left
AiudOnline.ro
judetul alba, românia
  bine ai venit
pagina aiudenilor de pretutindeni
  home Home   contact Contact  

cautare rapida aiudeni
cauta Ai o legătură cu Aiudul? Înscrie-te acum în lista aiudenilor.
fotolix.ro

AiudOnline.ro / forumul aiudenilor de pretutindeni

"Ma numesc Eminescu, traiesc in anul 2011"

Articole care au aparut despre Aiud, despre aiudeni.

"Ma numesc Eminescu, traiesc in anul 2011"

Mesajde robilix » Joi Ian 13, 2011 10:22 am

Informatia de Alba - 13 ianuarie 2011

„Mă numesc Eminescu, trăiesc în anul 2011”

Centrul Cultural „Liviu Rebreanu” Aiud marchează împlinirea a 161 de ani de la naşterea poetului Mihai Eminescu cu câteva activităţi interesante. Este vorba de sesiunea de comunicări cu tema „Mă numesc Mihai Eminescu, trăiesc în anul 2011” (activitate coordonată de Biblioteca Municipală). Urmează apoi expoziţia de pictură pe sticlă „Eminescu în puritatea imaginii”, urmat de un recital de poezie (realizat de elevii clasei a III-a de la Şcoala cu cls. I-VIII „A. Sever” Aiud).
Poetul emblematic al limbii române va fi sărbătorit şi prin poezii în limba franceză: Poezii/ Poesies. Momentul „Să descoperim Franţa: Languedoc-Roussillon” este realizat în parteneriat cu Asociaţia Cusset Aiud Echanges.
Tot acum va avea loc lansarea revistei nr. 31/ 2010 „Aiudul literar” – Ioan Hădărig va prezenta un incitant studiu monografic privind prezenţa românească în istoria culturală europeană. (I.B.)
Designers are meant to be loved, not to be understood.
- Fabien Barral -
robilix
Administrator AiudOnline
Administrator AiudOnline

Înapoi la Articole, publicatii, ziare