left
AiudOnline.ro
judetul alba, românia
  bine ai venit
pagina aiudenilor de pretutindeni
  home Home   contact Contact  

cautare rapida aiudeni
cauta Ai o legătură cu Aiudul? Înscrie-te acum în lista aiudenilor.
fotolix.ro

AiudOnline.ro / forumul aiudenilor de pretutindeni

Cuibul de tigani...

Te supara, te deranjeaza ceva, cineva din Aiud? Spune-ti "offfffff"-ul aici.

Cuibul de tigani...

Mesajde claudiu » Lun Iul 28, 2003 12:01 pm

Era intr-o vreme cum urcai catre parc..pe stanga o casa plina cu tigani...
Mai..mie imi era rusine de ce era inauntru..., ce vedeam de afara , ca n'am avut curajul sa intru..
Am vazut pe Duna TV un reportaj ...au filmat aia ... despre tiganii astia...Ma intreb daca am merge si noi in Ungaria si am incepe sa le filmam ciurucii lor cum s-ar simtii? De ce dracu vin aia ... sa caute senzationalu ? Le dam noi senzational...
Ce e cu casa aia ce o ocupa? cine sunt gipsy's aia? si culmea in fata lor este nu stiu ce sediu al unui partid...
"The only thing that ever really frightened me during the war was the U-BOAT peril" -Sir W.Churchill
claudiu
Membru Expert
Membru Expert

Mesajde robilix » Lun Iul 28, 2003 12:41 pm

emisiunea aceea vorbea de fostele case nationalizate si nu neaparat despre rromi care stau acolo. ai inteles macar ce se spunea? sau doar ai tras concluziile din imagini? :)

toata strada aceea era al colegiului bethlen gabor daca stiu bine
acolo stateau profesorii colegiului

sunt locuri si mai dezastrusoase in aiud ... crede-ma .. am poze :D
Designers are meant to be loved, not to be understood.
- Fabien Barral -
robilix
Administrator AiudOnline
Administrator AiudOnline

Mesajde claudiu » Mar Iul 29, 2003 11:47 am

Robi... ca sa faci o emisiune despre fostele case nationalizate nu trebuie sa filmezi niste tigani continuu..cum faceau cei de la Duna TV.. si sa le mai iei si interviu...
Aia filmau obsesiv tiganii.. si nu stiu daca emisiunea la care te referi tu e cea pe care am vazut-o si eu.
"The only thing that ever really frightened me during the war was the U-BOAT peril" -Sir W.Churchill
claudiu
Membru Expert
Membru Expert

Mesajde robilix » Mar Iul 29, 2003 12:52 pm

da, probabil ... vorbim despre lucruri diferite

da am vazut si lucruri bune despre aiud la televiziuni straine

si vorba lui anophelus ... sa aratam doar lucrurile frumoase? ma tot indruma sa pun si pozele mai "negre" ale aiudului in pagina ...
- Fabien Barral -
robilix
Administrator AiudOnline
Administrator AiudOnline

Mesajde ioan » Mar Iul 29, 2003 2:31 pm

Sunt destul de multe vorbe care n-ar trebui sa se auda prin aceste zile ale mileniului 3. E destul de multa lipsa de toleranta. Nu prin cuvinte crude ne imbunatatim imaginea. Titlul "cuibul de..." sau este o aluzie "ironica" (si discutabila) la cuiburile legionare sau este o trimitere "tot ironica" (nediscutabila) la o anumita pasare. Intrebarea lui Claudiu: "De ce dracu vin aia ... sa caute senzationalu ? Le dam noi senzational... ", are si raspunsul, insa nu inteleg de ce ii este "rusine" sa intre intr-un loc in care oamenii sunt "obligati" sa traiasca in mizerie. Daca te intebi cine ii obliga ? Societate care tie iti ofera, inca, o sansa in pus pentru ca nu te-ai nascut tigan. De fapt tu erai indignat pe ungurii de la Duna tv sau pe tiganii din Aiudul natal ?
ioan
Membru Expert
Membru Expert

Mesajde trenuletz » Mar Iul 29, 2003 4:31 pm

Eu sunt gras, si vine la mine cineva si-mi zice grasule eu ce trebuie sa fac sa-l iau la bataie, sau sa-mi zic ca are dreptate si nu sunt motive sa fiu suparat pentru ca a zis adevarul.
Sau poate daca avea num simtz nu-mi zicea nimic, acuma trebuie sa ne gandim ca persone din ungaria un fel de vadimi de-al lor nu stiu din ce motive istorice au incercat tot timpul sa sa ne faca sa aratam prost,noi ce am putea face, poate doar sa nu mai dam subiecte pentru reportajele lor.
Deci concluzia este ca ar trebuii sa slabesc :lol:
trenuletz
Membru Junior
Membru Junior

Mesajde claudiu » Mar Iul 29, 2003 8:26 pm

Am deschis acest subiect , Ioan , pentru ca in occident suntem catalogati drept niste "gipsy". Cu ce sunt EU de vina ca ei s-au nascut asa cum s-au nascut? A spus cineva ca viata e usoara?
Bine nu o sa mai spus "Cuib" o sa-i spun "pepiniera" de hoti. Sigur ca nu te-a suparat niciunul,poate,...dar cand iti intra in casa(usa inchisa - cazul unui prieten bun de-al meu) si iti fura geanta si mergi la politie...si iti spun ca stiu cine a facut ..si iti mai spun ca nu au ce le face ... ii baga la puscarie dupa care ies iara si se reintorc de unde au plecat SI tu ai ramas cu paguba..
Hai sa incetam sa fim comunisti si sa le purtam la altii de grija.
Ai zis undeva ca sunt "obligati" ... sa traiasca in saracie. I-am pus eu sa faca "purdalai" daca stiu ca nu au de unde sa le asigure traiul?NIMENI nu e "obligat" sa traiasca in saracie Ioan.Societatea nu te obliga sa traiesti in saracie,asta avem noi impresia;Acum ar putea suna cam sarcastic afirmatia urmatoare dar locuri la sapat de santuri sunt,lucratul pamantului..etc.(De ex. la mine la bloc sunt niste tigani de treaba care le duc la unii si la altii covoarele la batut - iau bani buni)
Si ca sa-ti raspund la ultima intrebare : eram indignat si pe cei de la Duna TV si pe tiganii nostrii.
claudiu
Membru Expert
Membru Expert

Mesajde robilix » Mie Iul 30, 2003 12:47 am

"acuma trebuie sa ne gandim ca persone din ungaria un fel de vadimi de-al lor nu stiu din ce motive istorice au incercat tot timpul sa sa ne faca sa aratam prost"

deja ajungeti prea departe ....voi cei care discutati despre asa ceva faceti sa mearga prost lucrurile. oamenii intrei ei traiesc bine, in liniste si pace ... vine cate un politician, sau cate un subiect din asta si se scoala in toti ura fata de o natiune.

lasati-i pe ei sa discute ... noi sa traim bine
- Fabien Barral -
robilix
Administrator AiudOnline
Administrator AiudOnline

Mesajde trenuletz » Joi Iul 31, 2003 11:33 am

Robi eu nu spun ca toti maghiarii is niste extremisti dar si la ei exsista asemenea persoane care din pacate au o mare influenta asupra oamenilor
sa nu uitam ce a facut Hitler alta persoana exgtrem de carismatica la vremea lui si ce tare-mi aduce el aminte de vadimutzu nostru.... si ma ingrozeste ideea ca o asemenea persoana poate avea succes la romani intratat incat sa ma gandessc ca poate ajunge presedinte de tara, asta ar insemna sa ajungem din lac in putz.
Si Robi trebuie sa recunosc faptul ca si eu ma minunez cand aud stiri la televizor pe posturile nationale despre conflictul deintre romani si maghiari in transilvaniia cand eu stiu ca aici la noi nu exsista asemenea lucruri si daca exsista nu cred ca sunt mai dese ca intre romani si romani sau intre maghiari si maghiari
trenuletz
Membru Junior
Membru Junior

Mesajde robilix » Joi Iul 31, 2003 11:52 am

draga trenuletz .. daca e cum zici tu "si la ei exsista asemenea persoane" spune o tara de pe lumea asta care nu are si ma voi apleca in fata ta :)

mi se pareau cam deplasate cuvintele tale "ca persone din ungaria ...au incercat tot timpul sa sa ne faca sa aratam prost"

noi traim aici in ardeal, sunt oameni si oameni ... ca o fi rromi, ca o fi unguri, ca o fi romani ...
- Fabien Barral -
robilix
Administrator AiudOnline
Administrator AiudOnline

Mesajde Horvath » Joi Iul 31, 2003 10:04 pm

Kill'ng slowly !!!!!!!!!!!!!
ich weis, was zuviel ist, das ist zuviel.
Horvath
Membru Expert
Membru Expert

Mesajde arty fact » Dum Aug 03, 2003 5:20 pm

Clau, am scris mai demult un subiect bine documentat exact pe tema asta, a rromilor si a incomoditatilor care le resimte lumea in jurul unor oameni despre care nu stiu multe, pe langa aparente. Oameni buni si rai exista oriunde in orice natie. Pozele cu exemple negative sunt utile pt ca reflecta adevaruri sau macar o versiune a lucrurilor si trebuie discutate, pt a li se gasi solutii. Uneori conteaza si opinia publica si faptul de a expune treaba public determina si politicienii, samd sa actioneze pt a nu fi mereu criticati.
Cu toata interculturalitatea si relatiile intre popoare din ziua de azi, lumea cunoaste tot mai putina istorie, e interesata strict de propria ograda si uite asa, se fac confuzii, se inteleg gresit actiunile si situatiile unor oameni. In penultima zi de concediu ma aflam in Sevilla, iar unul din bagaciosii de spanioli (toti au mania , dar absolut toti sa intrebe din ce tara provii)intervine in conversatie si ne sfatuieste ce sa fotografiem, desi aveam deja imagini din acel unghi.Dialogam normal si amabil pana cand pune intrebarea fatala, la care raspunsul e "Romania". "A, gitani!" face spaniolul o grimasa urata.Incerc sa-i explic in engleza, spaniola si orice limba posibila (caci ei nu stiu nici macar engleza si se ocupa de turism!) cum ca gitanii nu sunt romani, ca exista peste tot, inclusiv la ei in Spania, si mai aproape, chiar in Triana, un cartier sevillian, la el acasa- sunt si ei cetateni spanioli, romani, finlandezi, etc.Spaniolii urasc tiganii si romanii in general, caci reprezinta mana ieftina de lucru, iar cata vreme nu esti turist ca sa le dai banii pe evantaie si sa stai la hotel, normal ca nu le place.Ni s-a intamplat si sa fim confundati cu turisti englezi sau francezi pt ca eram bine imbracati (inca o eroare, semn ca spaniolii nu numai sunt inculti si nu stiu istorie si limbi straine, dar nu cunosc nici psihologie, caci desi multi englezi ii viziteaza, nu au remarcat ca occidentalii se imbraca tare nasol , dar comod).Ironic a fost faptul ca la un restaurant o englezoaica adevarata, dar studenta mai modesta a fost inlaturata de la o masa pt a ne face noua loc.Vorbeam atat de clar in alta limba decat cea engleza, dar ei (spaniolii)au concluzionat ca suntem turisti banosi, pt ca eram imbracati decent si logic au raspandit rapid zvonul ca niste "ingles" vor sa ia masa in umilul lor local!;-)

Romanii au nevoie de autocriticism, dar si de simt al identitatii. Trebuie sa conservam ce e bun si ne apartine, dar sa si acceptam ca exista alte culturi si civilizatii, cu reguli si ciudatenii proprii.Acelasi lucru e valabil si in cazul spaniolilor, ungurilor, tiganilor, samd.
arty fact
Membru Expert
Membru Expert

Mesajde ioan » Sâm Aug 09, 2003 11:40 am

Invit la moderatie si responsabilitate in cele scrise, nu-i asa, dle Horvath?
ioan
Membru Expert
Membru Expert

Mesajde JustAngel » Mar Aug 19, 2003 7:20 pm

Interesant subiect de discutie ati ales. Sunt si ei oameni.
Asa este "soiul" lor. Sa nu uitam ca de-a lungul istoriei au facut acelasi lucru. Asa ca nu trebuie sa ne miram. Da, Ion, trebuie sa fim toleranti. Depinde cat anume trebuie tolerat si ce anume.
Este adevarat ca in afara tarii roman=tigan. In orice tara din Europa daca spui ca esti roman ti se spune automat tigan.
De multe ori ma gandesc cu nostalgie la Antonescu.
JustAngel
Moderator - aiudeni in strainatate

Mesajde ioan » Vin Sep 05, 2003 9:03 am

Da, JustAngel, este o diferenta intre a fi tolerant si a tolera. Trebuie sa fim toleranti, in primul rand, cu noi oamenii. Putem tolera tot ceea ce reprezinta natura umana( in cazul de fatza), cu conditia sa nu aduca atingere demnitatii noastre ca individ.
Despre "nostalgiile" tale nu as fi comentat nimic, daca...puse aici nu ar fi fost necontrolate pentru conditia de om al mileniului 3
ioan
Membru Expert
Membru Expert

Mesajde claudiu » Vin Sep 05, 2003 5:51 pm

Pentru ce te gandesti cu nostalgie la Antonescu , JustAngel? Doar nu vrei sa spui ca ucidea tigani ... sau te gandesti la faptul ca-i deporta? + evrei.
Nu stiu ce cred marile capete luminate evreiesti... dar in armata SE RESPECTA ORDINELE! Cum sa zica Antonescu lui Hitler NU la a deporta tigani si evrei cand Franta a cazut ca o frunza. O tara prinsa la mijloc...si care azi nu poate sa-si scoata capul in lume din cauza ca avem stapani la care mai lingem si azi si vom linge in continuare
Ni se baga in cap in manualele de istorie ca Antonescu a fost un criminal. De ce nu scrie si cati evrei a scapat? dar ce sa-i faci tre sa faci ce zic tarile mai "mari" Pe asta se bazeaza in ziua de azi diplomatia .. Ce mic tace si linge . Cel mare urla si bate!
claudiu
Membru Expert
Membru Expert

Mesajde ][|TMAN » Dum Sep 07, 2003 9:34 pm

Bine bai Justangel si daca is si ei oameni (esti rom(romulan)? ) pt. mine oameni sunt cei care sunt oameni adica nu hotesc nu put mortal si lucra cinstit si nu primesc ajutoare de la primarie non stop si io lucru si ei beau si fac copi si nici nu platesc taxe si au 3 regine in zona centrala foarte fertile ca la fiecare 3 luni apare un nou "cetatean" , mi-am dat seama de asta pt ca sunt doar 3 rase de puradei (zombi , si se vede pe fata) pe deasupra is si spurcati.Se pare ca da roade afacerea cu copi deoarece scoti bani din alocatie. Iar fiind ca este o zona centrala taxele sunt mai mari decat la periferie iar tiganii stau linistiti acolo. Ca si cum primaria tine la ei. Io zic jos cu ei , o grenada aruncata prin perete (sunt rosi pe dinauntru). :twisted:
NIAAAA
And the people .... , the people ....
Beat him to death with the rock!!
][|TMAN
Membru Junior
Membru Junior

Mesajde ioan » Lun Sep 22, 2003 8:03 am

Ma intreb ce poate aduce atata intoleranta la adresa copiilor nevinovati. Ma gandesc de ce nu ne putem sustine opiniile fara agresivitate, ura. Care ar trebui sa fie raspunsul etniei amintite aici, la limbajul agresiv si intolerant ? Daca o sa continuam asa, daca o sa consideram ca exista rase superioare si rase inferioare, la inceput de mileniu 3...AVEM O GRAVA PROBLEMA. E trist ca nu vedem unde a dus intoleranta si ura in anumite zone ( vezi Balcanii ultimului timp). Unde este reactia celor de pe aiudonline cand citesc toate acestea? Se identifica cu astfel de momente de intoleranta si ura?
ioan
Membru Expert
Membru Expert

Mesajde JustAngel » Lun Sep 22, 2003 11:46 am

Ioane te respect pentru ca esti un om de cultura. Dar exista o mare problema. Au fost prea tolerati si uite unde au ajuns. Nu le mai pasa de nimic. Te fura, cersesc. Daca vrei sa ii dai de lucru la cersitor ca sa isi castige cinstit banii ti se va raspunde invariabil "da ce sunt prost sa lucrez?". Bine ca suntem noi prosti sa lucram ca sa ii tinem pe ei paraziti. Dar eu spun ca este vremea sa lasam toleranta si sa facem ceva. Trebuie sa puna si ei mana ca nu le cade nimica.
Cand m-am referit la Antonescu nu am facut-o cu gandul la exterminare. Antonescu i-a pus sa aleaga. Muncesc si raman in tara sau raman lenesi si vor fi deportati.
Am foarte multi prieteni tigani si ii respect pe cei care isi vad de treaba.
In rest, numa bine la toti.
JustAngel

Mesajde raluca popan » Sâm Iul 23, 2005 7:22 pm

eu locuiesc chiar la intrare in parc (adica in centru) si binenteles ca tre sa ma intoxic cand trec pe acolo in fiecare zi (adica au apa si o coaja de sapun le dau io daca n-au sarmanii puturosi, dar cred ca o sa-mi spuna bip si o sa plec) plus de asta imi e si frica sa nu sara pe mine ciurda dresata sa cerseasca si sa injure daca nu esti pe placu lor (au trotuaru lor propriu daca nu stiati si de sarbatori tre sa inchidem poarta sa nu intre)
cei care stau bine mersi departe de ei vb de tolerantza (strainii sunt experti in asta)
dar io i admir pe tzigani din urmatoarele motive:
1 is rezistenti (si put) ca sobolanii
2 n-au preocupari laborioase si totusi supravietuiesc
3 nu sunt timizi... adica au bagat frica in oamenii normali(pe tren ma ingrozesc pur si simplu, tre sa invatz karate sau sa-mi iau sprei paralizant/deodorant?)
4 cunosc imaginea pe care o avem despre ei si o folosesc vicleneste (in special cu strainii)
5 isi cunosc drepturile si sunt primii (singurii) in fatza la primarie cand au probleme
6 se ajuta reciproc in orice situatzie
7 sunt peste tot

in concluzie: i invidiez! :!:
raluca popan
Membru Junior
Membru Junior

Următorul

Înapoi la Ce te deranjeaza in Aiud?