte, in calitate de copil, cu parintele sau. Gresala este ca in acel moment nu il mai consideram pe copil o individualitate si vrem sa reactioneza "dupa chipul si asemanarea noastra" si de aici "lupta" intre generatii. Apoi fiecare se situeaza pe alte pozitii morale, sociale etc si de aici "razboiul". Ai pus in discurie doua aspecte diferite ale relatiei parinte copil : 1. aspectul informarii copilului (in cazul tau informarea asupra viitoarei vieti sexuale) si iar ai situat lucrurile de pe pozitia parintelui . In primul rand copilul are nevoie de informatii si nu de sfaturi (ia, pune, baga), el trebuie sa fie constient de modul in care isi stabileste relatiile si orientarea sexuala avand la "dispozitie" cat mai multe informatii. Primele aspecte trebuie sa tina de igiena fizica si psihica a copilului si dupa aceea in functie de receptivitatea/intelegerea lui subiectul merita sa fie aprofundat/discutat. Daca un copil nu vrea sa discute subiectul atunci datoria de parinte spune ca trebuie sa-i oferim "involuntar" accesul la informatii ( o carte de specialitate "uitata pe noptiera"),
si 2. aspecte ale intimitatii cuplului in raporturile cu copilul. Aici lucrurile sunt determinate de modul in care copilul percepe relatiile dintre parinti. Insa, cred, ca nu trebuie "implicat" ,nici macar verbal, copilul in relatiile intime dintre parteneri. El trebuie sa stie ca exista anumite lucruri care tin de respectarea dreptului la intimitate al persoanei.Educatia nu se poate face decat respectand acest drept la intimitate...
ioan
Membru Expert
Membru Expert

Mesajde arty fact » Sâm Apr 12, 2003 12:09 am

Exemplele acelea usor brutale si ironice le-am dat vorbind la modul general.Nu vb neaparat despre experientele personale, ma refer mult si la ceea ce vad (stereotipii pe care eu le-am ridiculizat in exemplul acela cu "baga, scoate"- vorba ta...).Daca ai citit atent concluziile mele ai observat ca nu le contrazic pe ale tale. Individualitatea e cea mai importanta si se dezvolta fie ca oferim libertate (ca parinti) , fie ca o baram...
Cat despre psihologie, am oarece cunostinte (la facultate am studiat , pe langa curs de pedagogie, metodica si teorii psihanalitice... asta din perspectiva filosofica).Orice viitor profesor parcurge si astfel de cursuri, care sa-l ajute sa-si predea materia, indiferent ca e matematica sau actorie...
Viata e cel mai bun profesor de psihologie... si totusi oamenii refuza sa invete din greseli, reiterandu-le la infinit.
arty fact
Membru Expert
Membru Expert

subiect cu/fara umor

Mesajde ioan » Sâm Apr 12, 2003 5:46 pm

Arty :heart: , ai dreptate :hammer: , inca o data :plange: . Nu dicutam in contradictie cu tine :angel: /cu parerile tale/ ci incercam sa fac o "punte" :banghead: intre cele spuse/scrise de tine :aplauze: si opiniile mele :ohno: . Iarta-ma :mincinos: , daca tonul meu a fost grav :sleep: si nu ironic :joint: precum al domniei tale :terooog: .
ioan
Membru Expert
Membru Expert

Mesajde dancor » Sâm Apr 12, 2003 8:37 pm

Se pare dupa nr.de semne ca Ioan si-a facut o aspra autocritica, ceea ce inseamna un pas spre acceptarea impacarii ..
Deoarece subiectul anterior dezbatut a dat nastere acestor sensibilitati, propun sa trecem la o alta natura de relatii interumane - o categorie ceva mai neutra, care a nu ne faca sa desconspiram( ca sa ma exprim mai plastic) o parte din "colturile" noastre mai intime : prin urmare va invit sa alegeti dvs. directia dorita....... OK! :P
dancor
Membru Senior
Membru Senior

Mesajde arty fact » Dum Apr 13, 2003 9:10 pm

Ioan, stai linistit ca nu m-am atacat, doar am raspuns, nu are rost sa umbli pe varfuri, caci nu ma deranjeaza nimic.Doar ca eu nu prea stiu cum sa folosesc mai multe semnulete, ca sa colorez si sa accentuez ceea ce vreau sa zic.E ok, singur te framanti.:-)
Sa scriem asadar, fara sa ne mai impiedicam in scuze care nu sunt necesare.;-)
Pot exista asadar relatii in care comunicarea sa fie perfect necenzurata?Sau totul trebuie reglementat, pana si intre cei mai apropiati soti, iubiti, prieteni? Sinceritatea e necesara, dar nu in cantitati prea mari?Este adevarat ca adultii formeaza prietenii si ofera mai greu incredere decat tinerii?
arty fact
Membru Expert
Membru Expert

Mesajde arty fact » Lun Apr 28, 2003 1:21 pm

Inca mai astept raspunsuri. Este foarte ciudat, vad ca nr utilizatorilor creste in paralel cu pasivitatea celor existenti. Nu numai ca am ramas putini care mai discutam, dar daca lucrurile merg tot asa vom ajunge un non forum, un fel de pagina pe care o construiesc 3-4 oameni si restul doar citesc... poate nici atata.De ce sa ne mai logam atunci?!:-(
arty fact
Membru Expert
Membru Expert

Mesajde dancor » Mie Apr 30, 2003 1:30 am

.. Pauza a fost cam mare, dar pe undeva explicabila, deoarece exact din data de 21.04.am fost intr-o saptamina plina ( munca asidua in gospodarie)- continua miscare :teleport: ca orice bun familist, din prima zi de Pasti au fost in permanenta <activitati> mai "delicate" - adica: vizite, primiri de musafiri, <pune-te masa-stringete masa> vorba romanului, burta plina - plimbari pentru aerisire, un sprit mai lung, :drink: etc.etc.etc.
.. ideea este deci ca nu a prea fost timp si pentru .. :pc:
.. Pentru a-i mai spulbera temerile lui arty, am convingerea ca nu va fi chiar cum prevesteste ea la 28.04.orele 11,23 .. vom avea destui intervenienti la subiect, chiar daca multi pot considera ca este mai greoi .. spre exemplu nu am mai vazut-o de mult pe Stefania ? , nu am mai vazut aparitii mai directe si pe alte pagini(decit artisti ) ai lui pity, si exemplele pot continua..
... dar mergem mai departe .... ( Jonny Walker ! - Marius Tuca show )
dancor
Membru Senior
Membru Senior

Mesajde arty fact » Mie Apr 30, 2003 12:04 pm

Dancor, am pus cateva intrebari la subiect, inainte de mesajul cu predictii sumbre in caz ca nu se mai logheaza lumea...:-)
arty fact
Membru Expert
Membru Expert

Mesajde stefania » Lun Mai 05, 2003 11:18 am

bine v-am regasit, dragi aiudeni!
chiar va era dor de mine, d-le Dancor? :lol: ma bucura faptul ca m i s-a observat lipsa, dar acum m-am intors si chiar daca nu ma consider un membru f. activ al forumului, voi incerca sa si imi fac simtita prezenta.
STEFY
stefania
Membru Senior
Membru Senior

Mesajde robilix » Lun Mai 05, 2003 12:01 pm

si mie mi-a fost dor de tine ... de toti .. de aiudonline :)
acum ne-am intors cu fortze proaspete ... gata de atac
Designers are meant to be loved, not to be understood.
- Fabien Barral -
robilix
Administrator AiudOnline
Administrator AiudOnline

Mesajde stefania » Lun Mai 05, 2003 12:08 pm

daaaa, chiar ca de atac :twisted:
mie-mi zici, la cat de casnica am fost zilele acestea, mai, mai, ca incepusem sa-mi doresc un pc acasa, bine ca a trecut, acum nu mai vreau :wink:
numa' sa nu ne moleseasca caldura asta, uff! :joint:
STEFY
stefania
Membru Senior
Membru Senior

Mesajde dancor » Sâm Mai 17, 2003 10:32 pm

Da.. si uite asa ne asezaram din nou la taifas-vorba Stefaniei , iar vis-a-vis de vreme se pare ca cel de sus ne-a cam iertat putin si a revenit vremea la un normal al perioadei in care ne aflam .. :wink: :arrow:
... Citind in aceste zile "libere" mai mult ca de obicei am gasit niste lucruri putin cam trasnite si cred ca vor face bine si la vizionarii din aceasta pagina si de fapt din intregul paginilor - caci daca stau si ma uit mai bine cei care se rotesc printre randuri sunt cam aceiasi - activi -
Deci va citez din carnetelul meu cu citate:
< pozitionarea extrinsec-lontanata a organelor de vizibilitate afecteaza negativ zonele de memorie aferente >
< intensitatea sursei de decibeli este monoton crescatoare in functie de vacuumozitatea interioara a xiloreceptacolului prevazut cu doage > :D :D
dancor
Membru Senior
Membru Senior

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Aiudeni de peste tot