left
AiudOnline.ro
judetul alba, românia
  bine ai venit
pagina aiudenilor de pretutindeni
  home Home   contact Contact  

cautare rapida aiudeni
cauta Ai o legătură cu Aiudul? Înscrie-te acum în lista aiudenilor.
fotolix.ro

AiudOnline.ro / forumul aiudenilor de pretutindeni

Aiudul Literar online

Artistii aiudeni isi publica aici lucrarile ... comenteaza-le. Nu trebuie sa fii critic de arta ... doar spune-ti parerea.

Aiudul Literar online

Mesajde ioan » Lun Apr 07, 2003 12:38 am

http://www.aiudonline.ro/aiudul-literar/

Puteti accesa varianta online a publicatiei AIUDUL LITERAR, nr.20/noiembrie 2002. Astept opiniile/parerile/constatarile voastre, dar si creatii literare pentru urmatoarele numere ale publicatiei. Redactia isi rezerva dreptul de a publica sau nu materialele propuse in functie de valoarea/interesul acestora dar si de spatiul tipografic pentru revista pe suport de hartie.
i.h.
ioan
Membru Expert
Membru Expert

Mesajde arty fact » Lun Apr 07, 2003 10:35 pm

Curand vom sarbatori ziua nasterii unuia dintre "seniorii" picturii aiudene, Szekely Mihaly, nascut in 1912, la 17 aprilie. Crezi ca daca nu ar fi disparut dintre noi ar fi alaturat lucrarile domniei sale pe site-ul aiudean?Ioan, care crezi ca este parerea artistilor din generatiile mai vechi despre noile metode de comunicare artistica?
arty fact
Membru Expert
Membru Expert

din generatie in generatie

Mesajde ioan » Mar Apr 08, 2003 1:35 pm

In calitate de generatie mai veche cred ca te poti adapta noului daca ai deschidere :pc:
Lucrurile sunt ciudate : unii au bani pentru un astfel de obiect caruia nu-i prea vad rostul, altii ii vad rostul dar nu isi permit o astfel de investitie + conectare + abonament. Cineva m-a spus ca ii este frica de o posibila supraveghere din partea unor institutii de gen "securitatea comunista". Altii, efectiv, nu cunosc "fenomenul" sau considera arta prin intermediul p.c. ceva fabricat, daca nu chiar fals. Eu personal il vad, la acesta ora, ca pe un experiment in care m-am implicat...
ioan
Membru Expert
Membru Expert

Mesajde robilix » Mar Apr 08, 2003 1:42 pm

conteaza atat de mult daca ti o pensula sau un mouse in mana? :)

ai participal si tu ioan la acea discutie in cadrul taberei unde se zicea ca este ceva fals, ca totul face pc-ul si nu artistul. daca e asha toti ar trebui sa fim in stare sa facem pe pc orice, ca doar el face tot.

Robert
Designers are meant to be loved, not to be understood.
- Fabien Barral -
robilix
Administrator AiudOnline
Administrator AiudOnline

arta cu tendinta

Mesajde ioan » Mar Apr 08, 2003 1:57 pm

Da, Robilix, e greu sa schimbi mentalitatile in legatura cu arta p.c. Daca imi amintesc bine, in Aiud, primul experiment de arta p.c. l-ai incercat intr-o expozitie Inter-art. Stiu ca o colega de-a ta din facultate, care preda la o scoala aiudeana, a venit sa vada "arta lui Robert pe calculator".Banuiesc ca nu v-a predat nimeni arta pe p.c.
Pentru un scriitor p.c.-ul este un lucru foarte necesar, de la culegere de text pana la documentare. Mai greu este sa inlocuiesti creionul tinut in coltul gurii cu alta componenta p.c.
Pentru un artist plastic... ce-ar fi sa auzim parerea unui artist plastic?
ioan
Membru Expert
Membru Expert

Mesajde arty fact » Mar Apr 08, 2003 1:59 pm

Cred ca unii inca vad calcul drept un robot cu inteligenta proprie (si nu programe, create tot de om:-)), e o imagine naiva, tot asa am putea spune si despre fotograf, cum ca doar apasa pe un buton si gata e poza!In privinta fotografiei am avut eu o mica nelamurire candva, ce credeti, care e artistul in ast caz? x alcatuieste compozitia , aranjeaza cadrul de fotografiat si detine ideea a ceea ce vrea sa zica. Are nevoie de z sa apese pe buton, cel mult sa incadreze corect, asa cum vrea x (x intra in compozitia tabloului, asa ca nu poate sa fotografieze, neavand trepied...).Care e artistul in acest caz sau contributia cui e mai valoroasa in proiect?
arty fact
Membru Expert
Membru Expert

arta si masina

Mesajde ioan » Joi Apr 10, 2003 10:19 am

Adevar grait-ai Arty. Si mai trebuie sa spunem ca daca tot ce inseamna "tehnica" sperie, atunci ar trebui sa aruncam si peansula si a pictam cu degetele, sa scriem poemele pe/cu frunza de
brustur(e) , ca de papirus...Arta pe p.c. nu si-a aratat, inca, "valoarea" (ci doar utilitatea) si poate si de aici "suspiciunea clasicilor". Contributia esentiala este a artistului, altfel aparatul ar ramane acoperit de praf pe un raft.
ioan
Membru Expert
Membru Expert

Mesajde arty fact » Lun Apr 14, 2003 10:24 am

Ioan, care e situatia materialelor pt noul nr de ziar? A aparut deja sau e in pregatire doar?Ofera cateva spoilere(dezvaluiri exclusive!);-), despre materiale, noii veniti, imagini, articole, samd.
arty fact
Membru Expert
Membru Expert

Mesajde robilix » Lun Apr 14, 2003 10:28 am

daca nu exista suport material pentru a scoate mai des Aiudul literar, o puteti face online pe net, sa apara lunar un numar ... si la 2-3 luni si la tipografie.

Robert
- Fabien Barral -
robilix
Administrator AiudOnline
Administrator AiudOnline

artaonline

Mesajde ioan » Lun Apr 14, 2003 2:39 pm

Editia de primavara a publicatiei "Aiudul literar" nu a aparut inca. Voi incerca, Arty, sa ofer cateva "lucruri scrise", in premiera (sic), din acesta publicatie.
Robert, multumim pentru posibilitatea de a avea o varianta online a AIUDULUI LITERAR. Trebuie sa spun, insa, un lucru care trezeste discutii/comentarii : nu pot sa accept publicarea in revista cu acest nume a tuturor materialelor, a tuturor "creatiilor" participantilor online. Precum vezi exista o adevarata invazie pseudo- poetico - artistica printre noi. Nu exista, de cele mai multe ori, nici un criteriu valoric, estetic, in afara celui de "turma" : mult si prost. Exista, insa, cateva nume pe aiudonline care ar putea forma o redactie. Materialele ar ajunge la redactie iar aceasta ar putea pune in discutie aparitia materialului/poemului etc. prin argumente de natura estetica, artistica, literara. Apoi vine randul cititorului sa /(nu)/-si spuna parerea... sau pur si simplu sa citeasca. Redactia poate avea un program literar...visam, insa, prea departe
ioan
Membru Expert
Membru Expert

Mesajde robilix » Lun Apr 14, 2003 3:06 pm

eu ma refeream la altceva, dar si ideea ta e buna

eu ziceam ca totul sa se faca la fel, cu materialele pe care le adunati voi (fara nici o legatura cu aiudonline, nu de la membrii aiudonline) doar ca lunar publicati online pe aiudonline ziarul si cand puteti pe hartie.

nu m-am gandit la un Aiudul Literar AiudOnline, ci la Aiudul Literar care este si acum.

"Aiudul Literar AiudOnline" ramane forumul :)
- Fabien Barral -
robilix
Administrator AiudOnline
Administrator AiudOnline

reviste

Mesajde ioan » Mar Apr 15, 2003 1:19 pm

Am inteles ideea, Robilix. Cei care au incredere in talentul lor (literar/artistic) si vor sa publice in "Aiudul literar" sa trimita lucrarile/materialele . Inainte, insa, ii rog sa citeasca publicatia, pentru a vedea daca exista o legatura intre programul revistei si asteptarile lor
ioan
Membru Expert
Membru Expert

Mesajde arty fact » Mar Apr 15, 2003 1:30 pm

Bune raspunsuri Ioan, cand eu repet aceste lucruri aici imi creez dusmani... ramane de vazut daca "artistii" de aici si altii care colaboreaza inteleg acest lucru, cum ca trebuie selectat material bun, pt aiudonline sau Aiudul Lit si in fond pt ei insisi (o critica buna poate preintampina faptul de a te face de cacao...).Deviza unui forum insa, destul de accesibil majoritatii, nu poate depasi formula "defilam cu ce avem!";-)
arty fact
Membru Expert
Membru Expert

Mesajde ganganga » Mar Apr 22, 2003 1:32 am

Kati aici ai pus degetul pe rana...sau ca sa zic mai elegant...ai vorbit ca una mare! :D
caut un drum intre naivitatea de a iubi totul si nenorocirea de a nu iubi nimic...
ganganga
Membru Junior
Membru Junior

hartie pe online

Mesajde ioan » Vin Apr 25, 2003 8:40 am

Arty, ar trebui sa se inteleaga, in primul rand, ca exista macar o deosebire intre forum si ziar. Ziarul tiparit ramane asa pentru "vecie", acolo nu exista, in dreapta sus, "patratzelul" cu inscriptia "modifica..." Apoi forumul, presupune si discutie "in direct", ziarul, insa, propune sa citesti, sa gandesti, sa astepti editia urmatoare pentru a putea raspunde...aici, pe online, esti in primul rand, un nume de utilizator, dincolo, in ziar, esti, chiar cu un pseudonim, un nume increstat pe coala de hartie. Poate, pentru ca toate actele sunt pe suport de hartie, totul pare mai "oficial"...
ioan
Membru Expert
Membru Expert

Mesajde arty fact » Vin Apr 25, 2003 3:11 pm

Asa e, desi eu intentionam sa dau ce am mai bun si sa selectez ce e mai bun, pt ca forumul sa arate a ziar online.Nu disper insa!
arty fact
Membru Expert
Membru Expert

salut online

Mesajde ioan » Sâm Mai 24, 2003 8:10 am

Aiudul literar online a trezit interes si pentru scriitorii cu radacini aiudene aflati aievea.Ii salutam si le asteptam materialele fie direct aici, fie pe adresa de mail.
i.h.
ioan
Membru Expert
Membru Expert

Mesajde arty fact » Mie Iul 09, 2003 10:02 pm

Ioan, indraznesc sa sugerez sau macar sa intreb daca e posibil sa publici din materialele mele mai consitente ca forma si textura (articole:-) )in "Aiudul Literar", unde din pacate am debutat cu poezie si am continuat in acelasi ton, desi puteam oferi texte mult mai interesante... (de pilda daca nu intra tot in rev "Inter Art", nu e pacat sa se iroseasca?;-)) Asta pt ca ma intrebam :evil: si cata vreme va continua "Aiudul Lit" sa scrie despre aceleasi subiecte (speechuri de la biblioteca si primarie, etc)?
arty fact
Membru Expert
Membru Expert

la atac, prieteni

Mesajde ioan » Joi Iul 10, 2003 7:56 am

Aiudul literar - a fost si, cred, ramane o poarta de intrare in literatura a celor tineri, foarte tineri, mai putin tineri (asta, indiferent daca ei considera, peste ani, gestul debutului regretabil). In foaia asta au scris, fara complexe : Valentin Silvestru, Ion Rotaru, Constantin Cublesan, Mircea Cenusa,Mircea Colosenco, Paula Romanescu, Niculae Gheran,Gavril Istrate, Stancu Ilin, Calistrat Costin, Ion Margineanu, Mircea Stancel etc. Aici au fost prezentate fragmente din lucrarile (in proza/eseu sau poezie) a peste 100 de viitori/prezenti scriitori. Da, asta alaturi de ceea ce ai scos tu arty in evidenta. Insemnarile respective apar sporadic, abia dupa nr. 6 al publicatiei, din motive/dorinte pe care le vom discuta cand vrei tu.
ioan
Membru Expert
Membru Expert

Mesajde arty fact » Joi Iul 10, 2003 11:21 am

Ah, regretele tarzii se pot indrepta doar inspre mine, in cazul in care un spatiu literar imi sta liber la dispozitie. Am pus si eu poeme mai bunicele sau proaste, deh, macar am avut libertate de a le trimite (chiar daca nu discernamant!;-)). Cum e mai bine sa scriem poezia: cu intelectul cel precis sau cu suflet si sentiment? Cateodata nu stiu daca iau peste picior batranul "Aiud Literar" sau vechea mentalitate care indeamna aiudenii (si nu doar!) sa nu fie interesati de ceva pozitiv (chiar daca nu perfect). Mobilitatea ziarului in mainile noastre depinde de noi, caci gratuit e, apare destul de rar (nu ne plictiseste saptamanal!),are doar cateva pagini aerisite (calitate care o recomand tuturor revistelor, pt ca burdusind toata dulceata in gura copilului , il faci sa-si piarda pofta si gustul)...
Ultima oară modificat de arty fact pe Joi Iul 10, 2003 9:44 pm, modificat 1 dată în total.
arty fact
Membru Expert
Membru Expert

Următorul

Înapoi la Artisti aiudeni