left
AiudOnline.ro
judetul alba, românia
  bine ai venit
pagina aiudenilor de pretutindeni
  home Home   contact Contact  

cautare rapida aiudeni
cauta Ai o legătură cu Aiudul? Înscrie-te acum în lista aiudenilor.
fotolix.ro

AiudOnline.ro / forumul aiudenilor de pretutindeni

Magazinele aiudene

Restaurante, baruri, terase, pizzerii, cofetarii, internet cafeuri, discoteci ...

Mesajde stefania » Lun Noi 08, 2004 7:10 pm

Da, Horvath, te cred si sunt sigura ca asa este si imi pare tare rau
mai ales ca am si eu o vara in Aiud care lucreaza la un magazin alimentar(cu de toate, de fapt)si nici nu vreau sa imi imaginez ca si ea are astfel de "apucaturi". Eu nu am mai fost de multisor in Aiud, dar unchiul meu care tocmai s-a intors de acolo imi povestea aceleasi lucruri: o stare deplorabila a magazinelor, intr-o macelarie, imi spunea, carnea era expusa in cele mai mizerabile conditii, cum arata, nu mai spun!! :evil: :!:
Oare in Aiud nu se fac controale? :roll:
STEFY
stefania
Membru Senior
Membru Senior

Mesajde robilix » Mar Noi 09, 2004 11:42 am

bine ai revenit stefania :) nu te-am mai vazut de demult pe la noi, sau ne urmareai din umbra :)

da, probleme de acest gen intalnesti foarte des in Aiud ... si nu numai. plictiseala si dezinteresul vanzatorilor nu poate decat sa te descurajeze cand mergi la cumparatori, nici un stimulent cand intrii in magazin sa cumperi de la ei.

dar sa speram ca se va schimba si la noi in curand, fiindca altfel nu se va mai putea. deocamdata din cauza situatiei lumea cumpara unde este mai ieftin (contand si cativa lei la unii din pacate) si nu unde serviciile sunt mai bune, mai placute.

pe mine m-au surprins placut, ultima data cand am fost in aiud, si am cumparat din piata. cum au vorbit vanzatoarele din piata.

scene de dezinteres, de lene si lehamite am intalnit si eu in magazinele din aiud, dar nu numai. nu e fenomen "a la aiud". ceea ce este deranjant este ca am intalnit si la firme/magazine particulare ...
Designers are meant to be loved, not to be understood.
- Fabien Barral -
robilix
Administrator AiudOnline
Administrator AiudOnline

Mesajde stefania » Mar Noi 09, 2004 12:42 pm

multumesc pentru urare, robi, da, am preferat doar sa urmaresc ce se mai dezbate pe aici, dar, acum am intervenit pt ca aveam stirea proapata. Stiu ca nu este un fenomen intalnit doar in Aiud, dar, ma doare sa stiu cat de mare este dezinteresul unora si ca este destul de evident(mai mult pt cei care nu stau permanent, ceilalti s-au obisnuit), stiind cat de gospodari sunt aiudenii! Banul primeaza, binenteles si nu conteaza cum il faci, nu?
Asa este robi, oamenii prefera sa cumpere de unde este mai ieftin, mai ales ca termenul de expirare se poate "mazgali" foarte usor :evil:
STEFY
stefania
Membru Senior
Membru Senior

Mesajde lucman72 » Mie Mar 02, 2005 7:08 pm

Hai sa va spun parerea mea ca bucurestean.

In primul rand nu gesesti mai nimic. Nu vreau sa fac un expozeu pe baza magazinelor din Aiud, dar in afara de produsele de baza cu greu gasesti produse mai sofisticate sau mai rare. De exemplu daca imi spuneti unde gasesc in Aiud Mascarpone (un fel de smantana) va fac cinste :lol:

In al doilea rand sistemul bancar e jalnic. Nu se poate plati cu card la magazin si pe mine asta ma doare. 99% din plati le fac de pe card pentru ca nu platesc comision la plati ci numai la retragere.

Nu vreau sa luati acest post ca un afront, insa politica duala de dezvoltare a opraselor de provincie versus Bucuresti a lasat urme adanci care nu se pot repara cu una cu doua.

E de apreciat sistemul bancar care incearca sa introduca POS-urile in magazine, dar cand vine baba Leana din Cacova sa cumpere unt ma indoiesc ca va plati cu cardul :D

E un cerc vicios din care cu greu se scapa.
lucman72
Nou venit!!!
Nou venit!!!

Mesajde arty fact » Vin Mar 04, 2005 11:07 am

Am incercat sa luam medicamente cu card(farmacie centrala), caci era reclama pe usa, cum ca se poate plati cu Mastercard parca, insa surpriza... asa ceva nu se intampla, nu e posibil (ca doar de ce mai exista reclama?).Am inteles ca ulterior a disparut si reclama, ceea ce mi se pare corect, in faza in care promiti servicii inexistente. :-)
arty fact
Membru Expert
Membru Expert

Mesajde Horvath » Dum Oct 16, 2005 9:43 pm

Acesta este adevarul, si nu avem de ce sa ne suparam. Poate peste vreo 5-10 ani si la noi in Aiud, dar ma rog este foarte nasol sa stai la o coada si in fata ta o baba i-si cauta banuteii sa-si plateasca produsele, ba nu le cunoaste ba nu le vede ba se cearta cu caserita ca e prea scumpa si te trezesti ca stai 10-15 minute doar la coada la caserie. Sa nu mai vorbim de felul in care se misca caseritele, fereasca Dumnezeu, mai bine tac.
ich weis, was zuviel ist, das ist zuviel.
Horvath
Membru Expert
Membru Expert

Mesajde r_angel » Lun Oct 17, 2005 10:58 am

este greu pt unele sa se miste mai repede si apoi dece ar face-o daca merg pe ideea "timpu trece leafa merge..."
iar de faptu ca unele vanzatoare se poarta cu clientul de parca acesta ar fii ultimu om dar asta e nu prea ai multe solutii in aiud
tre sa suporti chestiile astea pt ca sunt in fiecare magazin
traieste-ti viata cat mai placut atat cat esti tanar!!(fa ceva care sa ramana in urma ta).
r_angel
Membru Senior
Membru Senior

Mesajde Horvath » Mar Oct 25, 2005 8:29 pm

Cand trebuie sa ma duc la cumparaturi deja i-mi este groaza.
- Iar incepe cosmarul cu vanzatoarele super nepregatite.
Si asa mai trece o zi din viata mea.
Noapte buna copii!!!!???
Horvath
Membru Expert
Membru Expert

Mesajde r_angel » Mar Oct 25, 2005 8:53 pm

e adevarat ca sunt si nepregatite vanzatoarele dar cat de greu e sa vinzi ceva asta se poate invata intro saptamana!
dar sa fii politicos asta nu se poate invata siasta e mai dureros ca tot ele sunt cele care zic ca nu sunt respectate !
traieste-ti viata cat mai placut atat cat esti tanar!!(fa ceva care sa ramana in urma ta).
r_angel
Membru Senior
Membru Senior

Mesajde sabu » Joi Oct 27, 2005 6:57 pm

o vanzatoare are salariul 300 lei. dupa o luna de lucrat la un magazin unde sunt destui oameni in fiecare zi si stiu cati bani iau cred ca si eu as nervos ...
i dont like mondays
sabu
Membru Expert
Membru Expert

Mesajde Horvath » Sâm Oct 29, 2005 2:18 pm

Nu este un motiv sa te razbuni pe clientii care fac cumparaturile din acel magazin (market).
Eu spun ca aici si statul are vina ei, in Ro salariul minim pe economie dupa niste calcule ar trebui sa fie cam in jur de 570 de lei. La salariul de 310 lei minim pe economie sa traiasca cei care ne conduc cu neamurile lor de cacanari. Dar aceste lucruri nu le da dreptul vanzatoarelor sa se comporte in acest fel cu clientii.
Banii vorbesc intradevar, dar educatia si bunul simt trebuie sa existe indiferent de bani.
Horvath
Membru Expert
Membru Expert

Mesajde r_angel » Mar Noi 01, 2005 4:55 pm

sabu lucrez in domeniu alimentatiei publice mai exact intr-un fast food de mai bine de 3 ani si credema ca lucrand noaptea sunt mult mai nervos decat vanzatoarele din magazinele noastre avand in vedere cati clienti vin noaptea si cati sunt beti si prosti si asa mai departe dar asta nu-mi da nici un drept sa fiu nervos in fata clientului care e civilizat si politicos?

mie cel putin asa mi se pare
ca sa-ti faci o idea in fast food-ul unde lucrez pe noapte intra cel putin 600 de persoane!!!!!
r_angel
Membru Senior
Membru Senior

Mesajde r_angel » Mar Noi 01, 2005 4:58 pm

corect Horvath dar e si vina patronilor cu salariul asa de mic pt ca daca nu-ti convine te iei si pleci ca la noi in tara exista forta de munca berechet asa ca omul care vrea sa munceasca si sa aiba acek mic salar dar macar vsa aiba bani ca sa puna ceva pe masa munceste

si oricum iti spun din sursa sigura ca nu toate vanzatoarele din aiud au 300-320 ron pe luna sunt care au de ex 520 ron pe luna!!!!
r_angel
Membru Senior
Membru Senior

Mesajde sabu » Mie Noi 02, 2005 5:23 am

din alta sursa sigura : majoritatea au 300-320 ron :)
i dont like mondays
sabu
Membru Expert
Membru Expert

Mesajde r_angel » Mie Noi 02, 2005 12:28 pm

sabu iti spun sigur ca sunt destule care au si 500 ron si daca vrei o sa-ti spun si in ce magazine
r_angel
Membru Senior
Membru Senior

Mesajde Horvath » Mie Noi 09, 2005 9:25 pm

Vreu sa verific o veste ce a ajuns la urechile mele, adica sunt in Aiud magazine unde poti plati cu cardul!!!!
Dupa cum am auzit alimentara vizavi de BCR si sunt in cautarea altor magazine, daca aflu va spun.
Pe forumul aiud.ro, doamna Ada Rus, Consilier al Primarului a promis ca sefu Municipiului Aiud pune totul la punct, vom avea un parc industrial, o sa fie locuri de munca, si vom merge pe drumul cel bun.
Acum intradevar orasul incepe sa se schimbe, din pacate lipsesc Supermarket-urile, din pacate nu exixsta nici unul, acum am aflat ca in aiud se deschide din primavara CasaAmbient, un semn bun. Sper ca vor fi si altii care au bani si vor face ceva bun acestui municipiu.
De exemplu un Supermarket. De ce nu.
Horvath
Membru Expert
Membru Expert

Mesajde sabu » Vin Noi 11, 2005 6:02 pm

e buna ideea cu parcul industrial, se fac reduceri, nu se platesc anumite impozite dar sa nu se intample cum s-a intamplat si cu parcul industrial sebes-alba ... care exista parca ... pe foaie ...

ar fi bun un supermarket. doar unu :) ca ne ajunge la cati aiudeni suntem :D

@r_angel : chiar as vrea sa stiu ;)
i dont like mondays
sabu
Membru Expert
Membru Expert

Mesajde anophelus » Mar Noi 15, 2005 1:24 am

sabule, salariul nu ar trebui sa fie un impediment pentru un comportament adecvat. Daca ar zambi si ar vorbi mai frumos si-ar face si viata lor mai frumoasa si mai usoara, nu numai pe cea a clientilor. Oricum nervii nu le vor aduce o crestere salariala, dar o atitudine pozitiva s-ar putea sa infaptuiasca minunea.
anophelus
Membru Senior
Membru Senior

Mesajde anophelus » Mar Noi 15, 2005 1:34 am

Horvath scrie:... sunt in Aiud magazine unde poti plati cu cardul!!!!
Horvath, am fost si eu surprins sa vad mai multe magazine in care se puteau face plati cu cari de credit. Sincer, acest lucru a fost unul din criteriile dupa care m-am luat cand am cumparat o masina de spalat. Magazinul de electrocasnice din spatele High Life-ului (fostul haine second hand) si inca un magazin nou de pe langa fostul "Trei Paduchi" (actualul Brucla?) sunt doar doua magazine care accepta plati cu cardul.

Anul trecut am incercat la farmacia din centru care avea afisat pe usa un colant cu Visa Electron si Mastercard, ca sa imi dau seama ca totul era doar in bataie de joc (la adresa clientilor). Am tras o cearta cu vanzatoarele pe chestia asta. La urmatoarea vizita in Aiud (dupa 6-7 luni) disparuse colantul de pe usa.
anophelus
Membru Senior
Membru Senior

Mesajde Horvath » Dum Dec 04, 2005 2:38 pm

Sunt multe de facut in magazinele aiudene. Curatenia, ordinea si civilizatia in primul rand.
Horvath
Membru Expert
Membru Expert

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Locuri de petrecere a timpului liber!