left
AiudOnline.ro
judetul alba, românia
  bine ai venit
pagina aiudenilor de pretutindeni
  home Home   contact Contact  

cautare rapida aiudeni
cauta Ai o legătură cu Aiudul? Înscrie-te acum în lista aiudenilor.
fotolix.ro

AiudOnline.ro / forumul aiudenilor de pretutindeni

Concurs de proza scurta 'Liviu Rebreanu', editia a XIII-a

Articole care au aparut despre Aiud, despre aiudeni.

Concurs de proza scurta 'Liviu Rebreanu', editia a XIII-a

Mesajde robilix » Lun Sep 22, 2003 10:17 am

Evenimentul zilei - 21 septembrie 2003

Concurs de proza scurta „Liviu Rebreanu”, editia a XIII-a

Casa de Cultura din municipiul Aiud face pregatiri intense pentru cea de-a XIII-a editie a „Zilelor Culturale «Liviu Rebreanu»”.

Perioada 26-29 noiembrie a fiecarui an este rezervata de catre Casa de Cultura municipala “Liviu Rebreanu” omagierii fondatorului romanului modern romanesc in cadrul unor simpozioane si conferinte. Cu aceasta ocazie, va avea loc si “Concursul de proza scurta «Liviu Rebreanu»” aflat si el la cea de-a XIII-a editie. Concursul este deschis tuturor celor care nu au publicat in volum. Participantii vor putea trimite lucrarile lor pe adresa Casei de Cultura din Aiud (str. Transilvaniei nr. 35, cod 515200), pina la data de 5 noiembrie 2003 (data postei), in trei exemplare avind maximum 10 pagini, dactilografiate la doua rinduri. Fiecare lucrare va avea un motto. Acelasi motto va fi scris pe un plic inchis, care va insoti lucrarea si care va contine urmatoarele date: numele si prenumele, data nasterii, domiciliul, profesia, premii obtinute in domeniul literar precum si un numar de telefon la care autorul poate fi contactat.

Juriul isi rezerva dreptul de a acorda sau nu premiile instituite sau de a modifica premiile ce se vor da in functie de valoarea lucrarilor. Premierea se va face in cadru festiv in data de 28 noiembrie a.c. la Casa de Cultura “Liviu Rebreanu” din Aiud in prezenta scriitorilor, criticilor si istoricilor literari, componenti ai juriului sau participanti la manifestari.

Lucian Dobrater
Designers are meant to be loved, not to be understood.
- Fabien Barral -
robilix
Administrator AiudOnline
Administrator AiudOnline

Mesajde arty fact » Mar Sep 23, 2003 8:12 pm

Poate mai stie cineva cati dintre fostii castigatori au continuat serios munca scriitoriceasca si au mai publicat cate ceva?
arty fact
Membru Expert
Membru Expert

Mesajde ioan » Mar Noi 04, 2003 9:34 am

Da, Arty, unii au continuat sa scrie si sa publice si dupa castigarea unui premiu la festivalul Rebreanu. Ma bucur de fiecare data cand primim o carte semnata de un participant la concurs.Volumul editat de Casa de Cultura "Liviu Rebreanu" Aiud, in 2000, "aduna" peste 65 de participanti si fragmente din prozele premiate...
si nu uitati, 5 nov. (maine) e ultima zi de trimitere a prozelor pentru concurs (data postei)
ioan
Membru Expert
Membru Expert

Mesajde arty fact » Mar Noi 04, 2003 1:12 pm

Ma gandesc sa publicam integral si pe Aiudonline prozele castigatoare, in sensul ca ziarul nu dispune de spatiu suficient si desi se aleg pasaje cheie, textul tot ramane trunchiat. O proza merita citita de la cap la coada pt a intelege ca exista talent si valoare in ea si nu sunt simple randuri de compunere reusita.Cel putin varianta de Aiud Literar online ar putea sa contina totalmente prozele.
arty fact
Membru Expert
Membru Expert

Mesajde ioan » Joi Noi 06, 2003 9:23 am

Da, e o :idea: pe care merita sa o incercam. Cine culege toate textele premiate ? Astept si alte :idea: :idea: :idea: , pentru intrebare...
ioan
Membru Expert
Membru Expert

Mesajde ioan » Dum Noi 23, 2003 9:22 am

Cum nu am primit nici un raspuns concret, ci doar sfaturi, voi incerca, pentru editia urmatoare a Concursului de proza scurta "L.Rebreanu" sa includ in regulament "ideea"predarii lucrarilor si pe discheta/CD... pana atunci vom citi, pe aiudonline,in "Aiudul literar", nr.21 -22, fragmente din lucrarile premiate... si tot in acest numar dublu am inclus si o "antologie" a celor X editii ale colocviilor de poezie...
ioan
Membru Expert
Membru Expert

Înapoi la Articole, publicatii, ziare