left
AiudOnline.ro
judetul alba, românia
  bine ai venit
pagina aiudenilor de pretutindeni
  home Home   contact Contact  

cautare rapida aiudeni
cauta Ai o legătură cu Aiudul? Înscrie-te acum în lista aiudenilor.
fotolix.ro

AiudOnline.ro / forumul aiudenilor de pretutindeni

Filme

Avetzi un hobby pe care vretzi sa-l impartashitzi cu restul lumii. Aici este locul in care il putetzi face cunoscut

Filme

Mesajde arty fact » Sâm Oct 25, 2003 5:41 pm

Nimic nu e mai grozav decat cinema-ul! Poate doar sa stai acasa si sa-ti vizionezi colectia de filme si sa nu depinzi de programele TV aiurea... Indiferent prin ce mijloace vedem filmele, ele ne umplu viata cu momente magice.Suna atat de cliseist, dar reflecta adevarul! Care sunt filmele voastre preferate? De cate ori puteti vedea unul si acelasi film fara sa va plictisiti? Al meu este "Petrecerea" (cu Peter Sellers) si cred ca l-am mentionat si in alte ocazii. In privinta noutatilor am vizionat aseara in premiera ultimul film Tarantino (regizor prea violent pt gustul meu)- "Kill Bill". Cu toata macelarirea merita vazut pt tehnicile de naratie si filmare (multa inspiratie din benzile desenate japoneze). Are dansul o mica obsesie cu razbunarile si viata dupa reguli dure.Exista insa si multe efecte estetice interesante: de pilda lupta intre Uma Thurman (imbracata in piele galbena) si Lucy Liu (Cotton Mouth) in kimono alb pe fondul unei nopti de iarna, cu fulgi si stropi de sange , alb si rosu si sabii de samurai cu lame precise...
arty fact
Membru Expert
Membru Expert

Mesajde arty fact » Joi Oct 30, 2003 11:04 pm

"Funny Face"- Audrey Hepburn si Fred Astaire

Cand te saturi de aceleasi filme noi, care le vezi fie la cinema, fie la TV, fie pe DVD, etc- ti se face pofta de un clasic, cu lume buna, actori de buna calitate si cu figuri memorabile. Jo (daca nu ma insel, asta e numele purtat de Audrey H. in acest film), vanzatoare de carti, anonima ca un soricel gri si intelectual e descoperita ca potential model de catre fotograful revistei de moda si tam tam "Quality" (Fred Astaire alias Dick Avory) si e transformata, in ciuda opozitiei de inceput in femeia ideala, care va reprezenta America in capitala modei- Parisul. Hainele insa nu o schimba si pe plan interior, caci pt manechina cu fatza nostima ("funny face") principalul motiv de a vizita Parisul rezida in dorinta de a cunoste un pompos si parodic profesor de filosofie. Va reusi in final sa-si pastreze atractia fata de creatorul filosofiei "empatiei" sau va descoperi lucruri noi si total neasteptate, cum ar fi dragostea? Sa lasam o farama de mister pentru cei care vor fi incurajati sa vada pelicula recomandata. Musicalul descrie cu mult umor si ironie ceea ce insemna modern si senzatie la acea ora, stereotipii americano-franceze, pozitia femeii in societate; evident, iubitorii de moda vor putea aprecia "traditionala" costumatie a actritei principale, semnata elegant Givenchy.Cei care apreciaza dansul se vor lasa condusi in special de maiestria unui Fred Astaire putin mai "adult", dar in forma.

Vizionare placuta! :-)
arty fact
Membru Expert
Membru Expert

Robin si Marian

Mesajde arty fact » Mar Noi 25, 2003 9:12 pm

"Robin and Marian"- Audrey Hepburn, Sean Connery

Trebuie sa existe macar o varianta a legendei lui Robin Hood, ecranizata si care sa placa. Subiectul a fost tratat la modul serios, fictional filosofic, parodic, modernizat... am vazut de la "barbati in izmene" pana la Costneri comercial romantiosi si nimic nu m-a cucerit mai bine decat "Robin and Marian", o versiune mai veche, in care un Sean Connery (batran si totusi mai tanar decat acum :-)) joaca rolul eroului mentionat , duetand cu Audrey Hepburn (usor mai batraioara, dar cu eterna-i postura rafinata) alias Marian. Diferenta de abordare este una originala zic eu, chiar daca fictionala. Insa cine ar crede - fictiunea in acest caz e mai buna si mai cu bun simt decat realitatea (care ar fi existat sau nu :!: :?: ) Eroii, trecuti de tinerete si forta se regasesc si incearca sa reanime partial vechile crezuri si obiceiuri (traitul in padure si pregatirea generatiei tinere de rebeli antiregali) alaturi de vechii prieteni sau dusmani. In ciuda trecerii timpului, care a dat la iveala mai mult deceptie (cruciade lipsite de sens si convertiri de nevoie), mai maturi, Robin si Marian constata ca iubirea poate invinge si timpul, chiar daca in varianta ultima (suicid romantic) legenda va supravietui si fara truda fizica a celor obositi de atata lupta si aventura...
Oricat as descrie filmul, sunt sigura ca nu voi reusi sa stric placerea dvs de a-l vedea si intelege. :-)
Ultima oară modificat de arty fact pe Sâm Dec 06, 2003 8:49 pm, modificat 1 dată în total.
arty fact
Membru Expert
Membru Expert

Mesajde blacklove » Joi Dec 04, 2003 4:14 pm

Filmele mele preferate sunt Arizona Dream,Jesus Christ Superstar,The Wall si The Doors .Urmeaza sa-mi fac rost pe cd de inca doua pe care le caut de multa vreme :
'The Valley'
'More'
ambele regizate de Barbet Schroder si avand coloana sonora compusa de trupa mea preferata Pink Floyd
Poate primele 4 sunt cunoscute de mai multi si oarecum "expirate" pt ei ,dar pana acum la cei 22 de ani pe care ii am ,ele m-au impresionat cel mai mult.
Mai imi plac si Sf-urile ,gen "masina timpului" ma fascineaza idea de "paradox temporal"
Acum ca tot suntem la filme vreau sa aduc si o chestiune in discutzie :
cat de nociva/benefica e dezvoltarea empatie din cauza filmelor si a cartzilor??
Si inca ceva,doar pt Arty (si Horvat) carora le raspund aici pt ca atunci cand au postat doua mesaj la subiectul "Cronica lu`Horvat",nu eram pe faza..
Viata mea din chestile astea "absurde" se compune pana acum : scris, citit plimbari (doar cu motocicleta) facut dragoste/sex...
si traiesc (asta referitor la citatul lui Horvat) fara sa fiu nevoit sa muncesc..
Altfel spus viata mea e alcatuita din hobby(exceptand faza cu dragostea pe care cum zicea si Arty, nu o potzi incadra la hobby)...
Ce credetzi e bine ,e rau ?? mie personal imi convine 8) ..pana acum.. :roll:
blacklove
Membru Senior
Membru Senior

Mesajde arty fact » Sâm Dec 06, 2003 8:24 pm

Foarte pe scurt raspund la un subiect care nu tine de filme si nu vreau sa-l extindem aici- gandeste-te ca pretul stilului tau de viata e platit de cineva. Intotdeauna se plateste si mai tarziu o sa-l platesti si tu. Normal ca toti visam sa traim lejer si pt ceea ce ne place, dar realitatea te constrange la disciplina, sa zicem. Relationand insa cu empatia si influenta pe care o exercita filmele si cartile asupra noastra- ce pot sa-ti zic? Eu ma consider sensibila pana la un anume punct si incerc sa invat atat din fictiune cat si din realitate.Imi place sa vad filme care ofera ceva mai bun decat viata de toate zilele. Cu cartile altfel sta treaba- am inclinatie sa citesc cele mai serioase sau dezolante chiar subiecte si asta sugereaza tot o incredere in faptul ca teoria si ideile te pot ajuta in existenta ta.

Am vazut cateva din filmele mentionate de tine, dar nu m-au extaziat (numai "Doors" si era chestie de varsta). Spune mai multe despre cele doua din urma. Mi se par titluri obscure. Poate amintesti un actor, regizor, tematica?
arty fact
Membru Expert
Membru Expert

Mesajde blacklove » Sâm Dec 06, 2003 8:36 pm

De regizorul celor doua filme am scris ,ba mai mult am spus si cine a compus coloana sonora ..(citeste mesajul mai atenta).
Acuma despre plati si datorii te invit sa mai citesti inca odata subiectul :"Sa educam "noi" viata " ,pt ca acolo se observa ca "ma feresc" de datorii ,si daca chiar sunt/o sa fie,mai bine girez cu ceva ,eventual ma achit dupa ce /cum/ mor, de datorie.. 8)

Ei ,ei ,o sa fac reclamatzii privind pagina..
Unde e Robilix.??
Sa stearga cineva mesajele care au intrat in plus ,eu am intentzinoat sa apara doar acesta...
Ultima oară modificat de blacklove pe Sâm Dec 06, 2003 8:43 pm, modificat 1 dată în total.
blacklove
Membru Senior
Membru Senior

Mesajde blacklove » Sâm Dec 06, 2003 8:36 pm

De regizorul celor doua filme am scris ,ba mai mult am spus si cine a compus coloana sonora ..(citeste mesajul mai atenta).
Acuma despre plati si datorii te invit sa mai citesti inca odata subiectul :"Sa educam "noi" viata " ,pt ca acolo se observa ca "ma feresc" de datorii ,si daca chiar sunt ,mai bine girez cu ceva ,eventual ma achit dupa ce /cum/ mor, de datorie.. 8)
blacklove
Membru Senior
Membru Senior

Mesajde arty fact » Sâm Dec 06, 2003 8:46 pm

Ah,da, ma gandeam ca poate scrii putin despre ce e vorba in film... sunt cam obosita. Ieri am fost la o petrecere de doctorat... si azi am platit timpul liber de ieri si am fost la recuperat,la munca. Insa iar deviez de la filme...

Breakfast at Tiffany's :

Ultimul film bun vazut de mine a fost tot din seria cu Audrey Hepburn si este o ecranizare usor transformata (cu happy end) a romanului lui Truman Capote- "Breakfast at Tiffany's". Aici se regaseste complet ideea influentei pe care o exercita inaccesibilul sau irealitatile, intrucat o fata simpla (Holly Golightly) visand in fata vitrinelor elegante care ofera iluzia sigurantei ("caci nimic rau nu ti se poate intampla acolo, la Tiffany's") poate imita un stil de viata elegant chiar daca ea vine de la tara... filmul are si o coloana sonora super, semnata tot Mancini, iar "Moon River" e un cantec clasic si atat de dulce interpretat de Holly (Audrey), incat a luat si Oscar desigur! Cu piesa asta ma trezesc eu de dimineata, de un timp incoace! :P
arty fact
Membru Expert
Membru Expert

Mesajde arty fact » Vin Dec 26, 2003 6:33 pm

"Bad Santa": Billy Bob Thornton, John Ritter... (2003)

Si daca tot s-a adus aminte de "un alt fel de Craciun" pe forum, de ce sa nu vorbim despre alt fel de Mos.Recentul film va arata o latura tragi-comica a modului in care e perceput Craciunul in America si in orice societate consumista, satula de gustul emanciparii si deziluzionata pana peste poate, totodata naiva, doritoare de a crede in ceva. Actorul principal este Billy Bob (un "rau" si in viata reala... sau cea pe care media vrea s-o vehiculeze ca reala), fostul sot al Angelinei Jolie si caruia genul acesta de rol ii vine ca o manusa (sau ceva de felul asta...). E un spargator care uzeaza de postura si meseria de sezon, cu toate ca arata si se poarta total "anti- Mos Craciun" (de aceea nu se recomanda filmul copiilor... est europeni! :-)) si care redescopera inocenta, dorinta de viata si noi inceputuri prin intermediul unui copil supraponderal, dar sensibil si increzator, pe care il protejeaza si modeleaza in felul sau.Injuraturile, bautura, agresiunea, excesul alimentar- toate acestea se traduc treptat in obiceiuri de "nevoie" si inevitabile intr-o lume in care idealuri marete se vand ieftin la fiecare taraba, neafectand insa deloc caile gresite de a trai.
Un film pt adultii cu curaj, nu numai melancolie, un film pt tinerii care tind sa inghita orice le serveste "vestul".
arty fact
Membru Expert
Membru Expert

Mesajde arty fact » Dum Ian 04, 2004 3:23 pm

"Shawshank Redemption"- Tim Robbins (1994)

Pt amatorii de filme cu greutate si lupta pentru libertate, recomand titlul de mai sus, apreciat pe primele locuri de top, o adaptare dupa o povestire semnata Stephen King... nu implica groaza la nivel SF, dupa cum acest autor ne-a obisnuit, ci "horror" pentru o categorie reala, controversata, cea a detinutilor. Merita vazut nu numai pt un final luminos, ci si pentru stilul "uman" de a trata subiectul. Un inocent (Tim Robbins) e condamnat la inchisoare pt un omor pe care nu l-a comis (sotia si amantul ei). Modul in care se integreaza in lumea puscariasilor, ne aduce aminte si de alti celebri Papilloni sau "alcatrazieni": compromisuri se fac atunci cand nu e alta cale, tacerea cumpara respect, implicarea in imbunatatirea vietii de inchisoare impresioneaza la fel, exista dusmani, dar exista si prieteni care fac zilele sa treaca mai usor. Un loc infiorator devine in timp un camin de care depinzi, cu toate deficientele lui, un spatiu in care iti stii valoarea si in care inveti sa traiesti din nou.Priceput in d-ale economiei, Tim R. ajuta aparent personalul inchisorii in problemele financiare, simultan creindu-si portite de scapare catre o lumea libera si linistita. Cand apare un martor care poate demonstra nevinovatia lui Tim, acesta e eliminat de "zeul " inchisorii: directorul. Nu exista motive pt a vrea eliberarea cuiva atat de trebuincios puscariei. Un om prevazator insa nu asteapta binecuvantarea unor ipocriti pt a fi liber. Aici scopul de "redemption" (reeducare spirituala) nu e intentionat decat pt ochii presei. Salvarea din infern are loc in modul clasic (tunelul sculptat cu un varf de ciocanel), iar acest demers indelungat nu e descoperit numai datorita unor postere, cu frumoasele perindate ani de zile de valul modei (Rita Hayworth, M. Monroe, Raquel Welch), care acopera promitator drumul catre exterior...In final, adevaratele brute (gardienii, directorul) sunt pedepsite prin demascare: evadatul aduce (indirect) presei dovezi despre masinatiile lor financiare. Directorul care cita din Biblie impertinent, asumandu-si rolul de D-zeu acolo, se va sinucide, pentru a nu fi adus in fata justitiei, asa cum merita. "Unii sunt ocupati sa moara, altii sa traiasca", iar eroul nostru cu siguranta isi recladeste viata, plin de speranta pe insulele insorite din Pacific.
arty fact
Membru Expert
Membru Expert

Mesajde sabu » Dum Ian 04, 2004 8:41 pm

seen it ;) de doua ori cred dar acum catziva ani

in topul de pe imdb.com este pe locul 2 WOW! nota 9 , o nota super mare

asteptam noi filme arty fact ;)
i dont like mondays
sabu
Membru Expert
Membru Expert

Mesajde arty fact » Dum Ian 04, 2004 11:34 pm

Da, un site pe care ar trebui sa-l recomand la "Enciclopedia Internet".:-)
Dupa cum vezi , imi place sa scriu despre filme nu neaparat noi, ci bune. Daca tot ma intrebi despre filme noi, am vazut ceva animatie- "Brother Bear" (2003)- povestea intruparii unui tanar indian in corpul unui urs ucis, in urma pedepsei date de spirite, pt a-l face sa inteleaga "lumea" ursilor monstruosi, care la randul lor se tem de specia umana. Un film care ar fi apreciat mai ales de baietei, caci implica multa actiune, lupta, natura... Acesta macar este un film bunicel, dar cand ma gandesc ca am sacrificat timp pt a vedea "American Wedding " (3), continuarea la "American Pie" (1 si 2) si am ramas cu gustul amar al replicilor savurate de americani si teenageri (toate continand f...k si s...it)... merita vazut un film in care se contureaza noi traditii maritale de tipul "viitoare mireasa iubitoare face un blow job sub masa viitorului sot in prezenta socrului"??? :twisted:
arty fact
Membru Expert
Membru Expert

Mesajde sabu » Mie Ian 07, 2004 7:56 pm

hmm cred ca si eu am depasit faza filmelor gen american pie ... deja toate sunt la fel si umorul e prea vulgar ...
filme noi nu prea am mai vazut . acum vreau sa ma duc la cinem sa vad master and commander : the far side of the world . alt film care as vrea sa-l vad e kill bill ( bine ca l-ai comentat ;) , anul acesta va aparea partea a 2a ) si last samurai .

sa scriu acum si eu niste titluri de filme care m-au impresionat :
the green mile,american beauty,memento,fight club,seven,al 6lea simtz,snatch . nu sunt in ordinea preferintelor :) cam toate pe aceasi treapta.
dupa cum se vede e in top si o comedie (snatch) ;) super filmul,super regia,super distributia :) iarasi se vede ca sunt filme "vechi" adica de prin 99 majoritatea :)
acum un film pe care multzi in lauda : amélie , film francez din 01 . l-am vazut dar ... hmm ... nu prea m-a impresionat :) a mai vazut filmul asta cineva ?
am dat preview si am observat ca nu am comentat nici un film ;) data viitoare voi comenta ;)
i dont like mondays
sabu
Membru Expert
Membru Expert

Mesajde arty fact » Mie Ian 07, 2004 11:29 pm

Amelie Poulain? Nu am rezistat sa-l vad integral... artificios (tipic francezilor) si insuportabil, tocmai din cauza aprecierilor abundente. :twisted:
arty fact
Membru Expert
Membru Expert

Mesajde sabu » Joi Ian 08, 2004 2:00 am

dupa cum se vede am rezistat :) si nu intzeleg de ce e in topuri :) pt ca fata repsectiva ajuta oamenii din jurul ei ? ca ii placea de un tip si ii era rushine sa vb cu el ? :) o singura faza mi-a placut din tot filmul : faza cu tipu care repara aparatele de foto la minut .
i dont like mondays
sabu
Membru Expert
Membru Expert

Mesajde arty fact » Vin Ian 09, 2004 12:21 am

Pt occidentali e un miracol sa mai existe cineva amabil si dezinteresat... daca ai vedea cum se arunca pustanii pe scaun, in metro, inaintea babutzelor... "sa stea in picioare, daca vor sa fie egale noua", nu? :evil:
arty fact
Membru Expert
Membru Expert

Mesajde sabu » Mie Iun 09, 2004 1:09 am

Monty Python and the Holy Grail - Marea Britanie 1975 - comedie

Cea mai veche parodie care am vazut-o insa una dintre cele mai bune [putzine sunt bune] . Umorul este super beton [s-a facut si un episod din south park - south park and monty python] .Ce sa spun : merita vazut neaparat

Lock, Stock and Two Smoking Barrels - Marea Britanie 1998 - comedie

Ce sa mai spun si despre filmu asta . Zic eu un clasic . Primul film a lui Guy Ritchie cu care a si rupt gura targului . "Tatucul" lui Snatch [in care a pastrat o parte din distributia acestui film - vinnie jones,jason flemyng,jason statham si inca catziva] in care este exploatata lumea mafiei londoneze daca pot sa o numesc asa ;) va urma Revolver , numai ca aici Guy Ritchie s-a cam saturat de Londra si se profileaza pe Statele Unite . Sper ca va fi la fel de bun.

Shrek 2 - Statele Unite 2004 - comedie/animatie

Dupa cum se vede si data ultimelelor comedii vazute de mine nu prea m-au impresionat filmele noi . Oricum nu pot spune acest lucru si in cazul lui Shrek care deshi mi s-a parut mai "matur" decat prima parte pot spune ca am fost cu zambetu pe buze pe parcursul intregului film . Ma stresa vocea motanului incaltzat pentru ca nu mi-am dat seama cine e ... era Antonio Banders :)
Am citit ca vor face si partea a 3-a (http://www.imdb.com)

Pentru mai multe informatii ... tot site-urile respective :)
i dont like mondays
sabu
Membru Expert
Membru Expert

shrek 3

Mesajde sabu » Vin Mai 25, 2007 2:29 pm

shrek 3

pot spune ca am asteptat cu nerabdare filmul asta sa apara la cinema, dar ce sa vezi? e titrat in romana. vi se pare benefic acest lucru? se va ajunge si la noi sa avem toate filmele de la cinema titrate? mie mi se pare ca se pierde foarte mult din jocul actorilor. ce se intampla cu oralitatea? unde mai este farmecul intr-un film ca snatch sau lock, stock and two smoking barrels (ca tot am vb in posturile trecute despre el) in care, parerea mea, accentul si expresile fac o buna parte din film. pe langa asta mi se pare un lucru bun si pentru copii sa fie subtitrat, pe langa faptul ca invata sa citeasca mai invata si o limba straina.
i dont like mondays
sabu
Membru Expert
Membru Expert

Mesajde arty fact » Vin Mai 25, 2007 6:47 pm

Salutare, Sabu! Am vazut si eu de curand partea a 3 a, insa mi s-a parut ca americanismele au coplesit ideea de basm (vezi Arthur care va sa fie rege e un fraierel de la colegiu, printul rau e actor fara succes, iar Alba ca Zapada si restul "fetelor" sunt parca luptatoarele din "Charlie's Angels"...).Sa nu mai zic, "Shrek" apare un pic mai tarziu decat alt film animat, "Happily never after", care introduce deja ideea personajelor negative din povesti ce se satura de statutul lor si vor sa se razbune sau sa fie acceptate. Asadar, ca orice film care se prea intinde pe 3 parti, Shrek ajunge sa plictiseasca...Am inteles ca acum si partea 3 de la "Piratii din Caraibe" sau cum le-o mai zice (cu Orlando Bloom, J. Depp)a ajuns sa ia critici proaste. Nu mai e elementul de noutate, ce sa-i faci.

Momentan eu sunt interesata sa vad filme rusesti, mai vechi sau mai noi. Am vazut cateva basme super dragute. Plus, filmele rusesti pun mult mai mult accent pe simtire, se dezbat idei, etc. Nu mai am rabdare sa vad doar filme americane, de actiune si fara ratiune, hehe...
arty fact
Membru Expert
Membru Expert

Mesajde Wanda » Sâm Mai 26, 2007 3:36 am

am vizionat acum cateva zile Next,cu Nicholas cage.e mai reusit k Ghost rider,chiar mi-a plakut.dar totusi in topul preferintelor mele in ultimul timp ramane The Messengers,e super,cel putin pt mine.I LOVE HORROR!!!!!!!!!!!!!!
live your life!!!
Wanda
Membru Junior
Membru Junior

Următorul

Înapoi la Hobby