left
AiudOnline.ro
judetul alba, românia
  bine ai venit
pagina aiudenilor de pretutindeni
  home Home   contact Contact  

cautare rapida aiudeni
cauta Ai o legătură cu Aiudul? Înscrie-te acum în lista aiudenilor.
fotolix.ro

AiudOnline.ro / forumul aiudenilor de pretutindeni

Satanismul si muzica rock

Toata lumea o asculta, acum este timpul ca toata lumea sa-si spuna parerea.

Satanismul si muzica rock

Mesajde intre_straini » Lun Ian 19, 2004 3:02 am

Credeti ca-i doar o gluma ? Aflati adevarul gol-golut:

http://www.sfaturiortodoxe.ro/_muzicarock.htm

Cine poate combate acestea, primeste o bere virtuala de la mine. Una reala, cand ma re-intorc in tara. Cine ia aminte, primeste o lada intreaga.
intre_straini
Nou venit!!!
Nou venit!!!

Mesajde Rami » Lun Ian 19, 2004 7:45 pm

multa lume vede in muzica rock satanism . .dar sigur se inseala ..
cel putzin eu ascult muzica rock si nu sunt satanist .. si ascult si cradle of filth care unii zic ca sunt satanisti dareu u am habar de asha ceva
sunt prostii care le spun cei care nu cunosc ...
orizont.designrevolution.ro
Rami
Membru Senior
Membru Senior

Mesajde narcotic_ » Mar Ian 20, 2004 3:53 am

nu stiu cum sa zic, dar site'ul este o aberatie de la inceput pana la coada. nici nu stiu cum argumentele care sunt expuse acolo pot fi considerate ca avand o baza cat de cat decenta daca nu logica.
intre_straini , combat eu teoria expusa acolo cand imi demonstrezi ca dumnezeu exista :) hai ca poate am exagerat. iti demonstrez atunci pur si simplu. cel putin la faza cu melodiile "inversate"
ia da un ochi pe site'u asta : http://www.positiveatheism.org/crt/cliff73.htm
isn't technology amasing ....
mai cauta pe net despre chestia asta, vei gasi multe informatii interesante.
cat despre restul, chiar nu imi bat capul sa combat tot ce scrie pe site'ul ala.
...feels like I'm knockin' on Heavens door
narcotic_
Membru Junior
Membru Junior

Mesajde narcotic_ » Mar Ian 20, 2004 5:34 am

frecand netul si intrigat de subiectul cuvintelor ascultate invers am reusit sa fac si eu o capodopera auditiva. am luat frumos un microfon si am inregistrat propozitia : "latai nu numai foc sosi" . interesanta. imi place cum suna. ce imi place cum sunna si mai mult e propozitia ascultata invers ... suna cam asa : "iisus cu diavolul este" . daca ar putea robilix sa puna cele 2 fisiere audio undeva pe site sa te delectezi si tu ar fi interesant. oricum ... nu trebuie sa asculti amandoua fisierele , trebuie sa asculti doar pe primul iar apoi din Start/Accessories/entertainment cu SoundRecorder selectezi Effects/reverse si auzi invers. super fain. cred ca ma specializez in chestia asta. si ma apuc de construit mesaje biblice ascunse. uau ... ma dus sa mai frec microfonul putin
PEACE!!
...feels like I'm knockin' on Heavens door
narcotic_
Membru Junior
Membru Junior

Mesajde arty fact » Mar Ian 20, 2004 8:43 pm

Argumentele linkului sugerat de Intre Straini le-am mai citit si eu in diverse alte ocazii si par o compilatie de interpretari de dupa si in anii in care rock-ul a avut succes pe scara larga. Toate astea insa au trecut. Stilurile de muzica si gandire se schimba. Dispar fictiuni, apar unele noi.Eu cred in D-zeu, dar mai cred ca poti fi om bun si sa traiesti etic si ascultand o balada. Poti fi total dezechilibrat de zgomotele pe care unii le comercializeaza ca muzica si atunci chiar ajungi la acte nebunesti si sacrificiale... nici macar nu-ti trebuie sa asculti versurile, e suficient ritmul acela innebunitor! La fel si adulatia religioasa exagerata conduce la probleme psihice. Ritualurile ortodoxe, cu tamaie arsa si incantatii aproape bolborosite neinteligibil mi se par la fel de aberante ca un ritual satanist. Dar asta e modul in care aleg oamenii sa se exprime. Aproape tine de arta, decat de religie. Primitivismul artistic e apreciat mereu pt ca exprima pionierat si inceput, initiere. De unde si inspiratia cantaretilor sau pictorilor, etc din asa numitul primitivism.

Sa incercam sa discutam mai fragmentat, zic eu. Altfel materialul e mult si tinde sa plictiseasca. ;-)
arty fact
Membru Expert
Membru Expert

Mesajde arty fact » Dum Feb 08, 2004 9:03 pm

Intre Straini, crezi ca ne poti impartasi cateva impresii si experiente personale despre viata ta de rocker?Cred ca ar da si mai bine decat articolul cu argumente pe care le-ai imprumutat dintr-un curent de gandire, fara a-l amprenta cu proprii nuante.As vrea sa avem o discutie de la fost rocker la fosta mare rockerita. :-)

Ce anume ti-a placut in a fi fan rock si ce anume te-a deranjat in comportamentul anturajului tau de atunci?
arty fact
Membru Expert
Membru Expert

Mesajde Kagan » Joi Dec 30, 2004 8:04 pm

Hmmm, abia acuma ati descoperit asocierea dintre satanism & rock? Slabut...Si tipu' ala care vorbea a luat site-ul http://www.google.ro la rost si s-a pus pe traducere, oricum, ati vazut cat de mult s-a laudat ca a fost mare roacher, si, contextul spune ca a ajuns manelar de prima mana!
Ce sa faci, asa e lumea!

Bai, fratilor, nu mai asociati muzica Rock cu satanismu' ca nu se cuvine...
In lume sunt doar 3 trupe de Satanei, si enumar : Dimmu Borgir, Anal Cunt, Evoken...De aceea se spune (dupa opinia mea) ca muzica Rock e muzica Satanei deoarece in timpul unui ritual, sau, cand se "distreaza" (omoara animale, il dreneaza pe unu' de sange) asculta rock deoarece se potriveste perfect cu 'atmosfera'...Nu 'or asculta manele sau rap in timp ce omoara o pisica...NU?

What a stupid topic! :wink:
Ce sã vã mai zic? Hâc! Hâc! Kreskova?!
Kagan
Nou venit!!!
Nou venit!!!

Mesajde claudiu » Joi Dec 30, 2004 8:42 pm

JOKE:

Aduc parintii pe fata lor la biserica spunand ca e posedata de Diavol.
Aia : Aoajjshdaaaaahhh ... si se arunca pe jos, nu vreau la EL ca ma ardeeee...
Parintii o iau pe sus si o baga in biserica...
Fata continua sa zbiere cu o voce incredibil de groasa pt o femeie.
O baga aia in biserica... si o apropie de una din icoane...
De fapt incearca ...pt ca fata se lupta sa scape.
Dintr-odata preotul se apleaca la urechea fetei si ii spune ceva...
Fata se linisteste brusc...
si raspunde la susoteala parintelui cu o voce calma ca de fata cuminte:
Nu? Vai scuzati-ma... Nu am stiut... va rog sa ma scuzati.Credeam ca exista.
Va las pe voi sa ganditi ce i-a spus parintele :D :D

:!: (c) the JOKE is copyrighted. Any profits brought in by the laughings resulted from reading this JOKE is strictly forbidden. :!:

...of course i was joking :angel:
"The only thing that ever really frightened me during the war was the U-BOAT peril" -Sir W.Churchill
claudiu
Membru Expert
Membru Expert

Mesajde Uncle Sam » Vin Dec 31, 2004 11:25 am

Kagan, să mori tu că rocul n-ar trebui asociat cu satanismul? Noi sincer nu ştiam, mulţumim pentru "enlightenment". Noi până acum ne feream de roc ca de dracu, pentru a nu fi consideraţi satanişti şi pentru a duce o viaţă fără de păcate, ascultând Adrian DeVito, pentru a ajunge în rai, nu ca ... ăia ... rocării ăia care asculta Manowar şi beau şi se bat şi fac ritualuri sataniste. Huă! Şi de unde să ştim noi că nu ne minţi? *X-Files Theme*
“Hello. I’m Hash’ak’gik.” it said.
“Hello.” Replied Mortanius, looking up at it.
“I’m going to possess you now.” it politely said.
“Oh Shit”
Uncle Sam
Membru Junior
Membru Junior

Mesajde Kagan » Sâm Ian 01, 2005 8:50 pm

Uncle Sam scrie:Kagan, să mori tu că rocul n-ar trebui asociat cu satanismul? Noi sincer nu ştiam, mulţumim pentru "enlightenment". Noi până acum ne feream de roc ca de dracu, pentru a nu fi consideraţi satanişti şi pentru a duce o viaţă fără de păcate, ascultând Adrian DeVito, pentru a ajunge în rai, nu ca ... ăia ... rocării ăia care asculta Manowar şi beau şi se bat şi fac ritualuri sataniste. Huă! Şi de unde să ştim noi că nu ne minţi? *X-Files Theme*

Interesant foc bre...Intr-un singur post ai reusit sa explici multe dar de fapt ai reusit sa ne arati mai degraba cum se poate face un om de cacao, eh, in fine...Am mai vazut din astia, traiesc dara cu ei, baaaaa!

P.S. : Rocării aia care se bat si fac tot felul de chestii 'pacatoase' ori au baut prea mult, ori s-au dus cu sorcova...! HAWEEEEH!
Ce sã vã mai zic? Hâc! Hâc! Kreskova?!
Kagan
Nou venit!!!
Nou venit!!!

Mesajde zzzttt » Mie Ian 12, 2005 10:27 am

Si eu ascult muzica rock, dar nu sunt satanist.
Metallica, Nightwish, etc
asta-i adevarata muzica
zzzttt
Nou venit!!!
Nou venit!!!

Mesajde Uncle Sam » Joi Ian 13, 2005 1:00 am

Indeed it is... :roll:
“Oh Shit”
Uncle Sam
Membru Junior
Membru Junior

Mesajde Andrei » Joi Ian 13, 2005 11:20 pm

Uncle sam ne vedem la footing :)))
Andrei
Membru Junior
Membru Junior

Mesajde Andrei » Joi Ian 13, 2005 11:22 pm

Si eu ascult hiphop si cand ma satur de hip ascult ascult si cate o piesa rock dar mai rar ... dar nu cred ca rockul trebuie asociat cu satanismul parerea mea..!
Andrei
Membru Junior
Membru Junior

Mesajde Uncle Sam » Vin Ian 14, 2005 9:15 am

Andrei, puţin mai multe detalii? :P

Edit făcut după ce au trecut 10 minute din 17 Decembrie 2004: Mă refeream la asta:

Andrei scrie:Uncle sam ne vedem la footing :)))

Fac această precizare pentru a nu se mai crea confuzii ca şi cele care sunt pe pagina următoare.
Ultima oară modificat de Uncle Sam pe Lun Ian 17, 2005 2:08 am, modificat de 2 ori în total.
“Oh Shit”
Uncle Sam
Membru Junior
Membru Junior

Mesajde anophelus » Vin Ian 14, 2005 12:10 pm

Uncle Sam scrie:Andrei, puţin mai multe de talii? :p
Era doar o parere, nu un eseu. De fapt la fel ti-ai spus si tu o parere mai sus, dar cu si mai putine "de talii":
Uncle Sam scrie:Indeed it is... :roll:

Si tot o parere: a asocia satanismul cu muzica rock este ca si cum ai asocia marul putred cu cosarca in care se tin merele.
anophelus
Membru Senior
Membru Senior

Mesajde Uncle Sam » Vin Ian 14, 2005 4:27 pm

Te rog frumos să mă ierţi pentru typo-ul prezent mai sus. Cum am îndrăznit să comit aşa o crimă oribilă? Nu ştiu ce a fost în capul meu, dar promit că voi lucra mult so I can redeem myself. OK? Asta 1 la mână. 2 la mână, i-am cerut detalii în legătură cu "ne vedem în Huting", deoarece nu eram sigur cine e. 3 la mână, atâta timp cât nu poţi recunoaşte sarcasmul, stay out of conversations. Cel puţin conversaţii la care particip şi eu. Acum, ştiu că ai venit pe acest thread crezând că deţii răspunsul suprem and all that şi că o să ne luminezi, însă, după cum zicea (da, sunt conştient că aici va fi o cacofonie, motiv pentru care citeşti această paranteză) cineva: "It's better to keep your mouth shut and let people think you're dumb than to open it and remove all doubt". Sau ceva de genul acela, go think aboot it. :)

P.S: typo cricism is the lamest type of criticism out there. Probabil ar fi părut mai puţin lame dacă aş fi criticat pe cineva pentru greşeli de ortografie, dar under the circumstances, nu văd cu ce te afectează faptul că eu am făcut un typo. For that matter nu văd cu ce doamne dumnezeule te-ar putea afecta dacă aş face posturi pline de "typos" de genul no cratimă, no semne de punctuaţie, etc.
“Oh Shit”
Uncle Sam
Membru Junior
Membru Junior

Mesajde anophelus » Dum Ian 16, 2005 7:38 pm

Uncle Sam scrie:Te rog frumos să mă ierţi pentru typo-ul prezent mai sus. Cum am îndrăznit să comit aşa o crimă oribilă? Nu ştiu ce a fost în capul meu, dar promit că voi lucra mult so I can redeem myself. OK? Asta 1 la mână...
...
P.S: typo cricism is the lamest type of criticism out there. Probabil ar fi părut mai puţin lame dacă aş fi criticat pe cineva pentru greşeli de ortografie, dar under the circumstances, nu văd cu ce te afectează faptul că eu am făcut un typo. For that matter nu văd cu ce doamne dumnezeule te-ar putea afecta dacă aş face posturi pline de "typos" de genul no cratimă, no semne de punctuaţie, etc.
Se pare ca raspunsurile concise si la obiect nu fac parte din dieta ta zilnica (nu le poti nici digera si nici prepara), cum de altfel se pare ca nu detii nici capacitatea de a te exprima intr-o singura limba si ajungi la un amalgam literar de sarmale infipte intr-un corn pentru hot-dog... sarmana limba romericana!

Scopul raspunsului meu nu a fost sa-ti atrag atentia la o greseala ortografica, ci la faptul ca parerea era emisa in esenta ei si nu era cazul sa ceri o "dezvoltare" a ei, din moment ce autorul nu a dorit sa o faca la momentul postarii. Ca sa poti "digera" mai bine, o sa-ti explic mai pe indelete de ce ti-am atras atentia (chestia cu greseala ortografica - sau typo - cu o numesti - a fost doar pentru condimentare :twisted: ): sunt multi utilizatori care cred ca pot aparea mai destepti decat sunt daca atrag altora atentia la postari scurte, fara sa-si vada si "paiul din ochiul propriu". Datorita exprimarii tale confuze te-am incadrat in aceasta categorie. In urma clarificarii imi cer scuze pentru acest lucru.

Ti-ai omorat o multime de neuroni pentru a scoate un post impresionant, dar fara obiect. Fiindca, daca ai fi citit mai atent ce am scris, ti-ai fi dat seama ca nu-ti atrageam atentia la greselile de tastare / exprimare / ortografie.
Uncle Sam scrie:2 la mână, i-am cerut detalii în legătură cu "ne vedem în Huting", deoarece nu eram sigur cine e.
"Raspunsul" tau l-am asociat parerii emise de Andrei fiindca urma direct acestei intrebari. Mea culpa pentru faptul ca nu am reusit sa ghicesc la ce faceai aluzie cu acel "mai multe detalii". Exprima mai clar la ce anume raspunzi cand o faci si astfel foarte multe neintelegeri pot fi evitate.
Uncle Sam scrie:3 la mână, atâta timp cât nu poţi recunoaşte sarcasmul, stay out of conversations. Cel puţin conversaţii la care particip şi eu.
Nu, nu am reusit sa deslusesc sarcasmul in raspunsul tau, dar poate imi explici tu. Sau poate avem definitii diferite despre ce inseamna sarcasm si ce nu. Sarcasm era de exemplu remarca la "de talii". Si nu am inteles de ce trebuie neaparat sa stau in afara conversatiilor la care participi tu... au ceva special?
Uncle Sam scrie:Acum, ştiu că ai venit pe acest thread crezând că deţii răspunsul suprem and all that şi că o să ne luminezi, însă, după cum zicea (da, sunt conştient că aici va fi o cacofonie, motiv pentru care citeşti această paranteză) cineva:...
Nu stii bine! Era o parere (dupa cum am subliniat!), nu un "raspuns suprem". Si nu reusesc sa vad nici unde "va fi o cacofonie" in afara parantezei. Ma poti lamuri?
Uncle Sam scrie:"It's better to keep your mouth shut and let people think you're dumb than to open it and remove all doubt". Sau ceva de genul acela...
Se pare ca faci parada de o multime de cuvinte (sarcasm, cacofonie) si citate pe care nu le intelegi suficient de bine. Ti-as recomanda DEX-ul si o insusire mai buna a sfaturilor pe care le dai altora, dar ma tem ca este in van, asa ca o sa inchei citandu-te:
go think aboot it.
anophelus
Membru Senior
Membru Senior

Mesajde kinsey » Lun Ian 17, 2005 1:22 am

am spus atat de multe si totusi nu am spus nimic ... va multumesc
kinsey
Membru Junior
Membru Junior

Mesajde Uncle Sam » Lun Ian 17, 2005 1:43 am

"aboot"-ul a fost pus "pentru efect" acolo, şi aş fi putut jura că urma să vă luaţi de "el", motiv pentru care nu am editat postul. În ciuda faptului că, din câte ştiu, chiar şi acum o pot face. Sarcasm? Priviţi pe pagina cealaltă, la primele 2 post-uri ale mele şi dacă vi se par pline de patos şi mai ştiu eu ce. Dacă nici acum nu vă daţi seama, atunci daţi-vă bătut. Let's see: v-am rugat să nu participaţi la discuţiile la care particip şi eu pentru că cel mai probabil mă voi folosi de sarcasm/ironie/cinism/whatever pentru a îmi demostra punctul de vedere. Ori din câte am observat până acum ori vă este greu să îl desluşiţi, ori mesajele mele au fost prea "convingatoare", hence creându-vă o imagine greşită despre mine. Daca acesta este cazul, iertată să îmi fie atitudinea. Citate pe care nu le cunosc destul de bine?
anophelus scrie:cine "seamana foc, culege furtuna" sau cum era vorba aceea? Sunt convins ca nu mi-am amintit corect

Dacă nu se înţelege ce vroiam să zic, atunci să rămână neînţeles. Şi presupun că în următorul post vă veţi "speria" de mine, probabil cu un motiv de genul: "urmăritorule!". De fapt nu sunt urmăritor, ci doar se întâmpla să browse-uiesc forum-ul, din plictiseală. Şi, mai exact, ce înţeles ascuns are citatul care l-am dat eu? Ce nu înţeleg eu? Dimpotrivă, dumneavoastră sunteţi cel care nu înţelege.

Ah, şi o mică justificare pentru pronumele personale de politeţe: din câte am înţeles sunteţi mai "bătrân" decât mine, eu neavând nici măcar 16 ani încă. Spun acest lucru păstrând în gând faptul că exista posibilitatea să fiu luat peste picior pentru că "am îndrăznit" să mă iau la harţă cu d-voastră. Dacă acesta va fi cazul, însă, înseamnă că sunteţi incapabil de a purta o discuţie cu o persoană jumătate din vârsta d-voastră, şi asta datorita prejudecăţilor. Thus rendering the conversation impossible.

P.S.: am scris aproape tot postul fără a folosi engleză. Yay!
“Oh Shit”
Uncle Sam
Membru Junior
Membru Junior

Următorul

Înapoi la Muzica