left
AiudOnline.ro
judetul alba, românia
  bine ai venit
pagina aiudenilor de pretutindeni
  home Home   contact Contact  

cautare rapida aiudeni
cauta Ai o legătură cu Aiudul? Înscrie-te acum în lista aiudenilor.
fotolix.ro

AiudOnline.ro / forumul aiudenilor de pretutindeni

Eugen Popa mai crede in reusita programului SAMTID

Articole care au aparut despre Aiud, despre aiudeni.

Eugen Popa mai crede în reusita programului SAMTID

Mesajde robilix » Vin Feb 06, 2004 3:53 am

Unirea 6 februarie 2004

Eugen Popa mai crede în reuşita programului SAMTID

În cursul zilei de ieri, preşedintele Consiliului judeţean Alba, Eu­gen Popa, a declarat că încă mai speră în adoptarea unor hotărâri de consilii favorabile programului SAMTID la Aiud şi Cugir. În prima fază, cele două consilii s-au opus aprobării unor astfel de hotărâri. "La acest program au lucrat domnii Selage, Sârbu, Filipescu şi Flo­rea, care cred că va convinge cele două oraşe de oportunitatea SAMTID-ului", a concluzionat Popa.(F.R.)
Designers are meant to be loved, not to be understood.
- Fabien Barral -
robilix
Administrator AiudOnline
Administrator AiudOnline

Mesajde arty fact » Sâm Feb 07, 2004 12:33 pm

Ce inseamna acest Samtid? Repet intrebarea pt ca articolul omite sa explice... e a doua oara.Pot sa vin si eu atunci si sa zic ca nu cred in reusita Samtidului pt ca LAPTAST pare o miscare mai buna. Nu suna absurd?
arty fact
Membru Expert
Membru Expert

Mesajde dancor » Sâm Feb 07, 2004 10:06 pm

:D arty are dreptate ! eu zic sa sustinem programul LMTH !
daca se aproba votati laleaua !
dancor
Membru Senior
Membru Senior

Mesajde JustAngel » Dum Feb 08, 2004 9:42 pm

Am sa explic eu in ce consta acest program.
Este vorba de reabilitarea retelelor de apa si canal din orase prin ceva fonduri nerambursabile si centralizarea distrbutiei apei. Faza este ca (cazul orasului Aiud) aceste fonduri nu acopera in totalitate costurile acestor proiecte. Cheltuielile necesare, ma refer la cumpararea materialelor, manopera, etc vor costa in jur de 1 milion si ceva de euro. Imprumutul nerambursabil este cu putin mai mic decat cheltuielile necesare. Ce este interesant ca cei din Alba au estimat costurile undeva peste 2 milioane de euro bani care, presupun vor intra in buzunarul unor "lachei".
Consilierii locali nu au acceptat acest proiect pentru mai multe motive. Unul dintre ele ar fi cresterea exagerata a costului apei.
Din cate stiu se incearca fortarea acceptarii acestui proiect de catre cine scrie Robilix mai sus.
In rest numai bine.
JustAngel
Moderator - aiudeni in strainatate
Moderator - aiudeni in strainatate

Mesajde arty fact » Dum Feb 08, 2004 9:56 pm

Just, Robi nu scrie el aceste articole, le preia din media, unde altii scriu... dar nu explica.Sau nu sunt lasati sa explice in modul in care ai adus tu putina lumina. Altfel ar fi chiar utile si interesante articolele! ;-) Asadar, asta e- programe imposibile sau avantajoase pt te miri cine. Important e ca sunt incurajate si se mentin cat se poate de abstracte si ocultate... :(
arty fact
Membru Expert
Membru Expert

Mesajde dancor » Mar Feb 10, 2004 12:29 am

- Explicatia data apropie de o realitate "obisnuita" perioadei privind modul de administrare al fondurilor comunitare ... citam o virtuala discutie din cabinetul d.lui X - PSD-ist , daca dati la bugetul partidului o suma de ... cateva zerori la coada, atunci veti primi lucrarea de reabilitare a retelelor de apa ale mun.Aiud spre executie -- sens in care posibil cei care cunosc realitatea atunci sustin corect realitatea, adica :
.... > daca la proiect sunt alocate 2,0 mil.euro, care ar ajunge pentru finalizarea proiectului, atunci de ce C.J.-ul spune numai 1,0 mil. iar restul sa puna comunitatea locala ... in acest sens atitutinea cons.local Aiud m-i se pare coecta... <
dancor
Membru Senior
Membru Senior

Înapoi la Articole, publicatii, ziare