left
AiudOnline.ro
judetul alba, românia
  bine ai venit
pagina aiudenilor de pretutindeni
  home Home   contact Contact  

cautare rapida aiudeni
cauta Ai o legătură cu Aiudul? Înscrie-te acum în lista aiudenilor.
fotolix.ro

AiudOnline.ro / forumul aiudenilor de pretutindeni

parcul municipal?????

Te supara, te deranjeaza ceva, cineva din Aiud? Spune-ti "offfffff"-ul aici.

parcul municipal?????

Mesajde bogdanutu » Dum Mar 30, 2003 6:34 am

ce parere aveti despre vechea terasa din parc?
eu zic ca arata ca si o casa parasita. nu?
bogdanutu
Membru Junior
Membru Junior

Mesajde robilix » Dum Mar 30, 2003 11:25 am

vorbesti de terasa pe care se tineau discotecile?
dupa cate stiu este particulara, nu ae dea face cu primaria

totusi zic ca parcul arata destul de bine dupa ce a fost refacut acum 3 ani

oare mai exista fanfara? bunicul meu facea parte din fanfara aiudului si cantau duminica in acea ciupercuta sau cum ii zice din fata terasei. am mai vazut fanfara aici in cismigiu si mi-am adus aminte ce frumos era si in aiud
Designers are meant to be loved, not to be understood.
- Fabien Barral -
robilix
Administrator AiudOnline
Administrator AiudOnline

Mesajde arty fact » Dum Mar 30, 2003 12:27 pm

Parcul aiudean are o calitate (altii ar vedea-o deficienta!): nu este extrem de simetric, plantele si pomii cresc dupa voie si asta da o senzatie de salbatic, de libertate.Totusi au aparut si necesarele becuri stradale, plus s-a pavat un pic zona, e fain. Ma mir ca nu a deschis nimeni subiectul pana acum, asa ca nota zece lui Bogdanutzu! Casele sunt frumoase (casuta cu pitici a devenit un fel de curiozitate turistica), terenuri de sport sunt (mai invatam sa merg pe role la terenul de fotbal), vara se joaca tenis, baschet, e plin de tineri si mai nou si parinti cu pui mici care se pot juca la micul spatiu amenajat pt ei cu hinte, tobogan, samd.In "ciupercuta" nu mai canta demult fanfara, in schimb stau pushtanii si privesc trecatorii (fetele faine!).Regret ca terasa nu e functionala cum era acum cativa ani, caci si eu mai dansam pe acolo.In orice caz, acolo se simte pulsul verii, caci toti trag la un suc, o bere, o discutie, se asculta muzica, e fain... poate starea budelor e cam precara, dar s-ar putea face lucruri mishto.Tot pt tineri s-au organizat si ceva concerte cu trupe locale (New Raps, Magic, Caustica, Exclusiv...). In aceeasi zona, daca urci povarnisul spre cartierul din parc se situeaza si celebra Casa Helvetica, loc de intalnire pt artistii care participa la tabara internationala aiudeana. Pastrez numeroase amintiri despre parc, acolo ma aduceau parintii, bunicii, tata imi facea fotografii cu trandafiri in par si veveritele alergau de colo colo.:-)

arty fact, martie 2003
arty fact
Membru Expert
Membru Expert

Mesajde sabu » Dum Mar 30, 2003 4:36 pm

e destul de fain parcu :) chiar azi ma duc la un baschet acolo (pot sa numar pe degete de cate ori joc io baschet) . terenurile is dragute , becuri nu prea mai sunt :) totusi e bine ca exista ... pacat de terasa care nu mai exista . kati ai vazut cum arata drumul sper casa helvetica ? nasol rau zic eu .
i dont like mondays
sabu
Membru Expert
Membru Expert

Mesajde levynagy » Dum Mar 30, 2003 8:56 pm

Dacă ai ştii sabu, cât de speriaţi erau elevii şi profesorii francezi care au venit pentru proiect, când au trecut prin Parc noaptea şi mai ales când au ajuns pe drumul de care aminteai: :!: apropos de becuri... :idea:

În schimb le-am arătat unora platoul de deasupra Parcului, dintre releu şi poligonul de tragere...şi le-a plăcut foarte mult panorama asupra oraşului şi cu munţii Trascăului. Vă daţi seama că Dealul Paza (cum se numeşte de fapt, fiind tradus din maghiarul omonim Örhegy) este pentru mulţi o atracţie turistică în sine şi că pe vremuri tinerii (elevi sau studenţi) organizau minii-excursii acolo? :?: Am făcut anul trecut câteva poze superbe, pe care le-am şi pus pe net. Cert este că pentru a vedea ceva frumos, trebuie să te depărtezi tot mai mult de oraş...începi cu parcul şi apoi continui cu dealurile şi cu munţii... 8)
levynagy
Membru Junior
Membru Junior

veste buna!!!!

Mesajde bogdanutu » Mar Mar 29, 2005 2:44 am

dupa cite am auzit terasa urmeaza a fi renovata anul acesta si probabil va fi deschisa pe timpul verii 2005.Doamne ajuta!!! Mi-e dor de o bere la halba buna si un altfel de atmosfera. M-am cam saturat de centru si de toate cele'.
bogdanutu
Membru Junior
Membru Junior

Mesajde Iuly » Mie Noi 02, 2005 10:46 pm

In legatura cu terasa din parc, s-au inceput renovarile. S-au pus geamuri si tigle deocamdata, si cred ca se va redeschide in primavara anului vitor.
Iuly
Membru Junior
Membru Junior

Mesajde arty fact » Joi Noi 03, 2005 4:10 pm

Interesanta si adevarata ideea cu distantarea de oras pentru a putea vedea frumosul, chiar daca pentru fiecare inseamna poate nitel altceva. :-)
arty fact
Membru Expert
Membru Expert

Mesajde r_angel » Mar Noi 22, 2005 12:28 pm

faine amintiri in parc si la releu
se intampla prin liceu
faceam si ore in parc

si abia asteptam seara ca sa mergem in parc
plus ca terenurile erau foarte populate si la baschet si la fotbal

kati pomeneai de senzatia de salbatic si libertate, sa stii ca ai dreptate, eu sunt acum in timisoara si sunt o gramada de parcuri pe aici si mari si mici dar nu gasesti sentimentul de salbaticie
traieste-ti viata cat mai placut atat cat esti tanar!!(fa ceva care sa ramana in urma ta).
r_angel
Membru Senior
Membru Senior

parcul

Mesajde Cristy » Vin Dec 30, 2005 1:11 pm

in legatura cu parcul s-au inceput renovarile si la terasa dar se paveaza cu dale si aleea principala :) .Pavarea cu dale a aleelor este un lucru excelent. :)
Cristy
Cristy
Membru Junior
Membru Junior

Mesajde bogdanutu » Dum Ian 14, 2007 3:57 am

Ati vazut terasa in ultimul timp?
bogdanutu
Membru Junior
Membru Junior

Mesajde r_angel » Sâm Ian 27, 2007 1:17 am

in constructie
traieste-ti viata cat mai placut atat cat esti tanar!!(fa ceva care sa ramana in urma ta).
r_angel
Membru Senior
Membru Senior

Mesajde Horvath » Lun Ian 29, 2007 3:07 pm

Cine construeste?
Si ce?
:idea:
ich weis, was zuviel ist, das ist zuviel.
Horvath
Membru Expert
Membru Expert

Mesajde robilix » Sâm Iul 21, 2007 9:14 am

Am fost saptamana aceasta la Casa Helvetica pentru tabara de copii inter-art ..... si surpriza, se lucreaza la drumul care duce spre cartierul din parc.
Designers are meant to be loved, not to be understood.
- Fabien Barral -
robilix
Administrator AiudOnline
Administrator AiudOnline

Mesajde Rami » Lun Iul 23, 2007 6:13 pm

inafara de E 81 si centura, in aiud nu este nici o strada in stare "BUNA" ! pe care sa se poata circula. Dina pacate.
orizont.designrevolution.ro
Rami
Membru Senior
Membru Senior

Mesajde r_angel » Lun Oct 22, 2007 12:04 am

sa speram ca termina cat mai repede drumurile pt ca acum cu schimbatul tevilor orasul arata ca dupa bombardament
r_angel
Membru Senior
Membru Senior

Mesajde Rami » Lun Noi 05, 2007 2:36 am

pot sa zic ca chiar mai rau :))
orizont.designrevolution.ro
Rami
Membru Senior
Membru Senior

Re: parcul municipal?????

Mesajde bogdanutu » Lun Feb 18, 2008 3:45 am

club parc ?
a-ti fost?
bogdanutu
Membru Junior
Membru Junior

Mesajde Horvath » Lun Feb 18, 2008 9:19 am

Am fost la terasa din parc azi vara, e bine, am vazut multa lume venind la bere si la plimbare.
E bine venita terasa.
Cat despre drumul acela spre Casa Helvetica e binevenita, dar tin sa precizez ca dupa ce a fost terminat au si spart in unele locuri caci au uitat sa traga niste tevi sau cabluri, ma rog nu conteaza, important e ca se lucreaza peste tot, prost, dar important e ca se munceste.
ich weis, was zuviel ist, das ist zuviel.
Horvath
Membru Expert
Membru Expert

Mesajde raluca popan » Lun Iul 02, 2012 4:26 pm

m-am gandit sa nu deschid topic nou de aceea scriu aici:

suntem in 'Anno Domini 2012', respectiv luna iunie, timp: duminica seara, loc: terasa parc

problema: masini parcate peste tot in parc, si patru pe iarba in spate la terasa

rezultat: iarba a disparut si s-a format loc de parcare pe pamantul ramas

previziuni astrologice: urmeaza la sugestia unor minti luminate si efectiv pragmatice, taierea copacilor, respectiv demolarea a 1/4 din imensul parc pentru a construi o parcare minunata din beton pt. tot cetateanul care vine in parc CU MASINA de la distanta ametitoare de 1 km de la el de acasa, distanta care stim bine ca poate fi parcursa pe jos, avand in vedere timpul placut si verdeata pe care dorim sa o protejam cu totii (mai demult se putea merge si pe jos zic unii, desi la cat e de mare municipiul asta ma indoiesc)

semnal de alarma: mai are rost sa vorbim si despre terenul de baschet care mai nou e dotat numai cu un singur panou functional? terenul de handball (care ar putea fi o excelenta parcare pt terasa!!!)? gardurile disparute? bancile rupte? gunoaiele imprastiate? lipsa cosurilor de gunoi? raritatea jandarmilor?
raluca popan
Membru Junior
Membru Junior

Următorul

Înapoi la Ce te deranjeaza in Aiud?