left
AiudOnline.ro
judetul alba, românia
  bine ai venit
pagina aiudenilor de pretutindeni
  home Home   contact Contact  

cautare rapida aiudeni
cauta Ai o legătură cu Aiudul? Înscrie-te acum în lista aiudenilor.
fotolix.ro

AiudOnline.ro / forumul aiudenilor de pretutindeni

Sfaturi pentru o bicicleta

Avetzi un hobby pe care vretzi sa-l impartashitzi cu restul lumii. Aici este locul in care il putetzi face cunoscut

Sfaturi pentru o bicicleta

Mesajde robilix » Vin Iul 15, 2005 1:59 pm

Vreau sa imi cumpar o bicicleta.

Ma puteti sfatui la ce sa ma uit cand merg intr-un magazin, eventual si un magazin mai mare unde ma pot uita, unde sunt preturi/calitate bune?

mersi,
robilix
Designers are meant to be loved, not to be understood.
- Fabien Barral -
robilix
Administrator AiudOnline
Administrator AiudOnline

Mesajde claudiu » Mie Iul 20, 2005 1:00 am

Cel mai important element in alegerea bicicletei este marimea cadrului, care trebuie adaptata corpului biciclistului.
Voi lucra in inch, daca masori in centrimetri atunci transforma impartind la 2,54.
Notez cu "S" lungimea piciorului, masurata intre picioare (ca la croitor). Cel mai usor si precis se masoara astfel: stand in picioare cu fata la un perete, incaltat cu pantofii de biciclat, ia o carte de format mai mare vertical intre picioare si cu o muchie lipita pe perete (o folosim ca echer). Ridic-o pana in punctul cel mai de sus si fa un semn cu creionul pe perete; masoara cu un centimetru sau ruleta distanta de la semn la podea.

S*0.61 iti da marimea cadrului. Astea vin din fabrica cam din inch in inch, cam intre 13" si 26", desi am vazut si fractionare. Daca rezultatul tau pica intre doua marimi, sa zicem 17.5", ce alegi, 17" sau 18"? Depinde de lungimea trunchiului tau; sezi pe un scaun langa acelasi perete si masoara verticala dintre planul pe care sezi si muchia de sus a umarului. Daca e mai mica de 0.75*S cumpara cadru de 17, daca e mai mare atunci ai un trunchi lung, cumpara de 18.

Urmeaza reglajele fine:
S*0.885 iti da inaltimea seii, masurata intre axul pedalelor si suprafata pe care sezi, de-a lungul barei din spate. Poti verifica asta sezand in sa, pedala in pozitia cea mai de jos, punand calcaiul (incaltat) pe pedala piciorul trebuie sa fie aproape intins.
S*0.66 iti da distanta dintre varful seii si mijlocul ghidonului. Poate fi ajustata fie din sa fie cumparand un "stem" mai lung sau mai scurt (piesa care prinde ghidonul de teava furcii). Referitor la inaltimea ghidonului fata de sol: unul mai inalt e mai confortabil, dar unul mai jos transfera mai eficient puterea musculara la bicicleta.

Masuratorile astea sunt aproape ideale dar nu batute in cuie, o bicicleta de oras poate fi un pic mai mare, iar un mountain bike un pic mai mica, si asta pentru ca un cadru mai mic e mai rigid, mai usor de controlat si manevrat.

(preluat de pe mybike.ro)

Robi , vezi ca in Cluj exista First Bike. Daca nu ma insel ii in Marasti pe Aurel Vlaicu. Aia au biclete bune. Poti sa intrebi cu incredere vanzatorul ce sa-ti recomande. Aia nu vorbesc doar ca sa scape de ele.
Bafta!
"The only thing that ever really frightened me during the war was the U-BOAT peril" -Sir W.Churchill
claudiu
Membru Expert
Membru Expert

Mesajde robilix » Mie Iul 20, 2005 9:57 am

mersi, am inteles cu masuratorile

poate are cineva sfaturi si la ce e bine sa nu fie din plastic.

mersi
- Fabien Barral -
robilix
Administrator AiudOnline
Administrator AiudOnline

Mesajde Iuly » Joi Noi 03, 2005 4:47 pm

Robi, bicicletele de la First Bike sunt bune dar nu pot sa spun ca daca ar fi sa-mi cumpar inca una mi-as lua-o de la First Bike. Eu mi-am luat acum doi ani o bicicleta de la Sport Virus din Alba Iulia. Nu stiu daca ai auzit de bicicletele de la ei dar sunt excelente. Sunt intadevar si scumpe dar ti-as recomanda sa-ti o bicicleta de la ei decat de la First Bike chiar daca mai adaugi 2,3 milioane. Magezinele sunt in Alba, Brasov, Sibiu, Bucuresti si Deva.
Iuly
Membru Junior
Membru Junior

Mesajde robilix » Joi Noi 03, 2005 11:06 pm

mersi Iuly, deja am cumparat

din pacate eu nu imi dau inca seama, nu folosesc atat de des incat sa pot spune daca e buna sau nu. pentru mine deocamdata e o bicicleta care merge :)
- Fabien Barral -
robilix
Administrator AiudOnline
Administrator AiudOnline

Mesajde Iuly » Vin Noi 04, 2005 12:20 am

Robi, sa nu crezi ca am subestimat bicicletele de la First Bike. Am umblat si eu cu una, era a unui prieten. Singurele probleme pe care le-am sesizat au fost ca se simt cam tare gropile(chiar daca au suspensii), dar poate ca in Cluj nu o sa ai probleme. Iar altceva, mi se par cam grele(modelul cu care am fost). In rest totul e in regula, mai ales daca au si garantie, cred, 18 sau 24 de luni. Cred ca o sa iti placa bicicleta.
Iuly
Membru Junior
Membru Junior

Mesajde robilix » Vin Noi 04, 2005 12:42 am

dar nu am spus ca am luat de la first bike
am luat de la o firma din cluj
- Fabien Barral -
robilix
Administrator AiudOnline
Administrator AiudOnline

Mesajde Iuly » Vin Noi 04, 2005 8:53 am

Am crezut asta, pentru ca am vazut mesujul lui Claudiu. Si sunt curios si de la ce firma ti-ai luat-o.
Iuly
Membru Junior
Membru Junior

Mesajde robilix » Vin Noi 04, 2005 10:05 am

de la Byke Service
- Fabien Barral -
robilix
Administrator AiudOnline
Administrator AiudOnline

Mesajde Iuly » Vin Noi 04, 2005 9:58 pm

Aha, pai atunci nu mai am ce sa zic pentru ca nu stiu.
Dar cred ca o sa iti placa pe 2 roti.
Iuly
Membru Junior
Membru Junior

Mesajde Horvath » Lun Iul 02, 2007 12:29 pm

Unde se poate cumpara biciclete de viteza? Erau pe vremuri "semicursa", mai exista asa ceva?
ich weis, was zuviel ist, das ist zuviel.
Horvath
Membru Expert
Membru Expert

Înapoi la Hobby