left
AiudOnline.ro
judetul alba, românia
  bine ai venit
pagina aiudenilor de pretutindeni
  home Home   contact Contact  

cautare rapida aiudeni
cauta Ai o legătură cu Aiudul? Înscrie-te acum în lista aiudenilor.
fotolix.ro

AiudOnline.ro / forumul aiudenilor de pretutindeni

Retro

Toata lumea o asculta, acum este timpul ca toata lumea sa-si spuna parerea.

Retro

Mesajde arty fact » Dum Noi 02, 2003 2:06 pm

Exista pe aici si nostalgici ai anilor '60, '50, '40? Muzica retro induce sentimentalitate si o extravaganta aparte. Cand o ascult nu ma abtin sa nu ma visez imbracata in haine colorate viu si in forme mari, decorative, conducand un Morgan! ;-) Imi place Nancy Sinatra (are piese care servesc drept coloana sonora pt filmele cu Bond)- foarte chic!
arty fact
Membru Expert
Membru Expert

Mesajde ioan » Sâm Noi 08, 2003 10:08 am

Muzica retro in secolul 21? Interesant subiect.
Am ascultat, in aceste clipe, navigand pe "LiterNet" doua piese semnate "luna amara" : asfalt si folclor...m-am gandit la mesajul muzicii retro...in secunda urmatoare imbaracat in frac si fara vreo n kg dansam cu arty un vals in marea sala de baluri a castelului...atunci baietii de la luna amara m-au izbit cu mesajul actual... iar visul s-a dus dracului...i-am ascutat ...ii ascult inca, dar in minte imi raman si acordurile din marea sala a castelului pierdut
ioan
Membru Expert
Membru Expert

Mesajde arty fact » Sâm Noi 08, 2003 11:13 am

Azi e ziua cea mare! Peste cateva ore voi vernisa a doua mea expozitie aici si discursul trebuie sa-l tin eu (e scris), caci nu mai am pe Ioan sa ma propteasca cu vorbe alese. :-) Fondul muzical va fi retro evident- Ella Fitzgerald cantand pe Gershwin si poate Henry Mancini (compozitor pt muzica de filme, care a realizat coloane sonore pt The Party, Breakfast at Tiffany, James Bond, Love Story, Nasul, Pantera Roz, etc), ceva instrumental, subtil si totusi jucaus... ca expozitia, ce mai!

Ma gandeam ca pt fiecare generatie retro poate insemna altceva. Poate Parazitii si BUG Mafia vor fi "valsul" pustanilor de azi cand vor ajunge la varsta noastra... Totusi, eu sper sa fie suficienta o schimbare de gusturi, haha!

Ciudat este ca nu stiu sa dansez dansuri clasice. E jenant, dar asta e. Mie imi place sa improvizez si sa plutesc ca o monada, de una singura in mijlocul salii de dans. Cei care m-au vazut dansand stiu ca am un mod mai altfel de expresie. :-) Ce alte dansuri mai cunosti (practic), Ioan? Mi se pare straniu pana si sa clasific "de dans sau nu", caci dupa criteriile mele, daca imi place o melodie si ma simt in stare...:-)
arty fact
Membru Expert
Membru Expert

Mesajde ioan » Mar Noi 11, 2003 9:01 am

Ioan si-a petrecut ani buni intr-un loc in care, inainte de..., tinerii dansau de cateva ori pe saptamana... Acum, dupa, isi aminteste "cate-ceva"...
ioan
Membru Expert
Membru Expert

Mesajde arty fact » Mie Noi 12, 2003 1:02 am

Interesant este ca o multime de tineri descopera muzica cu tenta mai veche si incep s-o prefere celei actuale lor. De ce crezi ca Doors are mai mult farmec pt un rocker decat Green Day? (dar asta suna a intrebare pt Horvath...)Pt Ioan intrebare: aveai acces la Beatlesi in vremea lui Ceasca?
arty fact
Membru Expert
Membru Expert

Mesajde ioan » Mie Noi 12, 2003 9:04 am

Ioan respunde : Da, cu conditia sa vrei, dar acolo unde Ioan isi petrecea zilele/noptile de seviciu se asculta, din pacate pentru el, alt gen de muzica, un hip-hop de azi - muzica disco. Insa la cenaclul "in cuvant" se asculta muzica de calitate, ba mai mult, o data pe luna se asculta si Iris, Celelalte cuvinte, Metropol...
ioan
Membru Expert
Membru Expert

Mesajde arty fact » Mie Noi 12, 2003 11:30 am

Ascult in Finlanda un post de radio- Groove FM. E greu de tradus ce vrea sa zica titlul- e o stare de chef si romantism, melancolie in acelasi timp si... retro. se emite si mult disco, black disco, funk, Earth, Wind and Fire sau cum le zicea... si uite asa a devenit si disco ceva cu iz de altadat'. Eu cred ca romanii din diaspora se bucura sa asculte si Corina Chiriac sau Margareta Paslaru si sa vada filme despre Decebal! Ce inseamna atunci retro? Un trecut devenit mai bun datorita imaginatiei sau lipsei ei si incapacitatii de a savura prezentul ?
arty fact
Membru Expert
Membru Expert

Mesajde ioan » Vin Noi 14, 2003 8:56 am

Arty, iti propun sa te plimbi prin http://www.liternet.ro si sa asculti acolo cele doua piese ale trupei "luna_amara"... si voi prieteni...
ioan
Membru Expert
Membru Expert

Mesajde ganganga » Sâm Mai 22, 2004 2:36 am

Daca tot e vorba de muzica retro atunci sunt pe aceeasi lungime de unda...desi acum ma intreb si io...de ce oare trupa adolescentei mele nu a fost Bakstreet Boys sau Take That, ci Beatles...?? Ce-or fi avut si baietii astia?

weird, weird man! :shock:
caut un drum intre naivitatea de a iubi totul si nenorocirea de a nu iubi nimic...
ganganga
Membru Junior
Membru Junior

Înapoi la Muzica