left
AiudOnline.ro
judetul alba, românia
  bine ai venit
pagina aiudenilor de pretutindeni
  home Home   contact Contact  

cautare rapida aiudeni
cauta Ai o legătură cu Aiudul? Înscrie-te acum în lista aiudenilor.
fotolix.ro

AiudOnline.ro / forumul aiudenilor de pretutindeni

Relatii interumane

Cu ajutorul paginii Aiudului cred ca multi au reusit sa isi gaseasca prietenii. Acum e momentul sa discutam impreuna aici.

Mesajde arty fact » Joi Mai 22, 2003 8:36 pm

Revin si eu, in caz ca se gandea cineva pe unde am disparut. Mi-a venit acasa omul de baza, acum calculatorul merge din nou si eu scriu un mesaj amicilor mei online dupa mai mult de 2 sapt lipsa. Dancor, draga, zau ca nu-mi dau seama de ce-ti notezi asa ceva in carnetele...:-)
arty fact
Membru Expert
Membru Expert

Mesajde dancor » Dum Mai 25, 2003 2:33 pm

... Buna si totodata simpatica intrebare, dar eu zic asa:
- datorita felului meu de a fi - o persoana foarte complexa din mai toate p.d.v. am o personalitate "imprastiata" spre mai multe directii, astfel ca sunt si sentimental, sunt si dur, sunt si melancolic(mai rar), etc.etc. asa incit teribil de mult imi plac ceea ce ai vazut , si pe linga asta in agenda mea gasesi citate de la Marphy .... in zilele noastre, strofe din poezii, bancuri( peste 1000), si iarasi etc,etc.
- deci asta e - :wink: iti place sau nu :?: asta e !
dancor
Membru Senior
Membru Senior

Mesajde anophelus » Dum Mai 25, 2003 5:57 pm

Sincer, mie, domnule Dancor, mi se pare ca aveti o predilectie aparte pentru colectionarea cuvintelor pompoase, alambicate, din domenii stiintifice specializate, care nu au nimic cu viata comuna. Intr-un anume fel, este un comportament asemanator aceluia unor pasari care sunt atrase de obiectele stralucitoare sau colorate (cioburi de sticla sau oglinda, obiecte argintii, etc) sau al fluturilor de noapte, atrasi de sursele de lumina. Problema ar fi sa nu folositi astfel de cuvinte in afara contextelor dedicate, fiindca, chiar daca aveti inclinatii spre diverse domenii, aceste cuvinte nu vi se potrivesc.

Dar, intrebarea era: cine este Marphy? Fiindca sincer nu am mai auzit acest nume si, mai putin, ca ar merita sa-i fie colectionate citatele. M-ar interesa sa-i citesc opera. Imi puteti da unele detalii?

Toate cele bune!
anophelus
Membru Senior
Membru Senior

Mesajde arty fact » Dum Mai 25, 2003 9:26 pm

Murphy...

Si eu scriu in caiete tot soiul de rezumate la ceea ce citesc. Anophelus, esti cam dur uneori, nu cred ca ai metoda prea eficienta in a critica si a face un om de a-si da seama ce a gresit sau ce sa schimbe.
arty fact
Membru Expert
Membru Expert

baz baz

Mesajde ioan » Sâm Mai 31, 2003 8:18 am

Anof bazaitorule, de ce sa citesti opera "necunoscutului" , cand ai la dispozitie notatiile cunoscutului ... In modul acesta economisesti bazaituri, pardon timp si iti adaugi un nou principiu : nu da tantarul de pe mana pe vorba lipita in carnetel- sau era invers? Asta al cui principiu era ? Ghici in ce carnetel sta imortalizat ? Sau iti amintesti ca buclucasa litera "a" schimba la fatza...cuvantul?
ioan
Membru Expert
Membru Expert

Mesajde anophelus » Lun Iun 02, 2003 11:27 am

Stimate Membru Senior Ioan, departe de mine gandul ca "necunoscutul" este cu adevarat necunoscut, din moment ce are citate celebre care ii sunt colectionate... Mi-ar face cu adevarat placere sa aflu cateva din citatele sus mentionate, ca macar sa descopar autorul dupa ele, daca dupa nume nu este posibil. Principiul pe care il amintiti suna in forma sa originala cam asa: "Nu da vrabia din mana pe cioara de pe gard". Dar aici vine shireata ca sa ne spuna cum ca "Sunt acri strugurii!". Dar ramane din nou o intrebare (sau mai multe): cine este vrabia, cine este cioara (raspunsurile la prima intrebare) si in ce luna a anului ne aflam (poate strugurii sunt acri fiindca nu sunt copti destul, cine stie?).
La a doua intrebare m-ati prins: recunosc citatul, dar, de data aceasta, sunt incapabil sa recunosc autorul (principiului, si nu al formularii).
A treia intrebare: ar trebui sa cunosc carnetelul care "imortalizeaza" amintitul principiu?
Cat despre "buclucasa", sincer, inca mai sper ca a fost o greseala gramaticala si nu o dorinta ascunsa :roll: Oare de unde, totusi, atractia asta pentru folosirea aaaa-ului?!

Toate cele bune!
anophelus
Membru Senior
Membru Senior

Mesajde anophelus » Lun Iun 02, 2003 11:40 am

O sa fac si o adaugare la un lucru peste care am trecut foarte usor cu vederea:
dancor scrie:< intensitatea sursei de decibeli este monoton crescatoare in functie de vacuumozitatea interioara a xiloreceptacolului prevazut cu doage > :D :D

Daca aveti totusi o pregatire de inginer si sunteti atras de partea tehnica, nu ar fi trebuit sa afisati citate gresite din punct de vedere stiintific cum este cel de mai sus. Nu cred ca exista o "sursa de decibeli", la fel cum nu exista o sursa de metri, sursa de kilograme, sursa de litri... Cred ca ati observat punctul meu de vedere: toate sunt unitati de masura. Asadar, domnule Dancor, imi mentin parerea de mai sus, prin care spuneam ca (poate) sunteti un colectionar, dar nu stiti ce colectionati...
anophelus
Membru Senior
Membru Senior

Mesajde arty fact » Lun Iun 02, 2003 12:27 pm

Sunt si eu de acord, citatele aiurea nu ar trebui sa-si afle locul aici si sa mai induca in eroare pe cei necunoscatori... insa pana si pt mine, profana in d-ale tehnicii a fost clar ca fragmentul era pus la bashcau, nu? Desi am citit si eu la viata mea texte la fel de alambicate, scrise intr-un limbaj de "lemn"... nu poti decat sa zambesti cand vezi asa ceva...poate asta era intentia lui Dancor?
arty fact
Membru Expert
Membru Expert

Mesajde anophelus » Lun Iun 02, 2003 12:30 pm

Crezi ca si pasarile exotice, frumos colorate, sunt puse in colivii sau in gradini zoologice tot la "bashcau"?
anophelus
Membru Senior
Membru Senior

Mesajde arty fact » Lun Iun 02, 2003 12:49 pm

Nu cred ca lumea viziteaza gradina Zoo sa rada de ironiile animalelor... gaseste alta comparatie, mai potrivita. Ce au pasarile exotice cu citatele intentionat sau nu gresite ale lui Dancor?
arty fact
Membru Expert
Membru Expert

numai de bine

Mesajde ioan » Sâm Iun 14, 2003 8:18 am

Anof, vad ca intre timp ai "crescut", acum nu mai esti junior si putem discuta de la egal la senior. Carnetelul era, poate, al prietenului Dancor, cel care isi realizeaza opera vietii, data fiind tacerea lui, adunand citate cele bre de pe online. Despre buclucasa litera numai de bine (pentru tine), dar am zarit o exprimare (pe ici pe colo, prin "drumetie") cu referire la numele tau, cel putin rautacioasa. Uite asa tropaim uneori zgomotos.
In rest relatiile umane pe online sunt la fel de "zgomotoase" : dialogul este inlocuit cu monolog, de unde neaparat aflam cat de destepti suntem si asta pentru ca frumusetea e trecatoare, nu-i asa prieteni ?...
ioan
Membru Expert
Membru Expert

Mesajde arty fact » Joi Iun 26, 2003 8:08 pm

Monologul e inevitabil, Ioan, caci relatiile se infiripa greu, dispar rapid dupa ce unii forumisti renunta la convorbiri online si subiectele trebuie mereu reinnoite. Sunt adultii mai greu abordabili decat tinerii si copiii? Care e motivul pt care inaintand in varsta gasim mai greu amici? (revin obsesiv cu aceste intrebari, puse cu o pagina in urma. Sper sa urmeze raspunsuri la subiect si nu divagatii despre citate si carnetele:-)).
arty fact
Membru Expert
Membru Expert

Mesajde dancor » Sâm Iun 28, 2003 11:31 pm

Stimati colaboratori "on line", bine v-am regasit .
Luind de la capat paginile in ordinea lor de afisare, mi-a facut placere sa parcurg aceasta pagina si sa constat interesul asupra "citatelor" mele, cu regret insa constat ca nu se citeste foarte atent tot materialul:
- spre exemplu:
<spune-am pe 17.V ca am gasit niste lucruri cam trasnite >, deci ceea ce dadeam ca citate erau lucruri trasnite scrise de altii ........ ideea era alta, ceea ce de fapt nu a prins in totalitate la anophelus .. faptul ca cineva citeste atit de mult si de divers incit poate descoperi si asemenea traznai ..
asa cum anophelus nu a inteles nimic nici pe 02.06. cind ma crtitica cu "sursa de decibeli" luind pur si simplu o pozitie "transanta" asupra faptului ca, ca inginer de profesie ar trebui sa stiu ca nu e corect ceea ce am spus... dar <saracul anophelus> aici a cazut singur in capcana lui de critic "savant" la ceea ce de fapt el nu intelege ( si aici Ioan a fost destul de subtil cind i-a atras atentia ) ...
- d.le ANOPHELUS .. :wink: :arrow: fii te rog atent - t-i se va explica chestia cu sursa de decibeli :
- decibeli - unitate de masura a intensitatii zgomotului
- ce sau cum se produc zgomotele ?
- sa luam spre exemplu instalatia de difuzoare instalate intr-o piata unde va avea loc un concert pop-rok-etc. - " mega-difuzoarele" care "degaja" un zgomot la nivelul de peste 100 dB ce sunt de fapt ... fileaza sau nu :idea:
..... sunt <surse de decibeli> ,
- deci ANOPHELUS , te-ai prins ?
:D :arrow: si aici trebuie sa constat ca singura care s-a prins a fost arty tot pe 02.06. ...... OK !
- d.le ANOPHELUS ... poate de Murphy nu ai auzit - dar de "celebrele"
< Legi ale lui Murphy > ... ai auzit ? , si pentru edificare am sa-ti citez acum numai una ....
...... :evil: Neincrezatorul se trezeste intotdeauna inaintea ceasului ... pentru a-l verifica daca suna! :lol: :lol: :lol:
- :!: iar in continuare o "editie speciala" de citate ptr.anophelus.. asa poate mai adauga ceva linii la cresterea gradului de intelect:
A. Vreau sa fiu cat se poate de uzat atunci cand mor, fiindca imi dau seama ca, pe cat muncesc mai intens, pe atat traiesc mai mult. Vreau sa ma bucur de viata de dragul vietii ....
B. Vrei sa-l faci pe D.zeu sa rada? Planifica-ti viitorul !
C. Viata se extinde sau se restrange in proportie cu curajul fiecaruia.
D. Timpul este un mare invatator dar, din pacate, isi ucide toti elevii !
- si inchei tot cu una din "legile lui Murphy" : < Minutele valoreaza mai mult decat banii. Cheltuieste-le in mod intelept > , deci d.le anophelus sa auzim numai de bine :smoke:
dancor
Membru Senior
Membru Senior

Mesajde arty fact » Lun Iun 30, 2003 11:49 am

Dancor, trebuie sa admit ai ales mai bune citate de data asta!
Oare chiar mai avem timp sa traim de dragul vietii? Vom ajunge oare intr-o zi sa sacrificam relatiile cele mai apropiate (familie) pt a ne asorta cu noua functie si noul statul social? Se pare ca da, cel putin asa prevedea Alvin Toffler prin anii 60... in "Socul viitorului", carte pe care continui s-o recomand (sunt in curs de lectura si nu incetez sa ma mir cata dreptate avea...).
De pilda: ce relatie mai poate exista intre doi soti hiperocupati si in plus si navetisti? O realitate cu care se confrunta si romanii, navetand fie la mici distante, fie in tari straine...
arty fact
Membru Expert
Membru Expert

Mesajde ioan » Dum Iul 13, 2003 10:04 am

Aceasta "dilema" a sacrificiului personal pentru "fericirea" in/de cuplu este probabil unul dintre lucrurile care ne instraineaza cel mai mult. Ideal ar fi sa te poti "dezvolta" (complementar) intr-o relatie de cuplu. Dar nu se intampla asa. Atunci cand iubim vrem sa ne sacrificam pentru "jumatatea" noastra. Apoi cand dragostea se acceseaza cu mai multe "clic-uri" sacrificiul se transforma in drama. Este important, ca intr-o relatie de cuplu sa nu se aplice, prea des, vorba : "Oaia ce-a mancat-o lupu' a facut si ea un cuplu".
ioan
Membru Expert
Membru Expert

Mesajde arty fact » Dum Iul 13, 2003 11:13 am

Hahahaha, nostima zicala (in felul ei)- chiar aseara ne uitam la un film asa numit clasic- "My Fair Lady" (Audrey Hepburn), in care un fonetician da un pariu de a transforma dintr-o salbatica florareasa o adevarata lady, apta sa faca prezenta la balul reginei.Pariul e castigat ,experimentul reuseste, insa ea e nefericita,pt ca invatand a fi altfel nu se mai poate intoarce la viata de strada si munca, iar ceea ce o deranjeaza si mai tare este ca profesorul ei continua s-o trateze ca pe o femeie de joasa speta.Finalul pare unul vesel si consensual- ambii recunosc o atractie reciproca, s-au obisnuit unul cu altul si ea revine in casa sucitului profesor iubit, care continua sa se prefaca stapanul mofturos si nepasator, dar care in realitate e bucuros de intoarcerea ei.Niciodata nu vom sti daca el se va schimba (nu prea promite finalul), daca va face o "doamna" din ea, casatorindu-se cu ea sau o va lasa pe post de companioana-menajera... un final acceptabil pt anii '50, nici intr-un caz vesel pt 2002...
arty fact
Membru Expert
Membru Expert

o lady si-o doamna

Mesajde ioan » Joi Iul 17, 2003 12:12 am

Un "subiect" despre ce nu ar trebui sa se intample intr-un (viitor/prezent) cuplu. "Cladirea" celuilalt "dupa chipul si asemanarea ta".
ioan
Membru Expert
Membru Expert

Mesajde arty fact » Dum Iul 20, 2003 11:05 am

Mai e o vorba- cine se aseamana se aduna- e inevitabil ca oameni total diferiti si straini ca gusturi sa poata convietui prea mult impreuna. Trebuie sa existe asemanari, liant de interese comune, etc. Si atunci, cum zicea si babuska mea, o casatorie de pilda, inseamna doua pietre care se freaca continuu si se modeleaza una dupa alta.
arty fact
Membru Expert
Membru Expert

Mesajde dancor » Dum Iul 20, 2003 1:33 pm

Buna ziua si bine v-am regasit!
Pe zi ce trece timpul meu liber se compreseaza tot mai mult si devine tot mai putin - se vede si dupa frecventa cu care intru pe site, dar tot simt nevoia sa-l parcurg si unde este cazul( ca acum ) sa fac si niste interventii, nu de alta dar s-ar putea sa uita-ti de mine si ar fi pacat... Nu ! :wink:
Arty - chestia cu cele doua pietre mi-a placut , ai perfecta dreptate iar exemplul este foarte plastic, si subscriu.
Si ca sa nu-mi ies din mana.. cateva citate adaptate de aceasta data pe tema de baza si pe derularea subiectului:
< du-te cu incredere spre visurile tale. Traieste viata pe care ti-ai
imaginat-o >
< viata este oportunitate.... foloseste-o ;
viata este frumusete....... admir-o ;
viata este un vis............. realizeaza-l ;
viata este o provocare..... infrunt-o ;
viata este o promisiune... realizeaz-o ;
viata este tristete........... depaseste-o ;
viata este un cantec....... canta-l ;
viata este o lupta.......... accept-o ;
viata este o tragedie...... infrunt-o ;
viata este o aventura..... indazneste ;
viata este noroc ........... fa-ti-l ;
viata este viata............. lupta-te pentru ea ;
Sper ca de aceasta data tema de meditatie este destul de profunda !
Succes aindiferent pe ce panta vrei sa urci.... :arrow: :P
dancor
Membru Senior
Membru Senior

Mesajde ioan » Sâm Aug 09, 2003 9:12 am

Cand citesc, pe aici - pe acolo, e adevarat cu intarzaiere, mi se face un dor de relatii umane firesti. De exemplu, langa atatea lucruri inteligent spuse imi trece prin cap o prostie : care sunt relatiile umane, vara, pe caldura (parafraza celebra "dimineata pe racoare", s-a dus), cand spatiul (personal) de care este nevoie in jurul tau se "stramteaza" cu inca o urma de traspiratie, cu inca o rasuflare innabusita ? Iaca, relatia umana sau de ce fugea (vara) romanu' n codru...
ioan
Membru Expert
Membru Expert

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Aiudeni de peste tot