left
AiudOnline.ro
judetul alba, românia
  bine ai venit
pagina aiudenilor de pretutindeni
  home Home   contact Contact  

cautare rapida aiudeni
cauta Ai o legătură cu Aiudul? Înscrie-te acum în lista aiudenilor.
fotolix.ro

AiudOnline.ro / forumul aiudenilor de pretutindeni

Moda

Avetzi un hobby pe care vretzi sa-l impartashitzi cu restul lumii. Aici este locul in care il putetzi face cunoscut

Moda

Mesajde arty fact » Mar Mar 11, 2003 6:02 pm

Nu ma pot declara chiar fashion victim, dar ador noutatea care abunda in domeniul designului vestimentar.Imi place spectacolul excentric de moda ,dar si sa merg la cumparaturi in magazinele mele favorite (ca pret, trend si diversitate a obiectelor- cosmetice, haine, accesorii...); H&M e unul din ele(nu stiu daca are reprezentanta si in Ro).Cred cu tarie faptul ca si haina face pe om, ii imbunatateste imaginea si ii mareste respectul de sine. Pe vremea cand eram copila si locuiam in Aiud imi placea (mai ales din lipsa de finante!) sa improvizez si sa aplic chiar idei care functioneaza doar in zone vestice, mai putin in Aiud, unde excentricitatea si originalitatea de orice fel (nu doar al imbracamintei!) este bolovanul care te fixeaza cu siguranta pe fundul lacului!:-)Ca adolescenta am preferat un stil punk, studiat "deranjat" si rebel. In timp am inceput sa-mi manifest interesul pt clasic, deoarece cumparand o haina de calibrul "fara varsta" poti economisi bani si sa te mentii la moda si peste cateva decade.Totusi, nu-mi place un stil prea sobru.Imi plac formele noi, de sezon, culorile.Defectul romanesc este de a prezenta aceleasi tipuri de haine la moda un anotimp, in fiecare magazin. astfel poti sa te imbraci la moda, dar survine o monotonie greu de acceptat( ex- toata lumea poarta blugi exclusiv evazati sau camasi sifonate!).Sa fie asta cea mai mare problema ? Cred ca in Aiud nici nu se gandeste lumea la asa ceva. Acasa avem problema finantelor reduse care ne forteaza la a cumpara doar marfa proasta (turceasca, etc), de pe piete sau de la second hand! Prin urmare, sperantele tinerilor sunt frante si imaginatia la fel. Nu trebuie sa ne miram daca ei reactioneaza la nou asemeni unor batranei scandalizati si carcotasi! Ultima oara cand am simtit-o pe propria-mi piele a fost un an , doi in urma cand am patrulat pe strazile urbei noastre purtand un fel de vesta de fas lunga pana la genunchi si mulata. Evident s-a ras mult si am primit priviri si observatii de parca as fi venit de pe Marte! Cand au mai aparut cateva persoane purtand articole similare, sa zicem,"minunea" era perimata, acceptata si am incercat sa-mi reinnoiesc garderoba!:-)Consider ca acest hobby nu trebuie sa intereseze numai sexul frumos ci si pe barbati, astfel incat noile generatii de masculi sa stie ca nu e rusinos a purta rosu, ca e bine sa mirosi a Dior sau Hugo Boss si e necesar sa-ti intretii tenul si mainile folosind macar crema Nivea.Destul este sa ne oripilam ochii si alte simturi datorita celor mai "traditionalisti" care considera o virtute faptul de a nu se barbieri la doua zile macar si a purta aceeasi geaca patruzeci de ani.
Moda, asadar e un hobby care ne inscrie in randul celor civilizati si dornici de un stil de viata placut.

arty fact, martie 2003
arty fact
Membru Expert
Membru Expert

Mesajde stefania » Mie Mar 12, 2003 4:48 pm

inainte de a posta si eu aici am asteptat sa vad parerea aiudenilor, dar dupa cate vad nu se inghesuie.
ultima fraza scrisa de Arty ma caracterizeaza si pe mine, ca femeie.
locuesc intr-un oras mare, am un job, o viata sociala, dorinte. asta inseamna ca ma preocupa moda, tot ce apare nou, estetic, ce imi satisface gusturile. pana aici totul frumos, dar de aici in colo intervin obstacole. multe caracterizari pe care le-a facut Arty arata crunta realitate de care ma lovesc si eu. dar cei din orasele mai mici ce se fac? eu macar am la dispozitie, am de unde alege, chiar daca n-am cu ce. la mine inca nu e timpul pierdut, inca nu depinde nimeni de mine, n-am nici o obligatie materiala, de multe ori am renuntat la altele pt. a-mi satisface gusturile in materie de moda, dar cand imi voi intemeia o familie lucrurile se vor schimba, alte prioritati vor fi, pt. ca raportat la veniturile unei familii obisnuite(cu salarii bugetare), nu poti sa le ai pe toate. :cry: nu mi-a placut niciodata excentricul, nici in adolescenta, acum nici atat, mi-am format stilul clasic care am vazut ca ma avantajeaza si fara prea multe accesorii. de multe ori am preferat sa-mi strang bani pt. a-mi cumpara un lucru scump si de calitate decat mai multe "carpe". da, si eu sant de acord ca barbatul ar trebui sa cocheteze mai mult cu moda, dar probabil ca nu este una dintre prioritati la ora actuala, poate generatiile tinere ne ajung din urma.
STEFY
stefania
Membru Senior
Membru Senior

Mesajde arty fact » Mie Mar 12, 2003 7:27 pm

Draga mea, exact asa ma asteptam si eu sa scrii asa mult.:-) Cat despre cei care nu se inghesuie cu replici asta confirma ceea ce am mai spus despre stilul aiudean. Chiar azi am avut marea bucurie sa aflu ca sotul meu a fost selectat sa pozeze pt ceva reclama din domeniul unde lucreaza cred( iluminatul) si deseara mergem la photo-shooting! Parte in asta am si eu, caci l-am invatat sa savureze un masaj, o masca faciala, un suc de fructe reale si alte mici trucuri care fac un barbat sau o femeie sa arate si sa se simta bine.Alta relatie pe care am avut-o eu cu moda a fost una efemera, de model pt tot soiul de showuri locale. Hei, cu ajutorul verei mele am aparut si intr-o reclama la film Azo Mures in revista "Foto Model" (Cluj, iunie 98 parca). Mare lucru nu am mai facut in special din cauza neincrederii ca as putea evolua serios avand un semn facial, pe stanga.Totusi sunt mandra ca am fost acceptata sa fac si atat, deoarece au fost cazuri in care pustoaice fresh de 16 ani s-au dovedit a nu avea personalitatea mea (de atunci, haha!) si nici masurile mele,(le-am luat la selectii!) asa ca mi-am depasit putin si ast complex, care mi-a stricat ani buni din viata (tot dragii aiudeni au ajutat la asta!:-().
Tu nu ai cochetat cu acest vis destul de tineresc , de a fi manechina?
Crezi ca modellingul romanesc e unul solid sau amator si la inceput?
Care sunt designerii si casele de moda favorite (locale si mondiale)?

Da, acum cred si eu ca excentricul merge la copiii trazniti care nu stiu incotro innoata, dar sunt si forme frumoase ale acestui stil. Nu poti zice ca Versace e f clasic, mai bine zis un excentric clasic, la fel si Alexander Mc Queen si Galiani si Gaulthier.Spectacolul de scena difera insa de ceea ce comercializeaza ei in propriile magazine.Coborand in lumea reala, sunt si eu tentata uneori sa cumpar ceva articole mai adolescentine (corpul mi-o permite:-))), insa noroc cu faptul ca sunt tare scumpe si in plus nu mi se mai prea potrivesc cu mentalitatea, care totusi e a unei femei adulte.Totusi, cand incerc ceva prea elegant mi se pare ca imbatranesc cu zece ani.Arat mai grava, nu stiu cum si nu cred ca e spre bine...:-)Imi place sa combin stilurile, casual, clasic, young and restless:-)))...
Deasemenea pun mare accent pe designul interior si modul in care imi decorez casa. Ei, aici se schimba treaba. Ador antichitatile, lemnul masiv, sculptat si picturile vechi, colectionez papusi din portelan... tin sa-mi decorez apartamentul combinand clasic cu modern (e o inventie a zilelor noastre), in sensul ca vechiul prevaleaza in sufragerie si dormitor, dar baia si bucataria pot fi dotate si decorate in stil modern.Chiar ieri am fost la Ikea, un magazin f ieftinos de mobila (nu stiu daca este in Ro!), de unde am cumparat cate ceva pt apartamentul de acasa, mai precis instrumente de bucatarie si baie, toate din inox, un inox elegant, gros (nu subtire si crapacios!). Ideea ce-i drept ii apartine sotului meu, caruia ii place acest material de calitate si functional (inoxul:-)).Ador sa colectionez pijamale si lenjerii de pat (m-am cam inspirat de la o prietena de aici), deoarece sunt o fiinta care apreciaza lafaiala si luxul de budoar!Hahahaha... asa ca , prefer uneori sa iau in locul hainelor, obiecte de uz comun, cum ar fi asternuturile, prosoapele, pijamalele. Fac viata in casa mai interesanta, incat parca nu mai vrei sa iesi daca ai tot confortul, nu?:-) Am tone de zis pe ast subiect, dar ma opresc aici, asteptand parerea ta si a altora despre cel mai senzational topic din lume - moda!!!!

arty fact, martie 2003
arty fact
Membru Expert
Membru Expert

Mesajde stefania » Joi Mar 13, 2003 1:37 pm

da. pai, sa incep.cu ce oare?deja ma simt ca atunci cand incep o scrisoare.
si eu as avea multe de spus, dar incerc sa scriu esentialul.
draga Arty, m-ai atins intr-un punct sensibil, fara a ma victimiza, trebuie sa spun ca da, a fost unul dintre visurile mele de adolescenta(cam intarziata) modellingul. plapanda mea naivitate era impinsa de visurile si sperantele create, uneori chiar la extrem. mi-a trebuit ceva timp sa ma trezesc dar
nu-mi pare rau chiar daca dezamagirea m-a marcat un timp. n-am fost ahtiata dupa podiumuri, prezentari de moda, pe mine m-a fascinat inca din copilarie poza. tot ce tine de ea. de-alungul anilor a imbracat diverse forme, pana mi-am dat seama ca nu vreau doar sa ma joc. in fine, am inceput o gramada de cursuri de specializare, unele le-am si terminat, pastrez si acum un book dragut alb-negru si color. cum spuneai si tu, ma bucur ca am reusit sa fac si atat, am intrat in contact cu diversi oameni din lumea asta, unii pe care i-am apreciat, altii care nu-si vedeau decat interesul, scarbindu-ma; niciodata nu as fi putut ajunge cineva in lumea asta: 1.statura nu ma avantajeaza, 2.nu eram fata, nepoata, amanta, nici unei personalitati, care sa ma protejeze, sa ma lanseze si sa ma puna la locul potrivit.cred ca 80% din fete la o anumita varsta viseaza ceva de genul asta.cred ca prin ultimele fraze ti-am raspuns la una dintre intrebari.
faptul ca am adoptat stilul clasic si elegant se datoreaza si naturii locului de munca, a faptului ca imi plac locuri si party-uri mondene. culmea e ca inca nu am inceput sa ma plang de tocurile prea inalte si faptul ca mi le stric in caldaramul strazilor lui... :lol:asta nu inseamna ca o sa ma vezi la piata sau in parc la fel :) in ultimul timp am ramas in urma cu hobby-ul meu datorita prioritatilor de ordin material, cum ai spus si tu. sant nevoita sa renunt la o geanta care mi-a placut acum nu stiu cat timp de la Dada, pt. ca am nevoie de un suport de prosoape din inox in baie. am inceput sa investesc in casa si asta imi face o deosebita placere ca si umplerea casei cu diverse arome, parfumuri, uleiuri eterice, sant in curs de redecorare si asta o fac cu sacrificii chiar daca prietenul meu ma sustine.dar de asta am mai vorbit si in alta parte, concret, nici uneia din noi nu i-ar strica sa se considere macar o zi pe saptamana "printesa".
uff... voi reveni, nu am scris tot ce aveam de zis.
STEFY
stefania
Membru Senior
Membru Senior

Mesajde arty fact » Joi Mar 13, 2003 2:11 pm

In privinta chipului sunt sigura ca ai putea sa fii fotomodel. Inaltime si corp se cere mai mult pe podium. Noi am avut aseara genul de reality models experience, caci l-am insotit pe sotul meu ieri la studioul tipei care il solicitase sa dea o proba pt ceva catalog comercial. Apartamentul era super amenajat in ast sens si pozatul a durat putin. Ii trebuiau cateva expresii (mirare placuta si zambet) si Vio zice ca s-a descurcat. Eu nu am dat buzna cu ei, ci am asteptat si in final tipa ne-a zis ca azi ne anunta daca Vio e selectat sau nu. E chestie de sansa... in ceea ce ma priveste, m-am simtit teribil de bine, caci mi-a propus si mie sa-i pozez, candva cand va avea nevoie, placandu-i ...ahmm:-) alura mea. I-am mentionat in treacat ca am niscavai experiente de ast gen si Vio a mai completat o fituica cu date des-pre masurile sale fizice. In rest, daca e selectat va fi fotografiat/ filmat cca juma de zi, iar plata va fi in jur de 300 si ceva euro. Not bad at all!!! Norocul isi are cuvantul mare de zis, caci si acum , Vio imi explica faptul ca fusese solicitat in treacat acum 2 ani pt asa ceva si abia acum, brusc a fost contactat.Chiar daca nu rezulta nimic in cele din urma, am fost totusi bucurosi si flatati sa incercam, sa ni se ceara asa ceva!
In zilele noastre s-a extins paleta de oferte in modelling si nu numai fetze standard frumoase sunt cerute. Am vazut la TV un documentar despre o agentie, numita "Ugly" si care folosea modele urate prin urmare si tot soiul de ciudati, tineri, maturi sau batranei, grasi, etc. Ei sunt oamenii care ne distreaza cand vedem cate o reclama haioasa. Si sunt si bine platiti. Romanii degeaba se supara cand li se spune ca afacerea e inca la inceput aici. Sunt atatea fete frumoase care nu sunt remarcate, caci nu exista niste model scoutzi activi (cei care cauta figuri noi!). Recrutarile se fac , cum zici si tu, pe biroul sefului si prin urmare se aduc tot soiul de juninci care sunt acrobate in pat , dar nu au habar sa faca catwalk.Se organizeaza si acele faimoase cursuri de manechine, ah ce pierdere de vreme si mai ales bani!- am vazut fete grasute de tot si uratele care niciodata nu ar fi putut sa faca o asemenea meserie, dar care erau ademenite sa faca un curs scump si apoi li se "oferea" o ocazie , sa prezinte la un show anonim o rochie sau li se facea un book cu trei poze, ca sa imbatraneasca fericite si sa aiba ce povesti nepotilor, cum ca nu au fost dintotdeauna balene prost machiate, ci tinere sperante in modelling! Scuze daca m-am infierbantat, dar asta e adevarul si nimeni nu vrea sa-l auda, pt ca ridurile si alte defecte fizice dor adesea mai mult decat daca ti s-ar zice ca nu ai maniere bune sau nu esti culta...
Ultima oara cand am fost in Cluj, am fost destul de dezamagita, pt ca acele magazinele ingramadite pe care in studentie le consideram culmea luxului erau pline de marfa demodata (in vest), dar scumpa. Erau chestii care aici s-ar vinde la solduri, cu minim cativa euro si nu bluza la 800000 lei bucata.Preturile devin aceleasi, piperate si in Ro ca in Europa, doar ca la noi nu exista solduri adevarate si semnificative (de genul sa te coste o bluza de firma cat doua banane!) si in concluzie mai bine iau scump si de calitate din Helsinki decat scump, prost si demodat din "cartierul luxului" a la Cluj!

arty fact, martie 2003
arty fact
Membru Expert
Membru Expert

sanse sau nesanse

Mesajde stefania » Joi Mar 13, 2003 6:19 pm

iti multumesc pt. aprecierea facuta, dar una e sa vezi pe cineva face to face si alta e sa apreciezi un chip dintr-o poza mai mult sau mai putin reusita.
spun asta si pentru ca m-am izbit la un moment dat de o replica tare desteapta cum ca manechinele pot foarte bine sa faca si pe modelul, deci acesta trebuia sa intruneasca aceleasi cal. ca un manechin, recunosc asta se intampla acum cativa ani buni, la inceputuri.
ma bucur pt. voi ca aveti sansa de a va diversifica activitatile intr-un mod placut pana la urma si unde mai pui ca este si bine platit.
da, sunt de acord ca in ultimul timp s-au mai schimbat un pic lucrurile, ultima oara acum 3-4 ani am participat la un casting organizat de firma care o implica si pe frumoasa noastra de la surprize, surprize, se punea accentul mai mult pe micutii posibili vedete, dar acceptau aproape orice. sunt si acum in baza lor de date cu o poza in care nu se vede aproape nimic, daca vroiam rezultate rapide trebuia sa cotizez cu o suma bunicica(de ordinul sutelor de dolari) pt. a-mi face book-ul - in 3 ex.- unul pt. internet, unul pt. ei si unul pt. mine.
am ras cu pofta de treaba cu junincile dar ce sa-i faci, asta e realitatea la noi. intre timp am mai imbatranit, ce a fost deja pt. mine a capatat un aer efemer, problemele reale ale vietii de zi cu zi au luat locul intai.
in privinta hainelor si a incaltamintei in marile orase cineva de conditie medie mai are o sansa cu soldurile caselor de moda. acestea nu sant accesibile decat pt. persoane intretinute, vipuri, oameni de afaceri, politici, sotii de fotbalisti, n-am acoperit toata gama, dar n-am nici un interes.
preturile sunt enorme si nu se justifica in nici un fel. intre acestea si
boutic-urile cu turcisme si chinezarii sunt prea putine alternative.
lucrurile stau la fel si la cap. parfumuri, un parfum bun si de calitate- Rochas, Armani, Dior se cumpara de la 30 de euro in sus, eu acest lux nu mi-l pot permite. :cry: , ramane calea de mijloc si poti alege intre un Adidas women sau Avon, depinde de gusturi si buzunar :?
STEFY
stefania
Membru Senior
Membru Senior

Mesajde arty fact » Joi Mar 13, 2003 10:29 pm

Da, pozele se pot retusa f bine si sa nu reflecte tocmai realitatea. Am vazut si poze cu Cameron Diaz, fara farduri si cu cosuri cat pumnul si nu arata a starul cotat care este.Azi am fost cam deazmagita, deoarece nu a mers treaba lui Vio. Nu stiu cum este el, a parut degajat, insa stiu ca atunci cand ai un esec de ast fel, cel putin ca femeie nu poti reactiona pozitiv.Cum spui si tu, pe de alta parte suntem adulti si lucrurile astea incep sa nu mai conteze...Care e parfumul tau favorit si ce folosesti totusi in ast moment?
Primul meu parfum adevarat l-am primit de la sotul meu si desigur si restul tot de la dumnealui!:-) Inainte sa ne casatorim a venit din Finlanda si mi-a adus verigheta de la un magazin local de bijuterii si un Chanel no. 5. E drept ca eu mi-am manifestat dorinta sa-l am, cine nu vrea un asa clasic?!!!- dar el a facut posibil acest lucru. Apoi a urmat Ch. Dior - "Diorissimo" (aduce a lacramioare) si acum folosesc Ralph Lauren - "Glamorous"( o noutate careia ii face reclama Penelope Cruz, sotia lui Tom Cruise).Imi plac aromele floral lemnoase, dulci, nici prea grele, dar nici prea evazive. Cat despre preturile ce le spui tu, nu stiu... or fi cantitati mici de tot sau parfumuri contrafacute. Ralph Laurem mi l-a gasit Vio in Lyon la reducere cu 70 euro si ceva 100 ml. Chanelul si Diorul au costat pe putin 50 si ceva euro. Si chestia este ca sunt edt si nu esenta! Nu spun ca sunt si parfumuri mai ieftine, de firme accesibile (gen Avon sau Adidas), dar nu se compara... cum faceam foame mai demult pt a-mi lua o haina asa as face si acum, daca nu mi-as permite, pt a lua ceva super calitativ.:-) Crezi ca o femeie poate exista fara aceste mici trucuri, placeri? Poti sa existi ca femeie fara sa ai un parfum, machiaj, o haina mai de Doamne ajuta? Si nici macar nu trebuie sa te imbraci pt altii, ci numai pt tine insati, pt a te autorespecta! Apropos de Avon, citisem in ziare cum ca au produse (oja de ex) care afecteaza sanatatea- rinichii si plamanii, parca). Totusi, lumea le cumpara si nu stiu din incapatanare, ignoranta ? In ast caz mai bine nu pun nimic pe piele decat sa ma trezesc cu alergii sau alte probleme. Venind vorba, am auzit si poate chiar si asta mi-a cauzat alergie faciala- crema L'Oreal. E drept ca mentioneaza ceva pe acolo, nu mai stiu, dar trebuie cercetata fiecare etichetuta cand cumperi un produs, ca sa nu ai surprize jenante.Oki, ma opresc aici, ca vad ca-ti scriu epistole ... hihihi

arty fact, martie 2003
arty fact
Membru Expert
Membru Expert

Mesajde sabu » Vin Mar 14, 2003 3:12 am

eeee.... :) am citit si eu tot ce atzi scris voi pana acum si am ajuns la o conculzie se vede ca nu locuitzi in aiud . serisos acum ... cine credetzi ca isi permite (din aiud) sa cumpere parfumuri cu 70 euro sau o suma apropiata :?: raspuns : nimeni! sau foarte putzini oameni . cum zice levy : in aiud is 8 % someri si 30 % nu au nici somaj . oare acesti oameni asta fac ? cauta parfumuri si haine originale si la moda ? nee ... nu prea cred eu acest lucru . obiecte vechi de colectie (poze,servicii de portelan,papusi cu cap de portelan,etc ) nu poti cumpara din aiud pentru ca nu se gasesc (este un magain -"antik"- in alba iulia unde potzi cumpara/vinde asa ceva insa pretzurile de vanzare .. hmm .. unele sunt accesibile insa numai unele) . mobila este scumpa - bani nu sunt . sa revenim la moda insa ... eu folosesc addidas : ieftin si eficient :) si haine ? pai cam ce-i ieftin si cat de cat fain ;) nu prea gasesti asa ceva insa bugetu romanului care traieste din salariu minim pe economie nu-si permite mai mult . cei mai multi bani se duc pe mancare . oricum in aiud oamenii sunt clone . cum se imbraca un tip/tipa se imbraca si restu` poporului . problema e ca chestie devine stresanta si hainele sunt de proasta calitate atat la material cat si la design . cand se imbraca cineva diferit aiudu` il arata cu degetu` razand de el (i saw that! multumesc insa lui dumnezeu ca nu eram printre cei care aratau cu degetu`).culori folosite in aiud : cat mai inchis daca se poate . eu de exemplu am acum pe mine , teoretic vorbind , 2 haine de firma - zic teoretic pentru ca practic : :wink: la 500,600 mii lei bucata nu prea sunt de firma :D toate negre : pantalon negru , tricou negru , hanorac negru . pot sa spun ca-mi place negru ;) e tarziu si vorbesc prosti ca m-a luat un somn pre dintr-o data asa ca inchei sa nu vb mai multe tampenii :D
i dont like mondays
sabu
Membru Expert
Membru Expert

Mesajde arty fact » Vin Mar 14, 2003 11:09 am

Vad ca la subiectul asta se scriu mesaje consistente de tot. Suntem asadar un pic snobi si ne pasa ce reflecta suprafata noastra! Eu mereu o recunosc! Hihihi... ma bucur ca a scris si un barbat. Da, in general voi va imbracati functional, minimalist, sobru coloristic. Cam asa au ajuns si femeile- niste ciori gri si intunecate. Si mie imi placea negrul si l-am folosit excesiv pana cand mi-am dat seama ca arat mai rau decat o cotofana, pt ca fiind slaba aratam si mai palida si inexistenta. Acum imi plac culorile. De fapt, in primavara asta, am decis sa estompez si sa trec la pasteluri (altadata nu le sufeream... ce inseamna evolutia...:-)).La munca avem uniforme oribile, care te arata ca un sac umil si demult am renuntat la ele, folosind hainele mele bune, caci oricum munca e mecanizata si nu te umpli de mizerie. Chiar ieri imi lauda un tip de la birouri pantalonii. M-a intrebat daca nu i-am luat din Ro. Sunt imitatie piele (si i-am bagat la drum si lucru, haha!) si sunt f practici, pt ca este apa si noroi pe jos, iar mersul meu nu ma avantajeaza si ma stropesc pana in gat. Sunt satula insa de pantaloni de culoare inchisa si haine pe care sa nu se vada orice pata. Astea merg la treaba , dar vreau sa-mi iau haine deschise, bej, crem, alb, roz, frez... Parca era o vreme la inceput de secol 20, prin Rusia , cand toata lumea purta alb... toti burghezii si aristocratii, desigur, plimbandu-se sub albe umbrele de dantela.Nuantele in cauza denota lux, denota desprinderea de cotidian, asa zisa haina de duminica, pe care o porti pt a marca sarbatoarea, relaxarea, vacanta. Ei bine, asa vreau eu sa ma simt macar in timpul liber. Vreau primavara si frumos! Imi inchipui ca asa ceva voi purta la vara, cand sper sa merg la St. Petersburg, sa vizitez Ermitajul si palatele de iarna si vara... gandul asta face suportabila spalarea podelei! :-)))
Crezi ca venitul nostru e unul asa mare? Deloc si noi suntem si cheltuitori, dar o viata avem si macar cativa ani sa traim bine! Unii pun toti banii deoparte, eu investesc in placere, voiaje educationale, haine la moda, obiecte de decor interior, arta... nu-mi pot imagina sa merg "la lucru" intr-o tara superba si sa ma intorc in Ro, fara sa fi vazut vreun spectacol, un muzeu, etc. Dupa cum am mai spus, eu pt cultura si frumos am rabdat multe lipsuri... nu vad de ce mi-as schimba optica acum, cand le pot avea pe toate.
Sabu draga, CLONE- asta e termenul cheie pt cum se imbraca concetatenii nostri. E a doua expresie pe azi care merita premiu. Si ar face-o la fel, indiferent ca stau acolo sau merg si lucreaza 3 ani in Spania. Omul cu prost gust ramane la fel, in mijlocul splendorilor. Tot ce poate face este sa ia lucruri cat mai scumpe, deoarece neavand un stil si interes pt asa ceva, doar acolo poate ajunge... pardon, ramane.Si in acel caz, da, nici haina, nici banul nu-l va face om. Asta e tragedia majoritatii noilor imbogatiti a la Aiud. Si-au facut case, si-au luat masini, aparent tot ce folosesc e f scump, dar pt ochiul unui fin cunoscator - totul rage de mauvais gout!Povesteste-ne cum e joi la piata!:-)

arty fact, martie 2003
arty fact
Membru Expert
Membru Expert

Mesajde robilix » Lun Mar 17, 2003 10:50 am

am fost duminica la o expozitie :)
http://www.aiudonline.ro/imagini/membrii/expomariage

sper sa va placa, sunt 180 de imagini ...

Robert
Ultima oară modificat de robilix pe Joi Apr 24, 2003 3:43 pm, modificat 1 dată în total.
Designers are meant to be loved, not to be understood.
- Fabien Barral -
robilix
Administrator AiudOnline
Administrator AiudOnline

Mesajde stefania » Lun Mar 17, 2003 1:11 pm

ma bucur ca in sfarsit avem pareri pro si contra si aici. Sabu a incercat sa nuanteze un pic situatia dar poate si anotimpul este de vina. nu credeti totusi ca nuantele, culorile vestimentatiei exprima starea sufleteasca?
fiecare culoare, combinatie, reflecta starea de moment, la mine se aplica, cu toate ca de multe ori m-am revoltat , subcostientul este mai puternic.
in adolescenta adoram maroul si uram culorile pastel- roz, ciclamen, acum sunt nuantele de rujuri preferate. in vestimentatie am rosul preferat, verdele il asortez cel mai bine(o culoare destul de pretentioasa zic eu), toata paleta de albastru. da, cred ca se poate si fara, asta o demonstreaza realitatea, nu toate femeile au simtul estetic dezvoltat sau imaginea exterioara este mai putin importanta, dar dupa cum spuneai si tu, noi trebuie sa fim primele care sa ne respectam. :!:
primul meu parfum mai de doamne ajuta a fost unul de la Laura Biagiotti-Roma, nu eu l-am ales dar mi-a placut, al doilea a fost de la Y.S.Laurent de care m-am indragostit-Champagne, dar din pacate la noi nu prea se mai gaseste, mai nou si-a schimbat si denumirea. in prezent ma chinui sa termin un parfum Giordani care a mers bine iarna si ma bate gandul sa incerc noul p. al I. Rosellini. din pacate nu am posibilitatea sa ma axez pe unul singur cum ar trebui si sa le schimb in functie de anotimp- deja sunt fite! :shock:
in alta ordine de idei, apreciez gama de produse cosmetice romanesti Gerovital, in care am mare incredere si nu le-as da pe nici-un L'oreal sau Nivea, Garnier sau mai stiu eu ce. eu una am patit-o rau si nici acum nu mi-am revenit dar nu din ignoranta si acum m-am invatat minte.

Robi, "m-ai imbolnavit" cu pozele! 8)
te invidiez, serios. in ce calitate ai participat, daca nu sunt indiscreta?
le ador, dar inca nu e timpul, poate la anul o sa ma intereseze mai mult.
STEFY
stefania
Membru Senior
Membru Senior

Mesajde robilix » Lun Mar 17, 2003 1:29 pm

oh ... nu vreau sa imbolnavesc pe nimeni :oops:

am avut invitatie de la o casa de moda ... a fost frumos :)
poate o sa ma intereseze si pe mine la anul :roll:
- Fabien Barral -
robilix
Administrator AiudOnline
Administrator AiudOnline

salutare!

Mesajde pity » Lun Mar 17, 2003 10:19 pm

hmmm...moda...nu face decat sa propuna uniforme... :lol: din pozele de pe acel site mi-a placut doar tortul.
imi place si mie sa-mi fac haine singura...am si un fel de ...sigla...un ochi confundat f. mult de prieteni cu un peste... :)
bijuteriile mele sunt ...defapt se pot vedea in poza...niste margelutze colorate(nu as suporta sa port bratari sau lantisoare de argint,aur,etc...).Imi plac hainele chinezesti,cele hippy si bineinteles cele sport...comortabile.Imi plac parfumurile acrisoare... :) (parca deja le simt) si cred ca barbatii tre' sa ramana barbati...Ca ii mai faci tu o baie sau ii mai faci un masaj cu ceva uleiuri,mai merge,insa nu suport papitoii la costum,cu pantofiori stralucitori,fara par pe piept :?: Si daca mai vad cate unul in vre-o revista ...ma apuca rasul...mai ales cand imi imaginez amestecul de par din mustata cu fond de ten si rimel...hihihi :lol: Ca tot sunt p'aici femei...intrebare...ce preferati sa aveti langa voi?Un barbat pieptanat si parfumat sau un neras incalcit si transpirat...? :)
Acum ma duc si io acas ca de 1 h juma tot citesc la ce ati scris voi... :wink:
pity
Membru Junior
Membru Junior

Mesajde robilix » Mar Mar 18, 2003 10:41 am

nu pot sa te cred pity ... "din pozele de pe acel site mi-a placut doar tortul" te cam hazardezi cu expresia asta.

puteai sa zici ca nu sunt bine facute pozele, sau ca nu se vad detaliile bine ... dar a fost frumos, ... auzi aceste cuvinte de la cineva care nu a fost pasionat niciodata de rochiile de mireasa

sunt sigura daca erai acolo aveai alta parere ...
- Fabien Barral -
robilix
Administrator AiudOnline
Administrator AiudOnline

extreme!

Mesajde stefania » Mar Mar 18, 2003 11:54 am

rochiile de mireasa pe un manechin arata look-ul ideal, in realitate miresele arata un pic altfel, cu masurile mele nu o sa arat niciodata ca domnisoara de pe podium.:) da, Robi, sunt convinsa ca nu toate fetele sunt "innebunite" de "aureola" data de o rochie de mireasa, sunt femei care nici nu-si doresc sa poarte candva asa ceva :arrow: n-am facut referire la cineva anume!
intrebarea ta, Pity, a fost cam extremista, tu intrebi ce prefer - "Don Juan-ul" sau "cawboy-ul", nici unul nici celalalt. ce prefer am ales deja. un barbat normal: foloseste aparatul de ras la 2 zile, se tunde "periuta", nu-si da cu lac pe unghii, nu "pute" de la o posta a un after prost, nu se epileaza(cu toate ca ar trebui, nu neaparat estetic vorbind, dar igienic da) si restul nu se spune. :twisted:
STEFY
stefania
Membru Senior
Membru Senior

Mesajde arty fact » Mar Mar 18, 2003 2:00 pm

Voiam sa-l rog pe Robi sa ne povesteasca si impresiile de la aceasta prezentare, dar ulterior m-am gandit ca el se exprima cel mai bine prin fotografie.Sunt frumoase si pozele si fetele si rochiile, desi colectia fiind prea axata pe crinoline, da senzatia de usoara monotonie.Rochia mea de mireasa a fost realizata de o firma aiudeana, a unei prietene, Luminita Iura.Uite ca imi scapa numele firmei, insa ideea este ca lucreaza bine si accesibil.Poate il conving pe Vio sa posteze vreo poza pe aici, sa vedeti si voi modelul. :-)
YSL s-a retras din pacate si acum obiectele create de casa lui sunt si mai apreciate. Cat despre parfumuri purtand nume de manechine si actrite, nu stiu, nu sunt la inaltimea clasicilor. Pt Pity, vezi ca a scos nou un parfum Escada, se numeste "Hippie .." parca. Poate ti-l procura sora ta. E fresh si floral, dar e super.Despre barbatii din Finlanda pot spune ca sunt tare frumosi la chip, efeminati aproape si pun mare accent pe accesorii si unii chiar pe machiaj masculin. Ideea este sa ai un chip curat, expresiv, pus in valoare si protejat de cosmetice. Cat despre epilat , stim ca si imparatul Cezar il aplica .Este mai igienic. Parul pubian si cel de sub brat cauzeaza vara mirosul neplacut sa persiste, mai trebuie sa explic? Este ca si cum ai avea barba a la ZZ- TOP si cand mananci iti raman firimituri si resturi in parul ala incalcit. Exista si imagini regizat neglijente si rebele, dar fii sigura ca sunt maiastru calculate ...Daca iti place barbatul "natural", cu par pe piept poti ramane acasa, linistita.:-) Nici macar barbatul latino lover nu mai poarta podoabe a la Tarzan (erau la moda prin anii '70)... cine stie, moda ii poate readuce in prim plan, insa personal prefer albul rasat, cosmetizat, bine imbracat (asta nu inseamna ca poarta papuci de lac a la Aiud!), nu neaparat sobru, stiind sa se joace cu accesoriile de moment (curele, inele, lantisoare la gat,bratari la picior sau body piercing...).Ieri am iesit in oras si am facut shopping serios- mi-am luat pantaloni sport chic , largi, culoarea inului, talie joasa si o poseta mica,crem , brodata cu un trandafir frez impaietat usor. Daca Vio isi cumpara camera digi mai repede voi putea poza si pune pe site mai multe trebusoare!Mi-am luat si doua romane erotice victoriene, despre care voi scrie mai multe intr-o noua formula, de jurnal on-line al personajului arty fact(pe forumul de arta evident!):-))

arty fact, martie 2003
arty fact
Membru Expert
Membru Expert

Mesajde pity » Mar Mar 18, 2003 10:37 pm

hihihi...am uitat sa scriu si ca eu nu ma marit...si ca nu-mi plac rochiile de mireasa...sunt simpatice dar sunt ca o eticheta pusa femeilor salbe...fiindca o casatorie este prilejul unei femei si a unui barbat de a-si manifesta slabiciunea si teama... :roll: ...e adevarat :!: si cei care spun ca "Nu!Este o dovada de iubire!" ar trebui sa se intrebe de ce nu ar putea trai alaturi de persoana iubita fara atata tam-tam si hartii... :?:Asadar,poza cu tortul a fost singura pe care am gustat-o... :D
Poate ca am exagerat cu "cowboy-ul" si cu "Don Juan-ul" insa cred ca ati inteles ce doream sa intreb...Si totusi...vi se par sau nu ,tipii din reviste(de ex.) , niste papitzoi...? :)
Katy,mersi pt ...ideea cu parfumul...desi e prea multa bataie de cap pt. un miros ... :) si gentuta pe care ti-ai luat-o cred ca e ...mortala... :) Si nu cred ca n-am sa gasesc un pletos pe plajele Italiei...(mai ales ca mi-a zis sor'mea ca sunt atatia surferi...) :wink:
pity
Membru Junior
Membru Junior

Mesajde robilix » Mie Mar 19, 2003 12:00 am

Casatoria este un legamant in fata lui Dumnezeu si nicidecum "atata tam-tam si hartii"
- Fabien Barral -
robilix
Administrator AiudOnline
Administrator AiudOnline

Mesajde arty fact » Mie Mar 19, 2003 1:08 am

Uneori este exact ceea ce a zis Pity... la mariaj ma refer.Eu am incercat sa gasesc o cale de mijloc si nu am facut tam-tam, caci nu-mi place, nu-mi permiteam si nu era timpul potrivit. Asta nu inseamna ca nu-mi plac petrecerile bine gandite si puse la punct.Am vrut si sa am propria rochie de mireasa, pt ca era prima mea casatorie( si ultima sper!) si merita sa am si o amintire mai traditionala. Nu sunt adepta inchirierii unei rochii dubioase de la vreun magazin ieftinos.Rochia mea a fost simpla, nu arata ca un tort:-)), tipic creata pt sezonul rece, iar pantofii erau albi, din piele, cu toc si varf plat si alungit.Nu mi-am pus valuri in cap si drept floare mi-ar fi placut un lung si teapan trandafir alb.In Aiud nu exista asa ceva la acea data a anului si am avut un buchet de cale. Nu stiu de ce, imi aduc aminte acum de fotografia bunicii mele cand era mireasa, la bratul bunelului, ambii eleganti, cu clasa... din nou mi-as fi dorit sa am poza aici, in Helsinki si s-o pot posta pe site.Ceremonia nu a fost intocmai pe gustul meu, una confuza, ortodoxa, greoaie (cu toate ca preotul a acceptat refuzul meu de a face spovedanii).Uitasem sa-i zic sa omita partea cu "femeia se va supune barbatului" si alte chestii a la epoca de piatra.Petrecerea a fost restransa si noaptea nuntii a insemnat drumul Cluj-Budapesta-Helsinki.De atunci nici o aniversare nu a fost lipsita de munca, peripetii neplacute si nu am avut ocazia sa sarbatorim regeste evenimentul.Totusi traim o multime de alte clipe frumoase sau incitante.

arty fact, martie 2003
arty fact
Membru Expert
Membru Expert

Blugii

Mesajde arty fact » Mie Mar 19, 2003 10:40 pm

Hei, Pity! Ai auzit piesa cu refrenul "The Hip Teens don't wear jeans"?Adica- pt cei care nu chiar stiu engl.- Adolescentii cei fitosi nu poarta blugi... jegosi!- ultimul cuvant l-am alaturat eu si pe buna dreptate, caci in special baietii se imbraca in niste blugi largi care le atarna, lasand chilotii sa se vada, fiind murdari mai ales jos si rupti.O fi treaba la moda, dar cand vezi tot al doilea pustan dandu-se hip-hopper devine banal de-a dreptul. La fel si fetele imbraca blugi largi sau stramti, tot din considerentul ca sunt practici si lejeri in orice situatie. Se pare insa ca lumea incepe sa se cam plictiseasca de ei, clasicii jeansi, deveniti triviali ca treningul de exemplu la noi (Ro). Se cauta haine noi, interesante, chic, inclusiv in randul tinerilor de 16-17 ani si zic eu ca nu e rau , deoarece anumite articole vestimentare au ajuns la statut de uniforma. Cu siguranta blugii fac parte din aceasta categorie si in plus sunt si scumpi. Oricine are in garderoba asa ceva, dar uneori e bine sa incercam ceva nou, poate chiar mai ieftin si mai de efect.

arty fact, martie 2003
arty fact
Membru Expert
Membru Expert

Următorul

Înapoi la Hobby