left
AiudOnline.ro
judetul alba, românia
  bine ai venit
pagina aiudenilor de pretutindeni
  home Home   contact Contact  

cautare rapida aiudeni
cauta Ai o legătură cu Aiudul? Înscrie-te acum în lista aiudenilor.
fotolix.ro

AiudOnline.ro / forumul aiudenilor de pretutindeni

rock Guns 'n' Roses

Toata lumea o asculta, acum este timpul ca toata lumea sa-si spuna parerea.

RO-HU

Mesajde smici » Dum Noi 24, 2002 9:50 pm

Dictionar Roman-Maghiar este undeva pe net?
smici
Membru Junior
Membru Junior

of of of

Mesajde robilix » Lun Noi 25, 2002 12:36 am

of of :) ce am zis mai sus smici?

in "toate limbile posibile" intra si romana si maghiara :)
Designers are meant to be loved, not to be understood.
- Fabien Barral -
robilix
Administrator AiudOnline
Administrator AiudOnline

domnuuuu

Mesajde robilix » Joi Noi 28, 2002 1:22 pm

domnu Moderatoru :oops:

cam tacere aici :P
adu membrii noi, subiecte noi interesante :)

ca altfel :) nu prea se perinda lumea pe aici :)

Robert
- Fabien Barral -
robilix
Administrator AiudOnline
Administrator AiudOnline

rock si Aiud

Mesajde arty fact » Lun Dec 02, 2002 11:17 am

Ca tot veni vorba despre Guns si vremurile copilariei....-), a fi persoana nepotrivita,la locul si timpul nepotrivit.Cata bataie era eu sa mananc din partea aiudenilor care nu suportau sa auda Deep Purple,Judas Priest, Metallica,etc.-toate chestiile astea pe care "ne scuturam " capul aiurea.Pentru mine nu insemnau toate astea doar "having fun",era si modul meu de a-mi exprima rebeliunea vizavi de chestii care se petreceau la acea perioada in societate si in viata mea privata.Chestia ciudata, pe care nu am inteles-o, a fost sa vad ca aceleasi persoane care strigau insulte dupa rockerita care eram,au devenit treptat si ei fani ai aceluiasi stil de "zgomot", ba , mai mult, acum sunt mai metalisti decat Axl Rose insusi sau Freddie Mercury!Ce sens avea atunci sa fim, noi , primii rockeri de dupa '89, contestati in asa hal?Acelasi lucru s-a petrecut si prin 95 daca tin bine minte,cand incepea sa se impuna trendul cu house ...toata lumea radea cand doua trei persoane se extaziau pt Prodigy.Ulterior, s-a umplut si discoteca de figuranti,plini de scheme si impresii...Cat despre schimbarea sound-ului, ma refer acum la ceea ce asculta noua generatie in rockoteca(se mai face???),intr-adevar ma depaseste si pe mine, pt ca e pur zgomot si urlet si poate am imbatranit si eu, dar nu mi se pare ca mai exista vechile staruri si idoli rock, care spuneau ceva ...Mai rau, citisem recent pe undeva ca Seattle-ul a uitat sau poate nu a mai avut chef sa-si celebreze(comemoreze) pe "cel mai mare chitarist al timpurilor"-Jimi Hendrix.Cam asa ceva...Daca au ajuns si pionierii in materie a fi uitati...
arty fact
Membru Expert
Membru Expert

Mesajde narcotic_ » Mar Dec 03, 2002 2:19 pm

daca te intereseaza formatia g n' r si vrei sa afli mai multe viziteaza http://www.heretodaygonetohell.com sectiunea articles. daca ai interes si timp sa citesti aici gasesti o multime de informatii.
...feels like I'm knockin' on Heavens door
narcotic_
Membru Junior
Membru Junior

Muzicieni pierdutzi

Mesajde smici » Mar Dec 03, 2002 9:59 pm

O chestie trista in Aiud este ca nu mai sunt formatzi care sa cante LIVE ! La Festivalul Beri, Zilele Aiudene, etc. ce se mai organizeaza apar formatzi ca ciupercile dupa "puloaie" si se urca pe scena si baga tata playbacku ca noi clantzanim din dintzi. Unde sunt trupele de rock care erau pe vremuri: Prohod, Metapolis, Caustica, sau aveam si eu o trupa, Project, (cu care am concertat la Zilele Berii prin '98 in deschidere la Riff, formatzie care mai exista si acum). Sau sa ne adunam totzi muzicienii rock din Aiud si sa facem o "miscare". La Tabara de Pictura a lui Balog Istvan in fiecare seara cate un recital blues, rock, metal n-ar strica. Muzicieni din Aiud, unitzi-va !
smici
Membru Junior
Membru Junior

he-he... vremuri apuse

Mesajde arty fact » Mar Dec 03, 2002 11:04 pm

Mai tii minte festivalul acela de rock, organizat in curtea bisericii catolice, la care participau o droaie de trupe maghiare? Sau trupa lui Jimi si alti cativa maghiari?Cum se numea formatia ca am uitat....Prohod s-au scindat cand au inceput sa "creasca " baietii, (crestere a personalitatii, drumuri diferite).Catalin Truta (fost coleg pe care il respect mult) a terminat conservatorul si in prezent nu stiu pe unde este. Liviu Ratiu (solist) face ceva facultate, sectia foto.Baietii de la Caustica erau cei mai punk si simpatici mie; imi placeau din motive care altora vor parea bizare- cantau dezastruos si au prins si sala goala, cu exceptia mea, care am promis sa raman fan cata vreme raman la fel de horrid!:-))Claudiu Marian (baterie) este plecat in Spania (ne si inrudim acum, fiind varul sotului meu),solistul e demult in Ungaria, Gyula Horvath e tot in Aiud si isi incearca fortele in domeniul artelor plastice (aidoma fratelui sau).Nu l-am mai vazut de un car de ani pe Cioli (am scris ca porcu' numele , ca nu stiu in maghiara cum se scrie:-)) si restul Metapolisului nu stiu ce fac...Sper ca aceste informatii sa nu ofenseze pe nimeni, nu sunt barfe de joasa speta si asa ne manifestam interesul fata de persoane care insemnau ceva in viata artistica a orasului.
Cum se numea formatia ta? Ce gen de muzica practicati pe atunci?
arty fact
Membru Expert
Membru Expert

Noutatzi

Mesajde smici » Mie Dec 04, 2002 12:06 am

Formatzia lui Jimi (Euthanasia) era o gasca foarte buna, din pacate numai Makkai Kalman Öcsi mai parctica "sportul" asta, Jimi este parca agent la farmaceutice, bassistul Ladanyi Sanyi si-a vandut chitara ... Caustica: Jakab Attila (primul vocalist) e in Ungaria, Cipri, Clau sunt departe, Gyula a mai cantat si cu formatzia mea, BROCKI, la cateva concerte l-am invitat ca bassist, in prezent a trecut la arte plastice de la chitara. Baietzii de la Prohod sunt prin oras, dar nu activeaza. Ultimul concert al nostru a fost la lansarea cartzii lui Balog Istvan, am concertat in sala festiva a Colegiului Bethlen Gabor.
Festivalul de la catolici era super, am participat la doua editzii (93-94), se canta meseriash acolo, pacat ca puneau accent pe religie. Robilix mi-a fost coleg de formatzie, alaturi de fratzii Tulit. Erau vremuri mistokhane. In prezent playbacku predomina peste tot. Mai revenim la cateva observatzii, so ... so long sis' !
smici
Membru Junior
Membru Junior

Mesajde narcotic_ » Mie Dec 04, 2002 12:16 am

mey...de Tica nu zice nimeni nimic...?
narcotic_
Membru Junior
Membru Junior

Mesajde smici » Mie Dec 04, 2002 12:29 am

Tica are probleme grave ... mai bine las ... sanatate inainte de toate.
smici
Membru Junior
Membru Junior

ce vremuri

Mesajde robilix » Mie Dec 04, 2002 12:31 am

da, ce vremuri indepartate ... dar pline de amintiri frumoase ... nu am mai fost de demult in curtea bisericii, cred ca scena inca este acolo.

de formatii cred ca e plin aiudul, de formatzii de astea trecatoare .... cum ziceati si voi.

ca sa nu mai zic de DJ-ei ... am observat ca toata lumea e DJ in aiud mai nou ...
- Fabien Barral -
robilix
Administrator AiudOnline
Administrator AiudOnline

Mesajde narcotic_ » Mie Dec 04, 2002 12:58 am

cica dj..asa de forma numai.
singurele trupe care au concertat calumea in aiud au fost cei de la riff si sarmalele reci..imi amintesc ca eram in primul rand si strigam sa cante "carmen"..au zis ca carmen e plecata pe litoral.. :lol:
narcotic_
Membru Junior
Membru Junior

Mesajde robilix » Mie Dec 04, 2002 1:14 am

am o groaza de poze de la concertul "sarmalele reci" din aiud
ar trebui sa le pun si pe astea? :twisted:
- Fabien Barral -
robilix
Administrator AiudOnline
Administrator AiudOnline

:))))

Mesajde narcotic_ » Mie Dec 04, 2002 2:18 am

robi...iti fac cinste cu 100 de beri cand mai vi in aiud daca pui pozele de la concertul sarmalele reci
:D :D :D :D
narcotic_
Membru Junior
Membru Junior

Mesajde robilix » Mie Dec 04, 2002 10:18 am

:) maine o sa incerc sa le pun, am vreo 200 de poze cred, dar o sa le aleg pe cele care se vad cel mai bine

pana atunci,
http://www.robilix.com
la "Photo gallery" -> "with my friends" ma vezi cu Zoli, de la Sarmalele Reci :P
- Fabien Barral -
robilix
Administrator AiudOnline
Administrator AiudOnline

hy,guys!

Mesajde pity » Dum Ian 05, 2003 11:11 pm

ca imi place gnr e putin spus...vineri i-am vazut la tv ,la mtv music awards...sau ceva de genu...man ,ce voce are solistu' :!: (al carui nume chiar nu-l cunosc...dar sa trecem peste asta)...
pity
Membru Junior
Membru Junior

Mesajde MaTZu » Mie Feb 12, 2003 12:02 am

Da de "dj's" chiar ca e plin aiudul :) ...de la guns imi plac baladele sunt chiar mijto....pt. pity, numele vocalistului de la guns W. Axl Rose asta asa pt cunostintza ta generala :)
Deepest Sound...
MaTZu
Membru Junior
Membru Junior

Mesajde simon slash » Mie Feb 19, 2003 7:06 pm

ba ,ce o totb bagati ca nu sunt destui membri ,ca de fapt poate nu te tine pe tine !
pe de alta parte mitul gun"s a disparut odata cu destramarea trupei.
ascuyltati si voio trupa la care canta slash acu si apoi gata!
depre gun"s s-a dus
simon slash
Membru Junior
Membru Junior

Mesajde simon slash » Mie Feb 19, 2003 7:08 pm

defapt ,cati ani ai tu mr.narcotic?
simon slash
Membru Junior
Membru Junior

Mesajde arty fact » Mie Feb 19, 2003 8:37 pm

Nu cred ca Narcotic o sa-ti raspunda, pt ca n-a mai dat pe aici de o vreme.Am o rugaminte: scrie te rog inteligibil, nu adauga litere unde nu se cade, nu te grabi cand scrii si verifica mesajul inainte de a-l posta.:-) Nu mi-o lua in nume de rau si sa stii ca sunt chiar interesata de amintirile tale de pe vremea de aur (pt generatia noastra!) a Aiudului.Multa lume te considera atunci un personaj destul de colorat, mergeai la tot felul de petreceri, petreceai in chei cu alti rockeri foarte libertini. Te-ai schimbat sau mai gusti inca un chef tare?:-)))

arty fact, febr.2003
arty fact
Membru Expert
Membru Expert

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Muzica