left
AiudOnline.ro
judetul alba, românia
  bine ai venit
pagina aiudenilor de pretutindeni
  home Home   contact Contact  

cautare rapida aiudeni
cauta Ai o legătură cu Aiudul? Înscrie-te acum în lista aiudenilor.
fotolix.ro

AiudOnline.ro / forumul aiudenilor de pretutindeni

Aiudeni in Europa, viata de acolo

Informatii in materie de emigrare, viata in strainatate.

Moderator: JustAngel

Aiudeni in Europa, viata de acolo

Mesajde robilix » Sâm Ian 10, 2004 12:59 pm

Ai plecat din Aiud si locuiesti undeva in Europa?

Spune-ne si noua cum e viata acolo, cum ai ajuns acolo.

Te-ai integrat intr-o cumunitate de romani?
Designers are meant to be loved, not to be understood.
- Fabien Barral -
robilix
Administrator AiudOnline
Administrator AiudOnline

Mesajde arty fact » Dum Ian 11, 2004 7:14 pm

E o sectiune pe forum care ar fi trebuit demult a fi activata, aceasta cu aiudenii plecati in toate colturile lumii. E bine si acum si astept intrebari, caci de atata vreme eu am explicat ce fac in Finlanda, cum m-am integrat, ce e admis si nu aici. Asadar, nu vreau sa ma repet, insa daca are cineva nelamuriri incerc sa raspund. :-) Oricum, Europa e cea mai cosmopolita zona, cu traditii si cultura, o economie buna si variata :!: Nu mi-ar place sa plec in State de pilda.
arty fact
Membru Expert
Membru Expert

Mesajde sabu » Dum Ian 11, 2004 9:12 pm

eu zic sa incepi sa SCRI :) caci poate unii useri noi nu shtiu in ce locuri ai scris . eu zic ca pe primul loc este serviciul . cum se plateste ? cum sunt tratati strainii ? care sunt costurile/chiria ? cat de mari sunt sansele de afirmare ? sau poate altzii vor sa studieze acolo . care sunt criterile pentru ca un student strain [din afara ue] sa poata sa studieze in finlanda .
i dont like mondays
sabu
Membru Expert
Membru Expert

Mesajde arty fact » Lun Ian 12, 2004 2:56 pm

In Finlanda in calitate de strain te afirmi greu de tot. Finlandezii vor trece mereu in lista cu prioritati. Daca ai salariu mai mare sau mai mic, oricum vei fi impozitat la sange.Limba engleza e vorbita mai de catre toti, dar finlandeza e o conditie necesara pt a fi angajat la o firma mai buna. Studentii au o sansa buna de a studia aici.Campusuri super, conditii bune, Helsinki fiind un oras universitar de top in zilele astea.Se pune accent mai ales pe o pregatire tehnica. Chiriile sunt mari, zic eu (a noastra, studenteasca si mai mica prin urmare este de 336 euro lunar pt apart cu 2 camere, 41 m patrati, zona destul de distantata de centru. Infrastructura apartamentelor e f buna, moderna (mobila de bucatarie este integrata la noi , nu trebuia sa cumparam noi alta).Exista si alte facilitati, dar si multe inca de rezolvat (asigurari ca lumea, reduceri, etc).
arty fact
Membru Expert
Membru Expert

Mesajde stefania » Lun Ian 12, 2004 3:53 pm

sincer, Arty, m-ai lasat cu gura cascata :shock: referitor la chiria pe care o platiti! m i se pare astronomica, la prima vedere. dar probabil ca in pretul asta beneficiati de anumite facilitati, cred, nu? am mai auzit de chirii mari si in alte orase din Europa, dar asa de mari, nu. nici verisoarele mele din Spania nu se descurca prea bine cu chiria dupa cate stiu, dar ar trebui sa spuna ele mai multe daca vor.
STEFY
stefania
Membru Senior
Membru Senior

Mesajde robilix » Lun Ian 12, 2004 4:26 pm

de ce ti se pare asha mare Stefania? uita-te putin la preturile din bucuresti, sau din cluj

de ex. aici in cluj, intr-un cartier bunicel, nu central, apartamentele cu 2 camere sunt 150-200 euro.

am un cunoscut in dublin, la 2 camere plateste 900 euro, si nu cred ca sta in centrul dublinului.

in ny alti prieteni, zona bunicica (queens) la 2 camere platesc peste 1000$ chirie.

eu sincer ma asteptam la chirie mai mare la arty, dar daca e chirie studenteasca ma gandesc ca si chiriile "nestudnetesti" sunt mari si acolo.
Designers are meant to be loved, not to be understood.
- Fabien Barral -
robilix
Administrator AiudOnline
Administrator AiudOnline

Mesajde stefania » Lun Ian 12, 2004 5:36 pm

da, probabil ai dreptate.
in curand o sa ajunga egale si ale noastre cu cele de acolo :evil: :!:
STEFY
stefania
Membru Senior
Membru Senior

Mesajde arty fact » Lun Ian 12, 2004 9:30 pm

Asa e, Robi. am auzit si eu ca in Irlanda sunt chirii uluitor de scumpe. In Ro preturile si pt apartamente de cumparat tot cresc ... Chiria noastra e mica intr-adevar comparativ cu altele "nestudentesti", in zone mai comerciale, etc. Stam intr-o zona buna insa sub aspectul linistii si naturii. Mijloacele de transport, desi scumpe (65 euro abonament tren, metro, autobuz inter-regionale) sunt punctuale si curate, circuland destul de des si eficient.
arty fact
Membru Expert
Membru Expert

Mesajde arty fact » Mie Ian 14, 2004 5:13 pm

Nu am stiut exact unde sa incadrez experienta de azi, dar hai s-o numim "exista asa ceva si in tari linistite".Pt prima oara in viata am vazut zacand in gara un tanar proaspat injunghiat sau impuscat, nici nu stiu. Prima asociere in minte a fost cu un animal ranit...era tanar, un pustan si era taiat pe burta si avea sub coaste, in dreapta o gaura sangeranda. Am stat si am cascat ochii,alaturi de ceilalti, vazand cum vine ambulanta, politia... Nu mi-as fi inchipuit ca voi vedea asa ceva aici, loc despre care tocmai scrisesem cat e de safe si calm. Ma intreb cum pot trai cei care stau in zone gen Israel, unde starea de conflict si panica e permanenta.Ajungi oare sa te obisnuiesti sa vezi aproape zilnic morti? :(
arty fact
Membru Expert
Membru Expert

Mesajde sabu » Lun Ian 19, 2004 1:59 am

vara 2003 : eu si catziva prieteni ne intorceam de la millennium [era si rami cu noi] cand vedem o mashina oprinduse , un tip se da jos din ea ,trece drumul [la coltz la bethlem , inainte de a o lua sus in parc] si cu o sticla care o avea in mana ii da la un alt tip in cap dupa aceea il loveste cu picioarele si cu capul de tzeava de gaz . in timpul ala noi ne uitam priveam . calm , tipu respectiv s-a uitat la noi si s-a urcat in masina si a plecat . nasol,nu ? am mers sa vedem ce s-a intamplat , omul de jos [romm] abia sufla si era plin de bani . am mers eu cu varul meu la politie si dupa minute bune a aparaut si domnul politist asa .. mai pe 3 carari si dupa muulte minute bune a aparut si salvarea ... nasol ... :roll:
i dont like mondays
sabu
Membru Expert
Membru Expert

Mesajde stefania » Lun Ian 19, 2004 5:15 pm

ceea ce ai povestit mai sus consideri ca este
o intamplare neobisnuita, Sabu, pentru orasul tau?
se intampla des lucruri de genul asta? sau pentru ca este un oras mai mic nu trec neobservate?
crezi ca oamenilor le pasa mai mult decat celor dintr-un oras
mai mare si mai "cosmopolit" de la noi sau din afara tarii? :evil:
STEFY
stefania
Membru Senior
Membru Senior

Mesajde sabu » Lun Ian 19, 2004 8:43 pm

nu prea se intampla asemenea chestii in aiud . sau daca se intampla se aude mult mai repede [in alba ,sambata , in clubul in care am fost eu s-au batut cu bate de basseball dar nu toata lumea stia asta luni , de era in aiud sigur stia tot orashul ;)] daca le pasa oamenilor sau nu ? nu shtiu ce sa raspund . mie mi-a pasat . de fapt noua ne-a pasat . puteam sa ii luam banii ca oricum era inconstient insa nu am facut asta ;) im honest! insa m-a speriat atitudinea domnului agent :? care dupa ce i-a explicat rami de mai multe ori ce s-a intamplat a intrebat sec : "si cum l-a calcat mashina?" . daca nu ii spunea un domn de pe margine sa sune la salvare cred ca nu suna , statea si se uita la noi ...
i dont like mondays
sabu
Membru Expert
Membru Expert

Mesajde Rami » Mar Ian 20, 2004 12:16 am

da .. imi aduc aminte ..cand a venit ala mai inalt .. "unnaemed" :P si i-a luat banii 500.000 lei . parca sau cat ? dupaia .. a inceput sa vina politzaiul in plimbare si merge si se uita prin parcare dupaia cand il chiama domnul care statea langa noi a inceput sa ii pese putzin ..
e un politzai . .si pun mana in foc ca era blond !
si ce e mai fain ? mi`a luat mie adresa si numele ...:D si a sunat salvarea dupa ce a facut "cercetarile" .. bou .. asta e.
dar nu pot sa uit cum venea de repede spre fapta parca avea tot anul la dispozitzie . .ceva de uimit .. serios oameni buni .. cred ca daca il filmam la ora aceea .. si o dadeam la Real TV era publicata international.

incredibil... aceste fapte .. chiar ca numai in rom. le potzi intalni...
pacat ..
orizont.designrevolution.ro
Rami
Membru Senior
Membru Senior

Mesajde arty fact » Mar Ian 20, 2004 7:41 pm

Degeaba "tot orasul stie" daca nu exista presa. De ziare le e teama tuturor, caci susoteala la cafea nu are urmarile unei deschideri de ancheta prin tiparirea unor incidente.
arty fact
Membru Expert
Membru Expert

viata in Irlanda e deosebita , dar.......

Mesajde bogdanutu » Dum Feb 01, 2004 4:04 am

Sa incep cu inceputul. Sunt in Irlanda de doi ani si pot sa zic ca m-am acomodat stilului lor de viata.Banii nu sunt o problema deoarece oricine are o slujba in irlanda castiga cel putin 250 euro pe saptamana.Dar......?!
Chiria la o casa cu 3 dormitoare este de 1200 euro pe luna.Curentul electric , gazul , gunoiul etc , te usuca. Cu ce avem noi , ROMANII , noroc este faptul ca train intr-o casa cate 6 sau 7 persoane si impartim totul. :)
Adica , scuze ,nu chiar totul. :)
bogdanutu
Membru Junior
Membru Junior

Mesajde arty fact » Dum Feb 01, 2004 11:44 am

In sfarsit, mai avem un martor europeano-roman ;-) care sa spuna lucrurilor pe nume... cat de bine o ducem noi in strainatate si cum ni se ofera totul de-a gata, hehe...
arty fact
Membru Expert
Membru Expert

Mesajde sabu » Joi Feb 12, 2004 1:24 am

http://news.bbc.co.uk/2/hi/business/3477285.stm

arty fact : este adevarat ce scrie acolo ? :) asa este sistemul in finlanda ? amenzi in functie de venit ?
i dont like mondays
sabu
Membru Expert
Membru Expert

Mesajde arty fact » Dum Feb 15, 2004 3:22 pm

O fi... noi nu avem masina asa ca nu stim. Avem in schimb un scuter, care numai cheltuiala si necazuri ne-a adus. Asteptam primavara sa-l vindem cumva.
arty fact
Membru Expert
Membru Expert

Mesajde anophelus » Dum Feb 15, 2004 7:51 pm

sabu scrie:http://news.bbc.co.uk/2/hi/business/3477285.stm

arty fact : este adevarat ce scrie acolo ? :) asa este sistemul in finlanda ? amenzi in functie de venit ?
Da, amenzile sunt in functie de venit. Pentru aceeasi infractiune poti plati doar cateva sute de EUR (daca ai salar mic) sau cateva mii. Nu e frumos? Problema la noi este ca nu o sa poti controla veniturile majoritatii celor care au bani grei: una scrie pe hartie si alta se intampla in realitate. Ia de exemplu dragii nostri demnitari: au venituri de cat sa zicem, 1000 EUR pe luna? Dar cand e vorba de acumulat, o sa vezi ca in cateva luni le-au crescut averile cu cateva zeci de mii de EUR. "Castigul firmei nevestei!" este raspunsul universal...
anophelus
Membru Senior
Membru Senior

Mesajde ioan » Sâm Feb 28, 2004 7:49 pm

Intrebare de no-vice referitor la dialogul/monologul romano-roman, cu accente de suomi :
S-a pierdut moderatorul aiudean al "romanilor de pretutindeni"(am preferat formula aceasta in loc de: moderatorul aiudean al aiudenilor de pretutindeni) sau a plecat aievea sa modereze dincolo de plaiurile mioritice ?
ioan
Membru Expert
Membru Expert

Următorul

Înapoi la Aiudeni in strainatate