left
AiudOnline.ro
judetul alba, românia
  bine ai venit
pagina aiudenilor de pretutindeni
  home Home   contact Contact  

cautare rapida aiudeni
cauta Ai o legătură cu Aiudul? Înscrie-te acum în lista aiudenilor.
fotolix.ro

AiudOnline.ro / forumul aiudenilor de pretutindeni

Cine mai ramane?

Te supara, te deranjeaza ceva, cineva din Aiud? Spune-ti "offfffff"-ul aici.

Cine mai ramane?

Mesajde Horvath » Mie Mai 14, 2003 1:56 pm

Dupa cum observati cu totii viata in acest oras nu este deloc usor, locuri de munca ioc, tineretul este pus pe fuga, oriunde unde este mai bine, Spania,Italia,Anglia s.a.m.d..

Ma intreb cine mai ramane ?
ich weis, was zuviel ist, das ist zuviel.
Horvath
Membru Expert
Membru Expert

Mesajde sabu » Mie Mai 14, 2003 6:59 pm

eu zic ca mai raman cei care au un loc de munca stabil si care le aduce satisfactii materiale si mai raman si cei care nu au posibilitatea sa plece in alta tzara pentru a lucra pt un salar decent . vad in jurul meu ... totzi vor sa plece ... si ma intreb : de sa stea ? sincer eu ash pleca cu prima ocazie .
i dont like mondays
sabu
Membru Expert
Membru Expert

Mesajde robilix » Mie Mai 14, 2003 11:31 pm

plecatul ca plecatul .... insa sunt foarte curios cati copii se mai nasc in aiud
cred ca si asta va fi o problema de viitor

nu are nimeni "pile" la spital? pentru niste statistici neoficiale? sau chiar oficiale?

ar fi interesant :idea:
Designers are meant to be loved, not to be understood.
- Fabien Barral -
robilix
Administrator AiudOnline
Administrator AiudOnline

Mesajde cool zero » Joi Mai 15, 2003 2:47 am

Ca pleaca nu este un lucru rau.
Intrebarea ar fi "Se vor mai intoarce inapoi???"
Din discutiile avute cu romanii care-i cunosc eu , cred ca 90% au intentia de a se reintoarce.
Dinpacate eu sunt in celelalt 10%. Si zic asta pt. ca "am cunoscut a doua iubire" . Italia. E frumos sa poti iubi de doua ori in viata? :iubire:
cool zero
Membru Junior
Membru Junior

Mesajde Horvath » Joi Mai 15, 2003 8:10 am

Cunosc multi care s-au intors dar nu prea se bucurau de ce au vazut aici, si se intorc, cu gandul, poate altadata.

Natalitatea in aiud, dupa cum spune o colega de a mea (este gravida), ca nu a vazut atatea gravide adunate la un loc (a fost la control).
Poate acum 7 luni a fost sezonul de imperechiere, cine stie?
ich weis, was zuviel ist, das ist zuviel.
Horvath
Membru Expert
Membru Expert

Mesajde cool zero » Vin Mai 16, 2003 2:21 am

Sunt bucuros sa stiu ca aiudeni mai ai si timp sa procreeze. :sperm:
Voi veni in vara acasa dupa aproape trei ani si sunt foarte curios sa vad cate sau mai schimbat pe la noi. (probabil nimic :( )
Chiar vorbeam zilele trecute cu o prietena de-a mea care este profesoara la Universitatea de stiinte economice din Padova si-i spuneam sa-mi explice acest fenomen, ca nu-mi vine sa cred cum aici in Italia chiar si "prosti" (sa-mi fie scuzata expresia)pot sa reuseasca sa aiba o afacere profitabila. M-as bucura enorm sa stiu ca, toate acele persoane inteligente care le avem in Romania , ar putea sa faca acelasi lucru (mult mai bine). Dar noi in schimb exportam vagoane intregi de creiere de cea mai buna calitate. Pana la urma vom defrisa tot si nu stiu cu ce vom mai ramane...
Vlad
cool zero
Membru Junior
Membru Junior

Mesajde claudiu » Sâm Mai 17, 2003 10:29 am

Poate ca Horvath zice ca nu a mai vazut atatea gravide ,ca macar pe alea le poti vedea ,da pe morti si plecati din tara cine ii mai vede :D
Fenomenele astea le putem vedeam pe plan national ...pai daca populatia Romaniei a scazut cu 2000000.Oricum,ca fapt divers,populatia Aiudului a scazut cu 366 de persoane in 8 ani.
"The only thing that ever really frightened me during the war was the U-BOAT peril" -Sir W.Churchill
claudiu
Membru Expert
Membru Expert

Mesajde bogdanutu » Sâm Mai 24, 2003 5:53 am

Ultimul ar trebui sa stinga lumina!!! :cry:
bogdanutu
Membru Junior
Membru Junior

o parere de ieri

Mesajde ioan » Sâm Mai 24, 2003 7:13 am

E bine sa fii interesat de cresterea natalitatii, dar nu cred ca problema,(si) la nivel de Aiud, e chiar atat de grava. La urma urmei, de ce ar trebui sa existe, aici si aiurea, numai zone suprapopulate. In tranzitia asta continua, din fericire, oamenii sunt constienti ca viata lor este limitata. Si atunci se indragostesc, se casatoresc, se ...Problema unui copil ramane insa problema cuplului. Exista acum libertatea de optiune, un lucru extraordinar. Vremea cu popularie nou nascuta mare a Aiudului a coincis cu perioada neagra in care altii hotarau unele probleme ale cuplului. Un copil care s-a nascut atunci fara sa fie dorit, a devenit o problema a cuplului, dar si o problema (ascunsa, de cele mai multe ori) pentru el. De aici e un pas in "dilema" a inchega o familie, de a avea un copil...Pentru aceasta categorie nu numai problemele sociale sunt "bariere"...
ioan
Membru Expert
Membru Expert

Mda...

Mesajde Dodo » Dum Sep 07, 2003 5:01 am

Am citit o gramada de pareri...eu sunt in Bucuresti de ceva timp, castig destul de bine, dar viata linistita de acasa nu mi-o poate da nimeni si nimic...ajung acasa, in Aiud si efectiv simt cum ma incarc...simt ca traiesc...si pot spune...SUNT ACASA!!! Cei care vor sa plece, poate ca au si ei dreptate, dar poate ei, spre deosebire de mine nu au pt ce sau pt cine sa ramana...eh...refulatii mei...sa fiti iubiti :lol:
Dodo

Mesajde geo » Sâm Sep 27, 2003 4:27 am

cool zero scrie:Ca pleaca nu este un lucru rau.
Intrebarea ar fi "Se vor mai intoarce inapoi???"
Din discutiile avute cu romanii care-i cunosc eu , cred ca 90% au intentia de a se reintoarce.
Dinpacate eu sunt in celelalt 10%. Si zic asta pt. ca "am cunoscut a doua iubire" . Italia. E frumos sa poti iubi de doua ori in viata? :iubire:
Da... ai dreptate. Si eu am zis ca voi sta 2-3 ani si ma voi intoarce, dar cu trecerea timpului se vor sterge visele care le-ai avut la plecare, iar dupa ce te integrezi in societate, nici nu te vei mai gindi sa te intorci definitiv in romania.(poate sti cine sunt :P .).Bafta. Ma semnez:prietenul lui Gelu din Verona :idea: (acum sigur sti cine sunt) :P :P :P
geo
Nou venit!!!
Nou venit!!!

Mesajde arty fact » Dum Sep 28, 2003 9:00 pm

E adevarat ca dorintele de acum niscavai ani nu mai coincid cu cele din prezent. Unii vor mai mult, altii isi dau seama ca si ceea ce au vrut nu mai e asa important.
arty fact
Membru Expert
Membru Expert

Mesajde ioan » Mar Noi 11, 2003 9:21 am

Ar mai fi o posibila intrebare : merita sa facem cate ceva pentru Aiud (indiferent daca am plecat sau am ramas)? Ne iubim sau ne uram orasul natal ? Ce putem face pentru a-l pastra asa cum am vrea sa ne reprezinte ?
ioan
Membru Expert
Membru Expert

Mesajde arty fact » Mie Noi 12, 2003 12:55 am

Iubire -ura, foarte subtire demarcatia sentimentelor mele fata de orasul unde as vrea sa raman si unde nu pot, as vrea sa fac mai multe si sa fiu acceptata mai bine de catre caseni...
arty fact
Membru Expert
Membru Expert

se poate?

Mesajde Rami » Mar Noi 25, 2003 6:09 am

am observat de aproximativ 2 ani ca lumea din romania a inceput sa "migreze".
ce se intampla .. nu s-a intrebat nimeni .. cine ramane .. si care o sa devina clasa sociala ?
in viitor .. o sa devina 2 clasa !din pacate.. si eu nu sper in fenomenul asta daca pot sa il numesc asha :
1:cei saraci (care au destui bani cat sa isi intretzina familia ..) care nu isi pot permite sa plece undeva in occident sa lucreze si sa duca un trai mai bun
2:cei bogatzi care ori sunt patroni in romania , luicreaza la firme mari si profiabile ori sunt cei care au plecat in occident si au gasit un loc de munca au adunat bani si revin in romania si isi deschid o afacere sau ceva business ;p
Dar intrebarea unde e clasa de mijloc !
da .. clasa de mijloc .. pleaca in occident la lucru si revin precum am mentzionat mai sus ...

mmda... oricum sper sa nu aibe loc acest fenomen .. ca ar fi tragic ..ar reveni la "tzarani" si "boieri cu moshii" :( tot de la aceasta clasa .. s-ar putea intampla ca oamenii sa inceapa sa se discrimineze intre ei sinshishi.

As dori un raspuns la tot ce am scris eu .. si as vrea sa imi raspunda careva .. este posibil acest lucru?
orizont.designrevolution.ro
Rami
Membru Senior
Membru Senior

:p

Mesajde Rami » Mar Noi 25, 2003 6:12 am

PS:imi pare ra pt. greselile de ortografie pe care le-am facut mai sus dar acest mesaj l-am scris la ora 4:12AM si eram cam obosit .. abia mai vedeam tastatura:p sper sa intzelegetzi mesajul.
orizont.designrevolution.ro
Rami
Membru Senior
Membru Senior

Mesajde stefania » Mar Noi 25, 2003 1:49 pm

pai, atunci, eu nu ma incadrez nicaieri :?
nu sunt saraca dar nici bogata nu pot sa spun ca sunt, am o locuinta, am un loc de munca stabil, am ce manca cu toate ca nu ma ajung cu banii de la un salariu la altul, raportat cu viata atat de scumpa din capitala, dar nici masina nu am, nici casa de vacanta, nici firme nu patronez :twisted: ....
pe undeva ai dreptate, Rami, dar situatia este mult mai grea decat ai incercat tu sa o descrii. :shock: mai nou, ca tot trebuia sa mai scormoneasca ceva, au depistat si abuzul creat asupra copiilor proveniti din familii "sarace lipite", majoritatea din Moldova, familiile acestora primind bani in schimbul prestarii de munci agricole de acestia in gospodarii mai instarite, inclusiv la cadre din invatamant.
undeva in Giurgiu, pana si primarul era de parere ca este un lucru normal de a intrebuinta minori pe post de "slugi"(n.r.), din moment ce sunt platiti :evil: :shock:
emigrarea m i se pare un lucru destul de rezonabil, in conditiile acestea, chiar daca "imaginea" noastra in lume, mai nou, este data de "capsunari" :!: :twisted:
STEFY
stefania
Membru Senior
Membru Senior

Mesajde arty fact » Mar Noi 25, 2003 4:35 pm

Iti raspund eu. Ideile invatate la ora de istorie trebuie sa le updatezi, la fel si lecturile din mass media si discutiile cu anturajul care "isi da cu parerea". Cum vezi tu lumea? Te intreb pt ca raspunsul tau e un amestec de lucruri auzite de pe ici pe colo. Vorbeste-ne despre experienta ta din noua tara. Care sunt diferentele intre cele doua culturi in care ai trait si care varianta ti se pare mai buna?
Toti vrem o clasa de mijloc, fara sa ne dam seama ca asta presupune un egalitarism mai feroce decat in comunism. Finlanda pare sa detina aceasta categorie. Intr-adevar nu vezi cersetori (decat de placere, cerand pt bautura), dar taxele sunt imense si ... publicate in ziar, astfel incat daca te intereseaza cat a facut vecinul, citeste presa. Controlul tot mai strict asupra vietii individuale face sa rezulte aceasta armonie.Deasemea, importul de creiere ;-) contribuie la bunastarea celor carora li se pare ca pot face totul singuri si nu o fac. Realitatea este insa mult mai nuantata si surprinzatoare decat o credem noi si uneori oricate bune intentii si legi respectate ar exista tot trebuie sa iesim din context pt a depasi cate o surpriza neplacuta... emigrantul desigur nu poate beneficia de toate drepturile cetateanului.Adesea emigrantul e un om de valoare fie exploatat in birouri si care sustine o economie (aici- Nokia), fie a carui forta, cunoastere e subestimata (face munci de jos, de parca numai un economist ar fi bun sa stearga podelele!)... iata cum idealul egalitarist pierde si da la iveala hibe inevitabile. Egalitate, middle class, dar nu si pt catei... :-( Vorbesc despre actuala mea tara de popas(Finlanda), pt ca despre Romania nu mai pot face multe observatii directe si ma rezum la ceea ce aud, citesc de la altii mai bine plantati in realitatea de acasa. Totusi, taranii nu erau rai deloc si mare pacat ca toti de azi aspira sa stea in birouri de sticla. Daca as avea forta necesara m-as ocupa de agricultura... renteaza intr-o lume asediata de conservanti si legume monstruos corcite cu animale!

Acum pt Stefy: ce s-ar face spaniolii fara "capsunarii" importati ieftin? Ce ar face Finlanda fara Nokia, care e companie bazata pe internationalism? Ce ar face occidentalii tineri, care au fost crescuti rasfatati si a caror viata atrofiata de excese si placeri continua tocmai datorita inegalitatii intre cetatenii nativi si emigrantii invadatori si prestatori de munci deosebit de grele, pe care nimeni nu prea are chef sa le faca? O, nici nu stii cat imi doresc, Stefania, sa vad ziua aia in care tineretul trendy crescut de mami si tati in puf... care nici macar nu-i mai convine- va ajunge de un nationalism feroce (din lipsa de alta ocupatie!) si va decide sa nu mai uzeze de emigranti. Eu ma intorc cu placere acasa, ca tot s-o gasi ceva la care sa-mi frang spatele, dar astept sa-i vad pe ei ca lucreaza pe nimic dupa ce si-au irosit tineretea la studii inalte... That will be the day! Si atunci se va rezolva si treaba cu egalitatea intre toti cetatenii lumii! ;-)

Si in final, referitor la moda abuzurilor de copii(ce ziceti de Jackson- fabula sau adevar? Este Michael doar un copil el insusi sau un crud molestator?), iar se tinde a se exagera... nu sunt de acord ca un copil sa fie exploatat, in nici un caz! Acum insa depinde de ce definesc eu ca "abuz". Cred ca acel copil care se indeletniceste cu chestii adulte (baut, fumat din clasa a 5-a !) poate sa incerce si alte laturi ale vietii de om mare daca tot il fascineaza si vrea sa inteleaga urmarile. Nu sunt de acord cu rasfatarea ad nauseam a unui copil. Atunci va creste ca o buruiana si candva tot il va smulge cineva, daca e inutil. Vreau sa am copii activi, care sa stie aprecia ceea ce eu nu am putut, atat ca timp liber si placut petrecut , dar si ca efort si creativitate. Cand eram mica bunicii ma puneau sa duc gunoiul, sa fac patul, sa curat un morcov, sa bat un covor... daca vreau in genere. Si eu voiam adesea. Nu poti trai doar jucandu-te toata ziua. Ii spalam si cate o camasa fratelui meu, jupuindu-l de monede, dar pt a ma simti bine ca fac si eu un ban. :-) Nu vreau sa ajung a trai intr-un timp sau spatiu in care sa nu pot decide ce e bine pt sangele meu, fara ca asistenta sociala, acest aparat impersonal sa decida ca am lezat sensibilitatea copilului meu daca ii dau doua la funduletz pt ca urla ca vrea 8 feluri de ciocolata! Cand nu ai alta sansa de a trai, trebuie sa fii deschis si optiunii de a lucra cate ceva. Altfel revenim la ideea perfectiunii si egalitatii- daca nu poti trai ca middle class si sa ai 5000 euro macar in cont, lunar , atunci e mai bine sa crapi :!: Nu suna absurd? Suna jenant a lasa orice sansa de supravietuire sa scape numai pt ca sunt minor si mai bine stau in baruri, ca asta fac si alti minori si sa astept ca mama sa moara cu doua norme si treaba in familie! Daca parintii nu pot, atunci de ce sa nu faca si copiii ceva pt familiile lor? Merita mai bine sa astepte toti mana cereasca sau moartea de inanitie de dragul legii? :evil:
arty fact
Membru Expert
Membru Expert

Mesajde stefania » Mar Noi 25, 2003 6:17 pm

ai punctat foarte bine realitatea inconjuratoare, Arty, eu stiu f. bine ca noii asistenti sociali, pentru ca este o bransa noua la noi, fac ce le este dictat, toata chestia asta cu depistarea parintilor "rai" si ce mai urmeaza face parte dintr-un mare proiect comandat, ca sa zic asa, cum este si integrarea copiilor abandonati, depistarea traficului de carne vie si multe altele, sa nu n i se mai bata obrazul de dincolo ca suntem inapoiati, iar inaltii oficiali sa fie cu temele facute pana la urma, nu? :evil: am incercat si eu sa punctez cat mai multe mai pe scurt, sunt convinsa ca situatia difera de la caz la caz, dar nu sunt de acord cu folosirea copiilor in detrimentul lor, doar pentru ca parintii lor sa aiba de o tuica sau mai stiu eu ce, pt. ca asta se intampla in multe cazuri.
adevarul despre Michael este undeva la mijloc, parerea mea. :?
STEFY
stefania
Membru Senior
Membru Senior

Mesajde arty fact » Mar Noi 25, 2003 8:54 pm

Asta e un raspuns interesant, cu adevarul la mijloc... :idea:
arty fact
Membru Expert
Membru Expert

Următorul

Înapoi la Ce te deranjeaza in Aiud?