left
AiudOnline.ro
judetul alba, românia
  bine ai venit
pagina aiudenilor de pretutindeni
  home Home   contact Contact  

cautare rapida aiudeni
cauta Ai o legătură cu Aiudul? Înscrie-te acum în lista aiudenilor.
fotolix.ro

AiudOnline.ro / forumul aiudenilor de pretutindeni

Ticaie ceasul alegerilor

Articole care au aparut despre Aiud, despre aiudeni.

Ticaie ceasul alegerilor

Mesajde robilix » Lun Ian 24, 2011 10:03 am

Monitorul de Alba - 24 ianuarie 2011

Ticaie ceasul alegerilor

Autor: Mihaela MORARU
Data publicarii: 21/01/2011

Anul 2011 nu a inceput “molcom”, asa cum a inceput 2010, politicienii demostrind o activitate febrila inca din primele zile ale noului an. Daca la nivel central s-au desfacut si s-au facut aliante, la nivel local confruntarile au loc sub forma “dialogului” prin intermediul presei, iar declaratiile seamana cu cele ale unor luptatori de K1 sau de box care apar pe ecran inainte de un meci cu declaratii menite sa sperie adversarul.

Dupa ce liberalii si conservatorii si-au anuntat oficial “mariajul” si obiectivele electorale pe care si le-au propus, democrat-liberalii au anuntat si ei ca vor mai mult decit au deja la nivel de judet, dar si ca nu se tem de adversar. “Nu vom mai avea 40 si ceva de primari, vom avea cel putin 50. Si cind spun lucrul acesta stiu pe ce ma bazez, stiu rezultatele si stiu situatia optiunilor alegatorilor din orasele si comunele din judetul Alba. Nu am vrut sa intru in discutii politicianiste, insa am vazut ca unii reprezentanti ai partidelor de opozitie au inceput sa faca trimitere la persoana mea (...) Performanta noastra ca administratie judeteana si locala se va vedea in 2012. Si vreau sa va spun ca pot sa se adune toti si citi vor ei. Eu sint convins ca locuitorii judetului Alba, pentru care noi lucram, vor vedea ca n-am facut altceva decit, indiferent de culoarea politica, sa le aducem si noi ceva mai bun in localitatile in care traiesc: de la drumuri, alimentari cu apa, proiecte culturale, proiecte pentru tineret si tot ceea ce am facut. Si vreau ca eu si contracandidatii mei sa ne punem la masa si sa vedem ce am facut fiecare pentru judetul Alba. De aceea, nu mi-e teama de nimeni si ii voi bate pe toti. Pot sa fie zece de Atanasiu ca nu-i nici o problema. El nici macar nu cunoaste judetul, n-au cum sa-l cunoasca oamenii sa-l voteze”, a declarat “combatantul” Ion Dumitrel, presedintele Consiliului Judetean Alba.

Laude

Ion Dumitrel nu a uitat nici sa ii laude pe primarii PDL despre care este convins ca au folosit banii mult mai eficient decit altii. “Diferenta e ce faci cu banul, cum il cheltuiesti. Va rog sa comparati Aiudul cu Blajul. Bugetele sint aproximativ egale. Uitati-va ce a facut un primar serios si ce a facut altul, adica nimic (...) Cind am vazut scrisoarea trimisa de administratia locala in Aiud, mi-a fost rusine ca om de administratie. O pagina intreaga in care spunea ca a inchiriat nu stiu ce serviciu la nu stiu cine si inca unul la nu stiu cine. Aia nu-i adminstratie locala. De aceea sint convins ca vom cistiga, pot sa se alieze cu cine vor, pentru ca am facut ceva pentru oameni. Mergeti in Aiud. Cind iesiti sint drumuri asfaltate. Astea sint drumurile judetene. Cind intri sint pline de gropi. Nu acelasi lucru se intimpla la Blaj”, a declarat Ion Dumitrel.
“Convingerea mea este ca va cistiga echipa PDL in Alba, primarii pe care ii stiti vor fi tot de la PDL si vor fi tot primari. Plus altii”, a mai spus acesta.

“Se face”

Singura veste cu adevarat buna este ca in acest an “se face”. Adica in acest an vom vedea cu adevarat ca se fac niste investitii, practic, nu doar “din vorbe” ca in anii precedenti. In interiorul PDL se vorbeste chiar despre “deadline-ul politic 2012”, candidatii trebuind sa aiba cu ce sa se laude in campania electorala. De aceea, este foarte probabil sa vedem cu adevarat inceputa ocolitoarea Sebesului sau alte proiecte importante pentru judet, care in 2010 au fost doar subiect de discutii. De aceea se si agita politicienii atit de mult, lucrul bun pentru comunitatile locale, fiindca in acest an si anul viitor se va misca ceva, iar guvernul va aloca sume consistente pentru investitii si nu pentru alte cheltuieli fara nici o finalitate. Pina la urma, poate ca alegerile de anul viitor ne vor scoate din criza, pentru ca se va intimpla in acest an ceea ce trebuia sa se intimple inca de anul trecut.
Totusi, nu toti reprezentantii PDL sint atit de optimisti in declaratii, fiind constienti ca daca nu se vor vedea lucruri palpabile le va “fugi presul de sub picioare”.

“Ce este foarte important din punctul de vedere al guvernarii, ma refer in primul rind la problema locala, avem citeva obiective sau citeva proiecte pe care judetul va trebui sa le puna in practica anul acesta. Daca aceste lucruri vor fi uitate undeva in sertare, pe hirtie, asta va anunta intr-un fel o slabiciune a guvernului si atunci vom avea probleme serioase. Este o parere personala si eu cred ca acum PDL, prin guvernul pe care il sustine, trebuie sa dovedeasca ca ne-am aliniat pe drumul cel bun, ca vom scoate Romania din criza. Din punct de vedere politic, va trebui sa incepem trendul ascendent. Daca nu se va intimpla lucrul acesta, in opinia mea, pina in luna iunie, vom avea probleme serioase din punct de vedere politic”, a declarat deputatul Clement Negrut.
Designers are meant to be loved, not to be understood.
- Fabien Barral -
robilix
Administrator AiudOnline
Administrator AiudOnline

Înapoi la Articole, publicatii, ziare