left
AiudOnline.ro
judetul alba, românia
  bine ai venit
pagina aiudenilor de pretutindeni
  home Home   contact Contact  

cautare rapida aiudeni
cauta Ai o legătură cu Aiudul? Înscrie-te acum în lista aiudenilor.
fotolix.ro

AiudOnline.ro / forumul aiudenilor de pretutindeni

Fabricat in Romania

Toata lumea o asculta, acum este timpul ca toata lumea sa-si spuna parerea.

Fabricat in România

Mesajde Horvath » Sâm Apr 05, 2003 11:25 am

Aştept ofertele voastre pentru a alcãtui un top 10 cu cele mai penibile trupe din ţară. Şi comentarii despre muzica românească.
ich weis, was zuviel ist, das ist zuviel.
Horvath
Membru Expert
Membru Expert

Mesajde arty fact » Sâm Apr 05, 2003 11:43 am

Haha, fain, te-as chiar ajuta la asta, insa fiind departe de sunetele muzicii de acasa, bine izolata sa nu pier de surzenie...:-)intelegi...Propune tu !
arty fact
Membru Expert
Membru Expert

Mesajde Horvath » Sâm Apr 05, 2003 11:51 am

Ce bine-i de tine.
Iată o propunere.
1- Animal X
2- Candy
3- 3SE
4- Sexi
5- Body and Soul
6- Asia
7- Pops
8- Evrika
9- Amicii
10- Blondy
Horvath
Membru Expert
Membru Expert

Mesajde arty fact » Sâm Apr 05, 2003 12:02 pm

Topul e perfect, dar de ce ai omis lorzii manelisti sau parazitii vulgari? Animal x erau bunicei in bransa lor, nu i-as pune in topul tau, nu, nu...Dar Blondy, alea le tin minte- sunt de o prostie crasa, lipsite de personalitate, una fiind parca si studenta... repetenta!Sunt ciupersi, Horvath, vin si dispar, macar e un rau trecator...:-))))Ce anume nu-ti place la toti cei enumerati? Vreau motive si explicatii proprii.
arty fact
Membru Expert
Membru Expert

Mesajde arty fact » Sâm Apr 05, 2003 12:03 pm

Corectez- "ciuperci"
arty fact
Membru Expert
Membru Expert

Mesajde Horvath » Sâm Apr 05, 2003 12:20 pm

Manele şi etno sunt gunoaie, poluare fonică. Nu este muzică.

1- Animal X: nici măcar nu-şi compun muzica, ei doar sunt pe scenă şi mimează. Sunt penibili.
2- Candy: au txt de rahat.
3- 3SE: remixuri şi iar remixuri.
4- Sexi: balcoane, muzică yo.
5- Body and Soul: băeţii sau gândit să facă bani şi nu muzică. Păcat de ei, erau buni.
6- Asia: vreau să le transmit "există şi muzică pe terra"
7- Pops: produc bani pentru casa lor de discuri. Trebuie să-i vezi, eu am râs pe bune.
8- Evrika: copy.
9- Amicii: n-am cuvinte.
10- Blondy: item 4
Horvath
Membru Expert
Membru Expert

Mesajde arty fact » Sâm Apr 05, 2003 7:46 pm

Fain expusa parerea ta, nu am nimic sa adaug!;-)Dar asta e, nu avem ce face... sau poate avem- sa nu mai ascultam si sa cumparam muzica de rahat... asa vor iesi si ei din pita...
arty fact
Membru Expert
Membru Expert

:)

Mesajde JustAngel » Sâm Apr 05, 2003 10:17 pm

Nici mie nu imi place formatiile pe care le-ai enumerat. Dar sincer sunt chiar curios ce gen de muzica asculti avand in vedere ca de vreo 80 de ani se face doar muzica comerciala (in general).
JustAngel
Moderator - aiudeni in strainatate

Mesajde arty fact » Sâm Apr 05, 2003 10:55 pm

E un obicei al secolului xx de a face accesibil si comercial chiar si pe King Kong!Nimeni nu a amintit macar despre muzica clasica.Oare nimeni nu mai asculta un Ceaikovski sau un Mozart? Recunosc mie imi trebuie o anumita dispozitie pt asa ceva, in general pt orice muzica am ajuns sa am nevoie de dispozitie (o fi batranetzea:-))...
arty fact
Membru Expert
Membru Expert

Mesajde trenuletz » Lun Apr 07, 2003 1:16 am

In general arata ii o chestiune comerciala , din cate stiu si din multele forme de arta muzica ii adaptata pentru secolul XX , adica multzi chiar reusesc sa traiasaca din asta, spre deosebire de pictura , care din pacate din cate am observat eu ii pe cale de disparitie, multi artisti talentati picteaza de exempu icoane pe care le vand cu sume mici pentru a face un ban.

Si eu am facut un top dar unul imaginar si cu un singur loc unde i-am asezat pe totzi.
trenuletz
Membru Junior
Membru Junior

Mesajde arty fact » Lun Apr 07, 2003 12:20 pm

Depinde de spatiu si civilizatie. In New York se vinde arta mai bine decat in Aiud, cu siguranta , chiar daca artistii mazgalesc doar panze imense.Ai fi uimit sa stii ce sume cheltuiesc curatorii marilor muzee din lume pt achizitionarea de arta uneori efemera (ex-performance, instalatii din materiale bio-degradabile, etc).Un exemplu- peste 15 milioane dolari pt 4 mese ping pong cu o planta asezata in mijloc... satisfacut?:-)
Prostia este sa stai in Ocna Mures si sa incerci sa vinzi mazgaleli.In medii sarace banii nu merg spre arta cat spre alte chestii pragmatice, iar omul simplu vrea ceva "clasic", nu oameni cu 4 picioare si pomi rosii, de unde si faptul ca se cer icoane si alte chestii poate maiastru pictate, dar fara valoare artistica exact in sens contemporan, caci acum ideea vinde lucrarea. Nu e suficient sa ai mana buna, iti trebuie originalitate.

arty fact, aprilie 2003
arty fact
Membru Expert
Membru Expert

Mesajde robilix » Lun Apr 07, 2003 5:28 pm

formatiile enumerate de tine nu sunt nici pe lista mea de favorite ... insa ca o paranteza pot sa spun ca gasesc 5 melodii printre creatiile lor care imi plac.

fa si o lista mai bine cu melodiile lor, cu textele penibile de la ei
Designers are meant to be loved, not to be understood.
- Fabien Barral -
robilix
Administrator AiudOnline
Administrator AiudOnline

Mesajde sabu » Lun Apr 07, 2003 10:10 pm

horvath are dreptate : etno si manele sunt poluare fonica . acum sa enumar si eu nishte formatii penibile :

1. cobra - un copil care nu stie ce inseamna muzica
2. 3se - aceasi chestie k la horvath
3. animal x - mi se par penibili , piese copiate si acelasi sound care se tot repeta si se repeta si se repeta ...
4. era unu parca pe nume nick , un tip de vreo 30 de ani fara voce fara nimic doar bani sa cumpere postul atomic sa sa-si faca si el videoclip
5. nu shtiu ce sa zic ... cam toate formatile de pe la noi is penibile

e adevarat ca multa muzica e comerciala dar exista si muzica necomerciala buna . o alta chesite : unii oameni considera muzica comerciala ca fiind muzica proasta . eu nu intzeleg de ce :?: muzica evolueaza . ex : de la jazz s-a trecut la acid jazz , de la trance la goatrance si asa mai departe ...

daca ma insel undeva va rog sa ma corectati :wink:
i dont like mondays
sabu
Membru Expert
Membru Expert

Mesajde trenuletz » Mar Apr 08, 2003 12:33 am

Eu in privintza muzicii romanesti sunt un ignorant, atomic sau mcm nu am mai vazut de 2 ani de zile decat poate din intamplare Mai aud la raidio noile cretzii ale formatziilor romanesti, si ce pot sa spun despre muzica noastra este ca a crescut cantitativ si calitativ dar numai in privintza sunetului, este lipsita de originalitate si chiar mai rau se mai si copiaza dar nici macar asta nu se face ca k lumea :wink: .
Din pacate maimutzareala asta prost facuta se face nu numai in muzica ci peste tot .. :(

sabu poate am eu o viziune mai simplista asupra subiectului dar cred ca intrebarea ta contzine si raspunsul , pentru ca muzica evolueaza se schimba unui stil nou trebuie sa i se dea si o denumire noua.
trenuletz
Membru Junior
Membru Junior

Mesajde eXtrem » Mar Apr 08, 2003 1:17 am

Muzica dance din romania este compusa de catre 4 (Marius Moga, Duta de la 3SEstsi inca 2 persoane care imi scapa momentan), max 5 persoane ca sa-l includ pe mult-laudatul Costi Ionita...
Asta spune totul despre originalitatea muzicii pop-dance in .ro.

Am exclus totusi formatiile care au in componenta cate un DJ, care intr-adevar fura muzica de dincolo :)

Aparitii pitoresti sunt totusi, Zdob si Zdub care spre norocul nostru canta romaneste (sunt haiosi), si inca altele care iar imi scapa, foarte putine dealtfel, dintre care ii remarc pe Parazitii... de ce? ... ca merita :P

Muzica .ro ... incotro ?

Peace...
eXtrem
Membru Junior
Membru Junior

Buna

Mesajde JustAngel » Mar Apr 08, 2003 1:46 pm

Scuze ca tre sa te corecte ca Extrem. Dar Moga cum sa compuna daca el personal nu cunoaste notele. Cu programe gen E-jay si alte jeguri de genul asta orice prost care are un pic de ureche muzicala poate sa "compuna". Dar asta nu inseamna ca el scrie muzica. El amesteca niste ritmuri si cam asta este totul. Cat despre versuri. Puerile. Prind la fetitele de 10 anisori care s-au cam saturat de papusi si vor sa treaca la alt gen de "papusi".
JustAngel

Mesajde eXtrem » Mar Apr 08, 2003 3:46 pm

Moga a "scris" pana acum muzica pentru vreo 10 formatii ... sau crezi ca ceilalti "cant-autori" scriu cu mult mai bine decat el ?

:) Peace
eXtrem
Membru Junior
Membru Junior

Mesajde stefania » Mar Apr 08, 2003 4:30 pm

indiferent de parerea noastra despre el, eu personal nu am nici una :|
este luat "f. in serios" de vreme ce face parte din faimosul juriu de la Pop Stars alaturi de Corina Chiriac si Loredana si cine o mai fii.
ati subestimat varsta fetitelor, mult mai mici fredonau"lasa-ma papa la mare" sau cealalta cu Mos Craciun, chiar daca habar nu aveau ce inseamna versurile; bine ca nu mai sunt :D
STEFY
stefania
Membru Senior
Membru Senior

Mesajde Horvath » Vin Apr 11, 2003 8:14 am

Scuzaţi că va scriu aşa de târziu, dar în Aiud internetul a fost mort din cauza unui şoc de curent.

Subiectul Marius Moga se discută peste tot, dar ce ar fi dacă Ioan ar scrie ceva despre el, deoarece îl cunoaşte personal, sunt colegi.

Industria muzicală din românia suferă de prostie. Avem noroc cu trupe ca Iris, Direcţia 5, Zdupi, Celelalte Cuvinte, Phonix şi trupe rock în special care sunt afirmate şi peste hotare. mă refer la trupe ca God,Negură Bunget, Gallery şi a.m.d. Felicitări lor.
Horvath
Membru Expert
Membru Expert

Mesajde DOLPH`` » Sâm Apr 12, 2003 12:18 am

IN Afara de Formatzile de Rock din Romania cam majoritatea sunte penali:PP......Sau mai bine zis canta calculatorul in locul lor:)....Sidaca ma apuc acum sa enumer formatzii naspah imi ia o gramada de timp...si cum timp nu prea am.:)Daca vretzi sa ascultztzi ceva Muzica Romaneasca Necomerciala.......Va Recomand Vama Veche ``Am Sa Ma Intorc Barbat``
Eu consider ca trebuie sa cunosti muzica sa intelegi Muzica celor de la Vama veche....Oricum eu le doresc si celorlalte formatzi Romanesti multa bafta si sa faca ceva muzica mai de calitate si fara Prea Multe Remixuri ex:POPS care din 6 melodi 3 sunt numai Bum Bum:PP

AACUM VA LAS.....Bye all:)
DOLPH``
Membru Junior
Membru Junior

Următorul

Înapoi la Muzica