left
AiudOnline.ro
judetul alba, românia
  bine ai venit
pagina aiudenilor de pretutindeni
  home Home   contact Contact  

cautare rapida aiudeni
cauta Ai o legătură cu Aiudul? Înscrie-te acum în lista aiudenilor.
fotolix.ro

AiudOnline.ro / forumul aiudenilor de pretutindeni

Nightwish best rock

Toata lumea o asculta, acum este timpul ca toata lumea sa-si spuna parerea.

Mesajde arty fact » Sâm Feb 22, 2003 12:38 am

Deci, zii bade trenuletz, un subiect nou... :-)

arty fact, febr.2003
arty fact
Membru Expert
Membru Expert

Mesajde trenuletz » Lun Feb 24, 2003 1:42 pm

Pa io (si trenuletz se scarpina in crestetul capului) ... cat de curand sper sa cotribui cu un subiect nou.
trenuletz
Membru Junior
Membru Junior

Mesajde arty fact » Lun Feb 24, 2003 2:36 pm

hihihihi:-)
arty fact
Membru Expert
Membru Expert

Mesajde sabu » Vin Mar 07, 2003 1:45 am

asl pls 8)
i dont like mondays
sabu
Membru Expert
Membru Expert

Mesajde Rami » Dum Dec 21, 2003 2:38 am

3 intrebari:
de ce muzica rock nu moare?
de ce se asculta in ziua de azi muzica rock din 1990 (veche)?
de ce in ziua de azi .. muzica e de rahat?
orizont.designrevolution.ro
Rami
Membru Senior
Membru Senior

am vazut ceva frumos !\m/

Mesajde Rami » Dum Dec 21, 2003 2:42 am

arty fact
Membru Expert

Conectat la: 26 Noi 2002
Rami
Membru Senior
Membru Senior

Mesajde arty fact » Dum Dec 21, 2003 10:55 am

:-) Cred ca mesajele mele sau numarul lor socheaza/ au efect. Intotdeauna am ceva de spus, adaugat, propus... :-) Rami, culmea e ca nimeni nu a observat cand am facut 666 fara acel 1 in fata (mesaje). ;-) Nu scriu numai pt a posta ceva si a deveni membru expert, cum cred unii (al caror ideal probabil este unul atat de marunt) si nici nu ma intereseaza cate stele am aici, pt ca stiu cate stele valorez eu de-adevaratelea. :-)

Cat despre muzica rock- este o iluzie Rami, ca nu moare. Gandeste-te ca in alte spatii decat cel romanesc, poate si cel aiudean exista alte preferinte. Rockul clasic s-a transformat enorm, s-a subdivizat in tot felul de ramuri si ramurele, genuri si substiluri...un fan Beatles nu neaparat gusta Venom! ;-) Si moda heavy metal, plete, pantaloni mulati, etc. a trecut demult. Gloriosi au fost in acest sens anii 80. Uita-te la Metallica de azi si compar-o cu era lor de aur! Remarca si look-ul lor. Toti s-au adaptat noilor tendinte, mode, si-au taiat parul (Europe, Bon Jovi, Metallica)...ma refer la cei care au vrut a continua si au mizat si pe imagine. Ca au reusit sau nu, fiecare apreciaza in parte. Sa nu uitam ca rock-ul s-a nascut in secolul 20, aproape la jumatatea lui si deja rock-ul "pur" s-a amalgamat inclusiv cu techno si alte stiluri pop. Ne-ar trebui sa traim cam inca un secol, pt a ne echidistanta de aceasta perioada si a aprecia daca rock-ul e "nemuritor" sau numai un stil retro, o muzica vie sau una de muzeu si sali speciale de concerte (vezi soarta simfoniilor, care erau si ele revolutionare, "zgomotoase" si contestate acum niscavai secole, iar azi... :-)) Pt noi normal ca anii buni ai rock-ului au alura unei ere de aur, in care eram tineri si liberi... pt noi si anii 70 (sex, drugs and rock'n'roll) par un timp clasic, insa pt cei care au trait atunci pareau aceleasi timpuri normale, poate usor mai accentuate in placeri iresponsabile pt vestici, dar "gri" pt cei din blocul estic. Exact la fel,muzica proasta de astazi va face sa suspine generatiile urmatoare. Exista nostalgici pt Angela Similea, Gica Petrescu- de ce nu ar exista pt Copilu Minune sau ASIA? :P
arty fact
Membru Expert
Membru Expert

Mesajde Rami » Lun Dec 22, 2003 7:22 pm

da .. foarde adevarat . .ce am observat .. daca ai vazut ideoclipul lui Guns n' Roses - Estranged
cand canta live cum sunt imbracatzi si ce look cool au !!
si nu numai loocul .. da cum e adaptat cu videoclipul si .. e ceva "arta"
muzica .. a ajuns "nu canta dezbraca-te" cum au zis parazitzi intr-un cantec mai vechi:D
Rami
Membru Senior
Membru Senior

Mesajde trenuletz » Lun Aug 08, 2005 11:38 am

Unu Trenuletz is back :) sper sa va bombardez cu raspunsuri si intrabari
Eu zic ca rockul o sa fie nemuritor.. asa cum muzica lui Mozart este.
Rockul are foarte multe in comun cu muzica simfonica, asta nu o spun eu ci altii mai in masura sa emta asemenea pareri, si de aceea calitatea ei o va face sa reziste.
trenuletz
Membru Junior
Membru Junior

Trupa Nightwish

Mesajde laurentiu » Mie Ian 18, 2006 9:31 pm

Nightwish este printre cele mai bune trupe de rock la ora actuala.Pacat doar ca au ramas fara solista,sper sa gaseasca o voce la fel de buna ca a Tarjei
laurentiu
Membru Junior
Membru Junior

Mesajde sabu » Joi Ian 19, 2006 3:10 am

sleeping sun (4 ballads of the eclipse), am ascultat piesele de pe album. cel nou va avea un nou sound? oricum are un sunet incredbil ...
i dont like mondays
sabu
Membru Expert
Membru Expert

Mesajde teckus » Joi Ian 19, 2006 7:15 am

Mie i-mi place foarte mult Nightwish,sunt una dintre cele mai bune trupe rock.Din pacate in Romania nu sunt popularizati destul, chiar daca in Finlanda tara lor de bastina,din cate am aflat de pe website-ul oficial
http://www.nightwish.com/ au un foarte mare succes.
Ei au fost nominalizati la EMMA (Annual Finnish Music Award) la trei categori : cea mai buna trupa rock, cel mai bun Hardrock/Metal album, si cel mai bun artist finlandez.

Nu-i nici una dintre "cele mai bune trupe rock" si la noi in tara e supermediatizata: au concertat de doua ori in bucuresti au dat conertul la tvr1, de vreo doua ori, in rest nu comentez :) .

sleeping sun (4 ballads of the eclipse), am ascultat piesele de pe album. cel nou va avea un nou sound? oricum are un sunet incredbil ...

Departe de a avea un sound "incredibil". Ultimul album "Once" ii destul de "sters"
Traiesc in romania si asta imi ocupa tot timpul (citez Badea)
teckus
Membru Junior
Membru Junior

Mesajde sabu » Vin Ian 20, 2006 2:03 am

tinand cont ca nu practica genul meu preferat, mi s-a parut un sound incredibil. :) in rest nu comentez ca nu ma pricep :)
i dont like mondays
sabu
Membru Expert
Membru Expert

Mesajde teckus » Lun Ian 30, 2006 3:50 pm

I sprijinul "vorbelor" mele vezi articolul luat de pe
http://www.sircuc.ro/rockarolla/recenzi ... recenzie=2

citez:
"Înca un album totalmente lipsit de fond al acestor mega-staruri ale muzicii gothic-metal. Probabil ca în contextul actual multi nu vor întelege afirmatia pe care am facut-o, asa ca ar trebui sa ma justific. În ultimii ani, ceea ce se întâmpla în muzica rock este de-a dreptul trist. Tot ceea ce conteaza este crearea unei imagini si vânzarea ei, nicidecum a muzicii în sine, iar asta este valabil cam pentru toate stilurile rock. Se pare ca cel mai mult de suferit în urma acestei mutatii de coloana vertebrala au avut parte black-ul si gothic-ul.

Iar etalonul principal pentru situatia de rahat în care se afla gothic-ul este Nightwish . Pe vremuri, acest stil muzical (aparte) numit gothic însemna ceva, iar acel ceva nu se regaseste deloc în muzica acestei dive, Tarja Turunen .

Mai mult decât atât, totul în muzica celor de la Nightwish , aminteste de vremuri în care anonimatul a pus stapânire pe stiluri precum grunge, punk, hardcore. În general în istorie muzica a fost distrusa din interior.

Gothic, sau nu, conteaza mai putin. Cert e faptul ca acest album nu are nici ritm, nici agresivitate… n-are de fapt nici un Dumnezeu. E buna vorba aia: daca îl arunci pe geam suna mai bine. Pentru o trupa de metal (cum se vor a fi) lipsesc multe artificii (tonalitatile simple si cursive, balansul bass-tobe) care, din pacate, sunt acoperite cu altceva (voci ciudate cu tente de Buddha Bar, solo-uri de nunta etc.).

Spun aceste lucruri tocmai pentru a sublinia falsa admiratie de care se bucura trupa. Vremurile trec repede… si vreodata, de dupa dealuri, speram ca oceanul va naste ceva mai bun."
Traiesc in romania si asta imi ocupa tot timpul (citez Badea)
teckus
Membru Junior
Membru Junior

Re: Trupa Nightwish

Mesajde rise against » Dum Sep 24, 2006 1:47 am

laurentiu scrie:Nightwish este printre cele mai bune trupe de rock la ora actuala.Pacat doar ca au ramas fara solista,sper sa gaseasca o voce la fel de buna ca a Tarjei

E ciao cu Nightwish, eventual o sa faca un come back cand o sa duca lipsa de bani. Pana atunci scena de metal nu o sa simta lipsa Nightwish.
the begining of all things to end...
rise against
Membru Junior
Membru Junior

Mesajde trenuletz » Mie Apr 11, 2007 12:29 am

albumul "Once" nu mi place nici mie :?

:plange: :plange: :plange: :plange: :plange: pt Nightwish
trenuletz
Membru Junior
Membru Junior

Anterior

Înapoi la Muzica