left
AiudOnline.ro
judetul alba, românia
  bine ai venit
pagina aiudenilor de pretutindeni
  home Home   contact Contact  

cautare rapida aiudeni
cauta Ai o legătură cu Aiudul? Înscrie-te acum în lista aiudenilor.
fotolix.ro

AiudOnline.ro / forumul aiudenilor de pretutindeni

Arty in "Exil"

Artistii aiudeni isi publica aici lucrarile ... comenteaza-le. Nu trebuie sa fii critic de arta ... doar spune-ti parerea.

Arty in "Exil"

Mesajde arty fact » Vin Mai 07, 2004 8:17 am

Dragii mei, azi este o zi mare :celor care au crezut in mine tin sa le multumesc din suflet pentru sustinere si sa-i anunt ca in aceasta mirifica dimineata de 7 mai 2004 cu mandrie anunt lansarea propriului meu site:

www.exil.ro

... pentru ceilalti imi pare rau ca va dezamagesc! :twisted: De fapt... imi pare bine! :-)

Construirea acestui spatiu a fost motivata de mai multi factori, in final zic eu, toti au avut impact pozitiv, iar acesta era pasul urmator firesc atat pentru Arty Fact, cat si pt Katiusa Cuculescu pentru a reusi sa se dezvolte artistic si nu numai. Site-ul contine articole, grafica, fotografie cu tematica diversa, propusa de catre autoare. Realizarea tehnica a "Exilului" se datoreaza lui Viorel Lucian Gligor (bun si rabdator colaborator, hehe!) Va urez explorare placuta!

Arty. :-)
arty fact
Membru Expert
Membru Expert

Mesajde stefania » Vin Mai 07, 2004 11:42 am

FELICITARI, Arty !

MULT SUCCES!
STEFY
stefania
Membru Senior
Membru Senior

Numarul secund

Mesajde arty fact » Lun Iun 07, 2004 10:28 am

Multumesc mult Stefaniei si altor prieteni care mi-au scris si in privat.

Am ales tot o zi de 7 pentru a lansa si numarul al doilea, de vara :-) al Exilului! (http://www.exil.ro)
Asadar, continutul numarului de iunie suna astfel:

True Romance: Kill Bill
Chipuri fara trasaturi
Autorizat si neautorizat in biografie
Clean (tempera)

Am adaugat si o versiune in limba engleza pentru numarul 1 (deocamdata).

Vizualizare placuta tuturor!
arty fact
Membru Expert
Membru Expert

Mesajde ioan » Vin Iun 25, 2004 10:29 am

Un site care se compune dintr-un univers aparte creat de Arty pentru Katia. Un site cu o grafica atipica, creata parca sa te includa in acest univers alternativ. Un site cu texte inteligente, greu de digerat. Un site pe care vrei, uneori, sa-l citesti. Un site de care vrei, alteori, sa fugi. Un site realizat de o femeie inteligenta si frumoasa. Periculoasa combinatie. Un site realizat pentru o femeie constienta de inteligenta si frumusetea ei.

Iata, un fragment :

"Interviu c-un alter ego:
Arty Fact
...sau intrebarile la care as vrea sa raspund, dar nimeni nu mi le adreseaza.
Reporter aka Cuculescu Katiusa (...)
(...)
"Exil" este experimentul in care autoarea isi confrunta "demonii", creatiile vii, care se desprind din mouse, creion, pensule sau camera foto si-si justifica existenta prin posturi si atitudini pe care Katiusa nu le-ar impartasi neaparat..."
ioan
Membru Expert
Membru Expert

Mesajde arty fact » Sâm Iun 26, 2004 1:42 pm

Hehe, dear John, sper sa nu te fi speriat Bill si intentiile ucigase pt a te pune pe fuga! In rest, eu ajung in primul rand sa vreau sa alerg in directii opuse, caci asa e traiul intr-o colivie, cand intim si placut, cand te face sa te simti captiv. Multumesc de aprecieri, chiar daca pe alocuri sunt exagerate si sper sa continui sa browsezi in "Exil", atata vreme cat apare.
arty fact
Membru Expert
Membru Expert

Mesajde arty fact » Mie Iul 07, 2004 6:24 pm

Iar e ziua aia a lunii... ;-) 7 iulie in ast caz, zi de lansare a urmatorului "Exil".Materialul e mai putin axat pe chestii mortal de serioase, asa ca aveti ocazia sa va simtiti in vacanta daca navigati pe acelasi link (www.exil.ro)

Pentru cei care mai trebuie ispititi iata si niscavai titluri:

Adulmecand iluzii...
FreeVol in Tallinn (poze)
Piciorul meu drept (poem cu tenta de auto-sarcasm)
Carti postale pt nenascuti (tempera)

So, enjoy... :-)
arty fact
Membru Expert
Membru Expert

Mesajde arty fact » Dum Aug 15, 2004 5:06 pm

S-a incheiat si vacanta de vara. Am revenit cu materiale din Romania, astfel incat numarul de august al "Exilului" lejer se poate numi "home issue".

Cuprins:
- Cu ochii straini... (calatorind in Romania)
- Acasa (poem)
- Cea din urma dorinta (fictiune scurta)
- Legenda unui neam (tempera)

Continuturi de Katiusa Cuculescu
Design de Katiusa Cuculescu si Viorel Gligor

Asadar navigare placuta pe http://www.exil.ro !
arty fact
Membru Expert
Membru Expert

Mesajde arty fact » Mie Sep 08, 2004 12:24 am

Am ajuns si la lansarea intaiului numar de toamna al "Exilului":

- Uniti intru lacomie (colaj)
- Ranile se deschid intai
- Itak
- Revers (fictiune scurta)

O editie putin mai dura decat precedentele, predominata insa de imagine si mesaje concise.

www.exil.ro
arty fact
Membru Expert
Membru Expert

Mesajde ioan » Joi Sep 09, 2004 8:40 am

Alungat de copacii brazdati de dare de praf, am citit Arty, am privit Arty si mi s-a facut, asa, un dor nebun...
ioan
Membru Expert
Membru Expert

Mesajde arty fact » Joi Sep 09, 2004 12:04 pm

Nu pot sa nu adaug materiale mai vechi, alaturi de cele fresh, pt ca Arty mai "veche" sau Arty mai noua, tot experientele mele sunt. Acum am constatat ca unor cititori le place o Arty gen "paradise lost", altora una mai prezenta, activa, altora una misterioasa si fictiva. Ma intreb cum va fi Arty sau FreeVol sau Cucul ochelarist peste un an de zile. Imi face tare bine sa construiesc acest cuib numit "Exil", insa presupun ca va veni o vreme cand va trebui sa ma detasez si de aici.

Ioan, mersi de randuri. :-)
arty fact
Membru Expert
Membru Expert

Mesajde arty fact » Joi Oct 07, 2004 10:17 am

Un numar in culori de toamna, Exilul de octombrie prezinta:

- Cultivand tacere...
- Copacul Oglinzilor (colaj)
- Un tanar numit Geniu (fictiune scurta)
- Tigra (tempera)

Dedicat memoriei mamei mele (a carei aniversare ar fi fost azi, 7 oct.2004).

http://www.exil.ro
arty fact
Membru Expert
Membru Expert

Mesajde ioan » Mie Noi 03, 2004 12:38 am

Incitante texte, zidite in ochii de ceara ai imaginilor. Singuratatea nu se citeste, se macina in intestinele textului...
ioan
Membru Expert
Membru Expert

Mesajde arty fact » Mie Noi 03, 2004 9:46 am

Da, pare o problema in textele mele, cand nu exprim in full force tot ceea ce cred/simt si voalez cu termeni generali si impersonali. De data asta insa voiam sa subliniez ca singuratatea nu e resimtita numai de mine, ci e traita abundent si de catre altii din zona.
arty fact
Membru Expert
Membru Expert

Mesajde arty fact » Vin Noi 12, 2004 11:31 pm

Noiembrie 2004: un nou numar, o noua imagine. Mergi pe http://www.exil.ro si vezi:

- Modestia - material reciclabil?
- Amanta de cauciuc (fictiune scurta)
- Draga jurnalule...
- Parazitii (tempera)

:-)
arty fact
Membru Expert
Membru Expert

Mesajde robilix » Sâm Noi 13, 2004 12:45 pm

foarte frumos insa ne-ar bucura sa mai si scrii pe forum nu numai sa iti faci "reclama" la pagina ta, lucru "putin" interzis pe un forum

... dar dat fiind trecutul tau pe acest forum nu a comentat nimeni pana acum

robilix
Designers are meant to be loved, not to be understood.
- Fabien Barral -
robilix
Administrator AiudOnline
Administrator AiudOnline

Mesajde arty fact » Dum Noi 14, 2004 12:31 pm

Robi,
reclama e reciproca. Nu e doar un site parazit si ma doare ca inca se crede asa ceva. Asta inseamna ca si datele de la artisti sunt reclama doar in favoarea artistilor? Acest topic este deja un subiect si aduce vizualizari si e destul de interesant , dupa cum spui si tu. Daca ai remarcat am mai scris la subiectele deja existente, la stiri am comentat. Oricum o fac nu pt ca e "tema acasa". Scriu pt subiectele care ma intereseaza (vezi alegerile americane).Credeam ca am trecut de asta. :-) La fel se poate spune despre reclama indirecta aiudonline pe irc, intelegi... asta pe langa utilizatorii pe care Vio s-a obligat sa-i inscrie pe forum. Chestii de felul asta astept pe privat, oricum si cred ca "Exilul" contribuie mult la "delectarea" concetatenilor nostri si nu numai (vezi Trafic. ro si cota sa) . Reclama ar insemna ceva mai mult decat simplul anunt si discutiile despre Exil. In fond nu apar imagini cu Exilul pe prima pagina Aiudonline. Problema pe care o ridici e de alta natura si daca tii minte asta a alienat in primul rand activitatea lui Arty pe forum. Exilul poate supravietui si fara Aiudonline. Spune-mi insa clar acest lucru si se va intampla. Nu vad insa cat i-ar folosi site-ului tau.
arty fact
Membru Expert
Membru Expert

Mesajde robilix » Dum Noi 14, 2004 11:03 pm

nu am zis ca este un site parazit, nicidecum

ce m-a deranjat putin este ca nu prea mai scrii pe forum, doar iti anunti noutatile de pe site

treaba cu irc este legat de mine si vio si altii cativa, nu inteleg de ce s-a adus in discutie (canalul irc are pagina pe aiudonline). vio nu a obligat pe nimeni sa se inscrie pe forum, eu am oferit o posibilitate in care operatorii irc sa discute despre problemele canalului, lucru de care utilizatorii cu drepturi normale nici nu stiu (normal nici tu nu ar trebui sa stii).

nu ma deranjeaza daca cineva isi anunta pagina personala, e de laudat sa aiba cat mai multi pagina. insa daca luna de luna pe forum vei da anunt DOAR cu noutatile site-ului tau, fara sa mai participi la alte discutii atunci poate o sa ma deranjeze ... fiindca va fi chiar doar reclama pentru site-ul tau (vezi refereri trafic.ro).

felicitari inca o data pentru site
- Fabien Barral -
robilix
Administrator AiudOnline
Administrator AiudOnline

Mesajde arty fact » Lun Noi 15, 2004 10:34 am

Tot ceea ce fac pe Exil puteam sa fac pt Aiudonline, doar ca aici am mai multe posibilitati, pot pune si imagine . In plus nu trebuie sa cer permisiune pt a aduce ceva benefic si interesant online. In calitate de aiudeanca daca voiam reclama iti ceream sa-mi afisezi logo-ul alaturi de paginile de la promo sau asteptam ca "dupa tot ce am insemnat pt forum" (cum ai afirmat si tu mai sus) sa primesc o oferta de a intra in web directoarele Aiudonline. Nu s-a intamplat. E ok. Ma gandesc si la faptul ca nu e reclama la varza de cumparat, ci invitatii la discutie despre o revista de cultura (exact ca "Pagini aiudene" sau "Inter- Art" care aduce un plus de informatie). Cand cineva intra sa citeasca despre "Exil" totodata are in fata o multime de alte subiecte ale forumului pe care poate intra si desi m-ar flata, nu cred ca vizitatorii Aiudonline intra numai pe topicul anuntat de mine. Am gasit forma cea mai buna de a nu-mi face reclama, astfel incat sa se poata discuta si astfel continui sa scriu, exact cum am promis. Sunt activa, repet, dar nu zilnic. Ti-am mentionat deja ca am scris ultimele zile despre alegerile americane, de pilda. Ma nemultumeste ca nu gasesti util ca cineva sa mai scrie totusi pe forum. Nu asta era problema? Asadar, in activitatea mea mai restransa continui sa scriu mai mult si mai bogat decat alti utiilizatori. Pe ceilalti ii intrebi de ce nu mai scriu? Sau numai eu datorez activitate? Eu ma vad destul de constanta si consistenta. Mai sunt participanta si pe alte forumuri internationale si NIMENI nu mi s-a plans ca aduc subiecte in discutie. Sunt responsabila de ceea ce scriu aici si asta este un topic.

Despre canal aiud am adus discutia pt a arata ca si tu existi in alte parti si iti faci reclama indirect. Din cate stiu operatorii aveau o forma de comunicare anterioara prin yahoo. groups. Nu erau dependenti de forum. Nu exista numai avantaje de o parte si nu esti numai tu cel care ofera, iar Vio a pus clar conditia ca operatorii sa-si faca user pe forum.

Cand vorbesti despre ceva inseamna ca ii faci reclama, adica atragi atentia spre ceva si atunci toti ne facem vinovati ca facem reclama (chiar cand aducem vorba de vreme... lunar).Apropos, face si "Exilul" referire la Aiudonline si asta inclusiv pt cititorii internationali, dar nu fac caz si nu cer nimic in schimb. Eu vad ca "Exilul" aduce vizualizari, cate un raspuns si astea fac parte din Aiudonline, deci ajuta la dinamica forumului. Nu ma ajuta numai pe mine. E o chestie RECIPROCA, Robert. Asta e de fapt Aiudonline: un conglomerat de contributii, bucati, tocmai pt ca se refera la aiudeni, nu? Daca te deranjeaza contributiile noastre (intr-o forma sau alta) la dezvoltarea site-ului si a forumului, atunci spune clar, pt ca exista si alternative.

In calitate de administrator ar trebui sa te conformezi regulii impuse de tine de a nu scrie in afara subiectului. Discutiile astea se tin pe privata ( lucru pe care tot tu obisnuiai sa-l sugerezi). As vrea din tot sufletul sa nu mai fiu eu pusa in situatia de a ma lauda sau justifica sau a exhiba. Astept sa observi si tu si altii ceea ce aduc in plus. Astfel ne scutim de a repeta ce facem unii pt altii. Ar trebui sa fie edivent.Nu sunt de vina pt ca nu se mai scrie pe forum. Eu scriu, dar unde si cand imi place.Asadar, ma bucur daca ti-a placut "Exilul" si daca te intereseaza vreun subiect- grafica, text- astept opinii.

Arty
arty fact
Membru Expert
Membru Expert

Mesajde robilix » Lun Noi 15, 2004 4:20 pm

de la lucruri simple am ajuns la texte lungi si fara sens

asa ca o sa inchei aici
- Fabien Barral -
robilix
Administrator AiudOnline
Administrator AiudOnline

Mesajde arty fact » Lun Noi 15, 2004 5:17 pm

Discutia mi se pare si mie fara sens Robi, dar textele lungi nu sunt decat modul meu de a-ti explica amanuntit cat de absurda era discutia initiata nu de mine. Eu imi vad de treaba daca e ok cu tine. Mi-ai spus ca nu procedez corect pt ca lunar anunt noutatile site-lui ca topic pe forum si nu mai scriu altceva. Verifica sa vezi cele mai recente mesaje si materiale ale mele (ex: Intalnirea de 10 ani), cu exceptia anuntarii "Exilului" si vei vedea ca ele exista. Nu mai sunt moderator pt ca scriam prea mult si acum mi se reproseaza ca scriu prea putin si numai unde simt. Ce-mi ramane de facut pentru a te multumi? Pot asadar sa continui sa anunt aici "Exilul" si sa raspund intrebarilor celor care sunt interesati sa dialogheze?Daca nu, atunci spune-mi si ma voi retrage cu intreg calabalacul.

Cand se incepe o discutie trebuie sa se stie de ce se incepe si ca exista posibilitatea ca altii sa-ti chiar raspunda. ;-)
arty fact
Membru Expert
Membru Expert

Următorul

Înapoi la Artisti aiudeni