left
AiudOnline.ro
judetul alba, românia
  bine ai venit
pagina aiudenilor de pretutindeni
  home Home   contact Contact  

cautare rapida aiudeni
cauta Ai o legătură cu Aiudul? Înscrie-te acum în lista aiudenilor.
fotolix.ro

AiudOnline.ro / forumul aiudenilor de pretutindeni

Cine mai ramane?

Te supara, te deranjeaza ceva, cineva din Aiud? Spune-ti "offfffff"-ul aici.

Mesajde Rami » Vin Noi 28, 2003 12:46 am

salut sa incep cu un mersi frumos pt raspuns .. si acuma sa zic despre noua tzara:P
Da .. presupun ca stitzi cate ceva despre lumea araba .. si nu trebe sa explic in detalii totul, dar sa incep cu cultura care pt. mine mi s-a parut total diferita si totusi mi s-a parul ciudata ! Aici unde traiesc eu ..din cate stiu eu .. e cel mai "spurcat" loc din lumea araba dar oricum sa nu uitam acuma de Iraq unde din pacate nu se mia poate numi un loc ci un Cimitir.
ce sa mai zic de cultura .. nu stiu exact ce sa zic .. deoarece .. inca nu am luat nimica din cultura lor atata e de dificila si deosebita de a noastra, Sau am fost eu nevoit sa ma obisnuiesc si sa devin "unul de-al lor" incat sa pot "supravietzui". Cand am ajuns acolo ma comportam ca un roman .. eram un roman si ..in fiecare zi ma certam cu tata si miera greu sa intzeleg ce vroia sa zica ce trebuia eu sa invatz din toata chestia asta !
Dar intr-o zic un prieten de famili .. mi-a zis ca aici unde traim noi e o "lege".
"In arab culture you have to love what you find . You should never Look for what you love."
In momentul acela mi-am dat seama ca tu defapt trebe sa taci si sa ascultzi .. sa nu itzi bagi nasul in nimic unde nu e treaba ta sau unde nu se vb despre tine, si ce l mai important "Let you father see that you are happy. never ask WHY and always say yes dad when he ask for something (even if you do not obey).
Deci sa va zic drept .. mi-a fost extraordinar de greu ! eram cu tata tot intr-o cearta. Acuma cand am inceput sa intzeleg si sa urmes acea "lege" mi`e mai bine si ma descurc.

In romania e ceva diferit ! potzi sa ii zici la mama/tatal tau NU sau sa intrebi de ce ? sau sa ii zici nu am timp sau sa negi ceva .in mia putzine cuvinte esti mai liber esti mai democrat esti mai pe picioarele tale.
pt mine romania a fost ca un Camp de pregatire. Sa imi zici daca am dreptate un roman care stie engleza si ii mere capul cat de cat se poate descurca oriunde in lume ! De asta am zis mai sus ca a fost ca un fel de"pregatire si antrenament" pt. viatza.
Cam atat sper ca m-am incadrat in ceea ce cereai tu sa itzi zic !

PS: oricum nu asta e toata cultura lor si dupa arerea mea .. A povesti o cultura a unei natzii .. intri trebe cel putzin 2-3 ore de scris si alte 2 ore sa vezi de ai omis .. si ce puncte ai acoperit din cultura !
orizont.designrevolution.ro
Rami
Membru Senior
Membru Senior

Mesajde ganganga » Mar Apr 27, 2004 6:03 pm

Raspuns tardiv pentru Rami(vezi pg 1):Sa inteleg ca doresti o confirmare pentru toate cele spuse de tine mai sus?

Nu sunt de acord ca ne vom intoarce la feudalism...cred ca e cam imposibil :!:

Eu ma voi intoarce in tara peste 2 luni.Sincer mi-a placut traiul meu de aici.E relaxant sa traiesti in bunastare sa te intinzi cand vrei sa te intinzi, si sa nu ti se faca frig la crestet sau la picioare. Welfare-ul e bun, daca esti destul de matur sa profiti de el si sa nu fi transformat intr-un produs de serie - sa te imbraci la TK Maxx, sa mananci la Tesco...etc, adica sa mori ca individualitate.

Apreciez Romania pentru ceea ce o apreciaza si cei de aici...pentru faptul ca e o tara neatinsa de toate "nebuniile"(mancare fara gust, disparitia completa a universului rural cu tot ce are el, ultramecanizare, ultrastandardizare).

La un moment dat Romania ar putea fi un loc bun pentru a vietui...
...cred ca mare parte din cei plecati stiu exact ca tara noastra are si ea ceva...are inca un chip propriu(volens-nolens)!
caut un drum intre naivitatea de a iubi totul si nenorocirea de a nu iubi nimic...
ganganga
Membru Junior
Membru Junior

Mesajde claudiu » Lun Mai 03, 2004 6:29 pm

Ai dreptate ganganga....
are si strainatatea defectele ei... mancarea lor e jalnica... cei din State sa-mi confirme.
Ai atins un subiect delicat... Noi am putea ajunge departe tocmai prin faptul ca la noi nu a murit INCA "universul rural" ... "lumea aia de basm" ..etc
Suntem unicii din Europa.. care inca mai avem lupi in libertate...spre deosebire de britanici care de mult au eradicat specia la ei in tara....etc etc..
Posibilitati avem... insa depinde de cei care le valorifica..
"The only thing that ever really frightened me during the war was the U-BOAT peril" -Sir W.Churchill
claudiu
Membru Expert
Membru Expert

Mesajde Horvath » Joi Aug 26, 2004 8:40 am

Din discutiile voastre am remarcat faptul ca Romania este o fabrica de inteligenta, aici va dau dreptate, in Romania sunt oameni foarte destepti, dar problema este ca nu se afla acolo unde trb. si de aceea suntem acolo unde suntem. Cred ca in Aiud ceva se schimba, adica va fii mai bine. Asta este parerea mea, vom vedea.

Cat despre mancarea strainilor nu dau dreptate la claudiu, de unde mai frate, la americani da la ei este fast food dimineata ,amiaza si seara, n-au timp de gatit si cand o fac, fereascate cel de sus. Dar ce au straini (occidentali) si nu avem noi, mentalitatea si simtirea.
ich weis, was zuviel ist, das ist zuviel.
Horvath
Membru Expert
Membru Expert

Mesajde Strainul » Mar Aug 31, 2004 2:51 pm

Bre, bre, bre, bre..... cum va grabiti sa dati verdicte! Io, un ardelean care am umblat atat prin Europa de Vest cat si prin America de Nord cred ca fiecare tanar din Romania, mai ales daca s-a nascut si a crescut intr-un oras mic, trebuie sa plece pt un timp intr-un oras mare sau intr-o tara straina pt a-si largi orizontul, a cunoaste noi tipare sociale etc. Nu strica si e un avantaj pt cand se va intoarce, daca se intoarce.
Unii isi gasesc un scop in viata departe de locul in care s-au nascut, altii tanjesc dupa reintorcere in momentul in care au agonisit un ban alb pt multele zile negre date de saracia lucie si lipsa de perseptiva de acasa.
Problema e ca industria s-a automatizat si e tot mai putina nevoie de mana de lucru in productie. Un timp boomul economic al vesticilor s-a produs prin absorbtia acestei maini de lucru ramasa pe din afara, in industria servicilor. Acum insa si in ramura servicilor exista suprasaturatie iar datorita faptului ca 90% din populatia planetei a saracit in anii '90 a produs un recul si in aceasta bransa a servicilor.
Aiudul, ca si orice alt oras mic din Romania nu prea are ce oferi nici in domeniul productiei si nici al servicilor, de aceea supravietuirea localnicilor e atat de mult legata de componenta ruralului. De aceea aveti cotete cu pasari si porci pe vale, oameni trebuie sa supravietuiasca.
Strainul
Nou venit!!!
Nou venit!!!

Mesajde blacklove » Vin Oct 22, 2004 12:35 pm

Chiar nu stiu de ce mai are nevoie Aiudul (exceptand cateva sute de locuri de munca :roll: ) :twisted:

pt Iuliu : Ce crezi ca se va schimba in Aiud?... pt ca mentalitatea si simtzirea sunt (oarecum) direct proportzionale cu nivelul de trai...

PS:poate cineva sa faca rost de o statistica care sa cuprinda numarul de locuitori ,locuri de munca si categoriile de venituri :idea:
Ultima oară modificat de blacklove pe Vin Oct 22, 2004 12:39 pm, modificat 1 dată în total.
Negrul e pur, pentru ca se pateaza foarte greu ..poate niciodata!
blacklove
Membru Senior
Membru Senior

Mesajde robilix » Vin Oct 22, 2004 12:39 pm

aiudul are nevoie de mult mai mult decat locuri de munca

sau te-ai referit doar la partea materiala
Designers are meant to be loved, not to be understood.
- Fabien Barral -
robilix
Administrator AiudOnline
Administrator AiudOnline

Mesajde Horvath » Joi Noi 04, 2004 10:41 pm

In primul rand Aiudul are nevoie de locuri de munca, pentru ca acesti locuitori sa aiba mai multi bani, daca exista bani este putere de cumparare, daca este putere de cumparare este deja o economie de piata cat de cat format, dupa care este nevoie de de o conducere corecta si de o administratie locala adecvata. Ce mai este forte important, este educatia tinerilor din scoli, este la pamant felul in care se comporta unii elevi. Sper ca acei pe care ii vad si ii aud sunt minoritari, dar cum nu exista nici foc fara fum ....
Eu cred ca se va face ceva mai bine pentru acest oras, deoarece din surse destul de sigure am aflat ca se va construi in aiud o zona industriala.
ich weis, was zuviel ist, das ist zuviel.
Horvath
Membru Expert
Membru Expert

Mesajde andreea17 » Vin Feb 17, 2006 12:44 am

da,aiudenii au nevoie de locuri de munca si nu numai.Avand un loc de munca nu rezolva toate problemele aiudenilor dar cel putin ii garanteaza un loc de munca stabil si o paine pe masa la copii.Cred ca si aia ar fi ceva.
Oamenii tot spun ca se inchide IMA.Dak se inchide metalurgia,orasul va avea mari probleme pentru ca eu cred ca aproape jumatate din oras lucra la IMA.
Oricum,nu poti sa ii acuzi pe oameni ca fug in alte tari ca sa aiba un trai mai bun pentru ca asta este firea umana.
Knowing how we die, we know how we live!
andreea17
Membru Junior
Membru Junior

Mesajde claudiu » Sâm Feb 18, 2006 12:26 pm

Mai lucreaza jumatate de oras la ima? Nu prea cred.
Aia is vai de curul lor. Dute cu un angajat IMA sa contracteze un credit de la banci afiliate cu magazinele gen "Altex , Domo etc" vezi ce iti zic ... :)
"The only thing that ever really frightened me during the war was the U-BOAT peril" -Sir W.Churchill
claudiu
Membru Expert
Membru Expert

Mesajde andreea17 » Mie Feb 22, 2006 9:57 pm

Da,ai dreptate...nu mai lucra juma' de oras dar tot sunt vreo cateva sute de angajati.Nu au salarii mari dar ce s-ar face fara alea cateva milioane?
Knowing how we die, we know how we live!
andreea17
Membru Junior
Membru Junior

Mesajde r_angel » Mar Feb 28, 2006 3:55 pm

nu am iesit din tara ca sa pot face comparatie cu ce este "afara" dar de 5 ani traiesc in timisoara si este o diferenta foarte mare intre un oras mare si unu mic, care sar pute concretiza in mai multe lucruri:
-mult mai usor gasesti un loc de munca
-salariile sunt mai mari
-orasul are viata si la ora 2 noaptea iar la sfarsit de saptamana si la 5
-este o viata foarte agitata, tot timpu vezi pe strada oameni grabiti
andreea in IMA mai lucreaza undeva in jur de 800-900 de oameni si iti spun sincer eu sunt student in tm si lucrez in domeniul alimentatiei publice mai exact intr-un fast-food, si am salar cat are tata care e inginer de 30 de ani!!! cred ca asta ridica un semn de intrebare

in aiud e nevoie de multe lucruri pe langa locuri de munca, si in primu rand de investitori straini sau romani care sa investeaca si sa creeze locuri de munca bine platite,,dar tine minte ca atata timp cat exista forta de munca mult mai mare raportat la numarul de locuri de munca nu va fii nici o marire de salarii pt ca daca vei comenta ti se va arata usa si va venii un somer in locul tau care se va bucura de banii aia........intelegeti? cam asa functioneaza treaba in tara asta

mentalitatea oamenilor, parerea mea, nu are legatura cu partea materiala! nu tre sa fii bogat ca sa stii sa fii un om bun, mentalitatea se creaza prin educatie si o influenta asupra mentalitatii o are si anturajul......

astea sunt parerile mele personale.!
bafta la un job bine platit
traieste-ti viata cat mai placut atat cat esti tanar!!(fa ceva care sa ramana in urma ta).
r_angel
Membru Senior
Membru Senior

Anterior

Înapoi la Ce te deranjeaza in Aiud?