left
AiudOnline.ro
judetul alba, românia
  bine ai venit
pagina aiudenilor de pretutindeni
  home Home   contact Contact  

cautare rapida aiudeni
cauta Ai o legătură cu Aiudul? Înscrie-te acum în lista aiudenilor.
fotolix.ro

AiudOnline.ro / forumul aiudenilor de pretutindeni

Relatii interumane

Cu ajutorul paginii Aiudului cred ca multi au reusit sa isi gaseasca prietenii. Acum e momentul sa discutam impreuna aici.

Mesajde arty fact » Sâm Aug 09, 2003 2:34 pm

Exista o carte (poate si mai multe:-)) care trata problema de spatiu intre semeni si in fiecare societate exista norme scrise sau tacite referitoare la apropiere, distanta, gesturi. Cert este ca nimanui nu-i va trece prin minte sa stea prea aproape de tine daca emani mirosuri pestilentiale... si din pacate, oricat de mari ar fi problemele hormonale, nu le intrec pe cele numite : lene de a te spala des si a schimba hainele zilnic, macar pe timp de vara.Ce-i drept daca nu se prea da apa calda, lumea nu se inghesuie la dushulit. :? Nu crezi ca firescul adesea vine in contradictie cu regulile ? (opozitia natura-cultura:-)). Igiena nu tine in zilele astea neaparat de firesc, desi se vrea acceptata asa. Un occidental poate de pilda sa faca 3 dusuri pe zi, sa poarte o haina o singura oara si s-o puna la cosul de spalat, sa foloseasca deodorante fara parfum si alti factori alergogeni, etc- pt un om simplu din zone rurale aceasta se traduce prin acte nonnecesare si excesive.

Ioan, defineste mai detaliat "relatiile firesti" si ce expectatii ai din partea celor din anturajul propriu.
arty fact
Membru Expert
Membru Expert

Mesajde ioan » Dum Aug 10, 2003 9:57 am

Relatii umane firesti - cele care nu au profunzimea celor scrise de dancor, de genul : "viata este viata ... fa-ti-o cu mana ta".(am schimbat, pe ici, pe colo, dar am pastrat "ortografia" vremurilor)
Asteptarile mele de la "imprejurimi". Iata un subiect!
ioan
Membru Expert
Membru Expert

Mesajde arty fact » Dum Aug 10, 2003 12:10 pm

Faptul ca iei atat de "in serios" lucrurile demonstreaza cumva ca ai ramas tanar si nu ai primit suficiente lovituri din partea anturajului. Cand se intampla astfel devii mai calit si iei lucrurile usor, evitand dezamagirile prea profunde.Cred ca fiind prea simbolist sau prea diplomat in exprimarea doleantelor tale risti adesea a nu fi inteles sau luat drept "baiat bun". Ah, sunt tare rea, dar cred ca pun punctul pe "i". Pe de-o parte astea sunt calitati, dar stii cum e , care iti dauneaza, pt ca lumea profita no matter what. Iata un profil en detail executat by Arty, pt tine, domnul meu!;-) Cred ca as putea scrie si rubrici de horoscop, :-))))
arty fact
Membru Expert
Membru Expert

Mesajde ioan » Vin Aug 22, 2003 9:41 am

Am reusit sa zambesc si eu, dupa cateva zile/saptamani, de cele creionate de tine, Arty. Prietenii stiu, de ce... Chestia asta cu dezamagirile profunde in "relatiile inter/intra umane" seamana cu un (nou) virus, pe care il detectezi, dar care ti-a afectat intre timp, macar, "hard-ul"...
Ultima oară modificat de ioan pe Lun Aug 25, 2003 8:42 am, modificat de 2 ori în total.
ioan
Membru Expert
Membru Expert

Mesajde arty fact » Dum Aug 24, 2003 7:39 pm

Mai exista oare nostalgici ai etichetei ? Mai exista oare o eticheta a timpului nostru?
arty fact
Membru Expert
Membru Expert

Mesajde ioan » Dum Aug 31, 2003 4:50 pm

Relatiile umane intra sau/si extra online tind sa se banalizeze precum viata fiecaruia dintre noi sub apasarea transpirata a caldurii. Si atunci te intrebi daca eticheta nu face decat sa "vanda" marfa.Eticheta lui "hop si eu". Apare cate unui zgomotos - vrea si - spune cate ceva, dupa care uita sa citeasca cele scrise de umilii lui parteneri. Si atunci relatiile se transforma din nou in eticheta. O eticheta in care toti ne salutam si ne pupam pe ici pe colo pana devenim E-uri.
ioan
Membru Expert
Membru Expert

Mesajde arty fact » Dum Aug 31, 2003 9:35 pm

Dialogul online e o forma de conversatie care tinde spre banalitate, cu toate incercarile de a dezbate subiecte interesante sau serioase. Continuitatea acestui "on-line" ne aminteste de relatiile zilnice intre noi si anturajul apropiat noua (familie, colegi de munca); uneori discutiile sclipesc, se aprind mai ales cand apar fetze noi, insa apoi... :-) Desi personajele (staruri, eroi, toti cei aproape si totusi distanti de lume) isi vand bine "marfa", dupa cum spui si tu , Ioan, sunt in fond tot oameni si au aceleasi preocupari comune si plictisitoare.
arty fact
Membru Expert
Membru Expert

inceput de septembrie

Mesajde ioan » Mie Sep 03, 2003 4:39 pm

Intr-un oras secatuit de orgolii, de aroganta si de prostie a inceput sa ploua dezradacinat. La dracu, dupa atata canicula e aproape bine... Ascult un Lennon ( cu a sa "Mother") si nu pot sa inteleg ce inseamna relatie interumana in acesta lume indobitocita. Si tocmai cand incercam sa stabilesc o "relatie", Lennon incepe sa strige (in grup) "Power To The People"...La dracu, dupa atata muzica era chiar bine...
ioan
Membru Expert
Membru Expert

Mesajde arty fact » Mie Sep 17, 2003 11:59 am

Dar sa vorbim despre frumusete, ca tot e un subiect fierbinte la ora actuala pe forum. Ce face acest atribut pt o persoana si relatiile sale? De ce o calitate devine in anumite circumstante un dezavantaj? De ce o femeie frumoasa e tratata ca un obiect pasiv si stupid, inapt de a avea decizii si viata proprie? Cum se face ca o multime de femei frumoase aleg parteneri sub nivelul lor de inteligenta si frumusete fizica ?
Sa vorbim pe de alta parte, despre faptul ca adesea persoane carora le e usor sa fie sociabile tocmai prin avantajul unei imagini placute devin considerate fiinte inaccesibile.Suntem mai intimidati de persoane frumoase?
Poate fi o fiinta frumoasa un partener egal si comod sau ne rezervam o jumatate nu tocmai stralucitoare tocmai din considerentele temei de inferioritate?
arty fact
Membru Expert
Membru Expert

Mesajde stefania » Mie Sep 17, 2003 2:17 pm

mi-ar place sa dezvolt un pic mai mult subiectul asta dar pentru ca timpul nu-mi permite risc ca afirmatiile mele sa para superficiale si asta se intampla si la alte topicuri unde incerc sa scriu cate ceva.
eu vad lucrurile in felul meu, intradevar, frumusetea EXTERIOARA poate fi si un dezavantaj, depinde de context. asa cum americanii au avut-o pe M.M.= blonda, frumusica foc dar cu un coeficient de inteligenta mai scazut , nu a fost greu ca lumea sa generalizeze ca toate blondele au "creierasul" mai micut, se pare ca de-alungul timpului reprezentante ale sexului frumos(blonde, brunete...), vedete sau mai putin vedete au fost luate drept tipar in catalogarea intregii populatii feminine. eu una in fata unei astfel de teorii as da-o exemplu pe Cleopatra, dar se pare ca istoria si miturile nu au fost indeajuns de convingatoare. multi oameni, barbati si femei cu complexe de inferioritate neinvinse, refuza sa accepte(si nu au nici un interes) faptul ca se pot imbina f. bine frumusetea si inteligenta la o femeie(sotie, mama, om de afaceri, om politic...).
orgoliul si egoismul unei femei de acest gen poate fi un motiv pt. a nu prefera acelasi gen de om ca partener, se simte bine detinand "suprematia", sau poate ca un astfel de om langa ea nu i-ar da aceeasi siguranta in relatie. aceasta situatie poti s-o privesti din mai multe unghiuri avand mai multe aspecte. daca as fi cunoscut putina psihologie poate ca m-as fi lansat si in niste afirmatii dar asa, raman doar parerile mele.
astfel, ti-am dat un raspuns afirmativ la ultima ta intrebare, Arty, eu una pot declara cu "mana pe inima" ca am un partener cu foarte multe calitati si de acest gen si ma simt foarte bine, nici prin cap nu-mi trece sa ma simt inferioara lui pt ca are o conditie fizica de invidiat, bla-bla-bla, din contra, cred ca eu am calitatile care le completeaza pe ale lui.
gata, nu vreau sa fac "reclama"! :twisted: :hyhi:
STEFY
stefania
Membru Senior
Membru Senior

Mesajde arty fact » Mie Sep 17, 2003 4:42 pm

Trebuie sa rectific un pic ceea ce spuneai despre MM, despre care si eu stiam aceleasi lucruri pana am aflat dintr-o biografie, cum ca Hollywood-ul prefera aceasta imagine. Cred ca am mai spus pe forum, in trecut cum ca MM avea o acuta nevoie de a se face apreciata si altfel, caci nu degeaba studiase la universitate tocmai cursuri de poezie, literatura, frecventand oameni profunzi si chiar casatorindu-se la un moment dat cu Miller, dramaturg cat se poate de "intelectual". Nu cred ca un om destept isi alege intentionat o fiinta proasta drept jumatate. Dar cine stie?
Citesc acum o carte deosebit de interesanta si edificatoare privind modul in care a fost vazuta femeia secole de-a randul si cum s-a relationat cu barbatul, mare legiutor al manierelor sociale si care absurd, prin excesul de virtute a creat conditiile pt ca femeia sa fie un soi de sclava, obiect pasiv si sa recurga inclusiv la prostitutie. Cartea se intituleaza "Istoria Prostitutiei". Voi scrie poate si pe forum ceva despre lectura mea, mai pe larg, chestionand, analizand relatiile sexuale sau nu intre jumatati , motivatiile pt aceste "schimburi", samd.Celor care se gandesc a ma acuza ca fac lobby feminismului exagerat, tin sa-i anunt ca autor al cartii e un barbat. Daca partea masculina a ajuns la remuscari, cred ca suntem pe drumul bun.;-)
arty fact
Membru Expert
Membru Expert

Mesajde ioan » Sâm Sep 20, 2003 7:41 am

Chin uit de groaznice si interminabile remuscari pentru toate cele care si-au folosit calitatile fizice de-a lungul secolelor declar ca noi, cei care credem ca ne tragem din masculin inteligenta, nu am stiut sa ne vindem/prezentam frumusetea si talentul fizic la concursurile erei maternale, in care femeia, eterna poveste, sa ne biciuie cu privirea. Am constatat, insa, ca invatam din mers... Ne prostituam la fel de bine, ne vindem imaginea trecator si vremelnic,... dar vai, nu prea se gasesc cumparatoare.
Ma incerca o dilema : sa ai un orgasm intelectual alaturi de o platinata imagine in timp ce-ti vorbeste despre arhitectura compozitionala a poemului sau despre dramatismul interior al...
ioan
Membru Expert
Membru Expert

Mesajde arty fact » Mar Sep 23, 2003 8:15 pm

Marketingul reusit nu trebuie condamnat! ;-)
arty fact
Membru Expert
Membru Expert

Mesajde dancor » Mie Sep 24, 2003 1:00 am

:pc: REVIN peste foarte scurt timp in comparatie cu durata scursa de la ultima interventie !
Deocamdata sunt intr-o perioada de acomodare intr-o noua locatie, ceea ce presupune o transformare totala a tuturor activitatilor, a tuturor prioritatilor, a tuturor etc.,etc.,....etc.
... Sunt in Bucuresti din data de 18.08., detin functia de director general la un grup de firme (patru) pe specific de constructii-instalatii -
... Timpul meu liber s-a comprimat extrem de mult in ultima perioada, dar am inceput sa reusesc o ordonare a prioritatilor si problemelor ...
... O alta importanta problema era aceea a disponibilitatilor in achizitionarea
unui calculator care sa fie instalat la domiciliul meu din Bucuresti .. ceea ce se va rezolva in cursul acestei saptamani, dupa care voi putea avea din nou posibilitatea de a accesa pe Internet si deci implicit acest site - si forum.
... Acum sunt acasa la Iasi pentru citeva zile, si mi-am rupt din timp pentru a mai vedea ce fac colegii mei ... AIUDENII !
....... Deocamdata va salut , si pe curand !
dancor
Membru Senior
Membru Senior

bun venit!

Mesajde stefania » Mie Sep 24, 2003 9:51 am

bine ati venit ! domnule Dancor
cred ca nu sunteti la prima vizita in capitala tarii
si il cunoasteti indeajuns pentru a avea o parere. :?
sper sa aveti o sedere placuta!
STEFY
stefania
Membru Senior
Membru Senior

Mesajde arty fact » Mie Sep 24, 2003 10:38 am

Asadar noi inceputuri si alte adaptari! Trebuie sa existe multa forta, motivatie si vointa pt a face noi legaturi, cunostinte.In cazul dvs va fi probabil mai usor din moment ce pozitia superioara va permite sa nu va agitati prea mult pt castigarea simpatiei altora. Am intalnit insa si sefi, care incearca (se vede ca e o munca!:-)) a fi tare sociabili zilnic, cu fiecare subordonat in parte, ei fiind primii care saluta sau angajeaza discutii.
arty fact
Membru Expert
Membru Expert

Mesajde dancor » Dum Sep 28, 2003 12:30 am

- o seara buna tuturor, si datorita faptului ca ma aflu acasa in familie,am deschis putin site-ul preferat si voi raspunde pe scurt celor doua prietene , Stefania si arty.
- Capitala nu-mi este tocmai straina, am opinia mea despre oras, sau mai bine zis despre viata in acest oras, si sper sa reusesc sa ma adaptez destul de repede ritmului intens in care se traieste viata in capitala-asta in primul rand, iar in al doile rand sper sa-mi pastrez calmul care mi l-am format in ultimii doi ani, si sa reusesc sa pastrez intregi rotile de la masina, in rest sper sa fie toate bune !
- Cand eu spuneam odata ca arty ar fi trebuit sa urmeze si psihologia, nu am facut-o degeaba - aproape a nimerit stilul - intr-adevar sunt foarte sociabil, insa in limita care sa permita ca relatia directa legata de functia detinuta sa nu afecteze statul meu in firma - nu de alta dar romanul are o vorba ... < da-i nas lui Ivan, ca se urca pe divan > .. deci, sociabil in limita in care subalternii stiu totusi cine este seful...
... Eu va multumesc la amandoua, si va promit ca imediat ce-mi instalez calculaor la noua locuinta, coi relua activitatea in mod mai sustinut pe acest forum ........ sa auzim numai de bine ....... :bye:
dancor
Membru Senior
Membru Senior

Mesajde arty fact » Dum Sep 28, 2003 8:55 pm

Pana si o societate foarte liberala detine reguli care pt unii sau in anumite circumstante par constrictive degeaba.Eu oscilez intre a fi foarte deschisa si teribil de retrasa. Situatiile de mijloc ma fac sa ma simt sanatoasa, dar mediocra (unii numesc aceasta mediocritate arta moderatiei...;-). Incerc , dar cumva nu reusesc...:-)).
Dancor, daca te-ai adaptat pana acum ok si uite, pana si in mediul asta adesea ostil ideilor tale ai atins 200 mesaje, noi te felicitam si iti admiram aceasta capacitate.:-)
arty fact
Membru Expert
Membru Expert

Mesajde stefania » Lun Oct 20, 2003 6:03 pm

sper ca acest mesaj sa fie receptionat cat mai curand, astazi am primit
un mesaj privat, care din greseala l-am sters fara a cunoaste cine m i l-a trimis si ce dorea. rog pe aceasta cale, daca binevoieste, sa-l mai trimita odata. :!:
STEFY
stefania
Membru Senior
Membru Senior

a venit, a venit

Mesajde ioan » Sâm Noi 08, 2003 9:16 am

"Si afara ploua, ploua/si-i trecut de ora (n)doua..." sunau versurile (aproximativ... in interpretare si text)...si iata vremea s-a luat dupa batrana doamna care se ascundea sub ambalajul de soare ...si ramasa, asa, in umbra, i-am descoperit stropii reci - de lacrimi si de ploaie -, vai, ce relatie umana trebuie sa se satabileasca intre victima - omul cel... si calau - timpul cel...
subiectul 2 - relatiile interumane toamna : atunci cand te lovesc aripile copacilor aruncate de vant, cand stropii de ploaie iti deseneaza contururi in minte si pe trup...
ioan
Membru Expert
Membru Expert

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Aiudeni de peste tot