left
AiudOnline.ro
judetul alba, românia
  bine ai venit
pagina aiudenilor de pretutindeni
  home Home   contact Contact  

cautare rapida aiudeni
cauta Ai o legătură cu Aiudul? Înscrie-te acum în lista aiudenilor.
fotolix.ro

AiudOnline.ro / forumul aiudenilor de pretutindeni

Cronica lu' Horvath

Avetzi un hobby pe care vretzi sa-l impartashitzi cu restul lumii. Aici este locul in care il putetzi face cunoscut

raspuns

Mesajde Sandrina » Lun Apr 07, 2003 2:08 pm

Amantii/ele, din punctul meu de vedere nu sunt altceva decit rodul lipsei de comunicare si intelegere. Consider ca si arty ca un amant/a nu poate oferi mai mult decit ceea ce iti ofera un sot/ie, dar omul in absurditatea sa cauta sa-si innece greselile in bratele cuiva mai binevoitor, mai rapid decit a cauta sa repare locul unde a cedat relatia...cum ziceam a fugi e mai usor decit a te opri sa privesti in urma si sa zici...merita totusi sa ramin si sa lupt. A fugi de responsabilitate si durere e mai usor decit a ramine si a le infrunta. Pacat...la urma urmei lupta face viata mai frumoasa!
Iar zimbetul persoanei iubite, fericirea si simpla sa prezenta sunt cele mai frumoase lucruri pentru care merita sa ramai, sa lupti deoarece frumusetea adevarata a vietii e totusi...iubirea!
Sandrina
Membru Junior
Membru Junior

Mesajde arty fact » Lun Apr 07, 2003 2:20 pm

Sunt cazuri in care intr-adevar nu ramane nimic de salvat si e o pierdere de vreme si irosire de energie si nervi sa incerci sa aduci pe drumul bun ceva ratat definitiv.Instinctul de autoconservare al omului e dublat de cel de autodistrugere.Eu una sunt o luptatoare, insa stiu exact pt ce si cine merita sa lupt. Nu ma angajez prea des cauzelor pierdute din start.Imi asum riscuri doar unde totul e 99% sigur... :-))))
arty fact
Membru Expert
Membru Expert

pt. arty

Mesajde Sandrina » Lun Apr 07, 2003 3:27 pm

Asa este draga mea arty, din pacate sunt si cauze care sint pierdute unele chiar inainte de a fi incepute si nu merita efortul, dar zic eu este bine sa le eliminam inainte de a deveni serioase.
Fiecare din noi ajungem sa fim pusi in fata unor astfel de cauze, dar ce bine este de aceeia care le lasa in urma zimbind si nu suferind, nu 8) ?
Arty am impresia ca daca ne-am fi cunoscut, chiar daca mai avem si discutii contradictorii, cdre eu, am fi devenit prietene bune. Asa simt eu!Apropo, ce este sport x? Un site ?Cum e vremea in Helsinki? Aici ninge si parca nu mai trece iarna niciodata si devine asa obositor sa tot umbli in haine groase..
Sandrina
Membru Junior
Membru Junior

Mesajde arty fact » Lun Apr 07, 2003 3:46 pm

Geografic, Finlanda e situata chiar deasupra Romaniei... adica mai sus un pic, stii ce vreau sa zic. A viscolit si aici, acum e soare, iar trebuie sa matur zapada de la usa si sport x e un subiect pe care l-am deschis , alaturand niste poze pe care le vezi apasand pe link, despre mine si sotul meu , participand ca spectatori la un eveniment anual, sarituri extreme cu schiurile si snowboardul ale localnicilor amatori de duritati.
arty fact
Membru Expert
Membru Expert

Mesajde Horvath » Vin Apr 11, 2003 12:16 pm

Scuzaţi pauza, dar netul în Aiud a picat pentru câteva zile şi poblem.
Acum sunt foarte revoltat, motivul? Arestarea unui bun prieten. Este vorba de Andrei Gheorghe de la PRO FM.
Pregătesc ceva ce v-a apărea aici.
ich weis, was zuviel ist, das ist zuviel.
Horvath
Membru Expert
Membru Expert

Mesajde robilix » Vin Apr 11, 2003 12:28 pm

ce inseamna cuvantul "prieten" Horvath?
Designers are meant to be loved, not to be understood.
- Fabien Barral -
robilix
Administrator AiudOnline
Administrator AiudOnline

Mesajde arty fact » Vin Apr 11, 2003 11:51 pm

Andrei Gheorghe? Cel care facea pe intelectualul dur si care se droga si mai si recunoscuse public? Buahhaha (vorba lui Sabu!)... oare de ce sa-l fi arestat?Pt exprimari obscene? Trebuie sa citesc si eu ziarele...
arty fact
Membru Expert
Membru Expert

Mesajde Horvath » Mar Apr 15, 2003 9:00 am

Prieten este o persoană de care cineva este legat printr-o afecţiune bazată pe încredere şi stimă reciprocă.
Horvath
Membru Expert
Membru Expert

Mesajde arty fact » Mar Apr 15, 2003 11:53 am

Asadar d-l AG ti-a oferit stima si increderea reciproca?:-))))))))))))))
arty fact
Membru Expert
Membru Expert

Mesajde Horvath » Mie Apr 16, 2003 11:04 am

Da l-am cunoscut în 95 şi nu cred că sunt dator să dau explicaţii despre asta, dar un lucru pot spune cu siguranţă, este un om deştept, un om de care are nevoie ţara asta şi ar fii mai bine dacă ar mai fii vreo 2milione ca el.
Acuzaţiile ce se fac, sunt nişte lucruri pe care el ştie cel mai bine de ce se face.
În legătură cu pretenie, este să spun sincer mai mult amic decât prieten dacă privim lucrurile din partea lui, din partea mea eu îl consider prieten.
Tot ce vreu să spun, mă abşin să fac comentarii despre cele întâmplate cu arestarea lui, deoarece mi s-a spus să mă abţin.

Deci să lăsăm comentariile şi hai să trecem la subiectul din cronică.
Dragoste şi Violenţă.
Horvath
Membru Expert
Membru Expert

Mesajde arty fact » Mie Apr 16, 2003 11:16 am

Ca bine zici. Violenta fizica se poate evita, conflictele verbale si contradictiile nu, oricata dragoste ar exista.Acolo unde exista perfecta armonie trebuie chestionate cauzele.Cei care au fost separati mult timp (cauze externe vointei lor) vor profita de timpul ramas si nu-l vor tulbura cu probleme iscate din nimicuri.Cei care sunt zilnic unul langa altul si nu-si permit spatii de refugiu si recuperare a fortelor individuale, sunt sortiti dezacordului. Ma opresc aici cu exemplele pt a te intreba: prea multa apropiere strica?
arty fact
Membru Expert
Membru Expert

Mesajde Horvath » Mie Apr 16, 2003 12:49 pm

Eu ştiu că pentru o dragoste perfectă trebuie să iubeşti atât fizic cât şi sentimental şi psihic. Dar mă întreb dacă se poate aşa ceva?
Eu am iubit aşa dar ea nu, vă spun a fost un dezastru.
Horvath
Membru Expert
Membru Expert

Mesajde arty fact » Mie Apr 16, 2003 4:58 pm

Ciudat ca mentionezi relatia perfecta.Inseamna ca mereu vei fi dezamagit la cea mai mica neimpartasire, astepti prea mult, iti zic... Ai vazut filmul cu Helen Hunt si Jack Nicholson- "As good as it gets" (Mai bine de atat nu se poate)? Cam asa e in real life, ambii au defecte, relatia are crize nu numai apogeuri,timpul se pierde fara sens daca nu te multumesti cu ceea ce iti da viata mai bun.O femeie/un barbat bogat/a, frumos/a, inteligent/, samd nu reprezinta garantul unei relatii de vis.Deseori ne simtim mai bine cu o persoana care poate are o problema cu transpiratia, dar ne intelege, nu e profesoara, dar ne iubeste, nu e doctor, dar e un bun amant, e chel, dar gateste bine, etc.Intelegi?Si atunci e o prostie sa visezi la perfectiuni imposibile si sa nu vezi ce comoara ai sub nas!
arty fact
Membru Expert
Membru Expert

Mesajde Horvath » Joi Apr 17, 2003 7:40 pm

Da este corect, dar chiar nu există aşa ceva? Ca doi să se iubească atât fizic cât si sentimental and psihic.
Horvath
Membru Expert
Membru Expert

Mesajde Horvath » Mie Mai 07, 2003 7:36 am

Vrei film bun? The Salton Sea.
Horvath
Membru Expert
Membru Expert

Mesajde Horvath » Vin Mai 09, 2003 1:14 pm

Prostia face parte din viaţa noastă zi de zi, şi totusi ne mirăm, de ce oare ?
Pe când şi iubirea de multe ori, poate fi o prostie. depinde ce si cum înţelegem.

- Eşti un prost dacă mă iubeşti chiar atât de mult.
Am stat şi mă gândeam minute în şir, ce să fac? Am crezut că mă duc la ea şi-i trag vreo două palme, dar am sărutat-o.
M-am dus acasă, am stat în pat si mă gândem la cele întâmplate.
- Da sunt un prost, dar un prost care este fericit.
Horvath
Membru Expert
Membru Expert

Mesajde arty fact » Lun Mai 26, 2003 9:08 pm

Cred ca iubirea e "oarba" in multe cazuri. Astfel o multime de gagautze si gagautzi se trezesc idoli, staruri, amanti fatali sucind mintile fara a fi deosebiti sau destepti sau morali sau frumosi ... ciudat este ca aratand ca stii ce vrei (ex: barbat loial, brunet,intelectual, bogat in maniere alese si nu numai, cu viitor, generos, liber ca mentalitate, samd) poti sa fii judecat(a) drept pretentios(a), prea practic, profitor, etc. Lasandu-te "ars" sau fraierit devii un erou- martir comparativ cu a fi sigur pe ceea ce vrei si ceea ce nu accepti. Cei care rateaza in amor sunt victime compatimite, cei care vor doar sa castige fericire si restul sunt vazuti drept pragmatici reci si lipsiti de romantism. Cum e mai bine sa fii considerat?
arty fact
Membru Expert
Membru Expert

Mesajde Horvath » Mie Mai 28, 2003 12:04 pm

VICTIMA
Horvath
Membru Expert
Membru Expert

Mesajde stefania » Mie Mai 28, 2003 12:24 pm

inseamna ca Horvath e romantic? si ajung la intrebarea lui Arty: este bine ca un barbat sa fie romantic? ma rog, undeva pe acolo.
eu zic ca un pic de romantism nu strica nimanui, dar nu prea mult, femeile au intaietate, nu? :inimioare: :hyhi: :mamaigandesc:
STEFY
stefania
Membru Senior
Membru Senior

Mesajde arty fact » Mie Mai 28, 2003 2:14 pm

Nu as prea asocia victima cu romantismul... desi unii "martiri" (vezi sfintii, eroii, cavalerii si alte exemple istorice) au alura romantica. De ce nu poate fi admirat omul sanatos? De pilda cel cu un bun instinct de viata, care n-are chef sa piarda vremea prin facultati si birouri sau alte medii non naturale?Daca ai spirit extrem de sacrificial si te condamni singur la o existenta fada, lumea te admira, te respecta. Daca alegi sa nu faci nimic decat sa traiesti, de dragul de a trai, esti vazut drept lenes, ratat... si daca esti un looser cu atitudine, adica mai si justifici alegerea ta nihilista sau un comportament antisocial, "antiturmistic", atunci chiar ca esti damnat!
Barbati romantici? Iluzia lui Narcis indragostit de sine,privindu-se in apa! La asta se reduce totul , eventually.
arty fact
Membru Expert
Membru Expert

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Hobby