left
AiudOnline.ro
judetul alba, românia
  bine ai venit
pagina aiudenilor de pretutindeni
  home Home   contact Contact  

cautare rapida aiudeni
cauta Ai o legătură cu Aiudul? Înscrie-te acum în lista aiudenilor.
fotolix.ro

AiudOnline.ro / forumul aiudenilor de pretutindeni

13 elevi aiudeni au fost urechiati de politisti

Articole care au aparut despre Aiud, despre aiudeni.

Mesajde robilix » Mie Feb 11, 2004 1:08 pm

Ulpia Jurnal - 11 februarie 2004

Doisprezece elevi au fost condusi la scoalã iar unul amendat de cãtre politistii din Aiud.

Ieri, în urma unei actiuni organizate de Biroul de Investigatii a Fraudelor din cadrul Politiei Municipiului Aiud, în barurile din apropierea scolilor au fost depistati 13 elevi ce trãgeau chiulul de la scoalã.

Potrivit declaratiilor comisarului sef Augustin Ratiu, opt elevi de la Colegiul National Titu Maiorescu si patru de la Liceul Industrial Avram Iancu au fost condusi de cãtre lucrãtorii de politie la scoli si predati directorilor iar un altul de la Liceul Agroindustrial Alexandru Borza a fost amendat con-form Legii 61/1991, pentru comportament deviant fatã de politisti.

“Astfel de actiuni vor continua pânã la înlãtu-rarea acestor aspecte”, ne-a declarat comisarul sef Augustin Ratiu, care cu aceastã ocazie a tinut sã atragã atentia “personalului de serviciu la baruri în vederea respectãrii legis-latiei privitoare la servirea minorilor”.
Dorel LAZÃR
Designers are meant to be loved, not to be understood.
- Fabien Barral -
robilix
Administrator AiudOnline
Administrator AiudOnline

Mesajde sabu » Joi Feb 12, 2004 12:38 am

ehe .. la noi in zona scolii se fac razi aproape saptamanal [acum 2 saptamani s-au facut mai multe in acesi zi] insa nu mi se pare normal ... elevul e obligat sa fie la orele de curs ? invatzamantul liceal nu e obligatoriu iar elevul e pus absent ... atunci ce treaba are politia cu el ?
i dont like mondays
sabu
Membru Expert
Membru Expert

Mesajde robilix » Joi Feb 12, 2004 12:46 am

invatamantul liceal este obligatoriu :) cine a zis ca nu este?

si mie mi se pare ok ... adica elevul este platit sa invete din banii mei, din banii care se strang din impozite si taxe. daca ar platii din banii lui sunt sigur ca ar fi la scoala toata ziua .... iar atunci din partea mea sa chiuleasca cat vrea.
Ultima oară modificat de robilix pe Joi Feb 12, 2004 1:08 am, modificat 1 dată în total.
Designers are meant to be loved, not to be understood.
- Fabien Barral -
robilix
Administrator AiudOnline
Administrator AiudOnline

Mesajde narcotic_ » Joi Feb 12, 2004 1:00 am

parerea mea e ca politia ar trebui sa'si concentreze fortele in alte directii ... pana una-alta sa invete profesorii sa'si tina elevii la scoala. :smoke:
...feels like I'm knockin' on Heavens door
narcotic_
Membru Junior
Membru Junior

Mesajde sabu » Joi Feb 12, 2004 1:11 am

hm... eu stiu ca nu e obligatoriu ;) citat din profa mea de bio : ""liceul nu e obligatoriu,statzi acasa daca nu avetzi chef de scoala"
i dont like mondays
sabu
Membru Expert
Membru Expert

Mesajde stefania » Joi Feb 12, 2004 12:26 pm

citat din " reforma invatamantului obligatoriu din Romania":
"....intervalul actual de 8 clase alocat invatamantului obligatoriu devine insuficient, iar modul de finalizare apare ca impropriu."
se pare ca intradevar, deocamdata doar 8 clase sunt obligatorii, se are in vedere insa, ca in viitorul apropiat sa se introduca si liceul obligatoriu. in lucrarea din care am citat mai sus sunt mentionate si motivele. aceasta se poate gasi pe site-ul mec-ului(http://www.edu.ro)
STEFY
stefania
Membru Senior
Membru Senior

Mesajde arty fact » Dum Feb 15, 2004 3:40 pm

Politistii ar trebui sa urecheze mai ales pe cei care vand tigari si alcool tinerilor "under-age".Asta nu are nix cu profii... nu cred ca vreun profesor preda copiilor cum sa bea si sa fumeze iarba... :nunu:
arty fact
Membru Expert
Membru Expert

Mesajde raluca popan » Lun Feb 16, 2004 6:01 pm

da chiar asa ! vanzatorii si barmanii ar trebui pedepsiti pentru ca minorul nu stie ce-i cu capul lui, e supus tentatiei 8)
cat despre scoala... eu i inteleg pe cei ce nu se duc/fug de la ore: daca nu se face calumea de ce "sa stai sa-ti manci nervii?" si majoritatea profesorilor n-au interes, pt ca ei oricum isi primesc banii din buzunarele parintilor (traiasca scoala particulara unde tata si mama il iau de guler pe cel ce nu-si face datoria :roll: )
raluca popan
Membru Junior
Membru Junior

Mesajde arty fact » Mar Feb 17, 2004 11:43 am

Chiar, exista scoli particulare in Aiud?
arty fact
Membru Expert
Membru Expert

Mesajde ganganga » Mar Feb 17, 2004 11:54 pm

Nu, sunt sigura ca nu exista arty!

Nu am ajuns noi la gradul asta de civilitate si civilizatie!
Vina e a tuturora...a celor care stau in spatele tejghelei, a celor care fug de la ore, fiindca vorba lui robilix-tzara se poate duce de rapa- atata vreme cat ceva e pe gratis...incepe sa nu mai prezinte interes!

Bun...dar-ar al de sus sa se introduca taxele pentru a studia, inca din gradinita...sa mai vad si io cine fuge(asta ar fi una), dar cine o sa mai faca scoala(ca banuti, parintii nu au cu nemiluita)...si atunci...de ce sa nu fim analfabeti...ca e mai usor... :lol:
caut un drum intre naivitatea de a iubi totul si nenorocirea de a nu iubi nimic...
ganganga
Membru Junior
Membru Junior

Mesajde narcotic_ » Mie Feb 18, 2004 12:34 pm

ganganga, daca ar fi tigarile si bautura gratis chiar ca s-ar duce tara de rapa , si nu pt. ca nu ar prezenta interes fiind gratuite. numai ca nu s-ar intampla la fel si cu scoala din pacate. :D
...feels like I'm knockin' on Heavens door
narcotic_
Membru Junior
Membru Junior

Mesajde arty fact » Mie Feb 18, 2004 5:19 pm

Narcotic, de ce crezi ca parintii devin o specie alienanta :twisted: si tot bat la cap copiii sa faca atatea scoli? Pana si un parinte care nu a fost stralucit la scoala insista ca progenitura sa nu faca aceeasi greseala si sa-si dea silinta... ca de asta depinde ca viata lui, urmatorii 40 ani, cei de dupa frumoasa varsta de 20 (cand esti liber si nelinistit!) sa fie cu o secunda mai buna decat a fost viata generatiilor anterioare! Este FOARTE GREU sa te descurci de unul singur, dar si cu familie proprie. FOARTE GREU, tineti minte, va rog. Cand o sa va confruntati cu faptul ca nu aveti ce manca si nu aveti cu ce plati taxe , etc. veti pricepe ce inseamna a fi adult. :cry:
arty fact
Membru Expert
Membru Expert

Înapoi la Articole, publicatii, ziare