left
AiudOnline.ro
judetul alba, românia
  bine ai venit
pagina aiudenilor de pretutindeni
  home Home   contact Contact  

cautare rapida aiudeni
cauta Ai o legătură cu Aiudul? Înscrie-te acum în lista aiudenilor.
fotolix.ro

AiudOnline.ro / forumul aiudenilor de pretutindeni

Octave

Artistii aiudeni isi publica aici lucrarile ... comenteaza-le. Nu trebuie sa fii critic de arta ... doar spune-ti parerea.

Octave

Mesajde blacklove » Joi Dec 04, 2003 1:44 am

Aceste poeme /versuri au fost create in stil bumerang de Maftei Alexandra, Ranca Liviu, Casandra Ioan si Florea Oliviu .
:
1
Itzi citesc in ochi dorinta.
Muta, se apropie de fortza.
Si vreau sa-nteleg ce simt, ce aud ,

rosul si-albastrul se zbat sub pavaza cristalina,
si-o mare de sange pe inima aproape stinsa,
se-nghite-n liniste si plange...

Nelinistea care te bate,invie,fierbe,
te provoaca sa supravietzuiesti cu o speranta amaruie...

Au scris in ordine cate un vers :Alexandra ,Oliviu,Liviu si Casandra;
3 versuri, printre care: primul si ultimul, sunt scrise de Alexandra

2
Crater de suflet zbierat pe val,
mare adanca ,ne cuprinzi ,ne ineci
inainte de a atinge meduza stelara,
inaintand c-un pas minuscul spre etern...

Sculptat in orizont,e atins de vraja...
Abis necuprins si totusi atins
in invalmaseala materiei,
te duci nicaieri,sa asteptzi totul,sa vi inapoi...(?)

Au scris in ordine cate un vers :Oliviu,Liviu,Casandra si Alexandra;
3 versuri,printre care: primul si ultimul sunt scrise de Oliviu

3
Chip inghetzat,imobil ,sarcastic;
Suflet turbat ,neclintit ,poetic
asezat pe cerc de foc,
ne arde,doare,se stinge si moare

in sprijinul necredinciosilor,
sperand:
a viatza de flori negre si cenusa de valuri
cuantificandu-se in cercuri/(ceruri)...

Au scris in ordine cate un vers :Casandra,Alexandra,Oliviu si Liviu;
3 versuri ,printre care: primul si ultimul sunt scrise de Casandra

4
Ceata-mi umbreste pasii,
deschizandu-ma spre taramul amintirii
intalnind chipul vesnic al iubirii,
stors de ganduri,fantasme si placere...
O viata trecuta,dulce amagire,clipa fugara
ma inmoaie toate - pana curg,
in toamna de atunci ,in viata cu gand
trecand mai departe spre nemurire...

Au scris in ordine cate un vers :Liviu,Casandra,Alexandra si Oliviu;
3 versuri,printre care: primul si ultimul sunt scrise de Liviu

In continuare urmeaza 4 poeme ce contzin versurile, pe care fiecare le-a folosit in cele patru octave de mai sus.
:
Versurile Alexandrei Maftei

Si itzi citesc in ochi dorinta,
intalnind chipul vesnic al iubirii
in toamna de-atunci,in viata cu gand,
inaintand cu-n pas minuscul spre etern...

Suflet turbat,neclintit,poetic
sperand,
ce-ncerci sa supravietzuiesti, cu o sperantza amaruie
si-o mare de sange pe inima aproape stinsa....

Versurile Casandrei Ioan

Cuantificandu-se in cercuri
rosul si albastrul se zbat sub pavaza cristalina
inainte de a atinge meduza stelara.
Chip inghetzat, imobil ,sarcastic
deschide-ma spre taramul amintirii...

Ma inmoaie toate pana curg
in invalmaseala materiei..

Versurile scrise de Ranca Liviu

Ceatza-mi umbreste pasii.
O viata trecuta,e dulce amagire,clipa fugara
trecand mai departe spre nemurire...
Mare adanca ne cuprinzi, ne ineci.
Abis necuprins si totusi atins
vreau sa-ntelegi ce simt, ce aud
neliniste care te bate,invie si fierbe
ne arde, doare, se stinge si moare...

Versurile scrise de Florea Oliviu

Crater de suflet zbierat pe val,
sculptat in orizont atins de vraja
te duci nicaieri,sa asteptzi totul,(?)
sa vi inapoi...(?)

Mut se apropie de fortza,
se-nghite-n liniste si plange.
Asezat pe cercul de foc
a vietzii de flori negre si cenusa de valuri
se stoarce de ganduri,
fantasme si placere...
blacklove
Membru Senior
Membru Senior

Mesajde ioan » Sâm Dec 06, 2003 11:03 am

Experimentul aruncat, asa, bumerang ratacitor prin lumea literara, se pare ca i-a "atins" pe multi, din moment ce toti citesc si nimeni nu mai scrie, sau invers.
Iata "versurile" care m-au lovit dureros, in parte, in "mandria" mea poetica si pentru care experimentul merita se existe:

"si-o mare de sange pe inima aproape stinsa,
se-nghite-n liniste si plange..."

"3
Chip inghetzat,imobil ,sarcastic;
Suflet turbat ,neclintit ,poetic
asezat pe cerc de foc,
ne arde,doare,se stinge si moare

in sprijinul necredinciosilor,
sperand:
a viatza de flori negre si cenusa de valuri
cuantificandu-se in cercuri/(ceruri)..."
ioan
Membru Expert
Membru Expert

Mesajde arty fact » Sâm Dec 06, 2003 9:13 pm

Am participat si eu la asemenea experimente, insa sincer prefer sa citesc versurile fiecaruia separat prezentate, pt mai multa coerenta ce se degaja si o mai usoara intelegere. Bumerangul nu mi se pare un termen eficient aici... in plus, imi vine sa-l compar cu o expoztie de grup, in care fiecare arunca cate o lucrare, mai buna, mai putin buna, dar tot e bine c-o arunca, pt ca uite asa creste portofoliul... intelegeti ce vreau sa spun? Superficiu- experimentul superficiu suna mai bine in acest caz. Unele incercari pot reusi (de pilda cand doi sau trei co-autori sunt ca valurile unui rau, cam de aceeasi marime, curg impreuna si se cunosc si se potrivesc pt a da un flux unitar).

Versuri care mi-au placut si din care as compune o separata poezie:

Chip inghetat, imobil, sarcastic (desi un chip sarcastic mi se pare foarte activ si expresiv, nu fix aidoma unei masti!)
Deschide-ma spre taramul amintirii
Inaintand c-un pas minuscul spre etern...

Hm... nici macar o strofa, nu stiu... :roll:
arty fact
Membru Expert
Membru Expert

Mesajde blacklove » Sâm Dec 06, 2003 9:19 pm

....mdea...
blacklove
Membru Senior
Membru Senior

Mesajde arty fact » Sâm Dec 06, 2003 9:38 pm

Adica? Vezi ca Robi va sterge acest ultim mesaj al tau daca nu emiti o idee... :-) Nici eu nu prea vad rostul unui "mdea" decat daca il explici mai pe larg. :-)
arty fact
Membru Expert
Membru Expert

Mesajde hiperion » Sâm Dec 06, 2003 10:37 pm

mie personal mi se pare interesanta aceasta idee a bumerangului
desi literar cam greu ii gasest sens acestui cuvant ....
dar totusi e bine ca cineva in aiudul asta incearca nu ????
recunosc ca nu sunt versuri demne de pus in rama dar totusi mie mi se par niste INCERCARI
si cred ca merita toata admiratia noastra chiar daca pe UNII ii zgandare sau ALTORA le cam sar in ochi :):):)

eu zic ca se poate merge mai departe
FERICE DE CEI CARE INCEARCA .....
sa ai puterea de a accepta ceea ce nu poate fi schimbat si de a schimba ceea ce itit sta in putere....
hiperion
Membru Junior
Membru Junior

Mesajde blacklove » Dum Dec 07, 2003 7:46 am

Daca tzi se pare interesant hiperion ,potzi si u sa participi Martea la cafeneau literara de la barul Hunting ora 17:00 si Miercuri la Casa de cultura Aiud ora 18:00
Deci eu cred, ca viata culturala in Aiud e cat de cat (si spun cat de cat din cauza ca nu sunt multi oameni interesatzi de asa ceva ,ca daca ar fi ,iarasi cred ,ca (virgula),Casa de cultura ar avea ce sa ofere,(poate Casa de cultura asteapta si propuneri)... si nu numai ea..
Mai exista si Inter -Art-ul ,biblioteca oraseneasca si nu in ultimul rand acest site .
Modalitatzi sunt ,mai trebuie (mai multzi) oameni interesatzi,chiar, si niste bani ,nu ar strica,dar daca pomenim de bani poate lumea o sa zica: ,(cu mine cel de acu ceva timp, in frunte)ca fara bani cultura nu exista/nu are rost...dar asta e alta poveste ...

PS: cei la care le-am facut reclama ,ar putea sa-mi faca cinste ... :lol:
glumesc binenteles..
blacklove
Membru Senior
Membru Senior

Mesajde blacklove » Dum Dec 07, 2003 7:56 am

HIPERION!!!!!!! sper ca u nu esti defapt, Ranca Liviu ,ca atunci prima parte din mesajul de mai sus e inutila ,si plus de asta e cam "sod" ca u sa lauzi ceva la care ai participat.. :roll: :lol:

PS :am mai postat acest mesaj pt ca la profilul lui hiperion nu sunt prea multe amanunte despre cine e in spatele acestui pseudonim (nici macar numele )
blacklove
Membru Senior
Membru Senior

Mesajde arty fact » Dum Dec 07, 2003 12:18 pm

Blacklove, nu e prima oara cand te contrazici ("arta nu are sens si e repetitie"- citez, dar pana la urma tot o faci si o faci cu drag, :-)) , insa UNII s-au obisnuit... Hiperion e nou pe aici si poate nu sesizeaza ca pe UNII ii zagandare foamea din Somalia si sinuciderile musulmane mai mult decat niste versuri si experimente pe care le-au facut si ei acum un milion de ani in urma, cand se simteau si ei tineri si nelinistiti. ;-) Normal ca orice incercare e buna si tinerii sunt datori macar cu atat daca vor sa devina viitori stalpi ai culturii aiudene.
Pt mine suna cunoscut acest gen de experiment, pt ca si eu am scris in colaborare cu altii lungi poeme colective si in mare parte boring si incoerente. Cand ai deja putin exercitiu in d-ale scrisului (macar cateva teancuri de "incercari" , din diversi ani) si ai teoretizat acum mai 10 ani importanta sau lipsa ei in a scrie "5 poeme in 5 minute" (nume alternativ si mai sincer pt "bumerang" :-)))... ei bine, reiau, astepti ceva mai mult, de la tine insati macar.
Cat despre incercarea altora, repet- mult succes! La fel as spune si bebelasilor in fasa care lupta din greu sa umble cativa pasi pe propriile picioare. E un inceput bun. Pe Casi insa o vad ca pe doamna educatoare acolo :inimioare: , caci ea nu mai e un copil la primii pasi poetici.
arty fact
Membru Expert
Membru Expert

Raspuns de genul :"Eterna si fascinanta Romanie"de

Mesajde blacklove » Dum Dec 07, 2003 6:02 pm

Nu pot sa remarc in primul rand eleganta si subtila discriminare :"Casi e educatoare pe acolo" .

dar in fine, asta e stilul tau incisv si delicat tododata ,de atzi linge ranile tineretzii pierdute..

am mai auzit reclamatzii de genu asta si de la altzii ,sa nu crezi ca doar pe mine ma deranjezi cu raspunsuri de genu asta..Si la alte subiecte unii nu tzi-au mai raspuns pt ca u, ca acum, afirmai ceva de genul:"e, si eu am facut cand eram mai tanara" etc.
Dar apreciez totodata incurajarile si faptul ca impui o selectzie .Astfel ceea ce e valoros, trebuie sa fie remarcat/scos in evidenta.

Acuma legat de faptul ca ma contrazic ,e, nu prea cred,;
Adica daca omul odata cu inaintarea in varsta isi schimba anumite opinii,inseamna ca se contrazice??..nu stiu... chiar nu am ce sa raspund la "replica " asta ..sau poate sugerezi sa ramanem totzi copii sa ne jucam meru .. :bebe:

Mai fac inca o data o lamurire cu privire la relatzia mea cu arta poate cea mai evidenta de pana acum:Pt mine prioritatziile in viata sunt repartizate in procente in felul urmator :30% libertate ,30% fetele,35% motocicletele,5%arta,,bineteles ca iarna procentajul se schimba putzin in sensul ca pe frig nu ma ocup de motocicleta,arta bucurandu-se atunci de 10%
So ...fa si u un calcul si vezi cat la suta ar "ocupa" arta daca as fi un artist clasic ca Sorin Tache din Alba Iulia (laureat nobel se lauda el) care a recunoscut in fata mea ca pt el arta ocupa % in viata lui....desi e inutil sa mai calculezi...

PS:faca acuma urmatoarea remarca ,ca poate "peste" ceva timp iara vii si spui ca ma contrazic...binenteles ca procenetele pot suferii modificari (majore chiar) odata cu trecerea timpului..
blacklove
Membru Senior
Membru Senior

Mesajde hiperion » Dum Dec 07, 2003 8:07 pm

nu stiu daca este chiar asa de sod ceea ce am zis legat de OCTAVE .....
dar am laudat incercarea ,si asta nu avea legatura cu implicarea sau neimplicarea mea ...
sa ai puterea de a accepta ceea ce nu poate fi schimbat si de a schimba ceea ce itit sta in putere....
hiperion
Membru Junior
Membru Junior

Mesajde blacklove » Dum Dec 07, 2003 8:18 pm

hiperion ,eu am spus ca ar fi "sod" sa lauzi "octavele",daca esti Ranca Liviu.
Daca nu esti ,eu n-am nimik imoptriva ,poti sa ne lauzi... :wink:
Invitatzia ramane valabila,iar daca vrei detalii ,ma gasesti online pe yahoomesenger cu nickul blacklove662002
blacklove
Membru Senior
Membru Senior

Mesajde arty fact » Mar Dec 09, 2003 2:07 am

Ti se pare ca tonul meu deplange tineretea pierduta sau braveaza prin experienta acumulata concomitent cu inaintarea in varsta? Daca remarcai si la alte discutii, imi declaram mereu mandra varsta :27 ani; devin grei intr-adevar fizic vorbind, dar ca volum de cunoastere si intelegere pot afirma ca reprezinta o evolutie.Nu-mi doresc ignoranta tineretii pt intelepciunea vioaie de acum. Din nou reusesti sa atingi laturi care nu au a face cu discutia noastra- inceputuri si experimente. Asta e ratiunea pt care ramai "tanar" draga Blacklove si crede-ma nu e un compliment. :twisted:
arty fact
Membru Expert
Membru Expert

Goodbye cruel world...

Mesajde blacklove » Mar Dec 09, 2003 3:06 am

GATA PANA AICI!!!!!!!!!!!!!!!
Eu de azi inainte nu mai postezi nici un raspuns pe forum acolo unde apari u sau anophelus ,ca voi suntetzi ca pisica: tot timpul cadetzi in picioare din pomul sau acoperisul pe care v-atzi urcat, pt ca eu cainele, v-am fugarit...

Nu sunt primul care "demisioneaza" din cauza ta ,mai cunosc si pe altzii...
Pt . chestii dinastea :argue: nu are rost ,ca se ajunge vad ca la :argument: si :hammer: si pe unii ii plictisim poate...

Asa incet ramai u cea mai desteapta si la artisti cel putzin, o sa ajungi poate, sa vorbesti de una singura...(no ofens)

Nu are rost sa mai discutam ,pt ca o sa trebuiasca sa dam exemple din vietzile noastre private, pt a demonstra ca avem dreptate ,si nu ne convine la nici unul...

Nu sunt las! dar asa sa tot povestim,cautand nod in papura de fiecare data ,zau ca nu are rost.
Adio.......................................................
blacklove
Membru Senior
Membru Senior

Mesajde arty fact » Mar Dec 09, 2003 6:29 pm

Nu inteleg de ce te deranjeaza capacitatea mea sau a altora de a argumenta serios sau mai glumetz la ceea ce se scrie aici. De ce te deranjeaza cand ti se arata ca faci erori (din cele mai simple)? As putea s-o fac eu sau altii, insa eu sunt persona non grata, din cate vad. Nu sunt cea mai desteapta, dar am simtul dialogului putin divers de ceea ce astepti tu, iar cand e vorba ca ma ataci personal (altfel e mai greu, pt ca iti trebuie exercitiu si o oarecare cultura) am dreptul sa ma justific sau sa raspund. Numai bine si multumesc pt atentia acordata pana acum. Tin sa te anunt ca atata vreme cat sunt membru al acestui forum ma voi implica in orice discutie gasesc ca am de adaugat ceva, iar daca asta te irita, pe tine sau pe altcineva poate propuneti un poll despre utilitatea unor persoane de pe aici sau despre modalitatile de a sfarsi cat mai nasol niste teme neutre (caci nu atat subiectul deranjeaza ci faptul ca unii subiecti mai si raspund... deh, ce e asta - forum? :shock: )

In privinta remarcii despre Casi, nu voiam decat a sublinia maturitatea ei poetica. Sper sa merite pt ea sa "faca pe educatoarea" , in sensul ca e o treaba grea, iar elevii in genere nabadaiosi (mai ales cei care nu-si dau seama de diferenta superioara (discriminare - ii zic ei) de experienta, cultura, samd. Sunt curioasa cum ar fi reactionat ea, la asa izbucniri (de care am eu parte din cauza unora care nu suporta observatii!). Cat despre dreptate, vom lasa timpul s-o arate.
Ultima oară modificat de arty fact pe Mie Dec 10, 2003 9:41 pm, modificat 1 dată în total.
arty fact
Membru Expert
Membru Expert

Mesajde ganganga » Joi Dec 11, 2003 4:31 pm

Mai, mai ce de discutii co-laterale, co-pasionale, com-pasionale...
Multumiri tuturor celor care sunt alaturi de mine: cu cuvantul, cu fapta sau cu gandul...voi avea nevoie de toti: in momentele de restriste care simt ca o sa ma pasca in indepartata Irlanda de Nord...Asa ca, keep in touch! :o
caut un drum intre naivitatea de a iubi totul si nenorocirea de a nu iubi nimic...
ganganga
Membru Junior
Membru Junior

...raspuns???

Mesajde hiperion » Joi Dec 11, 2003 9:51 pm

.... se pare ca in ultima vreme a-ti cam ajuns sa va acuzati unul pe altul
si nu cred ca este tocamai la subiect ...
cat despre arfti fact si a ei cultura ajunsa la un inalt nivel nu pot eu sa comentez acest lucru pentru ca toti avem un anumit nivel de inteligenta ,dar zic eu ca trebuie sa invatam sa acceptam provocarile si sa le raspundem asa cum se cuvine ,fara a jigni si fara a acuza .SI CEL MAI IMPORTANT ZIC EU CA TREBUIE SA INVATAM SA NU-I MAI JUDECAM ASA DE USOR PE CAI DE LINGA NOI
Iti doresc sa iti pastrezi acea perte de inima buna pe care o aveai aici ,sa nu lasi ca gheturile vesnice,langa care ai ales [sau asa a fost sa fie] sa traiesti sa nu puna stapanire si pe restul inimii tale
hiperion
Membru Junior
Membru Junior

Mesajde arty fact » Vin Dec 12, 2003 1:05 am

De ce un comentariu sincer este vazut drept rautate? Despre insulte, daca citesti mai atent dialogul nostru, Hiperion vei remarca cine este de fapt insultata si cat de nobil reactioneaza intr-o situatie care a fost gresit interpretata si transformata in dramatice declaratii de adio. Zau, nu poate omul sa spuna o parere? Sau macar sa-si justifice raspunsul? Tacerea e pt miei, parca asa suna si titlul unui film si mieii pana la urma sfarsesc mancati. Eu cred in spiritul darz, chiar daca glacial.
arty fact
Membru Expert
Membru Expert

stimata d-ra...

Mesajde hiperion » Vin Dec 12, 2003 11:21 pm

in acest ultim mesaj al tau ma acuzi ca sunt partinitor si ca tin cu parte masculina
ei bine sa sti ca nu sunt asa
am observat si eu ce si cum e cu aclele declaratii dar nu te-au acuzat direct de nimic ,asa ca .....sau poate ca am facut-o???
daca da imi cer scuze pentru ca nu a fost cu intentie crede-ma
si nici nu ti-am pus la indoiala cultura ta pentru ca si eu am o varsta si stiu ce inseamna sa gandesti la acea varsta \
deci eu iti doresc numai bine si multa cadlura si in suflet si la trup pentru ca eu cred ca este nevoie acolo
stiu ca iti place sa fi mai glaciara ...:))
hiperion
Membru Junior
Membru Junior

Mesajde arty fact » Vin Dec 12, 2003 11:53 pm

Hiperion, incerc a ma face inteleasa. Prin cele peste 1000 si de mesaje credeam ca lumea care nu ma cunoaste va avea o idee despre ceea ce sunt si la ce aspir. Culmea este ca acei care ma stiu de mai multa vreme si nu numai prin modalitatea unui forum au esuat lamentabil a remarca sensul stilului meu de a prezenta lucrurile.Eu multumesc pt orice observatie care imbogateste mintea noastra cu o scanteie, fie ca e o ironie fina, fie ca e o declaratie avantata, fie un crez manifestat molcom, dar solid...asta referitor la subiectele in discutie. Asta este interesul meu aici. Cata vreme voi gasi ceva incitant de comentat o fac, insa eu nu sunt acel critic profesionist, in sensul ca e si platit pt a scrie doar splendide recenzii despre poeme si carti si filme si muzica si etc. :-) Am asadar avantajul de a putea scrie sincer ce cred despre lucrari, fara a cadea in extrema "judecatii" dure a altora si a muncii lor. Un critic trebuie sa vada esente, iar acestea sunt nu doar lucruri bune si frumoase, ci si imperfectiuni, inestetisme, repetitii monotone, samd.
Hiperion, astept si alte comentarii la alte subiecte. Dupa cum spuneam, experienta cuiva care a trait mai mult trebuie respectata si ascultata. Eu sunt disponibila a o face. Sunt curioasa cum vede lumea cineva care a trait poate mai mult decat mine. Cat despre tinerete, am fost si eu tanara si mi-a ajuns. ;-) Ii las cu placere pe altii sa experimenteze ce vor. Candva vor ajunge la concluzii asemanatoare, cum ca nimic nu e asa de nou sub soare precum au crezut cand nu aveau stiinta .
arty fact
Membru Expert
Membru Expert

Următorul

Înapoi la Artisti aiudeni