left
AiudOnline.ro
judetul alba, românia
  bine ai venit
pagina aiudenilor de pretutindeni
  home Home   contact Contact  

cautare rapida aiudeni
cauta Ai o legătură cu Aiudul? Înscrie-te acum în lista aiudenilor.
fotolix.ro

AiudOnline.ro / forumul aiudenilor de pretutindeni

Iluminatul public in viziunea liberalilor

Articole care au aparut despre Aiud, despre aiudeni.

Iluminatul public în viziunea liberalilor

Mesajde robilix » Lun Noi 03, 2003 11:17 am

Unirea - 1 noiembrie 2003

Iluminatul public în viziunea liberalilor

•Teodor Atanasiu consideră că soluţia problemei este un credit nerambursabil

În cadrul conferinţei de presă de ieri a PNL Alba, liderul organizaţiei judeţene Teodor Ata­nasiu a declarat că este surprins că mass media locală nu a găzduit decât într-un singur caz o poziţie a domniei sale referitoare la pro­blema ilu­minatului public, iar replica prefectului de Alba, Mugurel Sârbu, a fost intens media­tizată. Polemica a plecat de la anunţul potrivit căruia 4 oraşe şi municipii, Sebeş, Blaj, Aiud şi Câmpeni, se vor asocia pentru contractarea unui credit de 6 milioane de Euro în vederea rezolvării iluminatului public, cu o economie, spune dl. prefect, de 1 miliard de lei pe an. Potrivit lui Atanasiu, prefectul s-a arătat intrigat de faptul că s-a vorbit despre acest subiect cât timp domnia sa se afla în vizită de lucru în Germania. " Îmi pare rău că nu cunosc programul prefectului de deplasări în străinătate. Când dânsul o să mă invite la conferinţele de presă ale Prefecturii şi ale PSD, o să-l invit şi eu la conferinţele PNL. Nu cunoaşte problema, întrucât la o investiţie de 240 de miliarde de lei, amortizarea se poate face în 240 de ani. Dacă este cazul, o să-i dau prefectului un calculator, pentru că este clar că economia despre care vorbea nu acoperă nivelul dobânzii. Noi am dat şi soluţia, iar aceasta este contractarea unui credit nerambursabil. Ilu­minatul public este într-adevăr o problemă de interes judeţean, care trebuie rezolvată, dar cu soluţii pragmatice. Răspunsul dânsului a fost cam pripit", a mai spus Teodor Atanasiu.
Florin ROMAN
Designers are meant to be loved, not to be understood.
- Fabien Barral -
robilix
Administrator AiudOnline
Administrator AiudOnline

Înapoi la Articole, publicatii, ziare