left
AiudOnline.ro
judetul alba, românia
  bine ai venit
pagina aiudenilor de pretutindeni
  home Home   contact Contact  

cautare rapida aiudeni
cauta Ai o legătură cu Aiudul? Înscrie-te acum în lista aiudenilor.
fotolix.ro

AiudOnline.ro / forumul aiudenilor de pretutindeni

Filme

Avetzi un hobby pe care vretzi sa-l impartashitzi cu restul lumii. Aici este locul in care il putetzi face cunoscut

Mesajde Wanda » Sâm Mai 26, 2007 3:37 am

si inca ceva.SNATCH(de care a pomenit Sabu) e super ok,nu se poate dubla sonoru.Brad Pitt e super,poate juca orice rol
live your life!!!
Wanda
Membru Junior
Membru Junior

Mesajde arty fact » Sâm Mai 26, 2007 8:11 am

Uite ca nu am vazut"Next"... :-) dar am vazut "Ghost Rider" si desi nu sunt mare fan Nicholas Cage (actor bun, roluri bune, imi displace fizic!) mi s-a parut fain filmul si modul de filmare, aproape ca un comic strip, desenat parca, ireal.Peter Fonda (cel ce interpreta rolul diavolului) mi s-a parut interesant, cel putin ca aparitie fizica. A imbatranit si Peter, dar tot are clasa...
arty fact
Membru Expert
Membru Expert

Mesajde sabu » Lun Mai 28, 2007 12:41 pm

si ca tot am vorbit de filme:

palme d'or pentru mungiu la cannes, pentru "432". astep cu nerabdare premiera la tiff. deasemenea un certain regard pentru "california dreaming" din nefericire nemescu nu a apucat sa se bucure pentru premiul luat.

ultimul film vazut: good bye lenin. film destul de dragut, desi trist, despre nostalgia dupa vremurile dinainte de caderea zidului in berlinul de est.

le:

eu inca nu am vazut shrek tocmai pentru ca era titrat :P astazi cred ca voi merge la cinema la piratii. sper sa ma relaxeze :D
i dont like mondays
sabu
Membru Expert
Membru Expert

Mesajde arty fact » Lun Mai 28, 2007 11:57 pm

Da, am auzit de reusita romanilor. Oh, yeah! Felicitari! Merita sarbatorit cand castigi contra unor babani de la Hollywood. Dupa cum am vazut intrarile la Cannes nici un film vestic nu mi-a atras atentia sau dorinta de a-l vedea. Acum am motiv sa caut ceva bun si romanesc. Uraaa!
arty fact
Membru Expert
Membru Expert

Mesajde anophelus » Mie Mai 30, 2007 4:35 pm

Incet-incet ma desprind si eu de "clasicele" filme noi americane. Mi se par din ce in ce mai comerciale, dispare dimensiunea umana din ele, nu mai reusesc decat sa trezeasca adrenalina pentru cateva minute, dar nu si emotiile.

De o cu totul alta natura mi s-a parut un film rusesc Kukushka (2002). Un film care m-a impresionat intr-un mod placut: facut doar cu 3 actori. Este vorba despre perioada de sfarsit al celui de-al doilea razboi mondial cand doi soldati din tabere adverse (unul finlandez si unul rus) sunt izolati in Lapland (tara laponilor) la ferma unei localnice al carei barbat este disparut in razboi. Nici unul din cele 3 persoanje nu vorbeste limba celuilalt, asa ca este foarte distractiv sa asisti la dialoguri. In plus exista tot timpul conflictul (mai mocnit sau mai deschis) dintre cei doi fosti soldati cauzat de apartenenta la una din tabere sau de gelozia cauzata de frumoasa lapona care ii ia in grija ei. Cred ca este un film care merita vazut.

Alte genuri care imi plac mai sunt filmele japoneze (Akira Kurosawa, Takeshi Kitano si nu numai), insa sotia mea le gaseste cam prea dure (desi i-a placut Kill Bill, care mie mi s-a parut mai sangeros decat filmele lui Kurosawa). Asa ca imi mai gasesc uneori timp sa la savurez de unul singur. Am observat in ultimii ani o explozie a filmelor asiatice si in alte genuri decat al artelor martiale. Multe comedii romantice, drame, etc. pe care nu le gasesc cu mult mai prejos decat niste filme americane recente de acelasi gen. Apropos, am revazut recent "Lantul Amintirilor" :D

Dar sunt curios sa vad si filmul lui Mungiu. Moartea d-lui Lazarescu mi s-a parut putin cam tragic, dar la urma urmei a fost inspirat din realitatea romaneasca, iar daca ar fi sa o luam in acest sens viata in Romania este in sine o tragedie (sau comi-tragedie?). :lol:
anophelus
Membru Senior
Membru Senior

Mesajde arty fact » Mie Mai 30, 2007 6:16 pm

Sotiei tale i se par nu numai dure filmele japoneze, dar si plictisitoare. :-))))(vezi inceputul de la "Papusile").Sunt filme care dupa primele 2 minute de vizionare imi lasa certitudinea ca nu voi rezista mai mult sau pana la capat...
E tare funny sa vezi filme si din topul celor mai proaste.Pt asa ceva am rabdare, doar de curiozitate, sa vad limita... se intampla insa uneori sa descoperi ceva macar interesant in topul celor rele si viceversa, niste abureli teribil de lungi si care-ti toaca nervii, dar sunt "arty" si toti criticii le-au ridicat in eterne slavi (ex: "Anul trecut la Marienbad" (mot a mot din franceza).In ultimul mentionat, modul de filmare e tare interesant : cand subiectul ia cuvantul totul ingheata in jurul lui, personaje, actiuni, etc.E alb negru si se filmeaza in palate cu coridoare interminabile si descrieri ale acelor palate, din nou, repetitive si interminabile. Aceleasi si aceleasi fraze, repetate.Daca vrei sa torturezi vreun dusman sau sa faci vreo poanta cuiva poti sa-l inchizi intr-o camera cu filmul asta, sa-l legi de-un scaun si sa-l pui sa-l vada de 3 ori. Sorry, nu incercati asta acasa! Cam asta insa as simti eu daca ar trebui sa mai vad vreodata filmul ala.
arty fact
Membru Expert
Membru Expert

Mesajde sabu » Joi Mai 31, 2007 3:56 am

am vazut shrek 3. hmm. chiar ca slabut, singurul personaj nostim mi s-a parut merlin. in seara asta am viziunat la cinema piratii din caraibe partea a 3-a. sincer mi-a placut. chiar aveam nevoie de un film care sa ma binedispuna si sa imi aduca aminte de povestile cu monstrii si pirati si sa fie si cat de cat nostim :)

filme japoneze? ultimul vazut a fost kagemusha.

un film coreean mi-a placut mult: Spring, Summer, Fall, Winter...& Spring. film despre etapele vietii unui om. chiar merita vazut, desi unora li s-ar parea plictisitor.
i dont like mondays
sabu
Membru Expert
Membru Expert

Mesajde robilix » Joi Mai 31, 2007 9:55 am

A aparut deja California Dreamin’? am vazut reclama ca va aparea in cinema incepan din 1 iunie. Pare interesant din reclama filmul.
Designers are meant to be loved, not to be understood.
- Fabien Barral -
robilix
Administrator AiudOnline
Administrator AiudOnline

Mesajde sabu » Joi Mai 31, 2007 11:32 am

nu stiu exact insa trailerul se poate gasi pe youtube. si cum zici, pare interesant. 432 va fi in deschidere la tiff.
i dont like mondays
sabu
Membru Expert
Membru Expert

Mesajde Wanda » Vin Iun 01, 2007 4:38 am

nu am vazut nici shrek 3,nici piratzii din caraibe 3.imi sunt in lista de download,deci le astept.sincer sa fiu insa,nu ma pasioneaza nici unul din acestea,deoarece nu m-au omorat partile anterioare.astept insa sa vad The Hills Have eyes 2,partea 1 mi-a plakut mult.daca stiti vreun horror bun,va rog sa imi spunetzi pt k sunt fascinat de aceste filme.
live your life!!!
Wanda
Membru Junior
Membru Junior

Mesajde sabu » Vin Iun 01, 2007 10:56 am

@robilix: a aparut. se regaseste in programul de la tiff. astazi va rula 432 insa nu am prins bilete :|
i dont like mondays
sabu
Membru Expert
Membru Expert

Mesajde Horvath » Lun Iul 02, 2007 12:24 pm

Hai sa spun si eu filmele mele preferate.
1. Pulp Fiction
2. Alien
3. Kill Bill
ich weis, was zuviel ist, das ist zuviel.
Horvath
Membru Expert
Membru Expert

Mesajde Wanda » Lun Iul 02, 2007 2:20 pm

a vazut cineva Dead Silence?e beton!!!!!!!!!!
live your life!!!
Wanda
Membru Junior
Membru Junior

Anterior

Înapoi la Hobby