left
AiudOnline.ro
judetul alba, românia
  bine ai venit
pagina aiudenilor de pretutindeni
  home Home   contact Contact  

cautare rapida aiudeni
cauta Ai o legătură cu Aiudul? Înscrie-te acum în lista aiudenilor.
fotolix.ro

AiudOnline.ro / forumul aiudenilor de pretutindeni

Mai nimic

Artistii aiudeni isi publica aici lucrarile ... comenteaza-le. Nu trebuie sa fii critic de arta ... doar spune-ti parerea.

Mai nimic

Mesajde blacklove » Joi Noi 06, 2003 2:05 am

mai nimic sub soare...
hei ,asta e din alte cantari:)

Totusi un cer fara o dunga violeta
asteapta de la privitori cruci si paine...
Tarziu,pooate voi pleca pe drumul cu flori
Nu ca sa le privesc ci sa le ignor...

Uneori atata viata incape in mai multi oameni,
dar petele de culoare ard pe tampla
si ochiul ce nu mai crede in vraji,
uita sa mai planga cand ar putea sa se bucure...

Dimineata ma uita in pat.
E drept,ca nu are de ce sa ma ia cu ea
si inca o noapte ma plimba pe bolta insorita
departe totusi de minciuni...

Mai nimic ,cantec de iarna
cu foc sau nu in case,
Aiudul asteapta deja zilele de primavara
cand iarna abia ca incepe...
blacklove
Membru Senior
Membru Senior

Mesajde ioan » Joi Noi 06, 2003 8:34 am

Scris, asezat,.. sub discreta forma a unui poem, acest discurs (ne)literar alaturi de "mai nimic" mi-a impus tacut un vers: "Dimineata ma uita in pat".

In rest, "mai nimic sub soare" ?
ioan
Membru Expert
Membru Expert

Mesajde blacklove » Joi Noi 06, 2003 8:39 am

e ,bine ca v-a atras atentia macar atat ...
daca se poate adunati versuri de genul asta din tot ce am scris eu ,da de-or iesi un poem calumea si din mine ... :wink:
blacklove
Membru Senior
Membru Senior

Mesajde arty fact » Joi Noi 06, 2003 1:45 pm

Ciudat, poemul acesta imi place. Si franchetea cu care admitem nihilismul e diferita de alte poeme. Nici macar nu exista disperare, e doar o insiruire a unor constatari pe care fiecare le traim macar o data in viata. Memorabila e mentionarea Aiudului... poate asta te va clasa intre poetii aiudeni ai generatiei noastre ... chiar daca intentia ta nu e aceasta. ;-)
arty fact
Membru Expert
Membru Expert

Mesajde blacklove » Joi Noi 06, 2003 8:21 pm

Vezi arty, se poate sa "incapem" amandoi pe forum ,mai ales daca ne regasim afinitatzile.. :iubire:
blacklove
Membru Senior
Membru Senior

Mesajde arty fact » Joi Noi 06, 2003 11:06 pm

Crezi ca numai afinitatile unesc? :-) Diferenta de opinie si gusturi nu e un lucru negativ, dimpotriva poate sa imbogateasca lumea cu inca o senzatie sau idee. Cat despre optimistii care traiesc primavaratic chiar daca "iarna abia incepe"... sunt cam putini, nu consideri?
arty fact
Membru Expert
Membru Expert

Mesajde blacklove » Lun Noi 10, 2003 8:39 am

Don`t push it.. :twisted:
blacklove
Membru Senior
Membru Senior

Mesajde arty fact » Mar Noi 11, 2003 12:42 am

Nu inteleg. :!: :?:
arty fact
Membru Expert
Membru Expert

Mesajde ioan » Mar Noi 11, 2003 8:32 am

Nu cred ca as fi capabil sa fac o "antologie" din versurile tale. Tu insa prin modul in care iti vei "ucide sentimentele poetice", cu siguranta, da. Stiu, suna ciudat. Cred, insa, ca fiecare prezentare/alungare in spatiul pietii publice raneste poemul. De aceea el trebuie inchis, inainte, intre copertile unei carti. Doar tu, tinere poet, poti sa-i oferi ocrotire. Do it, vorba...
ioan
Membru Expert
Membru Expert

Mesajde blacklove » Mar Noi 11, 2003 9:03 am

Pt,arty:
-inseamna ca eu nu am inteles ce ai vrut sa spui cu:"optimistii care traiesc cam primavaratic","sunt cam putini"...
-daca totusi eu am inteles bine si tu nu, itzi spun ca sunt destui aiudeni care deja asteapta primavara ...crede-ma inca traiesc in Aiud
Pt ,ioan:
-imi sugeratzi sa scot un volum de poezie???:
cu ce bani?? cine are chef sa umble dupa atatea acte?? credti ca merita librariile si bibliotecile un volum, cand totzi cei care sunt interesati pot sa vada pe net ceea ce am scris...???
blacklove
Membru Senior
Membru Senior

Mesajde arty fact » Mie Noi 12, 2003 1:14 am

Merita sa incerci totul, daca crezi in scopul tau si te face fericit.
arty fact
Membru Expert
Membru Expert

Mesajde ioan » Mie Noi 12, 2003 9:27 am

Da sunt cativa tineri care ar merita sa fie "publicati" in volum, printre care, cred eu, si tu. Problema costului tiparirii e o "problema". Poate cineva care citeste, din cand in cand si pe aici, se poate angaja financiar intr-o astfel de intreprindere. Robilix, poate incercam sa facem o editura (pentru inceput virtuala editura aiudonline) in care sa publicam si volume. Apoi sa gasim o modalitate de a-i impulsiona pe cei cu bani si dorinta si sa tiparim volumul (eventual in colectia revistei Inter-art). In acesta problema in discutie provincia literara asteapta si gestul celor de aievea...
ioan
Membru Expert
Membru Expert

Mesajde arty fact » Mie Noi 12, 2003 11:14 am

Nu cred ca pt Blacklove ar fi tocmai o problema (finantarea ma refer) si asta iti poate explica el insusi de ce. Eu o sa recurg asemeni la gestul debutantului care se autofinanteaza, in sensul ca am material, trebuie sa-l "purific" si cred sa-l ilustrez tot eu (doar nu am capiat sa-l las pe mana unei agentii care sa-mi puna niste tzatze pe carti- critica la adresa volumului lui E Curta- "Iubita din vis"- o carte deosebita, din pacate are o coperta nasoala si care vulgarizeaza ceea ce a intentionat sa exprime autorul cu multa fantezie!). Ca autodidact reusesti cel mai bine (le faci tu pe toate) si daca ratezi, macar nu ai pe cine da vina! :-)

Ioan- referitor la spatiul public care raneste poemul- stii ce spunea Oscar Wilde? Criticul e singurul (cu exceptia autorului) care reda viata operelor si le actualizeaza prin comentariile sale.Sau altcineva (pe Galateea lui Sorin) observa minunat cum ca publicul inseamna adevaratul "acasa" pt artist, unde lucrarile lui primesc raspuns si sens,iar Blacklove nu e un novice in d-ale postatului, caci el trimite si la poezie.ro o gramada de versuri, iar comentariile sunt mult mai "fara manusi" decat aici. Important e sa le foloseasca la ceva, atat observatiile caustice cat si pe cele admirative. :-)
arty fact
Membru Expert
Membru Expert

Mesajde blacklove » Vin Noi 14, 2003 5:13 am

ok,multumesc in primul rand pentru incurajari.
o sa discut martzi la intalnirea de la barul "rockarilor" cu domnul Hadarig despre publicarea unui volum..
blacklove
Membru Senior
Membru Senior

Mesajde ioan » Sâm Noi 15, 2003 8:55 am

Sigur, se vor edita lucrari pe cheltuiala proprie, mai ales cand vrei o carte "obiect cultural", care sa aiba o anume prezentare grafica, o anume calitate a hartiei etc.
Revin, insa, la "ideea" initiala : Cred ca persoanele care pot ajuta financiar la tiparirea/editarea unei carti nu trebuie sa fie (neaparat) cele bogate, ci cele care vor sa contribuie la definirea culturala a unui oras.Bogatia sta si in putera sufletului de a face ceva (si) pentru cel de langa tine. Am putea incepe (ideea nu e noua) o serie : "Scriitorii orasului Aiud", iar cei care dau un leu pentru acest lucru pot contacta fundatia inter-art prin aiudonline. Comunitatea din care fac eu parte este cea mai importanta pentru mine, pentru ca ea ma reprezinta. Aiudul si aiudenii reprezinta comunitatea mea fizica si de suflet si de aici "nevoia" de a face ceva pentru ei realizand astfel ceva pentru mine. Cel care da leul nu face, in opinia mea, un gest de caritate ci se obliga/implica fizic si moral in definirea culturala si spirituala a comunitatii in care s-a nascut, unde a nascocit nazdravaniile copilariei, unde a atins prima data mana iubitei/iubitului, unde sunt cei pe care ii iubeste sau nu, unde este intotdeauna "acasa" , chiar daca se afla pe strada, in parc, langa zidul cetatii - Aiudul ramane casa noastra de suflet.
Apoi, de la acest mic obiect cultural - cartea, ideea de a te implica in aceasta definire culturala si morala a orasului tau poate continua : un Aiud curat si sanatos, un Aiud vechi si istoric, un Aiud nou si definit arhitectural, un Aiud al bunicilor tai, al parintilor tai, al familiei tale, al copiilor tai, ...
ioan
Membru Expert
Membru Expert

Mesajde arty fact » Dum Noi 16, 2003 12:24 am

Ah, frumos spus Ioan! O sa particip si eu cand ajung acasa, de dragul acestor lucruri pe care le-ai spus atat de inimos... chiar daca comunitatea e formata din cateva suflete in esenta ! :inimioare:
arty fact
Membru Expert
Membru Expert

Re: Mai nimic

Mesajde blacklove » Dum Iul 06, 2008 10:59 am

poate imi explica si mie cineva de ce persoanele care acu` 5,6,7,8 ani ma desconsiderau spunandu-mi "poetul pierde vara",acum ma "desconsidera" si mai mult "laudadu-ma"(comunistii dreaq), pt ca sunt coautor la volumul "Cuvinte zidite in tacere", care multumita celor implicati in editarea lui,e acum in mai multe biblioteci.

Felicitari Ioan Hadarig ,Inter - Art , Aiudonline si Centrul cultural "Liviu Rebreanu"

PS: In ce mod ciudat istoria isi alege eroii :)) :wink:
Negrul e pur, pentru ca se pateaza foarte greu ..poate niciodata!
blacklove
Membru Senior
Membru Senior

Înapoi la Artisti aiudeni