left
AiudOnline.ro
judetul alba, românia
  bine ai venit
pagina aiudenilor de pretutindeni
  home Home   contact Contact  

cautare rapida aiudeni
cauta Ai o legătură cu Aiudul? Înscrie-te acum în lista aiudenilor.
fotolix.ro

AiudOnline.ro / forumul aiudenilor de pretutindeni

Un poem de Iacob Buta

Artistii aiudeni isi publica aici lucrarile ... comenteaza-le. Nu trebuie sa fii critic de arta ... doar spune-ti parerea.

Un poem de Iacob Buta

Mesajde ioan » Vin Mar 12, 2004 9:07 am

Un poem de Iacob Buta

Iată
(Anei Blandiana)

Iată,
fecioara şi-a aşezat
la picioarele noastre
cuvintele.

Iată,
lebăda şi-a strigat cântecul
şi nimeni nu sare
să-i întind-o aripă.

În jur,
puritatea
ce trist înfloreşte
în zâmbet.

(antologia: "Cuvinte zidite in tacere")

De ieri, cuvintele prietenului si profesorului nostru, Iacob Buta, se citesc in tacere...
ioan
Membru Expert
Membru Expert

Pacat...

Mesajde claudiu » Vin Mar 12, 2004 6:48 pm

Am aflat de vestea "neagra"...
Prima data nu mi-a venit sa cred ... taica' meu zicea ca mint ,dupa ce i-am povestit, pentru ca se intalnise cu prof. Buta Iacob cu 1 zi inainte de tragicul eveniment.
Moartea nu bate la usa ... , din pacate :cry: ca altfel cine i-ar mai deschide ?
"The only thing that ever really frightened me during the war was the U-BOAT peril" -Sir W.Churchill
claudiu
Membru Expert
Membru Expert

Mesajde kinsey » Vin Mar 12, 2004 10:31 pm

Buta Iacob.. ce om mare, ce inima mare..

Nu l-am cunoscut personal, ca nu mi-a fost profesor.. stiu insa multe despre el de la elevi de-ai lui. Il admirau, il iubeau ca pe un tata si el la randul lor ii iubea ca pe copiii sai.. A fost un om plin de viata, mereu corect, admirat de toti pentru energia, puterea lui de creatie, spiritul de sacrificiu, altruismul si nu in ultimul rand devotamentul pentru munca sa ..

Nu doar cei apropiati au pierdut ceva odata cu trecerea domnului Buta in vesnicie.. toti am pierdut; dar ceea ce ne-a daruit in viata lui nu va putea fi sters niciodata din inimile si mintile noastre.

Odihneasca-se in pace.
kinsey
Membru Junior
Membru Junior

Mesajde ioan » Dum Mar 14, 2004 8:30 pm

FIŞĂ DE DICTIONAR
IACOB BUTA, profesor, publicist, om de cultura

S-a născut la 17 octombrie 1944 în satul Podeni, comuna Moldoveneşti, judeţul Cluj. Fiul lui Iacob şi Veronica.
După absolvirea şcolii generale a urmat o şcoală profesională la Turda şi a devenit muncitor la Fabrica de sticlărie Turda. Intre anii 1962 - 1964 a urmat cursurile liceului seral la "Mihai Viteazul" din Turda, apoi a fost incorporat în armată, între anii 1966 - 1968 a continuat studiile liceale , în ultimul an fiind elev la Liceul "Avram Iancu" din Aiud.
Între 1969 - 1973 a fost student al Facultăţii de Filologie din cadrul Universităţii Bucureşti.
Ca profesor în Aiud, la Şcoala Generala Ciumbrud până în 1990 şi apoi la Grupul Şcolar "Avram Iancu", iar din 1995 la actualul Colegiu "Titu Maiorescu", a participat la manifestările culturale, în special literare, convins că actul de cultură e o datorie a fiecărui dascăl.
A publicat diferite materiale în "Tribuna învăţământului", "Examene", "Vatra", "Paşii Profetului", "Deşteptarea" (Bacău), "Curierul" (Cluj Napoca), "Unirea", "Aiudul literar", "Zorile", "Pagini aiudene", "Aiudul şi carte", "Inter-Art".
A scris şi a publicat , ocazional, versuri şi eseuri. Cu eseul "Ciclic' a participat la Concursul de creaţie literară organizat în 'Zilele Rebreanu", obţinând un premiu. A publicat în volumul "Caietele Rebreanu', Editura "Şcoala Albei", 2000. Inclus, cu poeme, în antologia bilingvă "Cuvinte zidite în tăcere" (aiudonline)
A realizat volumul de eseuri şi comentarii :"Rigorile fanteziei". De asemenea a scris o Postfaţa la volumul Zamfirei Costan "Cavalcada nebunelor scenarii", editat de Fundaţia "Inter-Art", în anul 2002.
A participat la realizarea manifestărilor : Zilele Culturale "Liviu Rebreanu" (ediţiile I - XIII), Colocviile de literatură :"Poezia secolului XX" (ediţiile I - X), Ceasul de taină al poeziei: Mihai Eminescu, Cenaclul de literatură si arte, simpozionul "Eminescu" organizat in cadrul Taberei Internaţionale de Arta Plastică "Inter-art", sub egida UNESCO etc.
A fost preşedintele Despărţământului "Ovidiu Hulea" Aiud al ASTRA. A editat revista despărţământului :"Aiudul şi poezia", materiale de prezentare despre Livia şi Ovidiu Hulea; a adus Aiudului, în copie, publicaţiile : "Zorile", "România literară" (aiudeană) etc.
A jucat în trupa de teatru a Casei de Cultură Aiud obţinând premiul pentru interpretare masculină. Piesa "Profesorul", în care interpreta rolul principal, pusă în scenă, în 1988, avea să fie interzisă după prima reprezentaţie.

Prezent în dicţionarele :
Ion Mărgineanu - "Oameni din Munţii Apuseni. Dicţionar fără sfârşit", Editura Altip, Alba Iulia, 2003
Ghidul personalităţilor din judeţul Alba, Editura Altip, Alba Iulia, 2003
ioan
Membru Expert
Membru Expert

Mesajde arty fact » Lun Mar 15, 2004 10:00 am

Ioan, citeam adesea versurile simple si scurte din "Aiudul Literar" ale d-lui Buta. Am si purtat candva o conversatie pe tema asta, in care plin de modestie marturisea cum ca dumnealui nu se crede si nu aspira la titluri de mare poet... versul sau (dar si articolele) curg intr-un mod natural, evita pompozitatea, dar merg la suflet... si la obiect.
arty fact
Membru Expert
Membru Expert

Mesajde ganganga » Lun Mar 15, 2004 5:22 pm

Sange de japonez
d-lui prof. Iacob Buta

In tot ce faci e pulpa de migala
Si miez e - de trucuri japoneze...
si tot ce spui cade si rodeste
in sufletele celorlalti,
dar nici al tau nu ramane pustiu!

Si prea-plinul tau cord de la Soare-Rasare
apune-n abanosul dansurilor marocane
si bate un record
asa, in praf, si topaind...
Pentru ca cine si-a mai pus
sufletul la bataie
de tacturi de timpane,
numai asa - s-aduca ploaia -
plansul torential al cerului
ce se precipita doar cu facle de praf inainte-i?

poem aparut in revista Observator Munchen 1998
caut un drum intre naivitatea de a iubi totul si nenorocirea de a nu iubi nimic...
ganganga
Membru Junior
Membru Junior

Mesajde ioan » Joi Apr 08, 2004 8:03 am

Un alt poem de Iacob Buta

Peisaj (I)

Flacări
în frunzişul copacilor.
Toamnă.
În ceruri,
vesmintele îngerilor
în plutire risipindu-se.