left
AiudOnline.ro
judetul alba, românia
  bine ai venit
pagina aiudenilor de pretutindeni
  home Home   contact Contact  

cautare rapida aiudeni
cauta Ai o legătură cu Aiudul? Înscrie-te acum în lista aiudenilor.
fotolix.ro

AiudOnline.ro / forumul aiudenilor de pretutindeni

Culinaria

Avetzi un hobby pe care vretzi sa-l impartashitzi cu restul lumii. Aici este locul in care il putetzi face cunoscut

Culinaria

Mesajde arty fact » Mie Iul 09, 2003 8:01 pm

Unora le place sa gateasca, altora nu, altora sa manance,sunt unii care nu vor sa atinga decat delicatese, altii care doar le vomita. Aici putem discuta despre toate cele ale gurii, probleme de nutritie, retete a la Aiud, improvizatii si hrana viitorului(pilule congelate :-))))...

De ce credeti ca pe timp de vara orice mancare grea si consistenta pare de nesuportat? In special pe timp de calduri toride, simt ca nu pot decat sa beau apa, sa respir aer si sa mananc fructe?;-)
arty fact
Membru Expert
Membru Expert

Mesajde robilix » Vin Iul 11, 2003 1:33 pm

eu am stat multa perioada singur, asha ca am fost intr-un fel nevoit sa invat :) dar prajiturile le-am invatat de la bunicul meu, care era mare maestru.

vara? pai eu sunt zile cand abia mananc ceva ... dar dupa acteva zile recuperez :D
Designers are meant to be loved, not to be understood.
- Fabien Barral -
robilix
Administrator AiudOnline
Administrator AiudOnline

Mesajde arty fact » Vin Iul 11, 2003 10:30 pm

Ce pot sa zic? Normal ca nu e bine pt stomac si intestine si tot organismul, dar de aceeasi neglijenta suntem cam toti vinovati, caci avand programe incarcate uitam adesea sa dam dreptul si corpului.
Nu pot spuna ca voi fi vreodata o bucatareasa model, dar am invatat o multime de cand m-am casatorit: pup cu varza, ciorbe de legume (gulii, conopida, brocolli), supa crema, supa de taitei, cozonac cu nuci si stafide, gogosi infuriati, chiftele de cartofi, coltunasi cu carne... etc. din ceea ce m-a invatat mama, apoi babusca, mama soacra, cate o vecina amabila...Apelez la pizza inghetata (pe care o detest atata!) doar cand vin acasa obosita si nu am chef de mari gateli... asta seara de pilda am mancat din salata de boeuf facuta ieri si am fiert niste porumb (o raritate aici).
Care ti se pare masa cea mai importanta a zilei si cand mananci cel mai bine?
arty fact
Membru Expert
Membru Expert

Mesajde arty fact » Mie Iul 16, 2003 7:04 pm

Pt Robi si Sabu- daca tot vorbeam de dulciuri ca acasa, tin sa dezvalui ca azi m-a lovit pofta de asa ceva si am luat o bucata relativ mica de tiramisu, nici cat palma, la 3,40 euro. si nici macar nu e genul de prajitura fresh,luata de la o cofetarie cu mirosuri imbietoare, ci un pachet invelit in plastic, din supermarket, pe care sta scris termenul de garantie.
arty fact
Membru Expert
Membru Expert

Mesajde JustAngel » Mie Iul 16, 2003 10:24 pm

Dupa parerea mea masa cea mai importanta a zilei este micul dejun care trebuie sa fie satios. De obicei mananc cel mai bine dimineata. Dupa aceea cine stie cand mai apuc. De gatit habar nu am. Sincer as vrea sa invat ca sa pot sa o ajut pe sotia mea. Nu se stie cand o sa fiu nevoit sa fac si singur.
Masa de amiaza o iau pe la ora 16-16.30 si cam atat. Eventual pe la ora 7 seara un fruct ceva. Cam atat.
JustAngel
Moderator - aiudeni in strainatate
Moderator - aiudeni in strainatate

Mesajde narcotic_ » Joi Iul 17, 2003 12:51 am

mmmmm .. mi s'a facut foame dupa ce am citit mesajele
:)
intrebare
credeti ca numai femeile ar trebui sa gateasca?
...feels like I'm knockin' on Heavens door
narcotic_
Membru Junior
Membru Junior

Mesajde ioan » Joi Iul 17, 2003 1:12 am

Raspuns a la barbat :good: : Nu, numai cele care stiu sa gateasca :bad:
ioan
Membru Expert
Membru Expert

Mesajde claudiu » Joi Iul 17, 2003 1:25 am

Apoi ... de foame nu mor sa fie clar! :) Imi plac supele a la "pachet" pac un litru de apa,arunci prafu (narcotic nu te gandiui la prostii :D ) si 10 min ..gata supa , ciorba. Mama ce-mi plac! Numa d'alea mananc la Cluj combinate cu conserve de ton , laptic de Napoca :D cu 2 galbenusuri amestecate + miere si pe ziua aia nu'mi mai trebe nimic .
Apropo tot ce am zis aici e cu copyright ..deci sa nu va prind ca imi folositi reteta :D :D :D Oare d'asta glumesc asa mult ? :D :D
"The only thing that ever really frightened me during the war was the U-BOAT peril" -Sir W.Churchill
claudiu
Membru Expert
Membru Expert

Mesajde narcotic_ » Joi Iul 17, 2003 1:39 pm

poate de la praf zambesti prea mult sabu :) ti s'a urcat la cap praful de ciorbica
eu prefer ciorbica home made. nu stiu cat de sanatos si consistent e praful ala. :p
narcotic_
Membru Junior
Membru Junior

Mesajde arty fact » Dum Iul 20, 2003 11:22 am

Narcotic, e vorba de Clau, cel care prefera supe a la plic. E inca tanar, nu are stomacul... praf!;-) M-a facut sa ranjesc raspunsul lui Ioan :-)))), pe undeva are dreptate- cei care nu stiu gati, mai bine sa invete, indiferent ca e vorba de femei sau barbati. Narcotic, minimul de bucatarit trebuie sa stii, altfel vei depinde total de cineva care sa-ti faca hrana (care la randu-i poate fi buna sau...)
Ieri am facut in premiera o prajitura cu mere, mi-a iesit tare buna (am martori inca in viata!;-))) Ce halitzi voi ca felul doi? Aici simt ca mai am de studiat, mai ales ca nu-mi place sa prepar carnea, sa ating cruditati...:-) Sotul se ocupa de asta- azi va frige puiul cu usturoi, va prepara piure... ca supa vom avea azi supa crema de broccoli (facuta in casa, nu din plic).

Intrebare- trebuie sa mancam bine numai la sarbatori si duminica? V-ar place sa mancati "festiv" zilnic? Nu vi s-ar parea "prea mult"?
arty fact
Membru Expert
Membru Expert

Mesajde narcotic_ » Mie Iul 23, 2003 1:40 am

ups :oops: .. scuze claudiu. cred ca am citit un mesaj de'al lui sabu si mi'a ramas numele in minte. :roll: thx arty fact :)
arty fact .. eu cam stiu minimul de bucatarit. dar nu prea obisnuiesc sa il practic :D dar cand nu are cine sa imi faca mancare ... pun si eu mana si imi fac ... ca doar nu mi'e rusine, si nici nu stau sa mor de foame.
din categoria : muzica care merge bine la masa : vangelis , ocarina dream .. te relaxeaza
si din categoria vicii care merg bine dupa masa: tigara :joint: :smoke: :P
narcotic_
Membru Junior
Membru Junior

Mesajde arty fact » Mie Iul 23, 2003 10:28 am

Narcotic, stii ca se circula ideea ca e sanatos sa mananci atent doar la hrana, nu la TV sau alte chestii care distrag. Tigara stiu in mod sigur ca nu pica bine de nici un fel,decat psihic pt cei dependenti de ea.;-)
Venind vorba de obiceiuri sanatoase- reusesti sa bei cate 2 l de apa pe zi? Cred ca fiecare are un organism unic, iar al meu se deregleaza total (ma doare stomacul) daca beau mai mult de cateva zile apa ca la carte!

Pt ca spunea cineva pe aici,probabil Angel, de masa cea mai importanta, micul dejun este si pt mine obligatoriu, dar moderat: un bol cu musli si lapte (cereale, stafide,fructe uscate intra in compozitie, asa ca este concentratie!). Exact acelasi lucru . zilnic.Variatiile le lasam pe mai tarziu, la pranz sau cina sau gustarea de la 5pm...:-)

Ce fel de fructe preferati: cele aduse de la tara sau cele frumoase, mari, etc aduse de furnizori intermediari?
arty fact
Membru Expert
Membru Expert

Mesajde trenuletz » Joi Iul 24, 2003 1:31 pm

Am o matusa care circula prin lume destul de mult, si mia spus ca de exemplu in Austria oamenii nu cumpara mere care nu au viermi, acestia fiind o garantie ca frucele nu sunt niste depozite de substante chimice, ci niste produse prin care natura ne ofera ce are mai bun.
Chair se zicea ca singura sansa a romaniei de a se impune in europa prin produsele obtinute in agricultura este de a practica "agricultura ecologica"

Noi romania avand marele avantaj care rezulta tocmai din saracia de aici
o tara mai putin poluata.

Vreau chiar sa va spun ca romania este una din tarile europene ale carei paduri nu sunt doar niste parcuri uriase lipsite de animale salbatice. De exemplu in padurile de la noi traiesc 2/3 din totalul lupilor care mai exsista in europa, si chiar o chesti oarecum amuzanta am citit intr-un ziar ca in Anglia exsista 9 organizatzii de protectie a lupilor dar lupi nu mai au de vreo 200 de ani.
trenuletz
Membru Junior
Membru Junior

Mesajde arty fact » Joi Iul 24, 2003 8:05 pm

Tare interesant ,Trenuletz si inclin sa te aprob (discutam de mancare),caci in tot raul e si un bine.Exact cum in trecut cei bogati se imbolnaveau de atatea delicatese (ex- carnea de vanat stiam ca poate cauza guta) si cei saraci aveau mese destul de sanatoase (mamaliga, fasole, etc), produse cu proprii eforturi, ei bine, la fel e cazul si azi.Faptul ca traiesti in vest nu garanteaza ca mananci mancare consistenta si reala, care sa nutreasca. Am un amic , la munca, a carui nevasta lucreaza in Parlament (el e shop assistant) si la pranz mananca morcovi cruzi curatati si cartofi cruzi! Are impresia ca e sanatos (o fi, comparativ cu cartofii inghetati care la topire produc substante potential cancerigene), insa sunt sigura ca la ei sa manance o amiaza cum se face in Romania ar insemna festin de Pasti!
Fructe multe se importa din Spania, dar aici sosesc mai vestede, ca vai de capul lor si sunt scumpeeee! Ce e produs in Finlanda e si mai scump, chiar daca mai amarat ca imagine, dar se cumpara pe considerentul ca poti avea mai multa incredere in producatorii de acasa decat in cei straini.

Eu zic ca mai avem noroc pana nu intra total si la noi sistemul- bazeaza-te numai pe supermarket! Sa apreciem saracii tarani, care mai aduc marfa si o vand la preturi accesibile. E ciudat ca ne intoarcem cu spatele la avantaje si visam sa facem industrie de performanta sau cine stie ce alt lucru inutil sau greu accesibil momentan, decat sa ne vedem de cuibul nostru cu oua de aur! Oricum, va invidiez pe cei de acasa , care puteti sa va urcati intr-un cires si sa faceti o "burta".:-)))
arty fact
Membru Expert
Membru Expert

Mesajde stefania » Mar Aug 12, 2003 1:43 pm

din fericire pentru mine nu am facut un hobby din asta pana acum, nu se stie.... :P si asa timpul meu acordat acestui segment al "artei" este destul de limitat, sa mai si incep sa creez cine stie ce minunatii... e prea mult! si nici nu prea am inclinatii, sa va spun drept. asta nu inseamna ca il las nemancat pe al meu consort, Doamne fereste! :twisted: numai ca nu prea imi place sa zabovesc prea mult, daca s-ar putea sa nu stau mai mult de 10 min. ar fi totul ok. acum totul e la latitudinea voastra daca veti crede sau nu, dar eu am mai si glumit. lasand gluma la o parte, prefer mancarea gatita in casa, nu ma dau in vant dupa cartofii prajiti, ador legumele verzi, crude si fructele pe care le am cam tot timpul in casa. nu ma dau in vant dupa perele din Egipt(nici nu am gustat) si nici dupa piersicile din Grecia sau pepenii din Turcia. de mere nici nu mai vorbesc. n-au decat sa vina si din Australia, mai bine cumpar 2 Kg de-ale noastre, asa cum sunt ele, mai micute dar mai ieftine, decat sa dau cine stie cat pe 3 mere de "Groelanda"(am zis si eu ce mi-a venit in minte). pana aici toate bune si frumoase, dar dulciurile ma "omoara" :lol: imi plac la nebunie si greu ma abtin de la ceva, mai ales de la inghetata. din fericire nu prea stiu sa le prepar in casa, singura mea scapare este cofetaria de la servici care prepara niste eclere delicioase.
zice bine Arty de taranii nostri, cei care ii au, sa le traiasca, eu una nu prea mai vad la mine in piata tarani veritabili. :?
STEFY
stefania
Membru Senior
Membru Senior

Mesajde arty fact » Mar Aug 12, 2003 3:12 pm

Asta da surpriza placuta, sa mai vad si o femeie la asta rubrica... draga Steffy, momentan si noi inclinam mai mult inspre arta degustarilor decat sa afirmam o placere exacta de a gati. Mie imi place sa fac ceva (ca in orice alt domeniu) pt show off, sa arat ca pot si inca bine.

Revenind la mancare- cam acum e perioada cand se cumpara rosii pt bulionul de iarna si ardeii pt a fi umpluti cu varza si se face zacusca, nu? Ma rog, incepe sezonul curand... si culesul strugurilor. Cand ma gandesc cate exista in Romanica noastra si eu cumpar un ciorcine la 5 euro aici! Mai bine zis, o ramurica de 1 euro, caci mai mult ma zgariu pe suflet sa dau. Si astia sunt tot struguri de-aia de ... "Groenlanda" (adica te miri de pe unde si cum facuti) :twisted:
Cui ii plac muraturile? Mie mi-ar place sa stiu sa le pun de iarna- e si asta o traditie muribunda, din moment ce tot mai multi apeleaza de voie sau nevoie la supermarketuri.
arty fact
Membru Expert
Membru Expert

Mesajde stefania » Mar Aug 12, 2003 4:12 pm

daaaa.., mi-a trebuit ceva pana m-am urnit si eu, asa, pai, cum sa-ti spun si eu am momente cand ma chinuie talentul, mai ales de sarbatori, dar aici trebuie neaparat sa-i recunosc meritele si "dansului", ne implicam amandoi, de fapt asta e tot farmecul; cand locuiam sg. nu gateam decat atunci cand aveam chef sau cand nu "serveam" masa la mama dar asa cum subliniam si mai sus, nu sunt genul care sa ma multumesc si sa mai si ma satur cu niste cartofi prajiti, asa cum stiu ca obisnuiesc multi si gata, se zice ca am gatit. nu, pt. mine felul 1 este de baza, pentru "silueta" :twisted: ma pot sacrifica de la felul 2, dar de la primul sub nici o forma. de muraturi nu-ti mai spun, sunt "moarta" fara ele, mai ales acum, vara, se da o lupta mare intre "poftele" mele pt. ca mananc multe salate dar nici de la castraveciorii in otet nu ma dau in laturi. :hihihi: da, a venit vremea se pare pentru rosii, castraveti si vinete, Doamne.. ce mai imi place si zacusca, mai ales daca are ciuperci!- o sa ziceti ca mare gurmanda mai sunt! :shock: :hihihi: asta e, noi mai stam un pic pt. ca tocmai ne-am intors din vacanta :) dar credeti-ma ca nici nu ma inghesui, momentan sunt inca sub vraja marii si a nisipului fin, a scoicilor.....offf, a si trecut! :cry2: de fapt mie muraturile imi place sa le mananc, ca de pus n-am pus niciodata, dar mai e timp, nu-i tarziu niciodata, noroc cu mama, saraca! mai am multe de invatat in privinta asta si nu mi-e rusine s-o spun. la 'market, mai rar, nu le nimeresti tot timpul si mai sunt si scumpe pe deasupra.
nu vi se pare ca am scris cam mult? gata, mai las loc si pentru altii :lol: si ma gandesc ca as manca acum o ciocolatica.... :twisted: :hihihi:
STEFY
stefania
Membru Senior
Membru Senior

Mesajde arty fact » Mar Aug 12, 2003 5:39 pm

Mi se pare normal sa papi multe dulciuri, caci ai nevoie de energie, mai ales stand la birou mult. Ciocolata o mananca si studentii care invata pt sesiune- se pare ca le da multa forta de concentrare! Mie... imi da coshuri !:-) Dupa cum ziceai, e si mai sanatos sa preiei zaharurile din fructe.Acum e sezon de pepene galben si lebenita, asa ca trebuie profitat! Aici , in Finl, nu se prea simte diferenta de sezon, ca fructe mari si aparent fresh sunt la supermarket pe toata durata anului. Si vorbind de carbohidrati- imi preiau dulceata momentan din curmale bune si ieftine luate din Spania.
arty fact
Membru Expert
Membru Expert

Mesajde stefania » Mie Aug 13, 2003 5:06 pm

imm...da, este adevarat ca am nevoie de energie, dar nu prea multa, una de-odata e cam mult, nu? :twisted: dar nu m i se intampla tot timpul, asa ca nu-mi fac probleme. in privinta pepenilor de cand au aparut cei de la noi, mancam in fiecare zi, mai ales ca sunt si foarte accesibili la pret, cam cele mai ieftine fructe care se gasesc, nu-ti fac acum socoteala in euro, dar un p. verde e in jur de 3000 de lei Kg iar cei galbeni 8000-10 000 de lei/KG. si binenteles ca trebuie sa alegi neaparat si de unde ii cumperi, nu ca ar avea alt gust, dar te pot insela la cantar tiganii, nu ca as avea ceva cu ei, dar sa nu-i vad :idea: :evil: asta e, nu cumpar din "mana" lor nimic :!:
si ca sa nu intram in altele, te invidiez pt. diversitatea sortimentelor de fructe care le ai, dar, spune-mi, au vreun gust?
STEFY
stefania
Membru Senior
Membru Senior

Mesajde arty fact » Mie Aug 13, 2003 5:36 pm

Au tot soiul de gusturi, numai naturale nu!;-)
Azi am gasit o reteta de tortilla spaniola, care chiar mi-a placut s-o gust in calatorie (simpla, bazata pe oua, legume, etc) si alta de rulada cu gem de caise si care nu pare prea exacta. Se intampla cumva sa stii tu o reteta de rulada buna? Mi se pare ca e simpla, dar nu dau de asa ceva pe site-uri romanesti... la fel cum nu reusesc sa-mi amintesc cum facea mama o ciorba de oua si cum prepara varza rosie calita... Si astea suna simplu, le-am incercat in toate felurile si nu ies asa cum le simteam din mana mamei! Nici nu sunt de aflat pe web...:-(
Am facut de amiaza un ghiveci, care seamana la consistenta cu un pilaf... :? si uite tot asa, "noroc " mare in bucatarie...:-(
arty fact
Membru Expert
Membru Expert

Următorul

Înapoi la Hobby