left
AiudOnline.ro
judetul alba, românia
  bine ai venit
pagina aiudenilor de pretutindeni
  home Home   contact Contact  

cautare rapida aiudeni
cauta Ai o legătură cu Aiudul? Înscrie-te acum în lista aiudenilor.
fotolix.ro

AiudOnline.ro / forumul aiudenilor de pretutindeni

Aiudeni in Europa, viata de acolo

Informatii in materie de emigrare, viata in strainatate.

Moderator: JustAngel

Mesajde JustAngel » Mie Mar 03, 2004 3:36 pm

Curand Ioane.
Am fost mult prea ocupat in ultima vreme.
JustAngel
Moderator - aiudeni in strainatate

Mesajde leu » Joi Mar 10, 2005 10:50 pm

stefania scrie:sincer, Arty, m-ai lasat cu gura cascata :shock: referitor la chiria pe care o platiti! m i se pare astronomica, la prima vedere. dar probabil ca in pretul asta beneficiati de anumite facilitati, cred, nu? am mai auzit de chirii mari si in alte orase din Europa, dar asa de mari, nu. nici verisoarele mele din Spania nu se descurca prea bine cu chiria dupa cate stiu, dar ar trebui sa spuna ele mai multe daca vor.
Eu tin sa te anunt ,ca nu numai in Finlanda e scumpa viata, ci oriunde, eu stau cu sotia in Budapesta intr-un apartament cu doua camere, hol, baie, bucatarie, si platim 400EUR lunar, an care se include chiria, si costurile comune, doar atata ca este mobilat, dar Tv-ul, cablu de Tv radioul, internetul, casetofonu, aparatul cu micro unde, frigiderul, si multe altele noi ni l-am procurat. asa ca nu trebuie sa te miri STEFI, pt ca pe mine nu mai ma mira nimic, avand in vedere vremurile-n care traim.
toate cele bune!
leu
Nou venit!!!
Nou venit!!!

Mesajde babilou » Vin Iun 24, 2005 6:31 am

In Montreal, apartament cu 3 camere, bucatarie, baie, hol, debara, balcon, parcare gratuita in fata blocului, boxa la acelasi etaj, curentul electric, apa calda si rece incluse in chirie, apartament dotat cu plita electrica, frigider, in bloc cu 3 etaje (aici se zice 4), cu lift, 590 CAD/luna (adica aprox. 390 Euro). Incalzirea apartamentulu e electrica, cu temostat in fiecare camera. Plus ca avem si doua aparate de aer conditional de cate 5200 BTU care acum consuma din greu....+ doua calculatoare, TV etc.
Benzina s-a apropiat in ultima saptamana (pe fondul scumpirii barilului de petrol) de 1 CAD/litru (24.179 ROL) dar in mod obisnuit e sub 20.000 ROL/litrul.
babilou
Membru Junior
Membru Junior

Mesajde robilix » Vin Iun 24, 2005 9:16 am

e mai ieftin sa traiesti in Montreal decat la Cluj
Designers are meant to be loved, not to be understood.
- Fabien Barral -
robilix
Administrator AiudOnline
Administrator AiudOnline

Mesajde LUKK » Sâm Apr 08, 2006 4:54 pm

nu stiu daca va-ti dat seama sau o cunoasteti pe tipa din helsinki dar este puti excentrica,aiureaza mult. :roll:
LUKK
Nou venit!!!
Nou venit!!!

Mesajde LUKK » Sâm Apr 08, 2006 4:58 pm

DESIGUR STITI CA IN TOATA EUROPA CHIRIILE INCEP DE LA 500€IN SUS DOAR IN FINLANDA SUNT ASA DE MICI?????
NU CRED.
DEALTFEL VEDEM ASTA DEJA IN ROMANIA.[/b]
LUKK
Nou venit!!!
Nou venit!!!

Mesajde JustAngel » Sâm Apr 22, 2006 8:48 pm

Depinde de zona unde stai, de conditiile din locuinta, de costurile incluse in pretul chiriei si de multi alti factori.
JustAngel

Mesajde anophelus » Mie Apr 26, 2006 7:47 pm

LUKK scrie:nu stiu daca va-ti dat seama sau o cunoasteti pe tipa din helsinki dar este puti excentrica,aiureaza mult. :roll:

DESIGUR STITI CA IN TOATA EUROPA CHIRIILE INCEP DE LA 500€IN SUS DOAR IN FINLANDA SUNT ASA DE MICI?????
NU CRED.
DEALTFEL VEDEM ASTA DEJA IN ROMANIA.
In primul rand trec peste impolitetile tale de a scrie cu majuscule... probabil este singurul tau mod de a te face auzit.

In ce o priveste pe "tipa din helsinki" ai luat-o rau de tot pe aratura. Macar ai citit ce a scris? Daca tot nu te-ai prins (nu ca m-as astepta) uite aici: "chirie studenteasca". Fileaza lampa? :idea:

Asa ca ti-as sugera sa nu mai aiurezi despre presupusele aiureli ale altora... doar daca nu tii cu tot dinadinsul sa-ti areti carentele.

Te-a batut mult soarele in cap la cules de capsuni? :lol:
Ultima oară modificat de anophelus pe Mie Apr 26, 2006 7:52 pm, modificat 1 dată în total.
anophelus
Membru Senior
Membru Senior

Mesajde arty fact » Mie Apr 26, 2006 7:50 pm

Lukk, desi nu meriti imi voi irosi un moment din viata sa-ti spun (desi iar- nu te priveste!) chiria si billurile pe care le platesc EU nu le cunosti tu mai bine. Exact cum spui, sunt tipa din Helsinki, iar tu esti tipul de altundeva, prin urmare nu ai cum sa stii preturile de aici. Mie mi se pare o chirie OK, desi ma usureaza lunar de o suma importanta pt mine... si pt o "baraca" studenteasca, chiar daca amplasata intr-o zona super, merge.... Inca o lamurire: stau in Espoo (care tine si el de Helsinki)- din nou, nu ca ar conta , dar trebuie sa te opresc pe tine inainte de a mai face afirmatii aiurea despre persoane pe care nu le cunosti. :evil:

Ba mai mult, daca persisti in a crede ca spun neadevaruri, hai sa dam un pariu: dai 10000 euro daca iti prezint copie dupa factura si e reala chiria sustinuta de mine? :-) Asa mi-as face rost de multe viitoare chirii, hehe...
arty fact
Membru Expert
Membru Expert

Mesajde anophelus » Sâm Apr 29, 2006 12:00 pm

LUKK, nu esti tu cumva tipul cu Audi A Seis si clima bizonica? Nu de alta, dar tare mai semanati in exprimari...
anophelus
Membru Senior
Membru Senior

Mesajde claudiu » Dum Apr 30, 2006 1:21 pm

Da nu ai vazut versiunea a 3-a? :P

http://www.youtube.com/v/2C7QG_f_4pA
"The only thing that ever really frightened me during the war was the U-BOAT peril" -Sir W.Churchill
claudiu
Membru Expert
Membru Expert

vai vai

Mesajde Wanda » Mie Mai 03, 2006 4:30 pm

incredibil ce bolovan :P
live your life!!!
Wanda
Membru Junior
Membru Junior

ciao!

Mesajde pity » Mie Oct 18, 2006 8:39 pm

va salut pe toti!nu ne-am "auzit" de mult timp...acum o ora stateam pe divan si m-a luat asa un dor de...de Romania nu,dar de romani.de katy,de levy(care am auzit ca e in ny),de dl. ioan...de aiudeni.:)
de 1 an si 7 luni sunt in Italia,langaRoma.Am venit la sora mea si la cumnatul meu cu care am locuit un an.Apropo de chirii plateam 380 pe luna.casa cu 2 dormitoare,salon,baie,3 balcoane si o terasa imensa.apoi ne-am mutat la bloc.un dormitor si o bucatarie mare,baie si balcon 350 eur,apoi m-am mutat singura ,pt 4 luni,intr-o casa cu un dormitor,bucatarie,baie...si curte - 200 eur,iar de 2 luni locuiesc cu prietenul meu...si nu mai platesc chirie.
lasand chiriile la o parte...mi-e tare dor de aiudeni,va pup si va imbratisez pe toti!si pe cei pe care nu ii cunosc.:)
lucrez intr-un restaurant de un an sunt "cameriere"=ospatar.imi place,desi nu e idealul meu.am o masina prea veche pt asigurarea pe care o platesc...:) dar incet incet...sper sa-mi iau o masina serioasa anul viitor.
acum va las...merg sa pregatesc cina ...si...va mai pup o data pe toti!
pity
Membru Junior
Membru Junior

Mesajde arty fact » Joi Oct 19, 2006 7:00 pm

Ce sentiment interesant, sa-ti duca cineva dorul... :-)Pity, ma bucur pt tine ca te-ai integrat si iti faci o viata acolo (sau oriunde altundeva). Am reusit si eu sa obtin un post de educatoare la o gradinita cu predare in engleza si simt ca la 30 de ani am primul serviciu adevarat. Problema este ca nu mai prea am timp de nimic, de hobby-uri, intrevederi cu cunostintele de aici. Ma bucur daca prind un weekend fain pt plimbare si odihna.
Crezi ca daca nu ai avea pe nimeni acolo te-ai simti la fel de bine?
arty fact
Membru Expert
Membru Expert

Mesajde pity » Joi Oct 19, 2006 7:36 pm

ma bucur si eu pt tine ca ai un serviciu adevarat!cred ca e frumos sa lucrezi cu copiii.cred ca nu ai timp de nimic,asa mi se intampla si mie.si am aceeasi senzatie.astept un week-end liber sa pot merge la mare,la padure sau sa ies cu prietenul meu care e si mai ocupat decat mine.dar mai important decat orice pt mine e sa am tot timpul impresia ca,indiferent ce fac,construiesc ceva.acum e greu pt ce inca nu sunt in regula(nu am acte).am pierdut cel putin 4 posturi de munca destul de interesante din cauza asta...dar incet incet lucrurile se vor schimba.sunt sigura.
la ce te referi cand ma intrebi daca m-as simti la fel daca nu as avea pe nimeni?la o parte din familia mea care e aici?sau la romani ?oricare ar fii intrebarea raspunsul e acelasi:nu.M-as simti mai bine.In general cand sunt departe de familie,prieteni,romani,etc ma simt mai puternica,mai independenta si simt ca totul depinde de mine.ma simt mai responsabila cand stiu ca nu am pe cine conta.mi-ar placea sa merg undeva unde nu ma cunoaste absolut nimeni si cred ca m-as descurca pt. ca e o convingere a mea faptul ca oameni buni gasesti oriunde,oameni ce iti pot devenii prieteni si cu care poti avea un raport asemanator al celui cu o ruda.ca veni vorba va las pt ca ma asteapta sefa la restaurant...care e ca o mama pt mine...cicalitoare dar iubitoare...:)
va pup!
pity
Membru Junior
Membru Junior

Mesajde Wanda » Vin Oct 20, 2006 5:12 pm

mai traiesti tu fata?ai merge akuma la un chef la balta sau in valea manastirii?si eu as merge,dar din pakate nu se poate.te pup si lasa mailu sau id de messenger sa mai vb :twisted:
live your life!!!
Wanda
Membru Junior
Membru Junior

Mesajde pity » Vin Oct 20, 2006 7:24 pm

salut,wanda!vb cu mine?nu stiu cine esti...:)wanda...
pity
Membru Junior
Membru Junior

Re: Aiudeni in Europa, viata de acolo

Mesajde arty fact » Lun Oct 27, 2008 10:21 am

Desi nu mai e o noutate, tin mortis sa anunt oficial ca m-am intors definitiv din Finlanda si l-as ruga pe Robi sa modifice asta si in profilul meu forumistic.Am petrecut o vara grozava acasa, am savurat mancaruri carora le uitasem gustul, am revazut locuri dragi innecate in buruieni sau mai trist renovate in portocaliu si galben:-), m-am enervat, m-am relaxat, mi-am permis sa merg la coafor si sa mananc la restaurant destul de frecvent si cu putini bani, lucru ce nu voiam efectiv sa mi-l permit in Helsinki, unde una e sa mananci fructe la 10 euro pe kil si alta e sa te targui a le cumpara la 20 centi, in Aiud, am regasit apropiati si sentimentul ca asa ca acasa, nu-i nicaieri.Ca degeaba stai pe un morman de bani in strainatate daca n-ai timp sa-i cheltui, degeaba vine vacanta de vara si ploua continuu, iar geaca de septembrie o porti si in iulie, degeaba ai prieteni daca pentru a sta la o poveste cu ei trebuie sa ai timp macar in agenda si sa organizezi un eveniment intreg , sa merite sa te deplasezi cu masina nu stiu cati km.Cel mai luxos cadou ce am putut sa mi-l fac a fost sa renunt prea devreme la cariera si bani decenti (pt care multi ani am luptat si am ravnit) pt a veni acasa si a petrece ultimele luni de gravida asa cum orice gravida ar trebui sa petreaca:in liniste, relaxare,nu stand in picioare si muncind in stres.Sa ma plimb zilnic la piata si sa cumpar ceea ce devenind prea alienat de civilizatie numesti "organic", sa mai vad cate o expozitie, sa dorm cat vreau si cat ma tine.Da, nu o sa ma ajute ulterior nici statul finlandez caruia i-am platit taxe mai 8 ani, caci deh, am plecat inainte sa nasc, deci mi-am pierdut drepturile si nu o sa primesc nimic probabil nici de la patria mama, Ro, de la care oricum nu asteptam nimic (important e sa nu astepte nici ea de la mine!).Asadar, din iunie 2008 inca, putem vorbi despre Arty Fact, Aiud, Alba, Romania.Finlanda ramane o parte exotica a trecutului meu, din fericire incheiata la timp.
arty fact
Membru Expert
Membru Expert

Mesajde Horvath » Vin Noi 07, 2008 6:24 pm

Sa va spun eu cum este pe Creta, e viata si voie buna.
se castiga ca incepator 30-35 de euro pe zi dupa care se ajunge la 60-70 euro pe zi.
chiria intre 200-500 euro si aici tin sa mentionez ca stau langa plaja.
mancarea e cam la preturile din tara unele chiar mai ieftine.
locuri de distractie la fiecare pas.
cluburi si baruri din 10 in 10 metrii, ce sa mai povestim zona turistica 100%.
Incepand de la Iraklio, Rethymno, Chania si Kissamos gasesti plaje superbe si bucatarii de tot soiul dar daca vrei munte e la 60Km de Chania sus spre Omalos unde sincer sa fiu am ramas uimit de frumusetea naturii si daca nici asta nu ajuta atunci poti sa mergi la trecatoarea din Samaria acolo sigur te vei simtii minunat.
Creta este locul unde viata de zi cu zi este combinata cu munca si vacanta in acelasi loc.

Asa ca Kalimera.
Horvath
Membru Expert
Membru Expert

Mesajde arty fact » Sâm Noi 08, 2008 7:03 am

Horvath, ce fel de munca trebuie sa prestezi pt acei euro grei? Presupun ca nu e ceva exact floare la ureche.In Finlanda prin constructii parca se faceau acesti bani per ora.Inca esti la inceput acolo, savurezi viata din perspectiva turistului. Stai 8 ani si vezi daca nu-ti vor lipsi lucruri si de acasa.
Pe de alta parte, voiam sa te felicit pt expozitia de foto, la a carei vernisare am inteles ca nu ai putut fi prezent. Mi s-a parut interesant modul in care ti-ai prezentat imaginile, imbinand cele doua variante de alb negru, respectiv sepia,taind in cuburi sau alte forme geometrice bucati din fotografii si aliniindu-le totusi armonios.Continutul mi s-a parut plin de suflet, also.Mi-a placut tiganul, pe care si eu candva il fotografiasem, caci mi s-a parut ca are o figura prea funny si de lehamite la adresa vietii asteia.:-) Iar pozele cu inundatiile aiudene m-au socat nitel, caci nu am fost acasa cand toate astea s-au intamplat.Pacat insa ca nu ai fost la lansare sa te bucuri si tu.Este prima expozitie personala?
arty fact
Membru Expert
Membru Expert

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Aiudeni in strainatate