left
AiudOnline.ro
judetul alba, românia
  bine ai venit
pagina aiudenilor de pretutindeni
  home Home   contact Contact  

cautare rapida aiudeni
cauta Ai o legătură cu Aiudul? Înscrie-te acum în lista aiudenilor.
fotolix.ro

AiudOnline.ro / forumul aiudenilor de pretutindeni

Cronica lu' Horvath

Avetzi un hobby pe care vretzi sa-l impartashitzi cu restul lumii. Aici este locul in care il putetzi face cunoscut

Cronica lu' Horvath

Mesajde Horvath » Vin Mar 14, 2003 7:17 pm

Cum pot să-mi încep cronica? M-am gândit la veşnica problemă, “femei”. Atunci mi-am amintit de o povestioară scrisă de Denis De Rougemont în volumul “Partea Diavolului”, pe care vă rog să o citiţi, după care aştept comentariile dumneavostră.

Se iubeau atât de tare că nu mai osteneau să-şi spună: „Cum putem să ne iubim astfel?”. Într-o seară, ea începu să-l bată şi –l lăsă ca mort pe preşul din faţa patului. Pe urmă, ea adormi, obosită. A doua zi, el mai trăia încă.
„De ce te-am bătut?, îi spuse ea. Dacă nu ştii, înseamnă că mă iubeşti prost”.
Desfigurat de bătaia primită de la ea, el îşi deschise ochii posomorîţi şi-i spuse:
„Te iubesc încă, cruţă-mă”.
Ea se întoarse într-o parte pentru a-şi ascunde surâsul care-i crispa buzele şi pentru a plânge.
Seara, ea îl bătu iarăşi. Pe urmă, ea îi spuse:
„Revolta ta mă exasperează. De ce mă chinui astfel? Lasă-mă în pace”.
Şi îl aruncă pe fereastră.
Când el reveni după câteva săptămâni, spuse: „Mi-am pierdut ochiul stâng, şi coastele rupte mă dor şi acum, să nu fi supărată pe mine dacă gem uneori când te strâng în braţe”.
„A, spuse ea, am fost poate o proastă, dar încercările astea ne fac mai mari. Spune-mi acum, de ce te-am bătut?”.
Când el deschise gura să-i răspundă, ea îl lovi cu atâta violenţă că-i sparse dinţii. El ar fi vrut să vorbescă, dar suferinţa îi contorsiona cuvintele înainte să-i iasă de pe buze. Încercă să spună „Te iubesc”, şi pronunţă ceva care seamănă cu cuvântul târfă.
Atunci ea îl luă în barţe, îl mângâie şi îl îmbrăţişă. Şi acum el adormea fericit, ea îi dădu o lovitură de pumn peste ochiul drept.
Acum el e aproape orb.
„De ce te-am bătut?, îi spune ea în fiecare dimineaţă. Eu nu sunt rea şi te iubeam. Totuşi, te-am bătut şi am să te mai bat încă. Spune-mi, de ce simt nevoia asta să te bat?”.
Dar el se gândeşte în tristeţea lui: „Dacă-i spun că ea nu mă iubeşte, are să mă creadă. Dacă-i spun: Încetează să mai fii atât de rea, ea mă va întreba de ce e rea. Or, eu nu ştiu asta. Are să mă bată din nou. Când are să mă omoare, are să fie disperată şi nu vreau ca ea să fie disperată. Cel mai bun lucru ar fi să o părăsesc. Dar atunci nu vom mai şti niciodată”.
El tace. „Omul acesta nu mă iubeşte, se gândeşte femeia. Haide să batem un altul”.
Morala:
Dacă ar fi bătut-o el primul................. .
ich weis, was zuviel ist, das ist zuviel.
Horvath
Membru Expert
Membru Expert

Mesajde arty fact » Dum Mar 16, 2003 3:01 pm

Citind mai intai "cronica lui H" m-am gandit la Huidu si Gainusa, de la carcotasi, caci tot sunt in voga. Apoi am trecut la text si mi s-a parut ca nu are ce face la hobby, decat daca ii spui "Lectura sado-maso, hobby-ul meu favorit".Care este totusi hobby-ul? Discutia despre relatii, violenta casnica, femei, iubiri esuate? Nu cunosc cartea despre care vorbesti cu atata admiratie. Personal prefer (din categoria asta de text) literatura semnata de Sacher Masoch (de unde si denumirea masochism, caci si pe dansul, saracu' il inchidea nevasta in camera fortandu-l sa scrie si chiar batandu-l!) sau opusul- Marchizul de Sade (de unde si sadismul), ambele curente fiind facute sa coexiste, caci numai un masochist te lasa cu drag sa-l bati si sa-l umilesti si doar un sadist poate sa faca chestia cu placere.Astept clarificari si lumina asupra subiectului propus de tine, pt a putea continua discutia fara divagatii inutile.

arty fact, martie 2003
arty fact
Membru Expert
Membru Expert

Mesajde Horvath » Mar Mar 18, 2003 9:00 am

Este sau nu este un hoby ? Cronica este un hoby pe care-l practic de mult timp, prietenii care mă cunosc bine tot timpul î-mi spun să mă apuc de scris, ca toate tâmpeniile pe care le gândesc să fie stocate pe ceva. Este cam greu să încep cu o critică la adresa cuiva sau despre tâmpenia pe care o stochează uni umanoizi de la conducerea patriei noastre. Aşa m-am hotărât să încep prin aceea povestioră pentru a nu fi prea crud, dar văd că pentru uni a fost prea de tot. Nu despre sex este vorba ci despre modul de gândire a unei femei mortale.
Horvath
Membru Expert
Membru Expert

Mesajde arty fact » Mar Mar 18, 2003 12:39 pm

E bine sa scrii, poate iti clarifica ideile. Insa e bine s-o faci pe ciorna , unde poti aplica corecturile de rigoare si abia apoi sa postezi pt un public.

arty fact, martie 2003
arty fact
Membru Expert
Membru Expert

Mesajde arty fact » Lun Mar 24, 2003 1:45 pm

Nu mai continua cronica?
arty fact
Membru Expert
Membru Expert

Mesajde Horvath » Lun Mar 31, 2003 3:12 pm

Da, nenorocitul de mine, lucrez ca un tampit pentru un salar de cat o fii dar mai trebuie sa si invat (ceva chesti HTML).

Mai toata lumea scrie frumos cu liniuta si virgulita sau mai nou shi cu putza, ca-i tare greu i-mi mai este sa citesc cand ma uit la dedicatiile in stil SeMeSe la posturile noastre de televiziuni, care mai de care acum sunt in floare si plin de cerculete care mai de care colorate cu un 12,16 sau un AP in mijloc, ca nu cumva bolovanul de Vasile care din curiozitate vazand pe nu stiu care supererou in actiune, sa se arunce de pe bloc, dupa care-si va da seama ca nu stie sa FLY. De fapt CNA este un fel de dictatura sau sunt ei mai prosti?

Ei au tot dreptul de a interzice unele lucruri si sunt perfect de acord, dar cind prostia depasete limitele externe, atunci este bai fratilor.
De exemplu voi stiti ca exista si asa ceva:

CNA
Cap.3 Art.28 Ali.6 spune:
Este interzisa inserarea de publicitate sau teleshopping in cadrul difuzarii oficierii unui serviciu religios.
Va las pe voi sa judecati in continuare.

I will back.
Horvath
Membru Expert
Membru Expert

Mesajde arty fact » Mar Apr 01, 2003 12:26 am

Cool! Sa si stii ca am auzit de popi care fac reclama politicienilor, asa ca zici tu ceva... cat despre sms-uri, nici nu stiu sa trimit unul. Sunt o inapoiata de bunavoie... si tin sa te anunt ca am vazut fragmentar un film despre reality show-ul numit "Ed-TV".E super cand starul filmat si pe buda cere sa se dezvaluie si vietile intime ale celor care-l filmeaza sau care produc spectacolul.Astfel, lumea poate afla cum i se scoala si unui director de televiziune.Daca tot e sa fim adevarati si reali, de ce sa nu o faca toti, spectatori, producatori si staruri!!! No censorship, no CNA!Sau nu?...

arty fact, martie 2003
arty fact
Membru Expert
Membru Expert

Mesajde Horvath » Mar Apr 01, 2003 9:44 am

Din pacate am mult de invatat si nu prea am timp,dar promit ca voi reveni cu niste legi tampite "votate" de alesii nostri.

Te doare mintea cand le citesti si nu sti de unde se aduna atata tampenie intrun cap atat de mic.
Horvath
Membru Expert
Membru Expert

Mesajde arty fact » Mar Apr 01, 2003 11:49 am

Fiecare parere conteaza, asa ca , go on, spune-ti of-ul!Eu te lecturez si-ti mai si dau cate o replica, stii tu, ca de multe ori am alte viziuni, insa...:-))) e bine ca iti pasa de societate, site si aiudeni...

arty fact, martie 2003
arty fact
Membru Expert
Membru Expert

Mesajde levynagy » Mar Apr 01, 2003 1:44 pm

Denis de Rougemont a fost un artist prin felul său de a scrie şi a vorbi cititorilor. Prima dată am auzit de scrierile lui în clasa a XI-a citind "Jurnalul Fericirii" al lui Nicolae Steinhardt, unde îl cita. V-am recomandat şi eu cu câteva luni în urmă "Partea Diavolului" într-una din rubricile Forumului! Culmea este că Denis de Rougemont a scris una dintre cele mai bune cărţi despre relaţiile de iubire: "Iubirea în Occident". :!: Aşa că nu degeaba a scris povestioara de care aminteşte Horvath! Diavolul şi iubirea au mers de-a lungul istoriei mână în mână. :idea: O relaţie de iubire care nu e întreţinută cu sentimente pozitive din partea ambilor membri, decade şi ajunge un coşmar.

Dragostea e plină de metamorfoze pentru că nu ţine cont de legile raţionale standardizate ale socialului: ea este oglinda comună a atitudinilor din cadrul cuplului. De aceea, dacă vreodată se ajunge să se caute vinovatul pentru cutare faptă, adio!...relaţia e ca şi terminată. Ca şi în exemplul de faţă. :wink: Felicitări Horvath pentru idee! Deşi înţeleg aluzia ta la bătăile din iubirile din România (indiferent cine e bătăuşul), cred că suna mai bine subiectul "Dragostea" ca hobby: poate aşa primeai mai multe răspunsuri şi de la alţii. :bebe: :hohote:
levynagy
Membru Junior
Membru Junior

Mesajde arty fact » Mar Apr 01, 2003 1:54 pm

Trebuie sa recunosc, am aflat ceva nou despre Denis R.Poate daca era si Horvath mai explicit, cu o notita biografica a scriitorului... sorry, my mistake, eu citesc o gramada insa nu inseamna ca le stiu pe toate si toti, asa ca sunt binevenite noutatile...:-)
arty fact
Membru Expert
Membru Expert

Mesajde Horvath » Mie Apr 02, 2003 8:37 am

Da este gresala mea ca n-am dat cate ceva despre biografia a scriitorului.

SORRY

Dragostea ca hobby, ei acici mai prins levinagy. Rau de tot.
Am sa va povestesc eu niste lucruri despre viata mea personala cu o tipa sadica de tot, de genul ce am citat din Denis de Rougemont . Va fii tare de tot. si este adevarat fara fictiune. Pe bune. Timp sa am.
Horvath
Membru Expert
Membru Expert

Mesajde arty fact » Mie Apr 02, 2003 10:54 am

Vad ca si tu optezi pt jurnal! Sunt sigura ca suna interesant, insa vezi ce forma ii dai, sa nu sune a gen "barfa" sau sa prejudicieze persoane reale, pt ca stii, mereu exista 2 versiuni ale povestirii si poate eroina te considera pe tine "sadicul" relatiei.Si venind vorba, este un subiect special dedicat relatiilor interumane, asa ca nu trebuie sa incluzi o fiinta umana la "hobby" (oricata pasiune ar inspira, vorba cuiva:-)).Lucrurile, obiectele(colectionarea), tabietul (bautul cafelei), activitatile (ex-pescuitul) pot fi numite hobby. Nu ai o iubita sau un copil sau o prietenie, asa, ca hobby, sa treaca vremea cu ceva interesant, nu crezi?:-)O usoara clarificare a notiunii o poti vedea la alt subiect, "Hobby versus profesie", unde s-a vorbit putin despre ce inseamna .

arty fact, aprilie 2003
arty fact
Membru Expert
Membru Expert

Mesajde robilix » Joi Apr 03, 2003 2:17 pm

CNA face si lucruri bune ...

nu stiu cei de afara daca a-ti auzit de scandalul din romania care a fost acum cateva saptamani.

CNA solicita oprirea de la difuzare a clipurilor “Zi de zi” si “Bad Joke”

Consiliul National al Audiovizualului anunta ca, în perioada 12 – 20 februarie 2003, s-a facut o monitorizare a videoclipurilor muzicale difuzate de posturile Atomic, MTV România, B1 TV, Prima TV, Tele 7 abc si TVR 2.

Monitorizarea realizata în cadrul Directiei de specialitate a CNA a vizat textele si imaginile indecente, imorale, vulgare sau violente. În urma acestei monitorizari, în sedinta din 4 martie a.c., Consiliul a decis sa solicite, printr-o scrisoare publica, posturilor de televiziune si de radio sa opreasca difuzarea videoclipurilor si a melodiilor continând texte si imagini care încalca deciziile CNA privind protectia minorilor.

Din aceasta categorie fac parte videoclipurile melodiilor „Zi de zi”, a formatiei LA FAMILIA si „Bad Joke”, a formatiei PARAZITII. Prin limbajul vulgar si prin instigarea la consumul de droguri si de alcool, textele melodiilor în cauza pot afecta grav dezvoltarea fizica, mentala sau morala a minorilor.

În cazul în care posturile de radio si de televiziune nu vor da curs recomandarii Consiliului, vom fi obligati sa recurgem la masura amenzii contraventionale prevazute la art. 90 din Legea audiovizualului nr. 504/2002.

Anexam un extras din sinteza raportului de monitorizare.

§ „Câtiva baieti si cu mine
Suntem acuma aici în strada
O sticla de coniac o facem posta, o bem pe toata.
Putina iarba ca sa ne ridicam mai sus
Beau direct din sticla, din pahar, esti dus.
Poti s-o faci la o petrecere mai stilata
Bagabontii beau din sticla alcool aici în strada,
Ne ferim de garda, suntem mereu pe faza,
E banda organizata de la trei în sus la mine acasa.
Pe cei mai cautati din sud o sa-i gasesti în cartier,
Ce facem azi facem si mâine fiindca am facut si ieri.
Aseara am fost varza, diseara o sa fiu mai rau
O sa ma îmbat toata noaptea cu coniacul tau.
Nu stau mult pentru ca mâine am de înregistrat
Si trebuie sa fiu al dracu’ de atent ce fac, cum fac,
Cine stie, pâna termin strofa asta o sa fiu pilaf.

Refren : Zi de zi, ca sa fiu beton
Facem posta o sticla de Bourbon
Uite asa ne facem viata
Toata lumea striga ,,La famillia’’.

Înca o zi în care ma voi plictisi
Pe la colturi ne pândesc mai nou mascatii
Ce sa faci ? O arzi, aiurea, e ta…(pauza)
Stingi ceva tare cu putin suc, e ca lumea.
Arde ( ?) instalatie, ce conteaza ?
Scopul principal este sa ne facem varza.
În discoteca nu esti îmbracat adecvat,
Fiindca nu purtam pantofi si tricou mulat.
Beau coniac, ochii sunt mici, simt ca mor.
Târfele ne târasc în dormitor
Sunt bete moarte, de pe sapte
De la atâta (pauza) au chiulit azi la moarte.
Mai bine asa decât sa îti rupi vena
Drogul meu preferat e (pauza)
De la atâta alcool vezi sa nu faci nasol
C-o sa ne vedem doar la vorbitor.
O sa fac, o sa trag, o sa beau, pot sa cad
Nu mai stau, tre’ s-o iau s-o aprind si s-o trag
Un pahar de coniac si o foaie de zang
Ajuta-ma s-o fac, s-o iau, sunt tanga, fac sou, ou,ou,
Din nou si din nou si o fac cum vreau eu, aia e,
Da din popou sa nu-ti rupem (pauza)
C-o vrem din nou Jitu si cu Puia.”

(La famillia/,,Zi de zi’’- MTV România, Prima TV)

§ „Cred ca ti-a vorbit ma-ta despre mine/ Am sa ( ) în gât înca un copil ca tine/ (…) Nu vreau sa ma culc cu tine/ Vreau doar sa te ( )/ Când nu dorm/ Atunci de ce sa ma culc?(… ) Îmi calculez/ Cu seringa / Drogul injectabil, valabil/ Sunt terminat ca bateria/(…)”
(Parazitii/„Bad Joke” – Atomic, MTV România)

----------------------

la care apar la tv si spun ca prin "iarba" ei au inteles ca omul merge la iarba verde
si alte explicatii aiurea

sau vedeti textele de la la familia .. educative

.. nu zic, e libertate .. dar pe posturi nationale sau la radio sa auzi asha ceva, ... mai ales copii mai mici :roll:
Designers are meant to be loved, not to be understood.
- Fabien Barral -
robilix
Administrator AiudOnline
Administrator AiudOnline

iubirea ucisa

Mesajde Sandrina » Joi Apr 03, 2003 6:23 pm

...him, interesanta cronica ta ! Dar trecind de perdelele sado-masochiste pe care la arunca in fata aceasta povestire, haide sa privim putin mai profund si sa ne intrebam ce s-ar intimpla daca iubirea ar fi ucisa prin iubire, iar lipsa de conversatie ar muri?
Consider eu ca cel mai usor este sa "ucizi" ceva ce te-ai chinuit sa construiesti, iar lipsa de "arhitectura" sufleteasca sau morala ne duce la "sinucidere" ...
Dragostea este ceva ciudat ! Pe toti ne doare la un moment dat, pe toti ne sfisie, dar omul se agata de ea mereu...nu vedeti si voi asemanarea cu cronica lui Horvath? Toti suferim din cauza iubirii, dar nu renuntam niciodata sa spunem..."Inca te iubesc !".
Oricum cred ca aceasta cronica spune mai multe decit lasa sa se vada...voi ce ziceti?
Sandrina
Membru Junior
Membru Junior

Mesajde arty fact » Joi Apr 03, 2003 10:43 pm

Buna Sandrina, imi place poza ta si parerile tale sensibile.Cred ca Robi ar fi putut posta mesajul la 'muzica', insa imi inchipui ca motivul lui a fost sa contraatace un pic cronica, sado-masochista (cum toti am observat ca este).Se prea poate ca oameni raniti sa se ascunda in spatele duritatilor afisate.O fi cazul Horvath?
arty fact
Membru Expert
Membru Expert

cazuri si cazuri

Mesajde Sandrina » Joi Apr 03, 2003 11:51 pm

Nu stiu daca este cazul lui Horvath, dar stiu ca toti ne ascundem in spatele unui comportament, sau nu? La urma urmei tuturor ne e teama de suferinta chiar daca nu aratam acest lucru. Dar zic eu, mai bine sa spui si sa arati ceea ce simti, pentru cei care simti deoarece timpul zboara, iar clipa de acum nu stie ce aduce alipa de ...imediat!
A arata ce simti e greu, dar decit sa regretam mai bine sa ne bucuram de fiecare clipa, oricum ar fi ea.
Cit despre poza, iti multumesc de compliment. Si mie mi-ar place sa o vad intr-o zi pe a ta. Ce zici? :?
Sandrina
Membru Junior
Membru Junior

Mesajde arty fact » Joi Apr 03, 2003 11:54 pm

Uita-te la sport x.Am pus acolo imagine fresh. Aici nu am apucat, ca am poze in toate posturile, dar nici una care s-o pot pune sa reprezinte personajul arty fact. Ma gandesc la ceva radical... :-)
arty fact
Membru Expert
Membru Expert

Mesajde Horvath » Sâm Apr 05, 2003 2:24 pm

Ne iubeam ca doi proşti, nu vedeam altceva decât pe ea. Eram tot timpul puşi pe ascunzişuri, ca nu cumva cineva să ne vadă împreună. Pare penibil dar toţi ştiau de relaţia noastră, inclusiv soţul ei.
Într-o zi ne-am dat întâlnire după blocuri ce era în construcţie, din vorbă în vorbă eu am început să bat apropouri despre subiectul ce mă durea pe mine cel mai mult, adică divorţul.
- Hai măi Lulu, doar ţi-am spus să ai puţintică răbdare.
- Cât să mai aştep dragostea mea? Nu crezi că un an şi 9 luni este destul de multă aşteptare?
- Mai am câteva lucruri de rezolvat, şi tu şti bine că pe tine te iubesc.
Conversaţia noastră a început să ia proporţi de gen scandal.
- Şti ce iubirea mea! Eu plec.
- Cum adică pleci? Unde vrei să mergi?
Ma privit foarte ciudat, niciodată nu am văzut acea privire la ea. Mi-a fost frică o clipă dar nu ştiam de ce.
- Plec şi gata.
- Hai spune-mi unde?
Din gura mea a început să iasă cuvintele una după alta, nici mie nu-mi vinea să cred ce am spus.
- După ce tragi wc-ul, te mai interesează unde merge rahatul?
În clipa acea am primit o palmă imensă, buza era spart şi sângera. Mă privea cu ură.
După un minut de linişte mă priveşte din nou, cu un zâmbet pe faţă şi mă întreabă:
- Mă iubeşti?
Horvath
Membru Expert
Membru Expert

Mesajde arty fact » Sâm Apr 05, 2003 2:58 pm

Finalul face chiar amuzanta relatarea (concorda cu ceea ce a scris si Rougemont).Greselile si modul brut de exprimare fac parte din real life si presupun ca oricum nu ai vrut sa scrii o bucata literara. Amuzant ca text, tragic ca experienta. Ce puteai sa oferi tu unei astfel de relatii? Mai mult decat ce ofera un sot, adica siguranta zilei de maine?
arty fact
Membru Expert
Membru Expert

Următorul

Înapoi la Hobby