left
AiudOnline.ro
judetul alba, românia
  bine ai venit
pagina aiudenilor de pretutindeni
  home Home   contact Contact  

cautare rapida aiudeni
cauta Ai o legătură cu Aiudul? Înscrie-te acum în lista aiudenilor.
fotolix.ro

AiudOnline.ro / forumul aiudenilor de pretutindeni

Tabara Internationala de arta Plastica Inter-Art Aiud

Se apropie vreo manifestare in Aiud? ... aici trebui sa scrii despre ea.

Tabara Internationala de arta Plastica Inter-Art Aiud

Mesajde robilix » Mie Aug 06, 2003 1:46 am

Tabara Internationala de Arta Plastica Inter-Art Aiud
editia a VIII-a,10-26 august 2003

Locul: Casa Helvetica Aiud

Au acceptat participarea 39 de artisti din 14 tari: India,Turcia, Bulgaria, Rep.Moldova, Cehia, Polonia, Egipt, Ungaria, Grecia, Austria, Germania,USA, Slovenia si Romania.

In timpul taberei vor avea loc expozitii de arta, simpozioane si excursii.

Deschiderea oficiala va avea loc luni,11 aug. ora 18 la Primaria Aiud, dupa care va urma vernisajul expozitiei Internationale de Mail art si eMailArt la
Muzeul de Istorie.

Expozitia de inchidere a taberei va avea loc luni, 25 august orele 18 la Galeriile INTER-ART Aiud.
Ultima oară modificat de robilix pe Mie Aug 06, 2003 2:34 am, modificat 1 dată în total.
Designers are meant to be loved, not to be understood.
- Fabien Barral -
robilix
Administrator AiudOnline
Administrator AiudOnline

Mesajde sabu » Mie Aug 06, 2003 2:31 am

nu e anul 2003 ? :wink:
i dont like mondays
sabu
Membru Expert
Membru Expert

Mesajde robilix » Mie Aug 06, 2003 2:35 am

scuze :)
rezolvat

sabu, sper ca vi la expozitie .... te astept neaparat
Designers are meant to be loved, not to be understood.
- Fabien Barral -
robilix
Administrator AiudOnline
Administrator AiudOnline

Mesajde arty fact » Mie Aug 06, 2003 11:24 am

Ma intreb daca sunt invitati aceiasi artisti care au mai fost aici (vad India si ma gandesc la Chiru Ch.), tinand cont de faptul ca scopul Inter Art era aducerea in prim plan a unor artisti tineri si diferiti anual. Poate raspunde Istvan sau oricare alt cunoscator al politicii fundatiei.
arty fact
Membru Expert
Membru Expert

Mesajde ioan » Vin Aug 08, 2003 8:34 am

Pana raspund cunoscatorii politicii inter-art, iata, programul expozitiilor la care puteti participa in perioada taberei aiudene:

- luni, 11 aug.2003, ora 19 - Expozitiile de mail-art (tema: EU-RO) si de email-art (tema AiudOnline) - locul: Muzeul de Istorie Aiud;
- marti, 12 aug.2003, ora 18 - Expozitia de arta : Jacek Cichon (Polonia) - locul :Galeria Szasz Pal Aiud;
- miercuri, 13 aug. 2003, ora 18 - Expozitia de arta : Chiru Chakravarty (India) - locul :Galeriile Inter-art Aiud;
- duminica, 17 aug.2003, ora 18 - Expozitia de arta : Angela Tomaselli (Bucuresti) - locul :Galeriile Inter-art Aiud;
- luni, 18 aug. 2003, ora 16 - Expozitia de arta : Ehab Abdalla si Ashraf Abbas Hosen (Egipt) - locul Galeria Remenyik Sandor Cluj Napoca;
- marti, 19 aug, ora 18 - Expozitie si prezentare de moda : Mena Zapototchi (Aiud) - locul: Terasa Luk;
- miercuri, 20 aug. 2003, ora 18 - Expozitia de arta : Olga Percinschi (Moldova) - locul : Casa de Cultura "L. Rebreanu" Aiud;

- luni, 25 aug.2003, ora 18 - Expozitia de inchidere a Taberei Internationale de Arta Plastica "Inter-Art", Aiud 2003 - locul : Galeriile "Inte-Art" Aiud;

Intrarea la manifestarile inter-art este conditionata doar de dorinta personala de a participa.
Ultima oară modificat de ioan pe Mie Sep 03, 2003 6:30 pm, modificat 1 dată în total.
ioan
Membru Expert
Membru Expert

Mesajde arty fact » Vin Aug 08, 2003 10:30 am

Oau, interesant program- ar fi super foto de la prezentarea colectiei Menei Z! Mi se pare interesant si numele Tomaselli- sper ca lucrarile ei sa arate la fel de inspirational ca si numele dumneaei!;-) Cat despre d-l Chiru, stim cu totii ca va picta acelasi lucru, corpuri abstracte in suferinte abstracte. :twisted: - important e sa inteleaga si lumea sau sa-si aminteasca explicatiile de anul trecut. De ce are loc o expozitie aiudeana (egipteana, ma rog) in Cluj?
arty fact
Membru Expert
Membru Expert

Tabara INTER-ART

Mesajde istvan » Dum Sep 07, 2003 8:46 pm

Raspund oarecum cu intirziere la dilema Katiusei, si anume structura taberei aiudene.In primul rand simt o nuanta de antipatie la adresa lui Chiru, reactie pe care nu o inteleg pe deplin...Posibil ca ceva imi scapa.
La "acuzatia" ca nu au fost membri noi trebuie sa fac o completare, 30% dintre participanti(12 artisti) au fost pentru prima data la Aiud. Nu am neglijat nicicum tineretul, in schimb ei ne neglijeaza ( cel putin o parte) si nu apreciaza deloc ocazia de a fi in tabara. Am avut si un program in premiera, am invitat 9 tineri-chiar foarte tineri- sa viziteze tabara pentru o zi. A fost un experiment care cel putin a incercat sa construiasca "podul intre generatii"...
Istvan
istvan
Membru Junior
Membru Junior

Mesajde arty fact » Mar Sep 09, 2003 5:51 am

Istvan, ma bucur ca te-am provocat sa raspunzi si online, regret ca asa numita mea antipatie a trezit dorinta de raspuns.:-) Nu e antipatie, dar punctele slabe sunt mereu discutabile. Si prea multa publicitate te face sa consideri critic anumite afirmatii. Chiru e un om placut, deschis comunicarii si societatii, are chiar o filosofie incantatoare, care insoteste o arta mai mult sau mai putin expresiva in termeni concreti. Insa asta e scopul artei moderne- pictura trebuie sa vorbeasca. Ce ne facem insa cand golim de text, aprecieri critice sau laudative un tablou abstract la maxim? Cine isi imagineaza "suferinta umana" (eternul mesaj al lui Chiru) fara aceasta explicatie intr-un sir de tablouri aproape identice ca realizare? Sa nu-mi spui ca media nu a folosit la maxim detalii exotice (ex: expunerea alaturi de Dali... daca avea nefericirea :-) sa expuna langa Victor Brauner, suprarealist roman fascinant pt "straini", poate nu orice profan era impresionat. Pt contemporani insa, numele Dali e mai rasunator decat insasi cel al "sufletului" suprarealist, Andre Breton... insa asta e alta poveste).

Da, regret si eu anchilozarea spiritului tanar. Poate trebuie sa facem mai mult sau sa uzam de alte metode de a atrage (vezi prima expozitie de e-mail art, care a adus mai putin "art", zic eu , hehehe, dar multi oameni interesati datorita impactului calculatorului).
Am vazut si fotografiile de la tabara si admit ca multe mi-au placut. Acum tu trebuie sa intelegi ca departe fiind operez numai cu informatia ce-mi survine. Am avut dubii, unele au fost placut infirmate si trebuie sa recunosti, un ochi critic constructiv (al meu de pilda:-)), are un sens. Imi place cand te detasezi de rolul formal al presedintelui Inter Art, care trebuie sa-si sustina mereu pozitiv fundatia, la fel cum am incercat si in interviul nostru publicat in numarul 2 al revistei Inter Art. Spuneai si acolo cum ca mai sunt multe lucruri de dezbatut, ceea ce indica propriul interes de chestionare a realitatilor fara picioare solide(ex- au fost si alte figuri importante in tabara, insa cerneala a curs mai mult pt Ch Ch., pt ca a facut impresie unor persoane cheie. Prea putin am auzit despre tinerii exceptionali participanti si care au nevoie de incurajare!)

Si daca tot am abordat problema absenteismului tinerilor locali: care sunt masurile pe care incerci sa le adopti in privinta stimularii interesului lor?
arty fact
Membru Expert
Membru Expert

Mesajde istvan » Vin Sep 12, 2003 12:45 pm

Am uitat sa specific ca tot ce am scris si o sa scriu in continuare pe forum sunt pareri personale si nu "vocea" Fundatiei INTER-ART, chiar daca atinge subiecte legate de acest aspect.
Este posibil ca Chiru Chakravary sa fi fost mediatizat altfel datorita acelei celebre participari, dar sa nu uitam un lucru, in "lumea civilizata" nu se intra intr-o asemenea expozitie mondiala cu mita, pile si relatii. Cand ditr-o tara de peste un miliard de locuitori esti singurul reprezentant cred ca nu este putin... Si acolo nu au fost numai Dali, au fost si lucrari Picasso, REMBRANDT, Chagall si alte zeci de nume celebre... Dar poate asta sa nu conteze, sa-l privim pe Chiru dezbracat de aceasta aura. Din punctul meu de vedere ramane un artist intr-adevar exceptional, care a reusit sa spuna ceva cu arta sa, cu sau cuvinte. Pentru el titlul este esential, cateodata poate chiar domina, dar daca facem un mic efort vedem ca arta vizuala NU POATE exista fara cuvinte...
Iluzia ca tablourile se repeta oarecum este doar iluzie, reprezinta o subtilitate care nu o poate face oricine, nici sa o intelega oricine. Este maturitatea artistica prin care poti crea un ciclu aparent infinit, un sir de lucrari care au individualitate dar poate doar impreuna face un tot unitar. Si ce daca Chiru insista pe suferinta umana? Altii o fac cu o vaza de flori sau cu Cheile Aiudului, pictate IDENTIC de 500 de ori...
Am simtit sa fac aceste precizari pentru ca intalnirea mea cu Chiru a fost oarecum mistica, la fel ca lumea lui interioara care am incercat sa o intreleg- atat cat m-a lasat. Eu personal cred ca locul lui este la Aiud de cate ori doreste el....
Ma tenta de multe ori sa facem o editie de tabara cu oameni complet noi, dar mi-am dat seama imediat ca s-ar intrerupe o continuitate care persista exact prin acel nucleu care se repeta si care face asa zisa initiere pentru persoanele noi.pentru ca totdeauna sunt (si vor fi) artisti noi. In scimb tot mai mult ma obsedeaza gandul unei tabere fara aiudeni.... Consider ca o parte din artistii aiudeni neglijeaza evenimentul dintr-un motiv ciudat-anume datorita faptului ca tabara din Aiud este... in Aiud.Hmmmm, poate daca ar fi la Gambas ar crea mai mult respect? E posibil si sa gresesc, dar cert este ca ceva nu merge cum trebuie....
Ce urmeaza din punct de vedere a stimularii tineretului? Dupa o serie de experimente prin care insistam asupra multor persoane tinere care -de la caz la caz - au apreciat sau nu gestul, cred ca e nevoie de o schimbare, cred ca ar fi cazul ca EI sa ne caute, tinerii care simt ca au intr-adevar nevoie de noi. Astfel poate nu se mai intampla cazuri nefericite de a da prea amulta importanta unui tanar, mai mult cat poate suporta varsta lui...
Istvan
istvan
Membru Junior
Membru Junior

Mesajde arty fact » Dum Sep 14, 2003 3:24 pm

Istvan, e un pattern binecunoscut cel de a nu aprecia ceea ai la dispozitie, astfel ca organizatorii se simt frustrati intr-un fel, artistii in altul, fiecare vrea interes si atentie mai multa si totodata nimeni nu e dispus sa danseze mai multi pasi inspre scopul de a face arta si a o discuta. Cam ambiguu pasajul tau cu "arta vizuala si cuvintele", nu stiu de ce am senzatia ca desi avem pareri diferite, cumva ajungi si tu la ideea care o sustin si eu, cum ca in modernitate, de multe ori cuvantul vinde si creeaza consistenta unui tablou de pilda. Vizualul nu e suficient numai prin croma si atingeri estetice, trebuie sa poarte semne si simboluri. Cam asta incerc si eu acum sa fac, abstractizand formele pictate. Intentionez sa fac o expozitie personala, dupa o tacere de 2 ani. Nu stiu inca daca o voi prezenta in Helsinki sau in Espoo.
Ma bucur sa povestim , in calitate de iubitori ai artei.:-) Am dreptate ca practica organizarii expozitiilor pt altii iti rapeste din atentie pt ceea ce semnezi ca pictor, scriitor, artist, in genere? Cand ai avut ultima expunere absolut constituita numai din lucrarile tale? Pe mine ma nemultumeste varianta oarecum facila a specatcolului de grup, unde expediez numai o lucrare, doua, poate nici nu foarte reprezentativa. Imi place sa gandesc o colectie unitara, s-o prezint cu claritate, sa-mi urmaresc evolutia sau stagnarea, noile descoperiri. Care tip de expunere crezi ca avantajeaza mai mult un artist? Cea personala sau colectiva?
arty fact
Membru Expert
Membru Expert

Înapoi la Manifestari, concerte, expozitii ...