left
AiudOnline.ro
judetul alba, românia
  bine ai venit
pagina aiudenilor de pretutindeni
  home Home   contact Contact  

cautare rapida aiudeni
cauta Ai o legătură cu Aiudul? Înscrie-te acum în lista aiudenilor.
fotolix.ro

AiudOnline.ro / forumul aiudenilor de pretutindeni

valea...

Te supara, te deranjeaza ceva, cineva din Aiud? Spune-ti "offfffff"-ul aici.

valea...

Mesajde Sandrina » Mie Apr 02, 2003 5:21 am

da, poate nimeni nu a dat importanta, dar mie chiar imi place Valea Aiudului si mi se pare lipsa de bun simt ca toata lumea isi face cotete de gaini si de porci pe malul ei, sa nu mai vorbim de mizeriile care se arunca in apa...Poate ma mai deranjeaza si faptul ca vad atitea barulete...intr-un oras asa mic. Aiudul este un orasel mic, dar cu un farmec aparte...nu stiu mie mi se pare ca e ca si un vin cald care iti cuprinde stomacul si te invaluie intr-o caldura placuta si ...de care nu ai mai vrea sa te dsparti. E linistit, e frumos si are atitea locuri magice de descoperit....ati vazut toti Aiudul noaptea...e pur si simplu magic.
Stiti cind veneam cu trenul la Aiud si ma apropiam de oras...prima data vedeam luminile...multe, multe..., apoi simteam aerul, iar apoi ma lovea in suflet DORUL..., da dorul acela crud de prieteni, de bunici, de amintirile mele, dorul de voi toti pe care va cunosc sau nu va cunosc...n-are importanta pt. ca sunteti din Aiud...mi-e dor de voi toti... :(
Sandrina
Membru Junior
Membru Junior

Mesajde arty fact » Mie Apr 02, 2003 12:38 pm

Da, aerul de-acasa are o dulceata specifica si poti locui in locul perfect, caci tot vei simti lipsa a ceea ce inseamna "casa", familiaritate. Se intampla ca Aiudul, cu avantaje si dezavantaje e casa noastra si atunci putem iubi ceea ce pt altii pare o vale murdara, un oras inghesuit si poluat, etc.Cred ca intreprinzatorii, au ales variante cat mai simple de a face un ban.Daca venitul iti vine dintr-un bar identic cu altele 6, il infiintezi si te ocupi de el cum poti si cat merita... asta e mentalitatea.Nu au toti studii de marketing... Mi-as deschide cafenea literara, dar crezi ca as avea destui clienti? Uneori, un chiosc urat cu placinte bune e mai rentabil decat ditamai restaurantul de mare tinuta. Daca ar exista realmente clienti cu bani pt asa ceva s-ar deschide si ceva "select" in afara "Unirii" si a altor bombe care pretind a fi localuri viabile.

arty fact, aprilie 2003
arty fact
Membru Expert
Membru Expert

fapt divers...

Mesajde pity » Mie Apr 02, 2003 4:11 pm

Am un prof american ,Brian,care locuieste in blocurile de langa Casa de Cultura si zproape zilnic trece...valea.Intr-una din discutiile noastre despre Aiud zicea ca un proiect al lui pe termen lung ar fi sa curete valea... :roll: Bineinteles ca nu o sa-i asum acum responsabilitatea asta,dar iata ironia...Vin strainii sa ne repare cotetu' ...ceea ce nu cred ca e o noutate...Sad but true... :x
pity
Membru Junior
Membru Junior

aceeiasi vale...

Mesajde Sandrina » Mie Apr 02, 2003 4:20 pm

Ar fi prea frumos daca acel proiect s-ar si pune in aplicare deoarece ramin la parerea ca Aiudul fiind un oras vechi, cu acel farmec aparte de "parfum de sortisoara" poate atrage multi oameni, iar acest aspect spun eu nu este de neglijat. Mie de exemplu imi place la nebunie ''cascada" aceea micuta (barajul) de pe vale, dar asta poate si pentru ca ma leaga cele mai dulci si frumoase amintiri din adolescenta. Bunica mea a stat pe str. Creanga, iar gradina noastra dadea in vale...am crescut privind-o, iar cind eram eu mica era ...frumoasa.
Iar, despre barulete eu as prefera cafeneaua ta arty fact. Sincer si cunosc o multime de persoane din Aiud care ti-ar umple-o de poeme, muzica adevarata si frumos...Imi place ca mai exista cineva care sa imi impartaseasca visele mele...multumesc.
Sandrina
Membru Junior
Membru Junior

Mesajde sabu » Lun Apr 07, 2003 9:51 pm

hehe ... arty fact are dreptate . barurile astea mici aduc bani . oamenii n-au ce lucra si isi ineaca amaru` in alcool :) unde ? in acele mici si multe baruletze (ma bucur ca nu o stiu din proprie experienta) .

kati daca itzi faci vreo cafenea sa fac locuri separate pentru fumatori si pentru nefumatori :)
tot pentru kati : in aiud nu sunt placinte bune :wink:
i dont like mondays
sabu
Membru Expert
Membru Expert

Mesajde arty fact » Lun Apr 07, 2003 10:27 pm

Sabu, nu am bani de cafenea, dar daca o s-o fac vreodata, va fi cel mai fitos, trendos, cool spatiu de chef si discutii si centru de intalnire al cremei artistilor, literatilor, oamenilor inspirati si nefumatori... cu riscul de a-i interpreta eu pe toti!;-))))
arty fact
Membru Expert
Membru Expert

Mesajde r_angel » Lun Noi 28, 2005 4:21 pm

poate da ca punem mana de la mana facem un astfel de local
traieste-ti viata cat mai placut atat cat esti tanar!!(fa ceva care sa ramana in urma ta).
r_angel
Membru Senior
Membru Senior

Mesajde sabu » Lun Noi 28, 2005 4:53 pm

:)) ma faci sa rad. iti dai seama cati bani sunt necesari? si nu doar banii dar cine crezi ca va vrea sa se asocieze cu n necunoscuti pentru o treaba ca asta?

ps: 2 ani, 7 luni si 21 de zile ;)
i dont like mondays
sabu
Membru Expert
Membru Expert

Mesajde r_angel » Mar Noi 29, 2005 12:09 am

intrebare::::

CREDETI CA IN AIUD AR MERGE BINE UN LOCAL GEN FAST FOOD?
traieste-ti viata cat mai placut atat cat esti tanar!!(fa ceva care sa ramana in urma ta).
r_angel
Membru Senior
Membru Senior

Mesajde robilix » Mar Noi 29, 2005 2:02 pm

dupa cate stiu eu au fost 2
Designers are meant to be loved, not to be understood.
- Fabien Barral -
robilix
Administrator AiudOnline
Administrator AiudOnline

Mesajde r_angel » Mar Noi 29, 2005 5:21 pm

si dece crezi ca nu au mers??
r_angel
Membru Senior
Membru Senior

Mesajde sabu » Mar Noi 29, 2005 5:32 pm

pentru ca nu erau bune :))
i dont like mondays
sabu
Membru Expert
Membru Expert

Mesajde r_angel » Mie Noi 30, 2005 4:06 pm

revenind la subiect e chiar aiurea ca nimeni nu se fereste sa arunce deseurile pe marginea vai sau care au scurgerea de la canalizari in vale

dar nu stiu dece nu se tem de amenzile pe care le po lua pt asta, mai ales ca din cate am vazut cand am fost acasa cei de la protectia mediului au cam inceput sa faca treaba, amenzi si alte alea
r_angel
Membru Senior
Membru Senior

Mesajde corinam » Sâm Ian 21, 2006 10:18 am

sabu scrie:..... in aiud nu sunt placinte bune :wink:

Nu locuiesc in Aiud dar cate o data cand mai merg pe strazi pe aici pe la mine, imi mai miroase a placinte. Poate va ganditi ce are asta de a face cu Aiudul, well am copilarit in Aiud, am rude pe strada Voluntarilor, shi deasupra la cinamatograful ala din Micro shi luam cursa la Garbova de langa cetatea de pe centru sau fabrica de paine sau din spatele gari, unde (i am getting to the point) imi amintesc un chiosc unde se vindeau placinte... le duc lipsa acum. E ciudat cum de fiecare data cand simt mirosul asta imi fuge mintea la Aiud... cand veneam acolo trebuia sa imi i-a ai mei placinte de la chioscul ala.... sincer nu am avut niciodata placinte mai bune ca alea.
Mai exista chioscul?
corinam
Nou venit!!!
Nou venit!!!

Mesajde andreea17 » Vin Feb 17, 2006 1:02 am

NU vreau sa iti ruin bucuria de a mirosi placinte pe strada dar dak te duci pe langa vale nu mai miroase a placinte... :shock:
miroase a tot felul de gunoaie.
Canalizari sunt peste tot si toata lumea vede dar totusi nime nu face nimik.Vecinii mei au avut canalizarea de la vaci introdusa in vale si cu inundatiile astea tevile erau doi metri afara din pamant.A venit primarul si politia si au vazut tevile dar nu au zis sau mai mult,facut nimik.Au plecat ca si cum nimik nu s-ar fi intamplat si va asigur ca vecinii mei nu i-au mituit sau asa ceva,este doar nepasarea asta rea,si grea. :)
Knowing how we die, we know how we live!
andreea17
Membru Junior
Membru Junior

Mesajde corinam » Sâm Mar 04, 2006 11:13 am

:lol: :lol: :lol: nu mirosea a placinte pe vale nici inainte, mai mult pe langa gara.

Intradevar e shocant nepasarea celor care au puterea sa schimbe situatia, e mai usor sa te prefaci ca nu exista decat sa gandesti ce se poate face sa se remedieze problema. Poate primarul avea alte lucruri mai presante care il preocupau shi nici nu a bagat de seama :roll:
corinam
Nou venit!!!
Nou venit!!!

Mesajde Horvath » Lun Ian 29, 2007 3:15 pm

De ce nu se face? Raspunsul e simplu.
NU SUNT BANI !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
ich weis, was zuviel ist, das ist zuviel.
Horvath
Membru Expert
Membru Expert

Mesajde r_angel » Sâm Feb 03, 2007 5:31 pm

eu as mai aduga faptul ca poate este indiferent pe langa lipsa banilor
nu tre sa stai in banii de la buget tre sa atragi si investitii dar ......ce sai faci.....da nu este interes!!!!!!!!!!!!
r_angel
Membru Senior
Membru Senior

Înapoi la Ce te deranjeaza in Aiud?