left
AiudOnline.ro
judetul alba, românia
  bine ai venit
pagina aiudenilor de pretutindeni
  home Home   contact Contact  

cautare rapida aiudeni
cauta Ai o legătură cu Aiudul? Înscrie-te acum în lista aiudenilor.
fotolix.ro

AiudOnline.ro / forumul aiudenilor de pretutindeni

Mountainbiking

Avetzi un hobby pe care vretzi sa-l impartashitzi cu restul lumii. Aici este locul in care il putetzi face cunoscut

Mountainbiking

Mesajde levynagy » Mar Noi 19, 2002 2:51 am

Mi-am propus sa fac un club de mountainbiking (MTB) in Aiud. As fi curios sa stiu daca sunt persoane interesate, chiar si din afara Aiudului. Pentru alte informatii, va rog contactati-ma! Si vizitati site-ul http://www.levybiketribe.tk care incearca sa vorbeasca despre acest proiect, precum si despre alte realizari ale subsemnatului in domeniu.
levynagy
Membru Junior
Membru Junior

Planuri privind Clubul BIKETRIBE Aiud

Mesajde levynagy » Mie Noi 20, 2002 4:07 pm

Incerc sa aflu daca exista persoane interesate de infiintarea unui club de mountainbiking in Aiud, care va fi si singurul de acest gen din judet (din cate stiu eu). :) Am cateva persoane care s-au oferit sa ma ajute dar vreau sa fie o actiune de amploare, cu membri activi nu doar simpatizanti. Oricum, probabil ca oamenii vor aparea pe parcurs. Va exista si o taxa lunara, mai mult simbolica intrucat actiunile clubului se vor baza pe sponsorizari si donatii. Pentru mine va conta enorm gradul de implicare al membrilor. Si actiunile vor fi foarte multe.
Printre planurile mele ar fi: parteneriate cu alte cluburi de profil din tara si din strainatate, o tabara anuala undeva in Apuseni sau Trascau (eventual o intalnire a bikerilor, gen intalnirea motociclistilor din Cheile Turzii), o revista, daca gasim o tipografie si ma ajuta fostii mei elevi (geniali), sedinte foto (sper sa reusesc sa gasesc la anul un sediu), cu prezentari de fotografii din zone turistice diverse, sedinte video, si nu in ultimul rand multe deplasari in grup organizate prin zona Aiudului si a Trascaului (am facut un calcul aproximativ al deplasarilor intr-un an: vor fi in jur de 1000-2000 de kilometri, adica jumatate din cat merg eu intr-un an). O mare parte din baza materiala (un video, o imprimanta color, un scaner) va fi achizitionata cu ajutorul benevol al membrilor clubului (din cotizatii) sau al persoanelor interesate din Aiud (prin donatii sau sponsorizari), carora li se va face reclama prin toate mijloacele pe care le (vom) detine. :wink:
Intr-un orasel cat Aiudul, doar o data la 10 ani apare o initiativa care sa vizeze interesul public. Sper ca pentru acest deceniu, proiectul in cauza sa fie acesta. Dar va fi imposibil ca actiunea aceasta sa aiba vreo sansa de reusita fara participarea directa a membrilor societatii civile.
Data preconizata aparitiei clubului este primavara lui 2003. Pana atunci astept sa primesc adeziunea dumneavoastra precum si eventuale sugestii. :D
Cu respect, LEVY NAGY.
levynagy
Membru Junior
Membru Junior

educatia fizica

Mesajde arty fact » Lun Dec 09, 2002 8:04 pm

Sportul, alimentatia corecta si bunastarea fizica si psihica sunt centrale in modul de viata occidental, mai ales de-o vreme. In Italia se introduc cursuri de nutritie corecta in scoli. Americanii renunta la junk food si incearca sa adopte modul de hranire mediteranean, despre care se zvoneste a fi cel mai indicat la ora actuala (in zona med. traiesc cei mai longevivi oameni- pana la 130 ani). In Finlanda se pune mare accent pe sport si aici vad biciclisti de toate varstele. Momentan e sezon de patine si prin urmare nu e ceva excentric sa vezi o pensionara patinand mai bine decat mine, persoana sedentara ce sunt!:-) In Aiud am fost criticata pentru faptul ca am incercat sa fac rollerblading (patinaj cu rotile), deoarece asemenea comportament e vazut drept infantil si nedemn de pozitia sociala a unei profesoare.
Dupa cum stii si in invatamant predomina ideea ca matematica e mai importanta decat miscarea si cultura civica e un soi de pierdere de vreme(gen ora de dirigentie unde ne plictisim sa discutam despre traversarea corecta a strazii) comparativ cu alte materii , care inceteaza a avea sens in afara studiilor scolare.
Sunt chiar curioasa daca ai reusit sa strangi un grup de bikeri, deoarece suna interesant ceea ce planuiesti.

arty fact, dec.2002
arty fact
Membru Expert
Membru Expert

Sportul este o alternativa la (falsul) invatamant actual

Mesajde levynagy » Lun Dec 09, 2002 10:27 pm

Inteleg ce spui despre invatamant! ARISTOTEL s-ar rasuci in mormant daca ar vedea ce s-a ales de Lyceu: totul este de fapt o minciuna! Personal, am trecut prin scoala asemenea unei adieri de vant de primavara: unora le-am fost de folos, altii nici nu m-au remarcat (asta pentru ca am fost acolo pentru oameni, si nu din orgoliu), dar intotdeauna am intins mana celor din preajma. Toti oamenii constienti recunosc ca e necesara o alternativa la invatamantul obligatoriu: aici isi are locul sportul.
Proiectul acestui club de mountainbike este, de asemenea, o mana intinsa tineretului din Aiud, pe care il vad plin de calitati dar lipsit de initiativa. Totodata e o provocare: sustin ca diferenta majora care caracterizeaza societeatea de astazi fata de cele de altadata este lipsa de comunicare (spirituala) si faptul ca oamenii nu numai ca nu se mai ajuta dar, paradoxal, nici nu mai vor sa fie ajutati (isi construiesc o lume mizerabila in care, apoi, se complac pana la adanci batraneti). Sunt curios cine va avea puterea sa iasa din tipare! Eu sunt pentru ei doar un ghid (unii prieteni stiu asta). Asa ca...eu astept, sperand ca ceilalti nu doar sa astepte...
levynagy
Membru Junior
Membru Junior

fain site

Mesajde arty fact » Lun Dec 09, 2002 10:55 pm

Am vizitat si site-ul tau si mi s-a parut plin de ganduri si intentii nobile.Cat despre tineret, mie imi pare rau, poate sunt eu mai aspra, sper sa nu ii sperii pe tineri cu observatiile mele si sa continue cu exercitiile literare.In privinta tactului, recunosc ca tu ai mai mult si am de invatat la capitolul rabdare... desi suntem diferiti, amandoi am incercat sa facem ce am stiut mai bine pt scoala si elevi.Dar cu cativa oameni nu se mai face primavara.Nu stiu, poate nu lupt suficient si mi-am pierdut darul convingerii...poate trebuie sa caut noi metode in care sa spun aceleasi vechi indemnuri...nici nu sunt sigura ca se pot forma oameni asa, la gramada. In particular am avut mai mult succes, ocupandu-ma one person at the time, stii tu...
Revenind la sport: trebuie sa-mi ascut patinele, caci pe aici sunt o multime de patinoare.Deasemenea invat sa innot si noroc cu piscinele incalzite si accesibile omului de rand.O tura de balacit in apa, apoi sauna traditionala.
Sotul meu a reusit si performanta de a innota in apa inghetata, la -16 g C.
Batraneii sunt tare in forma aici si in timp ce eu dardaiam infofolita pe mal, babutzele in costume de baie roz innotau ca pestioaicele pe langa Vio (my husb.).Vara sunt zile in care pedalez peste 20 km ,dar strazile sunt de mare ajutor si finete, ceea ce ma face sa obosesc mai tarziu.Acum vreo 2 ani am facut cu Vio un tur cu rolele pana in chei, dus si intors.Mi s-au stricat rolele (avand roata de plastic:-)), dar mi-am demonstrat ca mai sunt inca in forma.Ceea ce-mi lipseste aici este mersul pe jos,deoarece cobori din bloc, intri in tren si apoi in metrou si gata, ai ajuns la destinatie.In Aiud, lumea ma tine minte mergand in "pas alergator":-)

arty fact, dec.2002
arty fact
Membru Expert
Membru Expert

Mesajde sabu » Sâm Dec 21, 2002 10:51 pm

eu imi aduc aminte cu "zburai" cand intrai la ora :D
sabu
Membru Expert
Membru Expert

Mesajde MaTZu » Mie Feb 12, 2003 12:31 am

E super buna ideea lui levynagy,chair ma bucur ca cineva vrea sa faca ceva in domeniu acesta al sport-ului ....mie imi place sportu ..chir practic in timpu liber rollerblade-ing (mai egressive) chiar am shi o gasca in oras cu care procticam acest sport...numai ca din cauza autoritatzilor (ma refer la politzie..in loc sa vada de infractori sau mai sthiu io ce....ei se luau de noi parca noi am fi cei mai mari infractori :evil: ) anul trecut am practicat mai pe ascuns..adica ne intalneam noaptea(asta se intampla in timpul veri) shi state-am pana din pe la ora 5 dar pe intuneric nu potzi sa faci multe...la un moment dat chiar ne-am construit cu mainile noaste o rampa dar din pacate a fost distrusa de acei oameni care nu sthiu sa pretuiasca munca altora :evil: ...oricum Bafta pt club-ul de MTB :wink:
Deepest Sound...
MaTZu
Membru Junior
Membru Junior

Vedeti site-ul!...din cand in cand

Mesajde levynagy » Mie Feb 12, 2003 3:41 pm

Multumesc pentru aprecieri! :wink: Pentru detalii, vezi http://www.levybiketribe.tk! Mi-am dat seama, intretimp, ca sunt pe cont propriu cu aceasta idee - sa-i spun - "mareata". De aceea am incercat sa "alipesc" intentia mea la un alt club (de alpinism si escalada) care va aparea in scurt timp in Aiud, insa planul meu a esuat din motive de organizare interna. :?

Sper, totusi, sa reusesc sa fac clubul anul acesta, chiar si singur! Desi, eu as vrea sa il creez pentru altii, care insa nu apar sa ma ajute... Stiu ca oamenii vor aparea dupa infiintare: asa e la noi, cand ai facut ceva, vor si altii... Asa ca nu mi-am pierdut speranta. E vorba, insa, de multa munca pentru inceput, de fapt intocmiri de acte: birocratia asta ne omoara! :evil:

Legat de roller... V-am vazut vara trecuta, aproape in fiecare seara in fata Bancii. Situatia e similara, ba chiar mai rea, cu problemele pe care le au ciclistii cu legea, de fapt invers! O alta ciudatenie "made in Romania" este ca in loc sa faca soselele mai late (la cererea U.E.!), guvernul a spus ca nu are bani si decat "sa puna in pericol" viata biciclistilor, mai bine le interzice accesul in afara oraselor!!! :shock: :evil: Sa vedeti cum veneau saracii mosulici de la tara ca sa-si plateasca amenda (de 200.000 de lei!) pentru ca i-a prins "potera" venind in mod "traditional" de la Miraslau la piata in Aiud: inca mai si stateau la coada la Politie! :cry: Asta e o faza demna de serialul "SouthPark". Si pe ala l-au interzis! L-au omorat pe Kenny! Magarii! :x

Cineva cu aceste doua hobby-uri a candidat la postul de primar la ultimele alegeri (nu-i fac reclama !). Printre altele, intentiona sa construiasca in Aiud o pista ciclabila si alta pentru role. :idea: Cunosc foarte bine persoana si pot sa spun cu mana pe inima ca nu glumea : si acum "mestereste" la bicicletele stricate... Ce a facut primarul actual ?! A, da, a pus cosuri de gunoi...pe ici pe colo. Oare sa fie un gest simbolic, pentru felul in care suntem tratati ? :shock: :?: Hm...
levynagy
Membru Junior
Membru Junior

Mesajde robilix » Mie Feb 12, 2003 4:05 pm

e grav ce zici cu bicilistii, nici nu stiam
m-am interesat si asa este intradevar ... dar o alternativa nu au dat? dupa cate stiu alt drum nu este din Miraslau spre Aiud, numai daca o iei prin padure, pe hotar .. of of

eu stiu ca este un club de alpinism in Aiud, il cunosc pe Cristi Nitescu care este membru, sau poate chiar mai sus ... nu stiu exact
stiu ca este un infocat al excursiilor la munte, la organizat tot felul de concursuri

de ei este vorba?
Designers are meant to be loved, not to be understood.
- Fabien Barral -
robilix
Administrator AiudOnline
Administrator AiudOnline

Mesajde arty fact » Mie Feb 12, 2003 5:44 pm

In Finlanda , trotuarul este separat in doua, pe o parte merg pietonii, pe alta biciclete, role, scutere. Este marcaj clar, cu alb, o linie pe mijloc si simbolic- rotile bicicletei, iar pe cealalta parte, pietonii.Mai clar de atat nu se poate.Si ca biciclist sau roller guy esti mai protejat astfel de traficul intens al masinilor, daca ai spatiul tau pe trotuar.

arty fact, febr.2003
arty fact
Membru Expert
Membru Expert

Mesajde MaTZu » Joi Feb 13, 2003 3:35 am

Aceasta idee cu separarea soselei e foarte buna shi cred ca ar trebui adoptată shi de parlamentari norsthi sau "aia"de sus ca io is cam prastie la politica :) ..dar "aia"de sus nu se gandesc la asa ceva ,pt ei cred ca e mai important ca in fiecare an sa ishi ridice inca un etaj la casa :evil: in loc sa faca viatza oamenilor mai frumosa shi mai lipsita de pericole
Deepest Sound...
MaTZu
Membru Junior
Membru Junior

Mesajde levynagy » Joi Feb 13, 2003 1:55 pm

Nu stiu cand vom vedea "piste ciclabile" in Romania: poate cand o sa ne ocupe tara finlandezii! :lol: Cat despre etajele de la casele functionarilor statului...cresc de la un an la altul. Cat de usor poti sa-ti dai seama din ce bani "curati" au fost construite casele alea... :oops: Daca te plimbi prin cartierul de case/palate "(p)rezidential" de pe strada Hepat (care se vad din soseaua Teiusului), te "zgarii pe ochi". Care credeti ca au fost motivele transformarii Aiudului in municipiu?! :?: Salarii mai mari pentru angajatii statului...ca in rest nici o schimbare in bine, dimpotriva... :evil:

Eu vorbeam de alt club, care o sa apara in curand... Robilix vorbeste despre Clubul "Acropolis", unde e presedinte Cristi. Intradevar, ei au organizat concursuri de alpinism si orientare turistica (chiar si mountainbiking) destul de des (de doua-trei ori pe an) insa neoficiale, intrucat clubul lor nu are (inca) un statut propriu, desi are deja ceva ani la activ. Acum lucreaza la el Cristi Nitescu, care este presedinte. E deja un club cu traditie pe plan local; sper sa ajunga departe...desi nu vad cum, fara implicarea tinerilor. :roll:
Ultima oară modificat de levynagy pe Mie Iul 23, 2003 1:03 pm, modificat de 2 ori în total.
levynagy
Membru Junior
Membru Junior

Mesajde arty fact » Joi Feb 13, 2003 10:38 pm

Sincer, eu nu ma zgarii pe ochi cand vad casoaie lipsite de bun gust si "xeroxate".Sunt facute conform ideii- ce are vecinu' vreau si io- ,iar un arhitect sau designer adevarat le-ar rade in nas.Prefer apartamentul meu stramtutz, pe care sa-l redecorez cat mai clasic, cat se poate...Asta nu-mi place nici in Finlanda- interioarele "perfecte" sunt concepute prea minimalist si dau impresia de saracie sau lipsa de personalitate... camere de hotel... Nu sunt de partea pot-pouri-ului, amestec prea salbatic de arta africana, mobila minimalista si pe ici pe colo cate o antichitate...dar nici incarcaturile orientale, care cam bantuie pe la noi, in Ro.Nu am gasit in tara, in zonele proxime mobilier facut din lemn.Nici macar de brad! A invadat pal-ul si pvc-ul si alte surogate... nu am gasit nicaieri o biblioteca "biblioteca", fara vitrine si dulapioare si alte anexe pe unde pui lenjerie, etc.Probabil asa e cererea, pt spatii mici, unde nu poti inghesui separat biblio sau dresser only,etc.Personalizarea casei nu se face oricum prin imitare...

Cat despre alpinisti, cunosc si eu niste nume: din "garda veche" era Cristi Anghel, iar mai tinerei erau fostii mei elevi- Tion Dragos si Alexa Marius.Parca dansii au si castigat ceva premii...

arty fact, febr.2003
arty fact
Membru Expert
Membru Expert

Mesajde stefania » Vin Feb 14, 2003 2:16 pm

in foarte cunostinta de cauza pot spune ca nu toti angajatii statului au astfel de venituri (angajatii ministerelor de ex.) dar directorii regiilor-apa gaze, salubritate, energie... ajung la cifre care nici nu stiu sa la citesc, probabil voi la parlamentari v-ati referit dar nu oamenii care lucreaza pt. ei beneficiaza de astfel de tratamente. :?
nu ai gasit Arty lemn de calitate la mobila vazuta nu pt. ca nu ar fi, este, si inca ce mobila frumoasa si de calitate :!: dar care se exporta :!: am o cunostinta f. apropiata care lucreaza in domeniu si care mi-a confirmat ce mobila comanda italienii de ex. toata mobila de calitate se exporta iar "marile firme"aduc din afara spre vanzare la noi mobila la niste preturi exagerate dupa parera mea :shock: astea sunt afacerile :x
STEFY
stefania
Membru Senior
Membru Senior

Mesajde stefania » Vin Feb 14, 2003 2:23 pm

o tentativa de a separa trotuarul a fost in capitala pe marile bulevarde din centru(poate confirma si Robi), un"culoar" marcat la margine care ar servi pt. cei imobilizati in carut sau poate chiar pt. biciclisti, cu toate ca nu prea am mai vazut, sau poate pt. rolleri, nu stiu exact.
STEFY
stefania
Membru Senior
Membru Senior

DA .

Mesajde ][|TMAN » Lun Feb 24, 2003 9:26 pm

Imi place idea orgnizarii unui club de mountainbiking la care eu m-as inscrie si cred ca sunt si altii. :wink:
And the people .... , the people ....
Beat him to death with the rock!!
][|TMAN
Membru Junior
Membru Junior

Mesajde pity » Dum Mar 09, 2003 12:51 am

Man,daca as ramane in tara dupa liceu(dar sa am si ceva necesar de facut pe aici) m-as face biker :!: :D ...da' asa mai bine ma duc si stau la lumina soarelui si la sunetul unei posibile chitari... 8)
pity
Membru Junior
Membru Junior

Mesajde levynagy » Dum Mar 09, 2003 3:43 pm

Ştiu că românii sunt mai mult tentaţi să plece din ţară... Şi într-un fel e mare păcat! Adică se pare că e inevitabil ca lumea să plece pentru a-şi face un rost în lumea largă...însă "rădăcinile" rămân şi nefiind întreţinute ameninţă cu colapsul. :!: Ştiţi, mi-ar plăcea să văd români întorşi din străinătate nu doar ca să îşi construiască vile pentru uzul personal, ci să investească în acţiuni de interes public, a-politice (cum ar fi şi un astfel de club de MTB) care să vizeze viitorul comunităţii noastre. Şi se pot face de-a dreptul minuni cu bani puţini dar mult entuziasm. :roll: Dar, vorba aceea: "oamenii nu se schimbă niciodată"... :cry:

Eu sunt hotărât să fac acest club chiar şi dacă, pentru asta, ar trebui să plec din Aiud! :wink:
Ultima oară modificat de levynagy pe Mie Iul 23, 2003 1:06 pm, modificat 1 dată în total.
levynagy
Membru Junior
Membru Junior

Sunt absolut de acord.

Mesajde pity » Dum Mar 09, 2003 6:43 pm

Exact;daca macar jumatate din romanii plecati in strainatate s-ar intoarce in tara, si ar investi in ea si implicit in ei, atunci,cu timpul,Romania ar fi "o tara in floare" :D ...Insa toate astea raman la dimensiunea lui "daca"... :roll:
Nu stiu de ce,dar eu,de o vreme tot am impresia ca totul e perfect...Daca o usa are o zgarietura in vopsea,atunci usa aceea este perfecta pt o usa cu zgarietiura in vopsea.Daca Romania trebuie sa fie o tara aiurita,ea totusi este perfecta pt o tara aiurita...o fi folosind si asta la ceva...E ca si cand universul intreg ar fi o persoana,iar planeta noastra este mintea persoanei,iar personalitatea e formata din tarile de pe planeta.Posibilul razboi ar fi un conflict de idei in aceasta minte.Evident personalitatea e doar un amestec de personalitati,iar acest amestec vine nu doar din personalitatile tarilor planetei,ci si din personalitatile indivizilor tarilor...care sunt si ele amestecuri de personalitati...Intelegeti? :roll:
Deci totul e bine fiindca totul e un amestec in esenta clar.Totul se compenseaza. :D
pity
Membru Junior
Membru Junior

Mesajde arty fact » Dum Mar 09, 2003 8:23 pm

Nu oricine pleaca in strainatate reuseste sa se intoarca triumfator acasa si mult mai greu reuseste sa primeasca respect dincolo. Oricat te-ai stradui, munci, ai fi amabil tot esti vazut ca un intrus. Si lumea de aici, adica "dincolo":-), fiti siguri ca nu uita chiar total de unde a plecat. Nu am auzit ca vreun emigrant sa nu trimita pachete si bani acasa. Si asta se numeste investitie.E greu sa investesti in institutii, cata vreme nu ti-ai cladit tie un rost.
Vorbesc si din proprie experienta, pt ca eu am fost nevoita sa fac pasul asta.Cred ca e grozav sa te nasti intr-o tara care iti garanteaza ajutor si bunastare oricat de looser ai fi. Din pacate in Ro, trebuie sa fii un castigator, un cal de cursa lunga, tare de la inceput pana la final chiar daca miza e jalnica- nepasare si o pensie sub pragul decentei dupa zeci de ani de truda in fabrica sau birou.Cata vreme ai o familie, un "acasa", cativa prieteni loiali poti sa te consideri fericit!

arty fact, martie 2003
arty fact
Membru Expert
Membru Expert

Următorul

Înapoi la Hobby