left
AiudOnline.ro
judetul alba, românia
  bine ai venit
pagina aiudenilor de pretutindeni
  home Home   contact Contact  

cautare rapida aiudeni
cauta Ai o legătură cu Aiudul? Înscrie-te acum în lista aiudenilor.
fotolix.ro

AiudOnline.ro / forumul aiudenilor de pretutindeni

Intrebari pentru bestii sociale

Artistii aiudeni isi publica aici lucrarile ... comenteaza-le. Nu trebuie sa fii critic de arta ... doar spune-ti parerea.

Intrebari pentru bestii sociale

Mesajde blacklove » Joi Iul 10, 2003 3:05 am

Care e tzinta ce ma vrajeste?
De cat sau de ce e nevoie pentru a scapa de ea?
probabil sunt victima inocenta a cerului fara astri...
De ce arta moare dupa primul sarut?
ca un soc psihic ce tulbura amintirea viselor...
Exista bestii sociale ce injura icoane,
shi fetze de timp care scurg sangele materiei
in tot felul de banalitatzi
Cand o sa-mi nasc dragostea neagra ?
ca pe un prunc al apocalipsei...
Shi cand voi vedea ce nu mai astept de frica,pentru ca n-am curaj profan
Oare pot bestiile sociale sa-mi raspunda la intrebari??
blacklove
Membru Senior
Membru Senior

Mesajde arty fact » Joi Iul 10, 2003 11:54 am

In calitate de "bestie sociala", la fel cu tine, caci toti suntem asa numite animale sociale (vorba filosofilor antici si nu numai!) incerc sa te lamuresc ca e normal sa existe unii mai curajosi, altii mai slabi, unii care au ce darui lumii, dar brusc se pierd pe drum (seamana cu al tau destin, nu;-)?), suntem de toate felurile si culorile, texturi care au nevoie sa se intreteasa in anumite planuri (profesional, religios, afectiv, samd) pt ca altfel nu s-ar descurca, nu ar exista comunicare si nu ar exista omenire, nu?

Arta moare dupa primul sarut in caz ca nu e vorba de un cadru teatral, o piesa. Moare atunci, pt ca fiind realitate tot o sa moara si o sa se imputa candva (dupa un an de fericire, dupa 30, dupa o viata urmata de deces, dupa trecerea unei mode...) Viata nu inseamna numai arta (o fi asa pt cei care nu discern intre real si imaginar). Fiecare revolutionar a injurat o icoana, altfel am fi stagnat si asta nu e posibil, pt ca suntem o foarte motilica si agitata specie. Sa nu uitam, ce e bestie azi, poate foarte usor deveni icoana de maine... ceea ce semnifica o mare probabilitate de a fi contestat(a) la randu-i de ceva mult mai "bestial". Schimbarile sunt bestiale, dar trebuie sa le facem fata, sa le depasim.
arty fact
Membru Expert
Membru Expert

Mesajde blacklove » Joi Iul 10, 2003 8:18 pm

ok.am intzeles.dar faptul ca un om cauta libertatea shi face orice pentru a o gasi sau pt a se apropia cat mai mult de cea absoluta,merita sa fie ignorat shi privit cu dispretz????sau exista riscuri shi in cazul in care esti liber:))
daca as putea evita nemurirea atunci nu as mai trada-o:lol,m-am intins shi la glume
blacklove
Membru Senior
Membru Senior

Mesajde arty fact » Joi Iul 10, 2003 8:31 pm

Nu exista libertate absoluta, dar exista fictiune pe aceasta tema. Sper ca e clara distinctia. Cel putin in viata asta nu cred ca exista nimic absolut,poate dupa ce mor voi constata altfel, insa pana atunci ma abtin sa fac asemenea asertatii, mai ales la inceput de secol 21. Uneori lucrurile par im- posibile, de nerezolvat, iar dupa o perioada pufnim in ras cand ne amintim cat ne-am stresat degeaba pt pierderea unei relatii sau a unui loc de munca sau a unor examene... Singurul lucru care ma sperie este moartea cuiva drag sau o boala incurabila, in rest cam toate sunt pasabile si relative intr-un fel sau altul...
arty fact
Membru Expert
Membru Expert

Mesajde blacklove » Sâm Iul 12, 2003 7:11 pm

dar care e faza :"dupa ce mor poate voi constata altfel" ??mai exista ceva dupa ????
blacklove
Membru Senior
Membru Senior

Mesajde arty fact » Dum Iul 13, 2003 11:57 am

Degeaba intrebi camila cum ar fi sa fie strutz... cand va veni clipa vei sti si e o traire pur unica si individuala.Eu zic insa sa te concentrezi asupra aspectelor pozitive din aceasta viata. Pe cand Italia?
arty fact
Membru Expert
Membru Expert

Mesajde blacklove » Dum Iul 13, 2003 7:58 pm

s-a cam intors roata in ceea ce priveste "nemurirea":))
dar in Italia o sa plec prin septembrie
blacklove
Membru Senior
Membru Senior

Mesajde arty fact » Dum Iul 13, 2003 8:45 pm

Daca te referi la noi interpretari ale vietii, mortii, etc ale societatii mereu se schimba cate ceva, nu neaparat se revine exact la aceleasi opinii, ca in cazul rotii, intoarse in acelasi punct, intr-un cerc inchis si vicios.
arty fact
Membru Expert
Membru Expert

Mesajde sorin anca » Lun Sep 01, 2003 7:40 pm

chestia cu moartea artei dupa primul sarut e-o baliverna nu te supara (din nou pe mine), eu resimt reminiscentele primului sarut (adevarat) ca o cismea de inspiratie (ok, marturisirea: primul sarut adevarat l-am dat obrazului tatalui mort foarte timpuriu), insa nici cel din pricina indragostirii nu-i de lepadat - deci mai gandeste-te la chestia asta. te joci un pic cu esentele tari si fascinat fiind de dânsele le cam incurci borcanele; gustale mai intai cu lingurita; lingurita dupa lingurita, si vezi cum la început esti mângâiat de dulcegarii, dar vai mai apoi, se ridica în tine un fior de greata chiar daca nimic nu s-a schimbat din alcatuirea lor... eu asa zic sa faci, vezi de ti se potriveste cum potcoava pe copita...

al tau sorin :evil: ,

fa-te tinta miscatoare deca vrei sa scapi de mine
sorin anca
Membru Junior
Membru Junior

Mesajde blacklove » Dum Sep 07, 2003 8:24 pm

`nea Sorin eu nu ma feresc de nimeni .pt mine chestia cu arta a fost( e) "joaca de-a artistu" dupa cum se vede din creatziile mele .nu mi-am dat osteneala ca sa pot excela in acest domeniu shi nu cred ca ma mai tenteaza sa gust din aceste esentze (mi se par demodate)chiar o sa lansez o tema pe forum ,asa ca ne mai vedem pe acolo...
blacklove
Membru Senior
Membru Senior

Re: Intrebari pentru bestii sociale

Mesajde blacklove » Dum Iul 06, 2008 10:30 am

oameni buni , naivitatea mea e oarecum de inteles ,dar a voastra nu prea ...adika de ce va pierdeati timpul ,sa-mi dati mie apa la moara? :))) oare ca sa pot scrie acum dupa 5 ani de "munca" aceste randuri ... :bebe: :bye:

Oricum creatia "Dementa timpului 1si 2" , "ma scuza" de orice ! si atunci dar mai ales acum :wink:
Negrul e pur, pentru ca se pateaza foarte greu ..poate niciodata!
blacklove
Membru Senior
Membru Senior

Înapoi la Artisti aiudeni