left
AiudOnline.ro
judetul alba, românia
  bine ai venit
pagina aiudenilor de pretutindeni
  home Home   contact Contact  

cautare rapida aiudeni
cauta Ai o legătură cu Aiudul? Înscrie-te acum în lista aiudenilor.
fotolix.ro

AiudOnline.ro / forumul aiudenilor de pretutindeni

Liberalii din Alba sint nemultumiti de buget

Articole care au aparut despre Aiud, despre aiudeni.

Mesajde robilix » Joi Feb 10, 2011 11:00 am

Monitorul de Alba - 10 februarie 2011

Autor: Corneliu Manuel SARBU

Liderii liberali ai administratiilor locale din Alba se declara in continuare nemultumiti de bugete. Fie ca vorbesc despre banii de care dispun localitatile pe care le administreaza sau despre sumele aflate in visteria Consiliului judetean Alba ori bugetul national, edilii din PNL spun ca nimic nu merge asa cum ar trebui.

Cel care a dat glas nemultumirilor este primarul municipiului Aiud, Horatiu Josan, cel care spune ca in ultimii ani administratiile locale au fost obligate sa preia o gramada de institutii si de probleme care implica o serie de cheltuieli, insa banii nu ajung pentru toate aceste lucruri. Edilul a mai declarat ca fiecare primar sau responsabil din administratia publica locala incearca sa gaseasca cele mai bune solutii pentru functionare, insa reprezentantii puterii le pun bete in roate.

“Bataie de joc”

Situatia din ultimii ani, si cu atit mai mult cea din 2011 a fost caracterizata drept “o bataie de joc”, iar edilul municipiului Aiud spune ca in aceste conditii cei care au de suferit sint oamenii. Declaratiile vin in contextul in care administratiile locale trebuie sa isi construiasca si sa isi echilibreze bugetele pina la mijlocul lunii februarie, pe baza noii legi privind bugetul de stat.
“Fara baza in Guvern”

Reprezentantul PNL a mai spus ca nu poate sa puna baza pe Guvern si pe banii pe care Executivul sau administratia judeteana i-ar putea acorda la rectificari. “Am tot primit tot felul de cheltuieli. Am primit unitatile sanitare, personalul medical din scoli, invatamintul si mai nou asistentii sociali. Tot timpul insa am ramas cu toate in curte fara ca cineva sa gaseasca solutii pentru finantare. Noi ne-am zbatut si am gasit variante de a acoperi aceste cheltuieli, insa deja nu se mai poate. Eu o sa atac in contencios administrativ decizia ministerelor de resort privind asistentii sociali, dar nu imi fac mari sperante. Nu am de data aceasta nici o solutie si deja trebuie sa ajustam totul la minim. Asta inseamna oameni concediati, cheltuieli taiate, salarii mai mici, bani mai putini pentru functionare. Cu toate acestea nu am cum sa rezolv problema asistentilor sociali si nu stiu unde vom ajunge in acest ritm”, s-a plins primarul municipiului Aiud, Horatiu Josan.

“Nu imi trebuie mie banii. Ne trebuie la fiecare in parte pentru a putea administra localitatile pe care le avem. Incercam sa gasim solutii pentru toate problemele. Nu sintem bocitoare de meserie si nici nu ne face o deosebita placere sa vorbim zilnic despre PDL sau despre Guvernul Boc. Nu este insa nici o diferenta intre puterea locala si cea centrala, iar in general ceea ce se intimpla este o mare bataie de joc. De aceea trebuie sa spunem si sa tragem semnale de alarma”
a spus Horatiu Josan.
Designers are meant to be loved, not to be understood.
- Fabien Barral -
robilix
Administrator AiudOnline
Administrator AiudOnline

Înapoi la Articole, publicatii, ziare