left
AiudOnline.ro
judetul alba, românia
  bine ai venit
pagina aiudenilor de pretutindeni
  home Home   contact Contact  

cautare rapida aiudeni
cauta Ai o legătură cu Aiudul? Înscrie-te acum în lista aiudenilor.
fotolix.ro

AiudOnline.ro / forumul aiudenilor de pretutindeni

Fenomenul manelelor

Toata lumea o asculta, acum este timpul ca toata lumea sa-si spuna parerea.

Va plac manelele??

Da
3
11%
Nu!!!
25
89%

Voturi totale : 28

Mesajde narcotic_ » Sâm Dec 07, 2002 3:04 pm

hai sa consideram incheiat subiectul...
ca nu ajungem niciunde.
...feels like I'm knockin' on Heavens door
narcotic_
Membru Junior
Membru Junior

Mesajde NarcoticAngel » Sâm Dec 07, 2002 3:09 pm

Ai dreptate, am ajuns de la o polemica pe tema fenomenului manelelor, la una pe tema The doors..... Am evoluat un pic shi noi :lol: :lol: :lol:
Oh my God, I killed Kenny!
NarcoticAngel
Membru Junior
Membru Junior

what's up?

Mesajde arty fact » Mar Dec 10, 2002 7:10 pm

Chiar pustiu pe aici? O fi treaba multa de sarbatori:-)

arty fact, dec.2002
arty fact
Membru Expert
Membru Expert

Mesajde robilix » Mar Dec 10, 2002 7:13 pm

... sau stau la caldura cu fetele baietii :oops:

... ca e un frig pe aici :roll:
Designers are meant to be loved, not to be understood.
- Fabien Barral -
robilix
Administrator AiudOnline
Administrator AiudOnline

vin Stonesii in Helsinki

Mesajde arty fact » Mar Dec 10, 2002 7:29 pm

Vanzarea de bilete se face din 16 dec si sper sa luam si noi locuri,caci am cam lasat sa treaca multe concerte , nume mari si nu am mers...:-((Rolling Stones vin in vara, prin iunie, cred.As fi vrut mult sa vad Rammstein (nu stiu daca am scris corect...),au mai fost si Suede, Vio voia sa vada Depeche Mode...Tot la vara vin si Mark K.(Dire Str.), Bruce Springsteen (nu ma-ntere!), Iron Maiden (sunt prea batrana :-)...Rolling Stones in schimb nu trebuie pierduti!

arty fact, dec.2002
arty fact
Membru Expert
Membru Expert

Mesajde sabu » Mie Dec 11, 2002 9:17 pm

e o diferentza intre romania si finlanda.oricum daca tot suntem la fenomenul manelelor (personal eu le urasc) vreau sa te intreb ceva : comunitatea de romani din finlanda (daca exista) asculta manele :) te intreb pentru ca tot citesc prin ziare ca adrian c. m. sustzine concerte prin germania , usa ... etc ... si sunt curios daca a fost si pe acolo un asemenea "artist"

oricum chestia cu muzica .. comericala sau nu ... dupa parerea mea daca sti ca ai potentzial , nu o duci prea bine cu banii si muzica care o faci nu se asculta si nu trece, de ce sa nu itzi rotunjeshti veniturile realizand o muzica comerciala care trece la public ? decat sa mori de foame mai bine faci ceva chiar daca nu itzi place.eu nu cred ca narcotic_ (iarta-ma daca gresesc persoana) care a spus ca decat asha mai bine deloc ar sta sa moara de foame in loc sa se plimbe cu mercedesul si fluturand banii facutzi dintr-un alt gen de muzica,nu cel pe care il prefera el.
sabu
Membru Expert
Membru Expert

Mesajde sabu » Mie Dec 11, 2002 9:35 pm

inca o chestie ...
decat sa ascultzi un anumit gen de muzica pentru ca acest gen este la moda acum mai bine nu ascultzi. am patzit-o in vara asta cu un prieten pe care-l stiam ascultand hip-hop si manele.ma intreaba daca am o piesa ,nu mai stiu care,"house" (cred ca 90 % din populatia romaniei considera muzica trance,techno,house,drum and bass,pogresive sau alt gen de muzica electronica k "house").ii raspund "da mah o am.de ce ? " si primesc un raspuns pe care il aud tot mai des : "pai asta asculta bazatzii".cred ca aha s-a intamplat si cu manelele ... a ascultat o persoana "bazata" si restu` s-a luat dupa ea ... asa am auzit ca s-a intamplat si la ultimul "house" party :wink: din aiud (la care am lipsit din probleme ... financiare :P ) ... au fost manelishti care dupa acel party hopa a doua zi totzi cu frezele gelate si in pantaloni largi.personal nu cred ca stilul de imbracaminte pe care-l abordezi are legatura cu muzica pe care o ascultzi (deshi unii sustzin sus si tare acest lucru).chestia asta am observat-o la tinerii din alba iulia mai ales.ii vad pe foarte multzi dintre ei imbracatzi de parca ei sunt din harlem si se saluta cu "io my nigga" si de parca ei sunt cei care fac legea in tot orashul.daca ii intrebi ceva despre acel curent de muzica , despre originile sale,despre stiluri derivate,etc ,stau si se uita la tine si zic : "ce mah te iei de mine?! tu shti ce bazat is mah!?!? cine p*** mea te crezi mah?!?!" si daca totushi tzi-ar raspunde ar zice : "aa...."
sabu
Membru Expert
Membru Expert

love your thinking...:-)

Mesajde arty fact » Joi Dec 12, 2002 12:07 am

Imi place ca am ce pove cu tine! In privinta manelistilor in Finlanda, Doamne multzam, nu am auzit. Personal, am cunoscut o doamna romanca,avusese cariera de cantareata(nu de maneleee!) si imi povestea ca avusese un mic rol si intr-un film romanesc "Trecatoarele iubiri"... aici romanimea e destul de selecta. Anturajul in care ma invart eu este cu precadere plin de studii, titluri (doctori, masteranzi, studenti post graduate, angajati Nokia), oameni cu care ai ce discuta, doar sa te situezi tu la inaltime...iti poti permite a avea o viata sociala, chiar mondena,exista ocazii si locuri unde sa petreci. Am vazut discoteci foarte stilate (parca ar fi biblioteci!:-), iar ca genuri de muzica se asculta de la cea finlandeza, noutatile si hiturile actuale cat si cele mai vechi din alte decade (ex- '80).Sunt discoteci in care se asculta un anumit stil de muzica sau altele in care exista un blend din toate genurile. Aici se ajunge foarte greu, in general romanii fie studiaza la universitate, fie sunt angajati la Nokia. Piata de munca nu e prea deschisa veneticilor.Ca sotie poti alege fie a face studii, fie a sta acasa, fie a face un compromis si a lucra ceva mai de jos (eu alta solutie nu am gasit! Nu voiam sa mai studiez cativa ani, neplatita, nici sa zac acasa si studiile mele umaniste nu prea ofera perspectiva.Nu ma deranjeaza sa fiu cleaner.)Dar astea sunt alte povesti.:-)
Revenind la manele: prin urmare, in alte tari, accesul romanilor de orice clasa sociala si pregatire e diferit de Finlanda.Nu cred ca persoane culte asculta inrait la "Elvis" si Copilu' Minune ci oameni mai simpli (cei care lucreaza pe santiere, la cules de capsuni,in baruri...)Am remarcat ca in Ro, sunt personalitati publice care desi critica manelele,se inconjoara cu ele, mai fac glume ,etc.Cum iti explici ca Florin Calinescu invita tziganci ghicitoare in emisiunile sale si in acelasi timp facea mishto de ele, pe Copilu' Minune, pe care il injosea cu critici si pe urma ii dadea spatiu in show sa cante?! Azi citeam in VIP despre cheful unui mare designer de haute couture, Cata Botezatu, care daduse party de ziua sa si dansa pe masa in ritm de manele, aruncandu-le dolari cantaretilor ...si exact acelasi lucru il faceau si prestigiosii sai invitati, incercand a fi ironici?!
Iar acum, vorbind de compromisuri- un muzician nu prea poate trai in Ro din arta sa si prin urmare daca nu vrea sa faca in paralel alte joburi si vrea succes, canta dupa "cum ii canta "altii, publicul...si face ce este la moda.
Cel care crede ca poate trece prin viata fara a ceda un inch din propriile idei e sortit ratarii. Daca ai inteligenta practica te adaptezi situatiilor.

arty fact,dec.2002
arty fact
Membru Expert
Membru Expert

manele?

Mesajde raluca popan » Mie Dec 18, 2002 7:56 pm

Manelele sunt ceva minunat...mii si mii de oameni sunt fericiti sa le asculte, sa le danseze, sa le produca. Ce cred eu?(nu am citit nimic din ce ati scris mai sus, ci numai subiectul: manele!)
Eu zic ca treaba e simpla: muzica este un fel de carte de vizita, adica poti cunoaste pe om dupa ce asculta! Asa ca cine asculta manele...e pe masura lor. Foarte bine! Nici n-as vrea ca toata lumea sa asculte ce imi place mie, mi-ar fi scarba, as asculta altceva...si tot asa...
Ce dezastru s-ar intampla daca ar disparea minunatia asta de manea!Ganditi-va ca nu s-ar mai deosebi oamenii intre ei, toti ar fi rockari sau ceva de jenu, si muzica 'buna' n-ar mai fi buna pentru ca ar fi pe toate tarabele si prin toate urechile.Asa ca...in momentul de fatza, cand iti faci un prieten il intrebi:ce asculti?Daca e manelist poti sa treci mai departe sau ...sa te integrezi!
Cine stie daca , oare , nu suntem noi (ne-manelistii) cei care au luat-o pe drumul gresit? Oricum nimeni nu e la fel...si ce e trist nu e ca exista maneaua ci ca exista atat de multi oameni care o asculta!
Asta e problema, omul a decazut, mai tre' sa faca si de astea nu?
:shock:
raluca popan
Membru Junior
Membru Junior

Mesajde sabu » Joi Dec 19, 2002 1:32 pm

arty fact : totzi fac aceste lucruri pentru reclama si pentru ca asta cere publicul.cum este publicul asa sunt si emisiunile tv.chiar m-a intrebat levy de ce iliescu i-a permis lui andrei gheorghe (chiar , te uitzi la emisiunea lui ?) sa-l faca prost pe un post national.eu zis ca tot publcitate.un prieten a zis ca nu a facut nimic deaorece daca facea demonstra tarii ca chiar este prost :) nu shtiu ce sa zic ...in orice caz de multe ori nu ai la ce sa te uitzi la tv,numai programe penibile (ex : surprize surprize - am vazut la cronica carcotasilor,nu shtiu daca te uitzi,ca a invitat andreea marin o femeie in emisiunea ei.femeia are muta.si a plecat frumushel catre ea si intrebat-o ceva si i-a pus microfonul la gura.in timp ce sarca femeie se exprima in limbajul ei ea statea cu microfonul la gura ei si tot dadea ca o cretina din cap).si sunt mult mai multe exemple.insa eu nu suport rasetele exagerate din anumite emisiuni la niste poante care nici macar nu sunt poante.doar niste oameni care nu shtiu ca inseamna umor rad la asemena tampenii.si chiar daca poantele sunt bune nu ma uit pentru ca ma streseaza rasetele!!!
ieri ma uit iarshi pe un post tv,nu shtiu daca prima sau antena 1 si era o emisiune babylonia,unde unul dintre invitatzi era un barbat la vreo 45 de ani pe care-l batea sotzia ca venea beat acasa,iar el se intreba ca de ce-l bate.tampenii!!! oare o tzara intreaga se uita la asemena lucruri :?: :!: daca da inseamna ca fff rau am ajuns ... :(
sabu
Membru Expert
Membru Expert

Mesajde robilix » Sâm Ian 04, 2003 3:15 pm

apropo de emisiunile cu barbatii care isi bat nevestele .... :idea: stirile de la ora 5 la protv :twisted:

unii imi ziceau ca unde a ajuns tara asta, ca se omoara oamenii intre ei, ca inainte nu vedeai asha ceva .... parerea mea e ca era aprox. la fel ... doar ca nu aveam acces la informatie :?:
Designers are meant to be loved, not to be understood.
- Fabien Barral -
robilix
Administrator AiudOnline
Administrator AiudOnline

Mesajde sabu » Sâm Ian 04, 2003 9:45 pm

normal ca tot asa era insa regimul de atunci nu permitea accesul la informatie.ar fi culmea sa arate la televizor dupa ce il arata pe tov ceausescu vizitand nu stiu ce ogoare pe badea ion omorand-o pe maria ca l-a inselat cu gheorghe .ce imagine ar face asta regimului ?

oricum stirile de la ora 17 sunt stirile groazei.ar trebui date dupa ora 22 si sa fie pus semnul de 18 ani ...

recomand o piesa : parazitii - articolul 39 (de pe irefutabil)
sabu
Membru Expert
Membru Expert

manele...

Mesajde cristi » Sâm Ian 11, 2003 5:13 am

Adrian Copilul Minune asculta Pink Floyd si noi zicem ca`i "cocogeambist"
cristi
Nou venit!!!
Nou venit!!!

Mesajde arty fact » Sâm Ian 11, 2003 12:06 pm

Hahahhhaa...m-ai dat gata si cu stirea si cu termenul de "cocogeambist"!Cine stie ce compozitii a la Bach face Copilu' in secret, dar sa nu moara de foame canta "Viata mea"...:-)
arty fact
Membru Expert
Membru Expert

Mesajde sabu » Sâm Ian 11, 2003 3:42 pm

:) :) :)
hahaha
sabu
Membru Expert
Membru Expert

Mesajde sabu » Sâm Feb 08, 2003 5:37 am

bah ... ce manele noi atzi mai auzit ? :)
sabu
Membru Expert
Membru Expert

Mesajde MaTZu » Sâm Feb 08, 2003 5:44 am

Manelele :evil:nu imi plac shi nici nu o sa imi placa vreodata nu am dansat niciodata pe muzik asta shi nici nu o sa dansez asta ii clar! parerea mea e ca nu ishi are locul in discoteci,bar-uri sau radio-uri ,defapt doar in Aiud mai potzi asculta manele in locurile publice(discoteca ,bar-uri)...e o muzik mizera...care te provoaca la violentza ...sex la maxim..shi tot ce e mai rau pe lumea asta...chiar cu ochii mei am vazut in discoteca din Aiud (pe vremea cand calcam pe acol) cum "baietzi" ishi rupeau camashile shi spargeau sticle de bere cand dj-ul baga piesa aia cu "rup camasa de pe mine"..e dezgustator...shi pt fenomenul "manele" in mare parte dj-ul din discoteca shi postul local de radio au cea mai vina...cum se zice "ce le dai asta mananca"...nu am nimic personal cu acele persoane care asculta manele,nu potzi sa impui cuiva un anumit stil de muzik...dar parerea mea e ca manelele nu au ce cauta in discoteci shi pe post-ul de radio cine vrea sa asculte acas la el nu in discoteca ...shi apropo sunt pe cale de disparitie :D ..chiar zilele astea am vasut pe un post de televiziune un interviu cu "artisti" consacratzi in acest stil de muzik,shi se plangeau ca nu mai au vanzari la fel de mari cum erau in urma cu jumatate de an :D
Deepest Sound...
MaTZu
Membru Junior
Membru Junior

Mesajde sabu » Sâm Feb 08, 2003 5:52 am

Yeeeee! :)
sabu
Membru Expert
Membru Expert

Mesajde arty fact » Sâm Feb 08, 2003 7:07 pm

Pe mine ma distreaza faptul ca asta e cel mai discutat subiect la forumul de muzica... suspect, nu? Parca incepusera alte discutii- trupe locale, rock'n'roll, Doors, goa si trance???

arty fact, febr.2003
arty fact
Membru Expert
Membru Expert

Mesajde trenuletz » Dum Feb 09, 2003 1:39 pm

Cred ca se observa nu? Manelele au inceput sa dispara "Fiecare pasare pe limba ei piere"
trenuletz
Membru Junior
Membru Junior

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Muzica