left
AiudOnline.ro
judetul alba, românia
  bine ai venit
pagina aiudenilor de pretutindeni
  home Home   contact Contact  

cautare rapida aiudeni
cauta Ai o legătură cu Aiudul? Înscrie-te acum în lista aiudenilor.
fotolix.ro

AiudOnline.ro / forumul aiudenilor de pretutindeni

Ce mai citim...ce recitim?

Artistii aiudeni isi publica aici lucrarile ... comenteaza-le. Nu trebuie sa fii critic de arta ... doar spune-ti parerea.

Mesajde arty fact » Sâm Dec 13, 2003 10:45 am

"Orlando"- cartea Virginiei Woolf, considerata una dintre cele mai usoare fictiuni, o biografie imaginara si totusi inspirata de o persoana reala si apropiata scriitoarei ( Vita Sackville), in care pe parcursul a catorva secole, un barbat se transforma in femeie- spre al sau bine ;-). Tonul ironic si plin de umor la adresa nobilimii, eroilor, scriitorilor vremii, societatii si moravurilor rigide si inutile, stilului clasic de a scrie o biografie, toate acestea nu irita numai contemporanii Virginiei W, dar aduc si noutate in dezvoltarea romanului proaspat modern. Nu e de mirare, ca la acea vreme, inca abia iesite din negura victorianismului, manierele, stilul acestei scriitoare nu puteau fi gustate totalmente.
Pt mine, in sfarsit perioada de a cunoaste aceasta cititoare s-a ivit si implinit,
in ideea ca lectura unui alt roman de-al ei ("Mrs. Dalloway") pe timp de facultate, pe la 20 si ceva de ani s-a dovedit inutila pt mine... :-) nu am inteles nimic si nu aveam cum. Ceea ce scrie ea este intr-adevar profund, corect, umor bine gandit, iar usoarele exagerari nu dovedesc decat afectarea iremediabila de catre nevoia de schimbare (ex: feminitatea) si nenumaratele experiente bine interiorizate de-a lungul unor ani dificili.
Ma asteapta pe raft si alte cateva lucrari de referinta, romanele intitulate: "Mrs. Dalloway", "To the Lighthouse", "The Waves". Voi avea un Craciun memorabil! :-)

Casi, voi ati studiat la facultate Virginia Woolf. Sunt sigura. Ti-au placut operele ei si de ce? Ai citit ceva scris de sotul ei, Leonard Woolf?
arty fact
Membru Expert
Membru Expert

Mesajde ganganga » Sâm Dec 13, 2003 8:50 pm

Kati, intalnirea mea cu Virginia Woolf a survenit in anul 3 de fac...ce pot sa spun...nu am citit decat Spre Far...ca asa era pe atunci, citeam in functie de un traseu bine stabilit, pentru a nu ne "pierde" in 'padurea' literaturii.
Da, cu adevarat un roman de atmosfera acesta"To the Lighthouse",cu idoli si adoratorii acestora, cu viata care se transforma in panze de tablou...si finalul, extrem de reusit in care sotul si toti ceilalti mor in drum spre far.
Mai de curand am vazut un film postmodern pe modernul roman"MRs.Dalloway".Se numeste "The Hours"...poate l-ai vazut.Filmul il prezinta pe Leonard ca pe un sot victima/paravan pentru lesbianismul sotiei lui putin tacanite, de altfel...in fond o fire sensibila si care traieste fiecare cuvant pe care il scrie...
ganganga
Membru Junior
Membru Junior

Mesajde arty fact » Dum Dec 14, 2003 3:16 am

Interesul meu a fost brusc starnit de o carte biografica, dar despre partea scriitoriceasca a vietii Virginiei (Lyndall Gordon- "A writer's life"). Intr-adevar, avea nevoie de un sot protector, care sa-i suporte toanele si bolile reale sau inchipuite, pt ca desi era si el scriitor, ea era "geniul" casei. Ciudat este ca a avut si el usoare dezechilibre (deci nu a fost mereu partenerul puternic, rabdator si supus)- iar pe perioada razboiului mondial avea intentii sumbre (dubla sinucidere pt a nu fi capturati de germani... in fond doar el avea origini iudaice)... Safismul Virginiei mi s-a parut mai mult unul intelectual. In plus, ea ramasese marcata de victorianism , cu tot feminismul ei (si cum sa nu fi ramas, cu un tata sever si celebru si el sau un sot care este macar egal...). Lesbianismul era o scapare din universul masculin, la fel cum scapare s-a numit si mutatul ei in Bloomsbury, alaturi de Vanessa, rebela ei sora. George, un frate mai mare (si vitreg parca) era cauza pt care voiau sa evadeze (suspecte abuzuri cu tenta incestuoasa)...

Am auzit de film , insa nu l-am vizionat inca. Sunt sigura ca exagereaza cu picanterii care plac actualmente contemporanilor nostri occidentali, pt care manifestele pro sau anti homosexualitate sunt o mare voga...

Tu mai ai acum timp de lectura? Sau ai alte chestii tot "programate" de citit?
Nu-i asa ca e frustrant sa citesti ceea ce-ti impune altul si atunci cand vrea el?
arty fact
Membru Expert
Membru Expert

Mesajde arty fact » Sâm Dec 20, 2003 5:34 pm

Paulo Coelho- "11 minutes"

Ma aflu la finalul noii carti Paulo Coelho, versiune engleza- "Eleven Minutes". Autorul se pare ca a decis sa se ocupe si de subiecte mai fierbinti (o fi presiunea comerciala? I-o fi spus agentul sa mai scrie si despre altceva decat spirit si religie?). Astfel ajunge sa scrie povestea unei prostituate. Titlul m-a facut sa cred initial ca voi afla tente moraliste- ceva de felul: "11 minute sunt suficiente pt a lua marile decizii din viata noastra". poti spune un "da" sau "nu" si cursul vietii tale se poate schimba total. Ei bine, nu despre asta e vorba (insa interpretarea mea e tot una simpatica!;-)), ci despre 11 minute de placere in timpul actului sexual.
Atat eroina cat si restul personajelor incearca sa poarte conversatii adulte, didactice despre ce inseamna experienta sexului, adevarata sacralitate sau decadere, durere sado-maso revelatoare de limite, dragoste fara conditii, samd. Lipseste o naturalete sau originalitate in abordarea temei, parerea mea. Autorul nu pare obisnuit cu genul asta de text si parca preia pasaje intregi din istorii ale prostitutiei, clisee deja intalnite in romanele erotice de doi lei, fara a le analiza sau a le transforma realmente.Regasim insa aceeasi atitudine relativizanta si generoasa, in care trebuie sa dam si diavolului voie sa se exprime, ce e bun coexistand neaparat cu ce e rau, in care o prostituata se simte ca o femeie care cunoaste, experimenteaza de dragul aventurii si se simte independenta (chiar in situatii umilitoare!)...Hm...
arty fact
Membru Expert
Membru Expert

Mesajde ganganga » Vin Ian 02, 2004 4:08 pm

Am terminat ieri "Rusinea" lui Salman Rushdie...o carte rapitoare, o tesatura superba de povesti...tipul e oriental(n. la Bombay)si asta se vede...si s-a stabilit in Marea Britanie...si asta se vede...
Acum am inceput "Jurnalul unui geniu" de Dali...,iar spuprarealistul...comparat cu postmodernul Rushdie...e la pitici...e drept ca unul e roman, iar celalat jurnal...e o parere subiectiva...ce tine de gust...il pot gusta mai usor pe Rushdie...decat pe teribilistul Dali...de vina o fi si varsta?
caut un drum intre naivitatea de a iubi totul si nenorocirea de a nu iubi nimic...
ganganga
Membru Junior
Membru Junior

Mesajde arty fact » Vin Ian 02, 2004 10:27 pm

Ah, as vrea foarte mult sa citesc renumita carte a lui Rushdie- "Versurile satanice". Aceea ai citit-o? Prin Finlanda nu am vazut sa apara ceva semnat de acest autor.
"Jurnalul lui Dali" e un mare ... partz :oops: , da, nu ma jenez sa scriu asta, pt ca insusi autorul face acolo nerusinat teoria vanturilor :-) si in final nu ramai cu nimic decat cu asta... am citit-o si eu mai demult cartea, tocmai cand aparuse si starnea mare valva in Ro.
Eu ma chinui in prezent sa termin ceea ce nu am reusit pana in fine de 2003 si asta include "Omul grec"... mare plictiseala si multa vorbarie despre o societate complet masculino-misogino- homo, etc. care in ochii urmasilor a ramas o clasica epoca, cu oameni (barbati) de aur , cei mai si cei mai... ei uite, se pare ca nu e tocmai asa. De pilda, democratia pe care se lauda grecii de a o fi instituit primii, o aveau si persii concomitent, so... :roll:
arty fact
Membru Expert
Membru Expert

11 minute

Mesajde Ioana » Lun Ian 05, 2004 12:36 am

hm hm!

uite ca intru si eu ca musca-n lapte. nu m-am putut abtine, cand am vazut ca pomeniti 11minute (cartea a aparut la Humanitas, de ceva vreme)...

"Lipseste o naturalete sau originalitate in abordarea temei, parerea mea. Autorul nu pare obisnuit cu genul asta de text ."

... n-as zice. anumite pasaje din carte m-au dus puternic cu gandul la Veronika... , aparuta anterior.

"Regasim insa aceeasi atitudine relativizanta si generoasa, in care trebuie sa dam si diavolului voie sa se exprime, ce e bun coexistand neaparat cu ce e rau, in care o prostituata se simte ca o femeie care cunoaste, experimenteaza de dragul aventurii si se simte independenta (chiar in situatii umilitoare!)..."

mie tocmai de-asta mi-a placut cartea... pentru ca si prostituata 'ceea este privita nu ca si PROSTITUATA (cu costumatie, rol, replici tipice.. etc), ci ca si femeie. punct. cred in dualitatea naturii umane - aplicabila tuturora in functie de contexte si de gradul de intredeschidere a pleoapelor.

in alta ordine de idei, eu m-am regasit in femeia aceea (oarecum si oarecand).
:lol:
si (pe de-a incercatelea) toate colegele/prietenele pe care le-am intrebat mi-au spus ca si ele s-au recunoscut pe alocuri. (in afara de cineva care n-a reusit sa treaca de forma... ciudatoasa)
si de-asta mi-a placut mie cartea, pentru ca mi s-a parut una dintre cartile pe care le-am simtit croite dupa chipul si asemanarea femeii. poate un pic ("un pic") sablonard...

m-a dezamagit in schimb sfarsitul. trebuia sa se termine in bucatarie. sau, ma rog, pe hol....

ei, acum ca am avut si aceasta placuta experienta de sharing, va salut!
:roll:

ioana
Ioana
Membru Junior
Membru Junior

Mesajde arty fact » Lun Ian 05, 2004 1:12 am

Hehe, tocmai finalul mi-a placut mie! Mi s-a parut ca autorul s-a apropiat mai mult de realitate pe tot parcursul incheierii... toti am vrea sa sfarsim fericiti in bucatarie ;-), insa daca o sfarsim acolo sigur nu suntem zilnic recunoscatori si daca o relatie se incheie abrupt, fara adio ca in Casablanca, fara vreun bilet pe perna macar sau cu afirmatia "ea il saruta... indiferenta la ce se va intampla dupa ce cuvintele 'the End' apar pe ecran"- poate avem ocazia de a accepta si lumea , asa cum este ea uneori : seaca, imprevizibila, lipsita de speranta sau basme.

Ma bucur insa ca a aparut si versiunea romana a cartii. Evident, putem descoperi o multime de lucruri bune in scrierile lui Coelho, insa eu am preferat de data asta sa ma detasez de viziunea general aprobatoare a publicului pt cineva care vinde pe banda best-seller-uri. Ioana, trebuie sa recunosti ca multe din cartile lui PC nu sunt tocmai "the best", iar lumea cumpara pt ca s-a obisnuit... exact cum ai alege sa vizionezi un film cu actori hipercunoscuti in defavoarea unuia complet anonim. Un interviu interesant am citit despre Coelho in "World Literature Today", in care autorul recunoaste ca e apreciat pt "simplitate" (trucuri sigure- zic eu. Cel mai sensibil lucru de facut in ziua de azi daca vrei sa ai succes- scrie despre sex. S-au scris tone? Si ce? Scrie si tu , ca tot tabu a ramas. Asa a facut si Coelho). Cat despre identificari cu personaje in situatii incomode... ce sa zic, cred ca fiecare femeie se simte prostituata macar o data in viata, pt compromisurile pe care le face intr-o lume inca stapanita de barbati. Unfortunately.

Ioana, ce altceva mai citesti? E grozav sa constat ca dialogul Arty-Ganga se extinde. Deocamdata doar Ioan a mai avut o tentativa de a adauga ceva la subiect, un larg subiect, zic eu si a fost necesara "o Ioana" pt a scrie ceva mai mult! ;-) This, I like. :-)
arty fact
Membru Expert
Membru Expert

tot eu, tot 11

Mesajde Ioana » Lun Ian 05, 2004 2:19 am

"insa daca o sfarsim acolo sigur nu suntem zilnic recunoscatori si daca o relatie se incheie abrupt, fara adio ca in Casablanca, fara vreun bilet pe perna macar sau cu afirmatia "ea il saruta... indiferenta la ce se va intampla dupa ce cuvintele 'the End' apar pe ecran"- poate avem ocazia de a accepta si lumea , asa cum este ea uneori : seaca, imprevizibila, lipsita de speranta sau basme."

zau ca-i seaca. si finalul mi se pare sec tocmai pentru ca e cu o sansa de happy end... vreau sa zic... cand ma gandeam si eu ca o sa fie interesant, mai veridic si cum vrei sa-i spui, hop c-apare si EL-ul in scena. again. pe cand ma bucuram ca se termina cartea atipic. finalurile previzibile nu-mi mai plac. tocmai pentru ca nu mi se par veridice.

"Ioana, trebuie sa recunosti ca multe din cartile lui PC nu sunt tocmai "the best", iar lumea cumpara pt ca s-a obisnuit... "
perfect de acord. Veronika... m-a dezamagit profund de tot.

"Cat despre identificari cu personaje in situatii incomode... ce sa zic, cred ca fiecare femeie se simte prostituata macar o data in viata, pt compromisurile pe care le face intr-o lume inca stapanita de barbati. Unfortunately."
eu nu ma refeream nicidecum nici la prostituata 'ceea , nici la situatii incomode. doar la situatii, punct. care ma privesc, caci sunt din viata mea. nu extrapolam in nici un fel. si in aceeasi idee erau si urmatoarele 2-3 randuri despre fete/colegele mele... vorbeam cu toatele despre viata punct.

"o Ioana" nu ma simt.
Ioana, da.
nu se va face primavara pentru ca am intrat si eu in scena. dar o sa mai dau o nara, sa va mai spun ce citesc...

va salut! :idea:
Ioana
Ioana
Membru Junior
Membru Junior

Mesajde arty fact » Lun Ian 05, 2004 11:57 pm

Am talentul de a ma exprima prea alambicat si astfel un compliment poate fi receptat drept ofensa... e grozav ca "o" (si nu oarecare ci una unica) a contribuit la inflacararea discutiei. Aici conteaza fiecare "un" sau "o", pt ca toata aceasta magnifica creatie :lol: (Aiudonline) este rezultatul efortului a cativa oameni... Un Robi e foarte pretios , la fel si o Ganga si o Arty. Daca mai participa si un Ioan si o Ioana atunci chiar vine primavara! :-) Tot respectul pt domniile voastre! :aplauze: Gata cu laudele acum! ;-)

Veronika te-a dezamagit? Hehe, culmea este ca mie mi-a placut cel mai mult. Am cascat din greu la Valkirii si raul Piedra. Ma avant sa cred ca succesul Veronikai (poveste despre o femeie, fiinta si nu inger sau mag alb) l-o fi indemnat pe autor sa scrie din nou pt cei umani. Daca o nebuna a avut parte de apreciere, de ce nu ar avea o prostituata? Totusi, Veronika era tratata mai natural (si nu neaparat veridic!), ceva facea mai comestibil personajul ei decat al prostituatei intelectualizate peste noapte... sau in 11 minute. :twisted:
arty fact
Membru Expert
Membru Expert

tot Coelho

Mesajde Ioana » Mar Ian 06, 2004 12:45 am

ok, :oops: (blush de emotie)

n-am citit nici despre hohotele de la raul Piedra, nici despre Valkirii... ce sa-i faci, sunt o novice ... in schimb, mi-a placut MULT (de genul: zzzzzzzzz ... touche!) Al 5lea munte.

m-a facut sa ma gandesc la timpurile'celea cand eram copila si citeam povesti biblice si incercam sa il prind pe Dumnezeu de un picior, si chiar credeam ca am reusit... frumoase vremuri...

ei, si ii datorez domnului Coelho macar acest scurt - dar vai! atat de inaltator - moment de emotie.

(din ciclul "We love you, Michael!", dar fara isterie)
o unda metafizica de simpatie 4 Domnia sa

si o pupatura pentru voi

Ioana

PS..... stii ca este singurul autor (descoperit pana acum de subsemnata) care areo creatie literara in palmares care sa fi placut tuturor membrilor familiei mele? + restului lumii...
(toti cei numiti mai sus sunt persoane EXTREM de diferite, din tzaspe cercuri...)
yeap, pana si tata si-a scarpinat barba a mirare (cred ca citise Alchimistul atunci...)... bine c-o mai avea! :)
Ioana
Membru Junior
Membru Junior

Mesajde arty fact » Mar Ian 06, 2004 3:26 pm

Intrucat dupa Craciun si Rev urmeaza o stare de dezorientare si depresie, m-am dres ieri cu o ocheada la biblioteca si la Academy shop de carti. Sunt incantata ca nu a trebuit sa dau 15 euro pe biografia lui Peter Sellers (actor cunoscut prin rolurile din "Pink Panther"), pt ca am gasit in biblioteca ceva din '81. Tot de la biblio am luat si ceva despre '50-s interior design... "cand toate se modernizau", citez.
arty fact
Membru Expert
Membru Expert

Mesajde ioan » Mar Ian 06, 2004 4:31 pm

Hop si eu.
Cred ca uneori opera unui (asemenea) scriitor este la fel de "periculoasa" ca si telenovelele sau manelele (ca sa "plutim" in alte doua genuri). A devenit o "moda" si asta datorita unei publicitati fortate (cred eu). Se discuta, mereu, despre originalitatea subiectelor lui P.C., dar aproape deloc despre valoarea literara a scrierilor sale. Poate o fac cititoarele...
ioan
Membru Expert
Membru Expert

Mesajde arty fact » Mar Ian 06, 2004 7:15 pm

Ioan, oare originalitatea nu face parte din valoare? Publicitatea fortata nu e decat stiinta. Te vari meticulos in sufletul cititorilor (asta nu trebuie s-o faca autorul, neaparat!), tii sedinte de marketing, vii cu noi idei de a vinde ceva sau pe cineva, strategii insistente, directe, vulgare, subtile, tot ce vrei! Pana obtii eficienta scontata.Succesul lui PC nu se datoreaza insa necesarmente criticilor sau premiilor oficiale de tot felul. Am citit ca pana si scriitorii tarii sale au fost nemultumiti pt ca a fost admis un asa "tinerel" in ceva mare academie sau uniune scriitoriceasca. Succesul lui cred rezulta din simplitatea cu care scrie despre subiecte la care altii au transpirat mult mai mult. Si omul de rand vrea sa citeasca ceva mai "savant", insa un limbaj prea pretentios sau incalcit il indeparteaza. PC a stiut sa evite cat de cat aceasta trapa. Pe de alta parte, publicarea unui autor in mii de volume, nu mai tine de imposibil. Imi spunea un amic (scriitor) cum la o conferinta s-a confruntat cu alti colegi din Asia parca. Fiecare isi prezenta portofoliul, vorbea despre cate carti a publicat, cate romane a scris, etc si tirajul a cateva sute de volume al amicului meu era de necomparat cu tirajul altuia, care pt ultimul roman scosese cateva mii de exemplare! Spre deosebire de Romania, alte tari au inteles ca a avea editura si a publica orice, in mii de volume e o afacere. Se fac bani grei si pt a publica total anonimi sau lipsiti de talent "autori"... nu trebuie sa fii geniu sau remarcabil pt a publica un poem intr-un volum colectiv. Am participat si eu o data la asa ceva si am dat 60 si dolari pt a cumpara un exemplar cu 1 poem pierdut intre atatea poemase, scrise de te miri cine si cum... A fost o lectie dura, dar acum nu mai repet eroarea. Nu stiu... poate e orgoliu, poate o autoevaluare cu pretentii... in orice caz, cred ca merit sa caut colaborari serioase si de ce nu, pt care sa primesc macar un exemplar din revista , volum unde am scris... poate chiar si o recompensa financiara, in timp. :-) Asta-i lumea in asta perioada.
arty fact
Membru Expert
Membru Expert

despre intelectualism

Mesajde Ioana » Sâm Ian 10, 2004 9:25 pm

arty, asa frumos si clar le-ai zis pe toate, parca le-as fi spus eu.
8)

hai sa va mai dau un exemplu de autor care scrie super simplu, dar care e cool: Slawomir Mrozek. e funny si atat de adevarat!!! recomand calduros Povestirile.

de fiecare data cand se pune problema asta, a celor "luminati" "initiati" etc etc si a "celorlalti" ma gandesc la un prieten de-al meu care spune cu toata sinceritatea: "Io nu mai am rabdare sa citesc baliverne. Io vreau sa citesc chestii concrete. " ... nici n-ai crede ca a terminat o facultate super si ca a citit la viata lui... nu-i de mirare ca s-a saturat.

ce vreau sa spun eu aicea e ca sunt oameni si oameni, naturi diferite, cu dispozitii asemenea, si nu toti au rabdare sau timp sa stea sa buchiseasca o saptamana la Tolstoi sau Dostoievski... so what? daca pot extrage miezul filozofic dintr-o carte de 100 de pagini, bravos natiune, halal sa-ti fie!

cat despre marketing, si eu vreau sa invat tehnici noi ca sa-mi vand traducerile mai scump...

cititi Mrozek daca aveti chef si spuneti-mi cum v-a placut...
(mai am si alti scriitori central-europeni in store)

Ioana
Ioana
Membru Junior
Membru Junior

Mesajde arty fact » Dum Ian 11, 2004 4:25 pm

O sa tin cont de recomandarea ta, Ioana, desi sunt mereu aglomerata de a-i lectura pe clasici si prin urmare iesiti din anonimitate. Suna ciudat, poate autorul este chiar apreciat in zona de unde provine, dar multimea de scriitori contemporani face tot mai dificila o afirmare rapida. Cat mai avem inca pana la a deveni Balzaci? Hoho... :-)
arty fact
Membru Expert
Membru Expert

Mesajde hiperion » Dum Ian 11, 2004 10:13 pm

hop..top si eu
mai ...citesc si ma minunez ce de se mai citeste in aceasta lmue atat de prinsa de vici si de tehnologie
pocesteam intr-o zi cu un grup de adolescenti si incercam sa ii conving ca nu se compara cititul de pe net cu acele romane care intradevar uneori ne pari si noua celor mai LUMINATI ,ne par grrele ,functie de starile de moment ale fiecaruia
Am citit si eu alchimistul lui P COELHO ,l-am citit intr-o singura noapte ,pentru ca asa sunt eu ,cand imi place o carte apoi ma prind in paginile ei si nu mai ies nici daca PLOUA CU CARNATI ,vb lui CARAGIALE
sa ai puterea de a accepta ceea ce nu poate fi schimbat si de a schimba ceea ce itit sta in putere....
hiperion
Membru Junior
Membru Junior

Mesajde ganganga » Mar Ian 13, 2004 9:10 pm

Uite, eu chiar nu l-am citit pe acest tip,Coelho.Poate ca sunt imuna la publicitate, poate mi s-a parut, cum zice si ioan, un fenomen de masa...ca si manelele, si nu am vrut sa ma alatur celor multi,poate din lipsa de timp.Mama mea a citit Alchimistul si Veronika.Atunci, ca sa-i fac o surpriza,am intrat intr-o librarie Humanitas in Cluj, si am cumparat Al 5 lea munte.
Cred ca sunt multi autori pe care nu ii cunoastem,nu stim ca sunt valori, si asta nu pentru ca ne-ar lipsi mijloacele,sau timpul...dar, ce carti ajung sau nu la noi, e dirijat de undeva de mai sus...
Spre exemplu...aici in insula lui John Bull, nu au auzit despre nici un artist roman.(Poate o sa incerc sa le spun de Eminescu :roll: ) In timp ce noi, romanii, putem vorbi cu multe din natiunile europene, de la egal la egal despre istoria, geografia, cultura tarii lor.
E inaltator pentru noi...dar intr-un fel ne si arata statutul.Noi trebuie sa ii inghitim pe altii, nu ei pe noi. :evil:
caut un drum intre naivitatea de a iubi totul si nenorocirea de a nu iubi nimic...
ganganga
Membru Junior
Membru Junior

Mesajde hiperion » Mar Ian 13, 2004 10:06 pm

mda ...sa stii ca aici sunt perfect de acord cu tine ca la nivel cultural suntem superiori multor popoare din Europa, dar nesansa ne-a adus unde suntem
sa ai puterea de a accepta ceea ce nu poate fi schimbat si de a schimba ceea ce itit sta in putere....
hiperion
Membru Junior
Membru Junior

mmmm, eu nu prea cred

Mesajde Ioana » Sâm Ian 17, 2004 8:30 pm

la nivel cultural suntem superiori multor popoare din Europa,

nu sunt de acord cu tine. categoric nu! poate elitele (din Romania sau wherever) sunt superioare maselor din oricare tara (Romania y compris). un exemplu edificator: ieri m-am intors acasa. cu personalul de seara. am nimerit in compartiment cu niste studenti la calculatoare. baieti destepti, nu-i vorba, bursieri la Poli.

am tot povestit noi o gramada (cred ca s-au distrat de numa' de vastele mele cunostinte aprofundate in domeniul informaticii) ...dar dupa o vreme, am ajuns la concluzia ca parca vorbim limbi diferite. (ei se gandeau la toate'cele in sensul lor concret, pe cand pe mine mai tare ma ducea minte la chestii conceptuale, metafizice, etc)... si uite-asa, mi-au spus ca le este greu sa ma inteleaga (cine ma stie, intelege de ce... la torentul de vorbe pe care'l revars eu...)

ce legatura are asta cu topicul? pai are: daca oamenii astia (=studenti = parte din elita) n-au inteles tot ce le-am zis, cesa mai spun de restul oamenilor din trenul acela? si nu pentru ca as fi spus eu cine stie ce ... aiureli... pur si simplu felul meu de a vorbi e mai ciudat (= colorat si in imagini).

ergo, nu cred ca noi, romanii suntem mai cool decat altii, ci pur si simplu ca nu vorbim acelasi limbaj totdeauna (exact ca mine cu baietii 'ceia).

dar nesansa ne-a adus unde suntem
chiar crezi asta, sau era doar o expresie-reflex?

Ioana
Ioana
Membru Junior
Membru Junior

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Artisti aiudeni